Biografia Wokół Patronki Jubileusz Retro urodziny Kleks konkursowy Kalendarium Odznaczenie sztandaru Gra terenowa

Patronka

Gra terenowa

Gra terenowa: KRYPTONIM: TERESKA

KRYPTONIM : TERESKA to tytuł gry terenowej, która odbyła się 11 grudnia 2019 roku w parku w Niemcach. Przygotowali ją członkowie koła dziennikarskiego, realizujący projekt edukacyjny MOBILNA WARSZTATOWNIA. Projekt firmowany był przez lubelską Fundację 5Medium, a zajęcia z gry terenowej( X – XII 2019)  prowadziła pani Anna Barton. Fabuła gry oparta jest na wydarzeniach z życia Patronki Szkoły Podstawowej w Niemcach – Marty z Budnych Łosiowej. Zostały one opisane przez Martę z Budnych Łosiową w „Dzienniczku 1939-1945”.

  • 10 sierpnia 1943

Wczoraj przyjechał transport 88ludzi wypuszczonych z Majdanka. Chyba nigdy nie zapomnę tej chwili, gdy stanęłam na stacji. Patrzyłam na nadchodzący pociąg, a łzy dusiły w gardle i kręciły się w oczach. ( Z wagonów) zaczęło wysypywać się coś, co wyglądało na bandę Cyganów: chude, sczerniałe, zarośnięte, z tobołami na plecach. Po usadowieniu na furmankach ruszyliśmy sznurem przez wieś, a ludzie wybiegali na drogę. W barakach już czekały dziewczynki, bańko gorącej zupy i kosze chleba. Na 200 osób wydali 112 żywych, z tego 24 zostało w szpitalu i przyjedzie później. Gotowanie 130 litrów zupy i pieczenie 50 kg chleba.”

  • 18 lipca 1943

 

„ W czwartek Lublin. Ziunia obdarowała mnie małą dziewczynką z obozu. (Nazywa się)  Teresa Wróbel. Aż mnie coś za gardło ściskało, gdy ją do domu przywiozłam, tak płakała pierwszego wieczoru. Biedne dziecko. Już się zupełnie zadomowiła teraz.”

 

 

„Teresa Wróbel (Renia), pochodziła ze wsi Wola Różaniecka, w powiecie biłgorajskim. Wieś ta objęta była w 1943 roku wysiedleniem, w związku z przygotowywanym zasiedleniem Zamojszczyzny przez Niemców. Wysiedleńcy kierowani byli do obozów przejściowych, a następnie transporty kolejowe wysyłane były do Reichu. Szczególnie tragiczny był los transportowanych dzieci.

Ziunia Borkowska, jako sanitariuszka RGO, wykradła kilkoro takich dzieci z obozu przejściowego przy ulicy Krochmalnej w Lublinie. Uratowane dzieci oddawane były pod opiekę do polskich rodzin.”

Anna Łoś „Styl życia ziemiaństwa polskiego po II wojnie światowej” s.124

Oprac. Agnieszka Boguta

Opiekun szkolnego koła dziennikarskiego

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach
    ul. Szkolna 23
    21-025 Niemce


  • 817561594
    817561728

Galeria zdjęć