Rok szkolny 2022/2023
Tuwim wciąż inspiruje
Lokomotywa- wiersz dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima, po raz pierwszy wydany 12 kwietnia 1936 roku w czasopiśmie „Wiadomości Literackie”, znany jest wielu pokoleniom. I w dalszym ciągu inspiruje twórców. Przekonali się o tym zaprzyjaźnieni z biblioteką uczniowie z 1a. Podczas kolejnego bibliotecznego spotkania poznali muzyczną wersję utworu w aktorskim wykonaniu Michała Bajora. Nieźle bawili się w czasie melorecytacji po czesku, prezentowanej przez zespół Czerwony Tulipan. Usłyszeli też literackie naśladownictwo w tekście zatytułowanym Stara lokomotywa, którego autorem jest Wojciech Ulman.
R.S.
Ku przestrodze, dla obecnych i przyszłych pokoleń
Tak brzmi temat bibliotecznych spotkań z młodzieżą, które są kontynuacją obchodów związanych z Holokaustem. Uczniowie dowiedzieli się, że motyw zagłady jest stale obecny w kulturze. Literackimi przykładami są takie tytuły jak: Skazana na życie A. Langfus, opowieść o Irenie Sendlerowej Listy w butelce, Sercem byliśmy wielcy czy wiersz W. Szymborskiej Jeszcze. Jako muzyczna ilustracja tematyki wybrzmiał utwór Bruno Schulz (sł. I muz. Jacek Kleyf). Jeśli zaś chodzi o filmy, podejmujące tę trudną tematykę- podano przykład dokumentu Holocaust- klej do tapet? (2013), Pianisty, Listy Schindlera.
R.S.
Pasowanie na Czytelnika
W grudniu odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych. By zdobyć tytuł czytelnika szkolnej biblioteki, pierwszoklasiści musieli wykazać się wiedzą na temat książek. Świetnie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami, za co każdy otrzymał pamiątkowy medal. Następnie uczniowie zapoznali się z zasobami biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz z zasadami dbania o nie. Na zakończenie uroczystości złożyli "Przysięgę Czytelnika", po czym każdy mógł po raz pierwszy wypożyczyć książkę do domu.
N.W.
A może właśnie kalendarze?
W piosence Piotra Szczepanika wybrzmiewają słowa […] spal żółte kalendarze, żółte kalendarze spal. Nie, nie róbcie tego! Kalendarze warto kolekcjonować. One odmierzają czas, zawierają przeróżne informacje, popularyzują sztukę, uwieczniają ważne wydarzenia, są symbolem przemijania. Często służą jako planer, organizer czy notes. Czasem to prawdziwe dzieła sztuki. Na dowód tego zobaczcie w czytelni wystawę kalendarzy. Posłuchajcie opowieści, jak ta kolekcja stała się faktem. Może będzie to inspiracją dla Waszych zbiorów?
R.S.
Inwazja bajkowych postaci
Różnorodnie, kolorowo i bardzo głośno. Tak było podczas korowodu bajkowych postaci, za które przebrali się uczniowie klas 1-3. Były więc czarownice, królewny, rycerze i in. Na scenie pojawił się Kot Prot- specjalista od wszelkich psot. Z ukrycia wyszedł zapomniany Lis Witalis, towarzyszył mu Czerwony Kapturek. Podczas wspólnej zabawy odwiedziliśmy Koci Zaułek, Misiowy Zakątek, Szkołę Pani Matusowej i smaczny przystanek Mniam, Mniam. Impulsem do imprezy było jedno z najbardziej sympatycznych świąt, czyli Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
R.S.
Kolejna edycja czytelniczej kampanii
Mała książka – wielki człowiek to tytuł kampanii społecznej, realizowanej od 2017 r. przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, skierowanej m.in. do pierwszoklasistów. Ta ogólnopolska akcja ma na celu zainspirowć do czytania. Najmłodsi uczniowie dostali w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę: Pierwsze abecadło, broszurę dla rodziców Książką połączeni oraz kreatywny alfabet.
R.S.
Origami – świat papierowych figurek
24 października obchodzony jest jako Światowy Dzień Origami. Święto to zainspirowało nauczycieli biblioteki do zorganizowania zajęć teoretyczno-warsztatowych o japońskiej sztuce składania papierowych figurek. W czytelni można było się rozkoszować klimatem Kraju Kwitnącej Wiśni. Spotkania przebiegały przy blasku świec, zapachu kadzidełek, w otoczeniu tradycyjnych elementów wystroju z relaksującą muzyką w tle. Uczniowie z kilku klas poznali orientalne ciekawostki i osobiście przećwiczyli umiejętności składania papieru.
N.W.
Spotkanie z Mistrzem
Kilkuosobowa grupka ósmoklasistek czwartkowe popołudnie (6 października) spędziła w Lublinie, w Ośrodku „Brama Grodzka Teatr NN”. Dziewczęta miały okazję wsłuchiwać się w słowa eksperta językoznawstwa, czyli profesora Jerzego Bralczyka. Spotkanie przebiegało wokół tematu Granice słów. Co to znaczy dobre i złe słowo? Pamiątkowe zdjęcie z Mistrzem było zwieńczeniem nietypowej lekcji polskiego.
RS
Czytanie dla pokoju
Październik od lat obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem Czytanie dla pokoju. Z okazji święta zapraszamy do naszej biblioteki, by m. in. poznać Amelkę, którą, być może, widzieliście już na filmiku w sieci. Historię młodziutkiej Ukrainki , której wojna zabrała dzieciństwo, opisała znana autorka Barbara Gawryluk. Moc Amelki i inne książki z serii Wojny dorosłych - Historie Dzieci czekają na czytelników.
RS
Jabłko w roli głównej
28 września obchodzony jest MiędzynarodowyDzień Jabłka. Z tej okazji w szkolnej bibliotece odbyły się spotkania pod hasłem Owoc nad owocami. Było literacko, muzycznie, i nie tylko. Była też degustacja jabłek, przyniesionych w koszyczku prosto z ogrodu W koszyczku jabłuszko, w jabłuszku robaczek, A na tym robaczku zielony kubraczek. Jabłko jest wdzięcznym tematem nie tylko dla artystów. Jest też inspiracją do czytelniczych działań. Zdjęcia w Albumie fot. B-ka- Święto Jabłka.
RS
Biblioteka otwiera podwoje
Drodzy czytelnicy, wracamy do gry. Podręczniki, uprzednio zaewidencjonowane i opracowane, są już w posiadaniu uczniów. Czas na właściwą działalność biblioteki. Zapraszamy do odwiedzin, czeka na Was wiele interesujących książek, ciekawych przygód, niebanalnych bohaterów. Mamy też niemały zasób książek popularnonaukowych. Zapraszamy dużych i małych Czytelników.
RS
Rok szkolny 2021/2022
Literackie środy
To kontynuacja ubiegłorocznego cyklu spotkań z czytelnikami pod hasłem Książkowe smaczki z bibliotecznych półek. Podczas środowych odwiedzin w klasie 3c uczniowie słuchali fragmentów wybranych książek. I tak, m.in. poznali historię Małomównego i rodziny Małgorzaty Musierowicz, wysłuchali kilku Bajek ukraińskich. Zainteresowali się Opowieścią o zwierzętach, które zmieniły świat oraz Niesamowitymi przygodami funkcjonariuszy na czterech łapach i kopytach. Poznali Tajemnicę biblioteki, a wakacyjny klimat poczuli już po pierwszych stronach przygód Misia zwanego Paddingtonem, którego angielska królowa Elżbieta II „zaprosiła” na jubileuszową herbatkę do Pałacu Buckingham. Literackie spotkania były obustronną przyjemnością.
RS
Od wierszy do cebularza
Długo oczekiwany wyjazd już za nami. Zwiedzaliśmy Lublin, podążając poetyckim tropem. Zatrzymywaliśmy się w miejscach opisanych przez Zbigniewa Dmitrocę. Przewodnikami byli uczniowie kl. 3c, którzy słowami poety opowiadali o Bramie Grodzkiej, Klasztorze Dominikanów, Trybunale Koronnym i innych symbolach miasta. Po kilkugodzinnym spacerze dotarliśmy do Muzeum Cebularza, gdzie po wysłuchaniu legendy o Esterce, zabraliśmy się do pracy nad cebularzem. W drodze powrotnej przeglądaliśmy komiks Unia Lubelska, czyli Tajemnica zielonej pieczęci (dar od miasta Lublin dla każdego uczestnika wycieczki). Zdjęcia w Albumie fot. B-ka.
R.S.
Trochę egzotyki w szkolnej bibliotece
Nie doceniamy faktu, że znana nam światowa literatura tylko w połowie pisana jest przez autorów. W pozostałej części tworzą ją tłumacze. By poznać tajniki tego zawodu i docenić pracę tłumacza spotkaliśmy się z japonistką, p. Barbarą Słomką. Z wypiekami na twarzy słuchaliśmy jak przekłada się język japoński na polski i odwrotnie, jedną kulturę na drugą. Dowiedzieliśmy się, jakie predyspozycje są potrzebne, by zajmować się tą profesją i jakie są rodzaje tłumaczeń, (np. literackie, symultaniczne). Trzymaliśmy w rękach japońskie książki, mieliśmy próbkę czytania w egzotycznym języku. Usłyszeliśmy, z jakimi problemami boryka się tłumacz, a co daje mu satysfakcję. Piątkowe spotkanie było zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek, który upłynął pod hasłem Biblioteka- świat w jednym miejscu.
R.S.
Księżniczka w chmurach?
Zaczęło się muzycznie, potem było geograficznie, kulturowo, obyczajowo. Przenieśliśmy się do Kataru, wędrowaliśmy nie tylko ulicami stolicy- Doha. Oglądaliśmy zdjęcia z wielu podniebnych podróży. Aleksandra Biernikiewicz (absolwentka- gość szkolnej biblioteki) przez ponad 7 lat pracowała jako stewardesa w Katarskich Liniach Lotniczych, była w 62 krajach. Zajmująco opowiedziała o swej profesji. Jest przykładem osoby, która spełniła swe marzenia. Spotkanie, w którym uczestniczyło blisko 60 uczniów z kl. 5, 7 i 8 zakończyło się słowami poety- Jacka Cygana Gdy ci bardzo źle, gdy cię męczą stresy- znam cudowny lek- uśmiech stewardesy.
R.S
Poetycko o Lublinie
Tuż po świętach, w zaciszu szkolnej czytelni, gościła kl. 3c. Wizyta miała charakter poetyckiego spotkania wokół książki Zbigniewa Dmitrocy „Wiersze o Lublinie”. Była to kolejna dawka wierszowanej wiedzy o zabytkach i historii Koziego Grodu. Tym razem w roli opowiadaczy o mieście pięknie zaprezentowali się trzecioklasiści. Dawno,dawno temu na żyznej wyżynie nikt nie słyszał wcale o żadnym Lublinie. Nasi uczniowie nie tylko słyszeli. Słyszą, nadsłuchują, interesują się i wiedzą. W maju, podczas wycieczki, będą przewodnikami po mieście. Spotkanie z wiernymi czytelnikami było prawdziwą przyjemnością.
R.S.
Czekoladowe święto
Dni przed Wielkanocą były dla uczniów klas 1-3 świętem czekolady. Obchodzi się je w Polsce 12 kwietnia. Warto wiedzieć , że swój początek czekolada miała w starożytnych cywilizacjach Ameryki Łacińskiej. To Aztekowie i Majowie pierwsi poznali tajniki przyrządzania czekolady pitnej z kakao. Na zajęciach w bibliotece dzieci poznały właśnie tę niezwykłą historię, wysłuchały rytmicznej piosenki Czeko-lada oraz fragmentów książek. Najbardziej znany tytuł z naszych zbiorów to Charlie i fabryka czekolady. Uczniowie wzięli też udział w krótkim konkursie ze znajomości „czekoladowych” tekstów. Miłym akcentem na zakończenie spotkania były pyszne cukierki ufundowane przez Radę Rodziców.
Trwa akcja VI Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady
Mamy w niej swój udział. Dlaczego? To oczywiste. Tak sama autorka, Małgorzta Musierowicz, jak i jej 22 tomowa saga o rodzinie Borejków „stały się dla sporej części polskiego społeczeństwa swoistym punktem odniesienia i – drogowskazem”. Jeżycjada od ponad 40 lat cieszy się uznaniem, nie tylko młodych, także dojrzałych czytelników. Siła kultowej już serii tkwi w realistycznej opowieści o wykreowanych bohaterach, problemach dnia codziennego, wartościach takich jak rodzina, szacunek do drugiego człowieka, istota wykształcenia, autorytetu, poszanowanie starszych. Dodatkowym walorem serii jest błyskotliwy język, okraszony humorem. W Jeżycjadzie można się zanurzyć dla uspokojenia głowy i nerwów. A to jest teraz nam wszystkim potrzebne.
R.S.
W roli głównej Babcie i Dziadkowie
Babcie-„wokół nich zawsze kręci się stado wnuków i wnuczek. Są one prawdziwą mieszanką genetyczną swoich przodkiń. W swoich sercach przechowują coś bardzo cennego- wspomnienia”(cytat z książki Babcie od A do Z). Dziadkowie- „każdy jest jedyny w swoim rodzaju i tak zaprojektowany, żeby jego wnuki mogły się nim jak najbardziej cieszyć. Chwile spędzone w dzieciństwie z Dziadkami są jak najsłoneczniejsze dni w życiu” (Dziadkowie od…) Pamiętajcie o życzeniach, 21 stycznia obchodzimy Święto Babci, zaś 22 swoje Święto mają Dziadkowie. Zajrzyjcie do cytowanych książek, to fascynująca lektura.
R.S.
Świąteczne wiersze
W grudniu w bibliotece szkolnej zanotowano duże zainteresowanie książkami o tematyce Bożego Narodzenia. Dobrze, że jest sporo tytułów mogących spełnić te wymagania.
Dzieci z klas 3b i 3c (z inspiracji swoich wychowawczyń) uczestniczyły natomiast w zajęciach czytelniczych, na których wysłuchały wierszy podkreślających duchowy i materialny wymiar świąt. Była to głównie poezja współczesna, ale nie zabrakło też tekstów pisanych przed wiekami. Znajdują się one w antologiach dla dzieci, zbiorach kolęd i pastorałek oraz pojedynczych tomikach. Po zapoznaniu się z twórczością znanych poetów, uczniowie podjęli próbę napisania samodzielnych wierszyków. Poszło im to całkiem nieźle, gdyż pracowali z zapałem. Obiecali dokończyć dzieła w klasie. Może zechcą opublikować swoje prace? Wciąż jeszcze pozostajemy przecież w klimacie świątecznym.
Trzeba podkreślić, iż do serc dziecięcych bardzo trafiają utwory księdza Jana Twardowskiego. W styczniu mija właśnie 16. rocznica jego śmierci. Zajrzyjcie do gabloty przed biblioteką!
K.S.
Prezent dla pierwszaków
Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym, uczniowie tegorocznych klas pierwszych otrzymali w darze od Instytutu Książki wyprawkę czytelniczą. Składa się na nią zbiór ciekawych wierszy i opowiadań zebrany w książce pt. Pierwsze abecadło. W pakiecie jest ponadto karta pracy oraz broszura informacyjna dla rodziców, którzy mają wspierać swoje dzieci w czytaniu. Ten ciekawy prezent to pokłosie kampanii Mała książka- Wielki człowiek. Zachęcamy do wspólnego czytania!
To, co ważne
Akcentujemy to, co ważne. Dlatego też obchodziliśmy dziś, 29 września, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma już 20- letnią tradycję, zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest podkreślenie znaczenia czytania w życiu każdego z nas. Włączyliśmy się do tej akcji, głośno przeczytaliśmy fragmenty takich książek jak: Chłopiec z Lampedusy, Diabeł i tabliczka czekolady, Michał i 38, Siedmiu wspaniałych, Pracownia Aurory, Książka nad książkami. Dziękujemy tym, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnej lektury.
R.S.
Akcja Podręczniki zakończona
Za nami ogromny wysiłek. Dystrybucja podręczników w tak dużej szkole to niełatwe i czasochłonne wyzwanie. Tylko w tym roku szk. przez nasze ręce przeszło 2511 egzemplarzy nowych (dla klas 2, 5, 8) podręczników o wartości 52728, 05 zł i ok. 2600 egz ćwiczeń. Wracamy do normalnej pracy, biblioteka nareszcie jest biblioteką, a nie podręcznikarnią. Zapraszamy czytelników do odwiedzania szkolnej książnicy. Wiele atrakcyjnych książek czeka właśnie na Was. Nie zwlekajcie z odwiedzinami.
R.S.
Rok szkolny 2020/2021
Udało się!
Mowa o wystawie Przyłapani na czytaniu. Po trudach i cierpieniach wystawa jest i można ją oglądać w holu szkoły. Prezentowane są tu fotografie realnych czytelników z książką w ręce oraz awatary, pod którymi ukryli się uczniowie z 4a. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w Dniu Dziecka. W wernisażu uczestniczyli uczniowie klas 1c i 2c. Porozmawialiśmy o tworzeniu ekspozycji, o rodzajach wystaw, o miejscach, gdzie można je oglądać. Literackim akcentem był wiersz Danuty Wawiłow, rozpoczynający się od słów Idę z mamą na wystawę! To dopiero jest ciekawe! W przededniu wakacji naszym czytelnikom życzymy zwiedzenia choć jednej wystawy w czasie wolnym od nauki. Miłych wrażeń!
R.S.
Książki o zdrowym jedzonku
W Tygodniu Bibliotek w klasach drugich i trzecich promowane były książki, poruszające problem zdrowego odżywiania. Bohaterami opowieści są warzywa, babcie gotujące zdrowo dla swoich wnuczków i przepisy kulinarne. Wśród prezentowanych pozycji na uwagę zasługuje zwłaszcza seria Walenty i spółka, Przygoda w warzywniaku, Best Seler i zagadka znikających warzyw, Marchewiusz Wielki. Czytając uzmysławiamy sobie, jak niezdrowe są produkty takie jak chipsy, pączki, gazowane napoje, solone orzeszki. Prawdziwymi sprzymierzeńcami są zaś: warzywa i owoce, biały ser, mleko, niegazowana woda, zupy ugotowane w domowej kuchni. Wiosna to zawsze dobra pora na zmianę trybu życia.
Znajdziesz mnie w bibliotece
To hasło XVIII Tygodnia Bibliotek (8- 15 maja). Wielka ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo i biblioteki obchodzona jest od 2004 r. i ma związek z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej (hasło pierwszej edycji brzmiało Biblioteki w Europie były zawsze). Nieprzypadkowo rozpoczyna się 8 maja- wówczas obchodzony jest Dzień Bibliotekarza. Tydzień upływa pod znakiem wielu imprez związanych z książką. Nasze propozycje, kierowane do Was, drodzy Czytelnicy, będziecie znajdować w e-dzienniku.
R.S.
Biblioteka zaprasza- przypomnienie
Czas leci, a odzew niewielki. Zapraszamy do współtworzenia wystawy pod hasłem Przyłapani na czytaniu. Liczymy na Waszą aktywność, dajcie się zaprosić do wspólnej zabawy. Wszystkie szczegóły ponownie w edzienniku.
R.S.
Dedykacja (łac. dedicatio – poświęcenie, łac. dedicare – ofiarować, poświęcić)
W ramach obchodów powyższego święta do albumu fot., gdzie prezentujemy skany najcenniejszych książek ze zbiorów szkolnej biblioteki. Dlaczego najcenniejszych? Bo opatrzonych dedykacjami dla naszych czytelników. Wpisów tych dokonali autorzy podczas spotkań organizowanych przez szkolną książnicę, a także w czasie spotkań w innych kulturalnych przestrzeniach. Wśród znanych osobowości znajdziecie takie nazwiska jak: Olga Tokarczuk (noblistka), Michał Rusinek (sekretarz Wisławy Szymborskiej), Katarzyna Michalak (dziennikarka radiowa), ks. Ryszard Winiarski (poeta), Jan Kondrak (lub. bard), Marcin Wroński („kryminalista”), Małgorzata Szejnert (reportażystka). A także znani i chętnie czytani autorzy dziecięcy i młodzieżowi: Paweł Beręsewicz, Wanda Chotomska, Zbigniew Dmitroca, Joanna Olech, Iwona Chmielewska, Małgorzata Gutowska- Adamczyk i in.
R.S.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
To coroczne święto, ogłoszone przez UNESCO w 1995. Jest poświęcone promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Obchodzone jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616, zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir . Na ten dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. Tam, zgodnie z długą tradycją, 23 kwietnia obdarowywano kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka pokonanego przez św. Jerzego (patrona Katalonii). Później, w rewanżu, kobiety zaczęły obdarowywać mężczyzn książkowymi podarunkami.
R.S.
Przed nami historyczna chwila
Już jutro, 8 kwietnia 2021 cała twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym, zwanym też Biblioteką Końca Świata. Nośnik, który może przetrwać kilkaset lat (dzieła zapisano na specjalistycznej taśmie światłoczułej) zawiera wszystkie utwory poetyckie, prozatorskie, felietony i listy, które wyszły spod pióra noblistki i zostały opublikowane do tej pory. W jakim celu powstała Biblioteka Końca Świata? Aby zapewnić ochronę ważnym dziełom kultury. Ma ocalić dorobek intelektualny ludzkości.
R.S.
Kilka słów o zawartości Poetyckiej Księgi Imion:
1. Konkurs jest powtórzeniem mojego pomysłu sprzed 20 lat (T.1 powstał w marcu 2001 r.).
2. Prace nad Księgą… T.2 trwały ok. półtora miesiąca.
3. Na konkurs wpłynęło 70 prac od ucz. klas 1-7, w tym 48 z klas młodszych, czyli 1-3, 22 z 4-7.
4. Żaden ósmoklasista nie podjął wyzwania.
5. Najwięcej propozycji było z klasy 2b, 3a i 1c.
6. Większość kart z imionami to prace własne, stworzone na użytek konkursu. Spośród wszystkich 70-ciu tylko 10 to wiersze poetów takich jak: Danuta Wawiłow, Maria Konopnicka, Rafał Lasota, Stanisław Jachowicz, Beata Jacewicz i inni.
7. Podział na płeć- 41 dziewczynek, 29 chłopców.
8. Najczęściej występujące imiona to: męskie- Kacper 4x, Szymon 4x, Kuba 3x, Fabian 2x, Mikołaj 2x, Wojtek 2x; dziewczęce- Gabrysia 3x, Julia 3x, Basia 2x, Hania 2x, Maja 2x, Zosia 2x.
9. 35 autorom kart przyznano nagrody i wyróżnienia, pozostali otrzymali podziękowania za udział w konkursie.
10. Poza konkursem- bawiły się z nami 4 osoby dorosłe,w tym 1 mama.
Pomysłodawca i organizator konkursu
Renata Staszek
Kropka nad i…
Udało się. Pierwsze w historii szkolnej biblioteki spotkanie online odbyło się 30 marca, było podsumowaniem II edycji konkursu Poetycka Księga Imion, czyli 20 lat później. Księga T.2, pięknie oprawiona przez p. Joannę Piekarczyk, składa się z 74 kart- wierszy z imionami. Jest dowodem kreatywności naszych uczniów. Księga, podobnie jak T.1, będzie pieczołowicie przechowywana w zbiorach biblioteki. Być może, zainspiruje kolejne roczniki… Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród i upominków. Protokół konkursu w zakładce Biblioteka- Konkursy, Kilka słów o…- Aktualności.
R.S.
W krainie pingwinów
Za oknem biały pejzaż ze śniegiem, oszronionymi drzewami, lodem i niską temperaturą. Klasy drugie poznały właśnie Zaczarowaną zagrodę. Bohaterami tej znanej od wielu lat książeczki Aliny i Czesława Centkiewiczów są urokliwe pingwiny. Te zwierzęta „we fraku” zamieszkują tereny mroźnej lodowej krainy –Antarktydy. Uzupełnieniem lektury jest bibliotekarska gawęda dla drugoklasistów o położeniu tego kontynentu, jego florze i faunie oraz twardych warunkach życia. Polecane przez bibliotekę książki to: To ja, pingwin, Strefy polarne, Krąg polarny, Wokół biegunów, Antarktyda- biały kontynent, Encyklopedia ilustrowana: zwierzęta, atlasy geograficzne. Spotkanie z uczniami to także okazja do przypomnienia im, iż biblioteka szkolna jest cały czas otwarta mimo pandemii.
K.S
Myślałem i wymyśliłem bezmyślnik ~
Stawiać się go będzie przed zdaniem nie mającym sensu
To jeden z wielu cytatów z kultowej serii komiksowej “Tytus, Romek i A’Tomek” (ukazywała się od 1957 r.). Na motywach serii powstał pełnometrażowy, animowany film https://www.youtube.com/watch?v=GEasjRWWP2A, gra komputerowa, planszówki oraz seria znaczków Poczty Polskiej. Dzisiaj (22 stycznia) zmarł autor tego popularnego cyklu Henryk Jerzy Chmielewski, tzw. Papcio Chmiel. Był nestorem i mistrzem polskich twórców komiksów. Miał 97 lat. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Jest kawalerem prestiżowego Orderu Uśmiechu. Zachęcamy do lektury…
R.S.
Literackie życzenia dla Babć i Dziadków
1. Dzisiaj wszystkie smutki- precz! Święto Dziadków- ważna rzecz!. 2. Niech od Bałtyku aż do stóp Tatr żyją nam Babcie, Dziadkowie 100 lat! 3. Niechaj Dziadzio z Babunią tak nam długo żyją, póki komar i mucha morza nie wypiją. 4. Dla kogo jest ten wierszyk, i życzenia od dzieci? Już wiecie? Oczywiście dla wszystkich Babć i Dziadków na świecie.
R.S.
Humor, fantazja i kpina
Mark Twain (pseudonim) to amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, autor kultowych książek: Przygody Tomka Sawyera, Przygody Hucka, Książę i żebrak. 30 listopada przypada 185. rocznica urodzin Twaina (1835-1910). W związku z tym przypominamy kilka jego myśli: 1.Trzymaj się z daleka od ludzi, którzy chcą ograniczyć twoje ambicje. Mali ludzie zawsze to robią, ale wielcy, zawsze dają ci poczuć, że też potrafisz być wielki. 2. Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. 3. Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu. 4.Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
R.S.
Międzynarodowy Dzień Niewidomych
13 listopada przypada święto tych, którzy żyją w świecie ciemości. Pomyślmy o nich z empatią. My po prostu słyszymy inaczej, szukamy słuchem innych informacji niż ludzie, którzy widzą. Tak mówi Ryan Knighton, autor książki „Zapiski niewidomego taty”. W albumie fot. zobaczcie inne literackie teksty, traktujące o niewidomych. Sięgnijcie po te książki. Posłuchajcie jak śpiewa włoski tenor i kompozytor, Andrea Bocelli . Obejrzyjcie też filmy: „Carte Blanche” (oparty na faktach) o tracącym wzrok nauczycielu historii, pracującym w jednym z lubelskich liceów; „Ikar. Legenda Mietka Kosza” o genialnym, niewidomym pianiście.
R.S.
Żeby Polska była Polską
Spotkanie z klasą 2 b, w dniu 6 listopada, poświęcone było rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie poznali fragmenty książek, opowiadających o wydarzeniach i osobach, które przyczyniły się, by Polska znów zaistniała na mapie Europy. Drugoklasiści w trakcie rozmowy wykazali się sporą wiedzą o bolesnych latach polskiej niewoli. Słyszeli już o zaborach, działalności marszałka Józefa Piłsudskiego, wojnach światowych. Informacje pozyskali z czytanek, a także od swoich najbliższych. Z zainteresowaniem wysłuchali ciekawej pieśni Żeby Polska była Polską w wykonaniu Jana Pietrzaka. Nagranie ilustrowane było obrazami z przeszłości naszej ojczyzny.
K.S.
Mała książka- wielki człowiek
To tytuł ogólnopolskiej kampanii, której celem jest popularyzacja czytelnictwa. W ramach działań, prowadzonych przez Instytut Książki nasi pierwszoklasiści otrzymali wyjątkowy prezent. To pięknie wydana książka pt. Pierwsze abecadło. Antologia zawiera teksty cenionych polskich autorów, m.in. J. Olech, ks. J. Twardowskiego, M. Szczygielskiego, J. Czechowicza, czy R. Kosika. Rodzice, którzy zostali zaproszeni do wspólnego czytania z dziećmi, dostali broszurę informacyjną Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem. Spotkanie z pierwszakami i przekazanie prezentów miało uroczysty charakter.
R.S.
Z książką ci do twarzy
Tak brzmi hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Święto to, ma już 20- letnią tradycję. Jego celem jest popularyzacja czytelnictwa i docenienie roli bibliotek, funkcjonujących w szkołach. Z tej okazji naszym czytelnikom dedykujemy myśl zawartą w książce Jaś Czytalski w bibliotece: Kto się czytać nie nauczył, nie wyświetli książki w głowie; musi czekać- nawet błagać!- zanim ktoś mu ją opowie… Proponujemy, zajrzyjcie też do albumu fot., gdzie prezentujemy okładki książek (z naszych zbiorów), traktujących o bibliotekach i czytaniu.
R.S.
Kim ja właściwie jestem?
Taki temat był przedmiotem rozważań w klasie 8b. Tożsamość, świadomość siebie, próba określenia stosunku do drugiego człowieka, to tylko niektóre z zagadnień, poruszanych podczas godziny wychowawczej. W lekcji wykorzystano bogate zbiory szkolnej biblioteki, m.in. Chcę być kimś! M. Zawadki, 7 nawyków skutecznego nastolatka S. Covey'a, ABC inteligencji emocjonalnej w praktyce G. Tallar. Uczniowie zostali z refleksją ks. Jana Twardowskiego Kim ty jesteś? Czy jesteś tym, który stale chce być lepszy?
R.S.
Warzywa i owoce bohaterami książek
W naszej szkolnej bibliotece można znaleźć książki na każdy temat. Również takie, których bohaterami są warzywa i owoce. Przekonali się o tym uczniowie klasy 2 b podczas zajęć edukacji czytelniczej. Drugoklasiści wysłuchali fragmentów ciekawych opowiadań, bajeczek i wierszy. Dowiedzieli się, iż warzywa i owoce są źródłem wielu witamin. Wykazali się znajomością przysłów o tematyce jesiennej. Dostali kolorowanki do pomalowania oraz krzyżówkę . Każdy z nich wypożyczył sobie też książkę do domu . Wśród proponowanych na lekcji tytułów znalazły się m. in. : Marchewiusz Wielki, Marchewka z groszkiem, Przygoda w warzywniaku, Best Seler i zagadka znikających warzyw, Pora na pomidora, Biegnij dynio, biegnij, Księga grzybów mrówki Zofii, Czosnyczka na zmarznięte stópki, Walenty i spółka szukają witamin.
Jesień to czas zbiorów, gromadzenia zapasów, robienia przetworów na zimę. Ta pora roku to także dobry czas na czytanie. Za oknami deszcz, dzień staje się coraz krótszy, można więc usiąść z książką i poczytać sobie.
Rok szkolny 2019/2020
Książkozaury
Tak nazywa się projekt lubelskiego Domu Słów. Adresowany jest do tych, którzy kochają książki i nie wyobrażają sobie bez nich życia. Stworzony jest po to, aby zaspokoić ich potrzeby, aby móc nieograniczenie wymieniać się pasją do książek i móc o nich mówić i polecać je innym. Prace nad projektem przerwała pandemia. To, co udało się naszym uczennicom przekazać pomysłodawczyni przedsięwzięcia, p. Alinie Januszczyk, możecie zobaczyć https://www.youtube.com/watch?v=P34xVluUQGM&feature=youtu.be i https://pl-pl.facebook.com/domslowlublin/photos/a.672010582859474/3107439979316510/?type=3&theater . Dziękujemy Domowi Słów za zaproszenie do sympatycznej akcji.
R.S.
Po polsku żaba, po łacinie rana
Żaba jest sympatyczną bohaterką wielu książek i częstym motywem w dziecięcej literaturze. Ma też swoje święto, które przypada 29 lutego (obchodzone jest raz na cztery lata). Żaba nie bez powodu ma swoje święto. Spełnia ważną rolę w ekosystemie. Ale jest też symbolem szczęścia, zakochani często mówią do siebie moja, Ty, Żabciu. Klasa 2c Dzień Żaby uczciła wizytą w szkolnej bibliotece. Najpierw było kilka przyrodniczych informacji, potem wiersze, piosenki, bajki i opowiastki. Drugoklasiści poznali też wyjątkową żabę, rodem z Polańczyka, która leżąc na leżaczku oddaje się przyjemności czytania. Zachęca do tego, by ją naśladować.
R.S.
Pierwszaki i książki
Uczniowie ze wszystkich pierwszych klas zostali właśnie pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki. Wychowawczynie zdecydowały, że pora najwyższa, aby zacząć systematyczne wypożyczanie. Pierwszoklasiści poznali regulamin biblioteki, układ zbiorów, „prośby” książki. Uroczyście przyrzekli je szanować. Wysłuchali opowieści o niesfornym Fanklinie, który zagubił wypożyczoną pozycję i tym samym znalazł się w niemałym kłopocie. A książka była bardzo ciekawa, gdyż zawierała praktyczne porady, jak wykonać niezwykły latawiec. Każdy nowy czytelnik otrzymał dyplomik przyjęcia w poczet czytelników oraz zakładkę.
Na temat korzyści płynących z czytania powiedziano i napisano już wiele. Należy tylko dbać, by chęć czytania pozostała w każdym dziecku jak najdłużej.
K.S.
Małe i duże oszustwa w wirtualnym świecie
W ostatnim dniu przed feriami kl. 7c i 8a uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez pracownika Woj. Biblioteki Pedag. w Lublinie, p. Macieja Sztorca. Kameralne spotkanie w czytelni dotyczyło takich zagadnień jak: krytyczne myślenie, świadome korzystanie z przekazów medialnych, ocena wiarygodności. W gąszczu informacji nie trudno się pogubić. Musimy robić wszystko, aby odróżnić prawdę od fałszu, fake newsa od rzetelnej, wiarygodnej inf. By nie narazić się na oszustwo czy manipulację. By chwytliwych, często sensacyjnych wiadomości nie uznawać za prawdziwy przekaz.
R.S.
Efekt Nobla
W Sztokholmie trwa Tydzień Noblowski, wśród laureatów jest Olga Nawoja Tokarczuk. To dla niej bardzo intensywny czas: spotyka się z czytelnikami, z przedstawicielami wydawców i mediów, wygłosiła już mowę noblowską (Czuły narrator). 10 grudnia, z rąk króla Szwecji, odbierze Literacką Nagrodę Nobla (złoty medal i dyplom) za rok 2018. W szkolnej bibliotece trwają lekcje poświęcone wybitnej Polce. Uczniowie poznają drogę pisarki na najwyższy literacki szczyt. Wysłuchują fragmentów prozy, wirtualnie zwiedzają bibliotekę noblistki. Nam, Polakom, wypada znać choć kilka sensowych zdań o Tokarczuk, mamy bowiem powód do dumy.
R.S.
Za nami Córka trenera
Z lekkim poślizgiem, ale jednak. Wyjazd, będący nagrodą za udział w konkursie filmowym, już za nami. 2 grudnia, w sali kinowej Centrum Kultury w Lublinie (ważne miejsce na kulturalnej mapie miasta), obejrzeliśmy polską fabułę pt. Córka trenera w reż. Łukasza Grzegorzka, z Jackiem Braciakiem i Karoliną Bruchnicką. Film traktuje o poważnych sprawach, sport jest tłem niełatwych, międzyludzkich relacji. Piękne, poetyckie zdjęcia są wręcz zachwycające. Niejednoznaczne, niedopowiedziane zakończenie pobudza do dyskusji. Daje widzowi szansę, by uruchomił wyobraźnię…
R.S.
Spotkanie z jeżem….
19 listopada po południu uczniowie klasy 1c spotkali się w szkolnej bibliotece z … jeżem. Dzięki propozycji p. Krystyny Szłapy dzieci mogły pogłębić swoją wiedzę na temat wyglądu, trybu życia, zwyczajów tego objętego ochroną sympatycznego ssaka. Była też piosenka o jeżu, czytanie fragmentów książek oraz malowanie kolorowaneki. Pani bibliotekarce bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję biblioteczną, a innych uczniów zachęcamy do korzystania z tego typu kontaktów z biblioteką. Naprawdę warto!
O niepodległości dla najmłodszych
Niełatwo jest przekazać najmłodszym uczniom wiedzę o historii naszej ojczyzny. Trudno wytłumaczyć czym jest zabór, utrata wolności, walki narodowowyzwoleńcze. Niemniej jednak należy zadbać o przekazanie im tych treści. Klasa 1b z wychowawczynią p. Grażyną Michalską uczestniczyła w lekcji bibliotecznej, poświęconej tematyce niepodległości. W oparciu o proste teksty uczniowie poznali nieco ten mroczny okres naszej państwowości. Sami też starali się wczuć w sytuację ówczesnych Polaków, odtworzyć ich emocje i nadzieje na wolny kraj. Chłopcy stwierdzili, iż gdyby żyli w tamtych czasach, na pewno podjęliby walkę. I wyobraźnia podsuwała im różne pomysły, jak mogliby to zrobić.
W bibliotece mamy teksty, które polecamy młodym czytelnikom. Jest m.in. ciekawa opowieść o Józefie Piłsudskim Komendant wolnej Polski, przystępna fabularyzowana biografia Ignacego Jana Paderewskiego Ignaś: opowieści patriotyczne, piękny album Kocham Polskę: 100 lat odzyskania niepodległości, PoMOLowana historia: opowieści moli książkowych. Do tych książek warto zajrzeć.
K.S.
Literatura wojenna
W ostatnich latach na rynku wydawniczym ukazało się wiele książek opowiadających o bolesnych wydarzeniach wojny. Są to pozycje napisane prostym, przejrzystym językiem, adresowane do młodych czytelników. Ukazują życie dzieci podczas wojennej zawieruchy. Autorami są znani współcześni pisarze, a książki są oparte na relacjach autentycznych osób i ich dziecięcych traumatycznych przeżyciach. Duża część tych pozycji jest wydana w seriach Wojny Dorosłych- Historie Dzieci oraz Muzeum Powstania Warszawskiego dla Dzieci.
Wśród tytułów są m.in.: Asiunia, Chłopiec w pasiastej piżamie, Czy wojna jest dla dziewczyn?, Jest taka historia: opowieść o Januszu Korczaku, Listy w butelce: opowieść o Irenie Sendlerowej, Mirabelka, Mój tata szczęściarz, Ostatnie piętro, Pamiętnik Blumki, Wojna na Pięknym Brzegu, Wszystkie moje mamy, Zaklęcie na „w”.
Ładnie wydane książki, wzbogacone pięknymi całostronicowymi ilustracjami dostarczają wielu emocji, wzruszeń i refleksji. Myślę, że trzeba dzieciom opowiadać o wojnie i uświadamiać, jakim jest złem. Stąd pomysł na lekcję dla klas 4-6 opartą o wojenną literaturę. Jest w niej pogadanka, rozmowa z uczniami, karta pracy oraz pokaz krótkiego filmu Miasto ruin.
K.S.
Lekcja w formie kameralnego koncertu
Z takiej nietypowej propozycji skorzystali uczniowie kl.8c, którzy w miniony wtorek (15 października) odwiedzili lubelską księgarniokawiarnię Między Słowami. Otrzymali tu dużą dawkę wiedzy o Jacku Kaczmarskim- poecie, kompozytorze, bardzie, twórcy wielu niezapomnianych tekstów. Spotkanie prowadził znawca i pasjonat Kaczmarskiego- Adam Jarząbek. Mieliśmy okazję wysłuchać m.in. Piosenki na powitanie, Bajki o głupim Jasiu, Spotkania w porcie, Obławy, Naszej klasy… Poezja jest po to, by poruszyć takie struny, aby człowiek się wzruszył, zapłonął, by zobaczył piękno. Byliśmy poruszeni, z żalem kończyliśmy wyjazdową lekcję. Absolwentce Karolinie Pikule dziękujemy za zaproszenie.
R.S.
Co warto wiedzieć o noblistce?
Olga Tokarczuk powiększyła grono polskich laureatów Nagrody Nobla (10 października 2019). Ten zaszczytny, najbardziej prestiżowy tytuł w dziedzinie literatury, otrzymała za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia. Jej książki, tłumaczone na ponad 30 języków, od lat cieszą się uznaniem czytelników. W szkolnej bibliotece, oprócz Biegunów, znajdują się Ostatnie historie, Szafa oraz piękna opowieść dla młodszych czytelników pt. Zgubiona dusza. Warto dodać, że noblistka wychowywała się wśród książek, jest córką polonistki i bibliotekarza. Pisać zaczęła jako nastolatka. Pisanie było dla mnie wtedy wstydliwym hobby- wspomina.
R.S.
Trzeba łapać byka za rogi
Tzn. odważnie podejmować działanie, robić coś bez wahania. Te słowa są życiową dewizą poetki, której urodziny obchodziliśmy dziś, 3 października, w szkolnej bibliotece. Agnieszka Frączek, bo o niej mowa, jest autorką bestselerowych książek dla dzieci. Byk jak byk, Gdy przy słowie jest przysłowie, BezNudna wyspa, Jedna literka a zmiana wielka, Trzeszczyki czyli trzeszczące wierszyki to tylko niektóre z nich. Z wykształcenia germanistka, pracuje na co dzień ze studentami, uczy ich kultury słowa, współtworzy też słowniki. W książkach dla młodego czytelnika bawi się słowem, przemyca wiele cennych rad na temat polszczyzny. Wenę czerpie z życia i fantazji. Urodziny świętowali uczniowie klasy czwartej. Być może wyślą poetce życzenia…
R.S.
Rok szkolny 2018/2019
Bliskie i dalekie podróże z książką
Wkrótce wakacje, a więc to ostatnie spotkanie z trzecioklasistami, często goszczącymi na lekcjach czytelniczych w bibliotece. Tym razem uczniowie poznali mnóstwo interesujących tytułów związanych z ciekawymi miejscami w Europie, Polsce i na Lubelszczyźnie. Zobaczyli, jak wiele jest książek ukazujących uroki miast i krajów: Paryż, Praga, Londyn, Rzym, Kraków, Warszawa, Francja, Hiszpania, Chorwacja. Zorientowali się, jak blisko od nas jest urokliwe Roztocze, Kazimierz Dolny, Nałęczów czy Kozłówka. W bibliotece mamy także wydawnictwa dotyczące naszej małej ojczyzny: kolorowe przewodniki turystyczne po gminie Niemce, foldery, mapy.
Korzystając ze zgromadzonych pozycji krajoznawczych, uczniowie wyszukiwali informacje oraz odpowiadali na pytania.- jak nazywa się słynny hiszpański taniec, co to jest arboretum, gdzie leżą Mikołajki, z czego zrobione są holenderskie chodaki?
I chociaż była to podróż tylko z książkami, to niewykluczone, że wielu uczniów wcieli swe wakacyjne marzenia w czyn i zobaczy piękno świata na żywo.
K.S.
Poezja w powietrzu/ Wiersze w eterze
Pod takim hasłem przebiega tegoroczny festiwal Lublin: Miasto Poezji (23-26 maja 2019). W ramach tego wydarzenia dwaj uznani poeci - Marcin Baran i Marcin Sendecki gościli w szkolnej bibliotece. Spotkali się z młodzieżą, by podzielić się swoimi tekstami, zaprezentować utwory klasyków poezji, uchylić rąbka swojej wrażliwości. Spotkali się po to, by świadczyć o poezji, która jest czymś pomiędzy hobby, profesją, przyjemnością i wyzwaniem. Czymś, co jest rodzajem nizania między epokami i pokoleniami. Niecodzienną lekcję poezji zawdzięczamy Domowi Słów Ośrodka „Brama Grodzka”- Teatr NN”.
R.S.
Opium w rosole i inne
Małgorzata Musierowicz jest pisarką, której książki nie zestarzeją się chyba nigdy. Powieściowy cykl dla młodzieży zwany Jeżycjadą, którym zadebiutowała przeszło czterdzieści lat temu, cieszy się zainteresowaniem wielu polskich czytelników. Dlatego też naszą szkołę zgłosiliśmy do akcji III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady.
W poziomie 4-7 czytaliśmy fragmenty wybranych powieści. Odbywało się to w bibliotece lub w klasach. I tak np. w 5 b Anetka Wojcieszek pięknie zaprezentowała początek Kłamczuchy, w którym poznajemy parę głównych bohaterów: rezolutną Anielę Kowalik oraz przystojnego Pawełka Nowackiego. Początek ich niebanalnej historii ma miejsce w nadmorskiej Łebie. W klasie 5c był obszerny fragment wzruszającego Opium w rosole, czytany z podziałem na role. W narratora wcieliła się p. Ania Zgierska, uczniowie zaś w bohaterów. Była tez prezentacja o M. Musierowicz i mały konkurs znajomości tekstu. Ogółem w projekcie wzięło udział 8 klas. Informacja o działaniach została przesłana do organizatora akcji- wydawnictwa Akapit Press.
Warto zainteresować się książkami poznańskiej pisarki. W każdej znajdziemy dużą porcję niebanalnych zdarzeń, humoru i ledwo uchwytnej ironii. To pozycje naprawdę niezwykłe!
K.S.
Czytajmy w marcu!
Nasza szkoła przystąpiła do trzeciej edycji akcji Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz, która trwa od 4 do 31 marca. Jeżycjada to literacki cykl książek, osnuty wokół losów sióstr Borejko, zamieszkujących w Poznaniu w dzielnicy Jeżyce. Prosimy polonistów i wychowawców klas 4-7 o włączenie się do tego przedsięwzięcia. Może to być czytanie fragmentów powieści, warsztaty plastyczne, scenki teatralne, czytanie z podziałem na role. Zapraszamy serdecznie, gdyż książki pani Musierowicz są niezwykłe; pełne ciepła, dobroci humoru i życiowego optymizmu. Szczegóły w bibliotece.
Jestem chory na góry
Jestem chory na góry, do tego stopnia, że chciałem kupować dom w Bieszczadach. Góry to tylko jedna z wielu pasji absolwenta szkoły Andrzeja Stachury, który tuż przed feriami (8 lutego) spotkał się z uczniami w zaciszu szkolnej czytelni. Opowiadał o latach spędzonych w murach naszej szkoły, prezentował zdjęcia sprzed lat. Wspominał, że żył nie tylko nauką, był aktywny w wielu dziedzinach. Tak zresztą jest do dziś. Nasz gość, absolwent Politechniki Lubelskiej, ukończył kierunek zgodny z jego motoryzacyjnymi zainteresowaniami. Wykonuje zawód, który daje mu satysfakcję. Młodszym kolegom radził, by w wyborze drogi życiowej kierowali się tym, co lubią, co ich interesuje. Mówił też: Studia to szansa na poznanie innych ludzi, nowe perspektywy, punkty widzenia, szersze horyzonty, łatwość nawiązywania kontaktów.
R.S.
Babcie i dziadkowie od A do Z
Choć Dzień Babci i Dzień Dziadka już przeminęły, to dla każdego dziecka są to tak bliskie osoby, że zawsze można o nich mówić i …czytać.
Podczas wizyty w bibliotece uczniowie klasy 3 poznali wiele interesujących książek (wśród nich gros stanowią zupełne nowości), w których bohaterami są wyżej wymienieni.
Wśród tytułów warto wymienić: Babcie od A do Z, Dziadkowie od A do Z, Babcia robi na drutach, Babcia Kluczykowa, Wakacje z babcią, Przyszywany dziadek, Superdziadek, Dom, który się przebudził, Rodzinna herbatka.
Spotkanie było także okazją do podsumowania działań trzecioklasistów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ciągu pierwszego okresu roku szkolnego 2018/2019 często odwiedzali bibliotekę. Wzięli udział w konkursie na wykonanie zakładki do książki. Aby uczcić stulecie niepodległości podjęli się wyzwania przeczytania 100 książek do końca 2018 r. Pisali wiersze i recenzje. Ci najbardziej aktywni otrzymali w nagrodę książeczki przyrodnicze.
Zapraszamy do biblioteki wszystkich czytelników, czeka na Was mnóstwo nowych i pięknych książek.
Sowa, mądra głowa
Tuż przed świętami w bibliotece pojawiła się wystawa pięknych, kolorowych sów bibliotecznych. Prace wykonane różnymi technikami są dziełem uczniów klasy 2b, klas 5 i 6. Ponadto uczniowie są autorami ciekawych zakładek, które także można zobaczyć w bibliotece- tu obok wymienionych klas wykazali się uczniowie klasy 3 oraz klas 7. Oba konkursy zorganizowano w ramach działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W dniu 20 grudnia bibliotekę odwiedziła klasa 2b , która wykazała się różnorakimi pomysłami w zakresie realizacji NPRCZ. Pozostałe klasy zaprosimy po świętach.
Emocje i inspiracje
Trzy razy płakałam, wzruszyłam się, przyszła mi na myśl głęboka refleksja. Zainspirowałam się… To komentarze uczniów, którzy 14 grudnia odwiedzili Centrum Kultury w Lublinie. Celem wyprawy była Cicha noc w reżyserii Piotra Domalewskiego- nagroda dla uczestników filmowego konkursu. Poza seansem, przygotowanym specjalnie dla naszej grupy, skorzystaliśmy też z szansy zwiedzenia jednej z najstarszych lubelskich instytucji kulturalnych. Placówki, która kryje wiele tajemnic i ma niezwykle bogatą ofertę warsztatową, filmową, teatralną. Adres Peowiaków 12 to tzw. dobry adres, warto go zapamiętać. Ważny szczególnie dla ósmoklasistów i gimnazjalistów, którzy niedługo staną się uczniami lubelskich szkół.
R.S.
Świątecznie w bibliotece
Zbliżają się Święte Bożego Narodzenia, dlatego uczniowie klasy 1b, w środę 12 grudnia, odwiedzili szkolną bibliotekę, żeby zobaczyć, czy są książki o tematyce świątecznej. Pani Krysia pokazała kilka książek i przeczytała kilka fragmentów. Pierwszaczki dowiedziały się, że jest dużo książek o Bożym Narodzeniu i są to nie tylko bajki i opowiadania, ale także książki kucharskie, albumy malarstwa i książki z propozycjami przygotowania prezentów. Było bardzo ciekawie.
Trzecioklasiści poznają zwyczaje świąteczne
Trzecioklasiści odwiedzili bibliotekę szkolną. Tym razem w książkach spotkali wesołego Ryjka, misia Paddingtona, Kubę i Bubę oraz panią Małgorzatę. Poznali historię Świętego Mikołaja - kim był i co robił. Wysłuchali kilku fragmentów różnych książek o tradycjach i przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Odbyły się warsztaty czytania ze zrozumieniem. Pani bibliotekarka rozdała zadania do wykonania, które uczniowie podzieleni na grupy starali się rozwiązać. Były świąteczne krzyżówki i kolorowanki. Na zakończenie uczniowie wypożyczyli książki.
Podróże po literaturze
W ekspresowym tempie odbyliśmy lot międzykontynentalny, dotarliśmy do tajemniczego Nipponu. Ogarnęliśmy spojrzeniem Kraj Kwitnącej Wiśni, poznaliśmy legendę o górze Fudżi, zajrzeliśmy do domu Japończyka. Wspomnieliśmy o cesarzu, który ma zakaz jedzenia ryby fugu i o ceremonii picia herbaty. Oswajaliśmy słowa: orgiami, ikebana, kaligrafia, samuraj, sumo, kimono, Manggha… Towarzyszyła nam muzyka z tradycyjnego teatru nō. Egzotyczna wyprawa do azjatyckiego kraju była możliwa dzięki książkom: Bajki japońskie, Japonia jaka jest, Banzai!, Wierszownik z podróży dookoła świata, Spotkanie z Japonią (dostępne w szkolnej bibliotece). Podróżowali uczniowie 5c.
R. S.
Wyjątkowa oferta dla czytelników
Przypominamy i zapraszamy. Tak dużych pieniędzy w historii szkolnej biblioteki jeszcze nie było. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który realizuje nasza książnica, umożliwia zakup ogromnej ilości atrakcyjnych nowości. Wśród pozyskanych dotychczas książek znajdują się pozycje o intrygujących tytułach, m.in. O chłopcu, który pływał z piraniami, Hebanowe serce, Babcie od A do Z, Dziura w podróży, Fińskie dzieci uczą się najlepiej, Książę Mgły, Książka, dzięki której pokochasz książki, Banzai, Cukierku, ty łobuzie. Uwaga! Czytanie nie boli. Dzięki umiejętności czytania możesz żywić swój mózg, sprawnie myśleć i realizować największe marzenia.
R.S.
O polskości na Łotwie
To tytuł spotkania, które poprowadził dziś, 30 października, absolwent szkoły Karol Tuziemski. Wystąpił on przed uczniami klas IIIA, IIIC i 8b, podzielił się swoją wiedzą, doświadczeniem i emocjami. Słowo Łotwa napełnił treścią. Na przykładzie losów dwojga Polaków z Dyneburga ( (ona- 95 lat, on- 19- latek) opowiedział o Polakach zamieszkujących na terenie Łotwy (dawne Inflanty Polskie). Byliśmy nad Dźwiną, zaglądaliśmy do polskiej szkoły, do tzw. Domu Polskiego, spacerowaliśmy m.in. ul. Warszawską. Karolu, dziękujemy za lekcję polskości i patriotyzmu oraz inspirację, by widzieć więcej, chcieć więcej, przeżywać głębiej. Więcej informacji na www.stacjadyneburg.pl
R.S.
Jesień w poezji
Trzecioklasiści byli na lekcji bibliotecznej. To nic nadzwyczajnego, pomyśli niejeden, a moim uczniom wizyta dużo pomogła, gdyż zapoznali się z poezją o jesieni. W wierszach spotkali: Panią Jesień obdarowującą dziewczynkę różnymi warzywami, warzywa kłócące się na straganie, rolnika pracującego na roli. Był też wiersz, w którym grzyby martwiły się czy zmieszczą się w koszyku grzybiarza. Wesołe, humorystyczne i pełne kolorów wiersze rozbawiły uczniów w ten dzisiejszy, pochmurny dzień. Pełni animuszu i z wielkim skupieniem uczniowie już w klasie, w grupach lub pojedynczo, mieli za zadanie stworzyć swe wiersze właśnie o jesieni lub jej darach. A jak one brzmią i czy są ciekawe, tego będzie można się dowiedzieć w Biuletynie Jesiennym.
Jesienne czytanie
"Jesień to dobra pora na czytanie" - takie hasło było motywem przewodnim lekcji bibliotecznej, na którą 12.10.2018r. pani K. Szłapa zaprosiła uczniów klasy 2b. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali czytanych fragmentów książek związanych z piękną, kolorową porą roku - jesienią, rozwiązywali zagadki, kolorowali jesienne obrazki. Lekcja głośnego czytania w bibliotece szkolnej była bardzo interesująca, zachęciła uczniów do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z bogatego księgozbioru.
Jesienna lekcja
11 października uczniowie klasy 1c po raz pierwszy odwiedzili szkolną bibliotekę. Zostali zaproszeni przez p. K. Szłapę na lekcję o tematyce jesiennej. Zagadka dotycząca tematu spotkania była dla dzieci prosta, ponieważ piękny wystrój czytelni i wystawka książek były dla nich podpowiedzią. Uczniowie wysłuchali ciekawe , wesołe wierszyki o tematyce jesiennej. Oglądali obrazy związane z jesienią. Odgadywali także zagadki i malowali piękne listki w jesiennych kolorach. To była ciekawa, pouczająca lekcja.
Rok szkolny 2017/2018
Tajemnice Gwadelupy
Poznaliśmy je podczas piątkowego spotkania tj.25 maja. Tym razem gośćmi szkolnej biblioteki była rodzina państwa Szmydtów, która pięć miesięcy spędziła na karaibskiej wyspie, Gwadelupie. Podczas dwugodzinnej relacji dowiedzieliśmy się, jak się żyje w tym zamorskim, należącym do Francji, departamencie. Zobaczyliśmy piękne, egzotyczne zdjęcia i usłyszeliśmy, jak wygląda edukacja domowa. Dlaczego kura Albertyna okazała się pomocna, a kokos bywa niebezpieczny? Czy można głaskać iguany? Jaka odległość dzieli Polskę od Gwadelupy? Jak wyglądają Kreole? Czy możliwa jest kąpiel w wodospadzie? Jak spaceruje się po dżungli? Dziękujemy pani Basi, panu Tomkowi oraz ich dzieciom za bezinteresowną obecność wśród nas. Nabraliśmy ochoty na podróżowanie, w kronice pozostał piękny ślad wieloletniej przyjaźni... Zdjęcia w Albumie fot.
R.S.
Było ich dwóch, drugi to niespodzianka
Mowa o gościach Miasta Poezji- lubelskiego festiwalu literackiego. Spotkali się z uczniami w zaciszu czytelni (24 maja 2018). Marek Kusiba- poeta, reporter i tłumacz Ryszarda Kapuścińskiego na stale mieszka w Kanadzie. Dawid Mateusz- autor debiutanckiej, docenionej Stacji wieży ciśnień. Poeci wiedli ciekawą pokoleniową rozmowę, przywołali wiele literackich nazwisk, wspólnie z uczniami stworzyli najlepszy amatorski wiersz "Czym się różnią ludzie?". Było o wielo- kulturowości, patriotyzmie, o Bogu, życiu w dwuświatach, pokonywaniu słabości, dążeniu do celu. Także o tym, że najważniejszym aktem w doświadczeniu człowieka jest spotkanie drugiego człowieka. Dziękujemy Ośrodkowi „Brama Grodzka-Teatr NN” w Lublinie za sponsoring. Zdjęcia w Albumie fot.
R.S.
Spotkanie z Oskarem i Różą
Chyba niewiele osób wie, że w Lublinie przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim działa studencki Teatr ITP. Ma on obecnie w swoim repertuarze sztukę, opartą na podstawie znanej powieści Erica Emmanuela Schmitta „Oskar i pani Róża”.
W piątek grupa uczniów- uczestników marcowego konkursu Teatrałki 2018 miała okazję być na tym przedstawieniu. Wzruszająca opowieść o chłopcu umierającym na białaczkę została przeniesiona na deski teatru w sposób bardzo profesjonalny. Wielka to zasługa księdza Mariusza Lacha, który od 2001roku prowadzi Teatr ITP. To on właśnie zajął się opracowaniem tekstu i reżyserią.
Lubelska inscenizacja nosi tytuł „Oskar i Róża” i jest ciekawie zagrana przez dwójkę aktorów: Jana Filipa i Martynę Sabak. Oboje dają popis świetnej gry aktorskiej. Oskar dźwiga brzemię choroby, buntuje się, ma żal do Pana Boga. Pisze do niego listy, skarży się, ale chce godnie przeżyć pozostałe mu dni życia. Wolontariuszka Róża stara się podejść do choroby chłopca w sposób racjonalny, czasem może nawet okrutny. Prowadzą ze sobą dialog, który w widzach wywołuje sprzeciw wobec padających w nim bolesnych słów. Śmierć chłopca jest nieunikniona, odchodzi przygnieciony ciężarem choroby, złamany, pchając prze sobą stojak z kroplówką. W zakończeniu widzimy jeszcze w zbliżeniu jego twarz na ekranie, śmieje się i płacze, cierpi i usiłuje się podźwignąć, cały zapis stanów ciała i ducha.
Spektakl wywołuje wiele wrażeń. Jest smutek i zaduma nad ulotnością ludzkiego życia. Jest niezgoda na śmierć i nieuleczalną chorobę. Ale jest też ufność w mądrość Boga.
Warto zobaczyć „Oskara i Różę”.
14.05.2018. K. Szłapa
"Ty i ja – teatry to są dwa."
(E. Stachura)
W siódmej edycji konkursu „Teatrałki”, zorganizowanego przez bibliotekę szkolną, udział wzięło 14 uczniów z klas siódmych oraz gimnazjum. Uczestnicy odpowiedzieli na 30 pytań związanych z teatrem, za które łącznie otrzymać można było 37 punktów. Wszystkie źródła potrzebne do udzielenia odpowiedzi dostępne były w bibliotece. Należało tylko umiejętnie z nich skorzystać.
Najwyższe wyniki uzyskali uczniowie:
Martyna Stefaniak 7c- 36 p.
Izabela Bartosik 7c- 35,5 p.
Maciej Droździel IIC- 33,5 p.
Julia Pietkiewicz IIIC- 33,5 p.
Gabriela Przypis IIC- 33,5 p.
Karolina Polkowska IIC- 33 p.
Nauczycieli polonistów proszę o wystawienie ocen za udział w konkursie. Ponadto uczniowie zostaną nagrodzeni w zależności od możliwości Rady Rodziców.
04.04.2018 r. Krystyna Szłapa
Dzień Kobiet w bibliotece
8 marca, w Dzień Kobiet w bibliotece szkolnej uczniowie klasy III e uczestniczyli w lekcji na temat "Dziewczynki i kobiety w literaturze". Pani Krysia przedstawiła trzecioklasistom różne książki opowiadające historie małych i większych pań. Dzieci czytały fragmenty książek, słuchały z uwagą i nabierały ochoty na wypożyczanie. W drugiej części zajęć, Pani Krysia przedstawiła sylwetkę Pani Marty Łosiowej - współfundatorki naszej szkoły. Trzecioklasiści mieli okazję poznać historię interesującej postaci związanej z naszą miejscowością.
Najpiękniejsza lekcja, jaką można sobie wyobrazić
W piątek (9 marca) w spotkaniu z Renatą Piątkowską (autorką ponad 30 książek, laureatką Orderu Uśmiechu), uczestniczyły trzecioklasistki, zakochane w książkach i czytaniu. Hania Mytyk, Julka Majchrzak oraz Zuzia Mazurek w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 21 w Lublinie przysłuchiwały się opowieści, zapisanej na karach książki „Wszystkie moje mamy”. Morałów nie prawię, ale staram się, by w moich książkach było coś, co zaistnieje w pamięci- mówiła autorka. Fragmenty wojennej historii małego Szymka, uratowanego przez niezwykłą Irenę Sendlerową, zaprezentowała lektorka Malwina Kożurno. Spotkanie było lekcją historii, pokory, miłości i tolerancji. Nie obyło się bez wzruszeń…
R.S.
Gorąca Kuba na zimowy czas
Za oknem mrozy, a w szkolnej bibliotece- gorąco. Jak to możliwe? Sprawczynią gorącej atmosfery była absolwentka szkoły- Dorota Zaniuk (kolejny już raz spotkała się z naszymi uczniami). We wtorkowe przedpołudnie (27 lutego) zaprezentowała blisko 100- osobowej publiczności opowieść o Kubie, jej zmęczonych miastach i pierwotnych lasach. Poznaliśmy osobliwości największej karaibskiej wyspy, poczuliśmy atmosferę prowincji i dużych miast. Byliśmy w takich ośrodkach jak Sancti Spiritus, Trinidad, Hawana. Uruchomiliśmy wyobraźnię, rozbudziliśmy marzenia. Zapragnęliśmy, wzorem naszego gościa, podróżować.
R.S.
Echo jednego spotkania
Inspiracją do niecodziennej lekcji było niedawne spotkanie kolędnicze z Chórem Męskim Bas Canto. Wówczas mieliśmy też okazję poznać wojenną wersję kolędy, śpiewanej na melodię Wśród nocnej ciszy. Kolędę tę wykonała rdzenna mieszkanka Woli Niemieckiej p. Teresa Widyńska. Przyjęła zaproszenie szkolnej biblioteki i spotkała się dzisiaj tj. 24 stycznia z uczniami klas 7b i IIIC. Zaśpiewała […] co za smutna wigilija. Każda matka, familija Ojca wspomina […].Opowiedziała o okolicznościach powstania kolędy i o tym, jakie piętno odcisnęła wojna na jej najbliższych. Było zasłuchanie, wzruszenie i łzy. Pani Tereso, dziękujemy…
R.S.
Misiowe święto
Każdy z nas posiada bądź posiadał własnego ulubionego pluszowego misia. Zabawka ta, wzorowana oczywiście na niedźwiedziu, nieodłącznie kojarzona jest z beztroskim czasem dzieciństwa. W tym roku Światowy Dzień Pluszowego Misia przypadał 25 listopada. W bibliotece uczniowie z klasy 2 i z klasy 1b wysłuchali informacji o niedźwiedziach, ich występowaniu, gatunkach, zwyczajach. Wysłuchali fragmentów ciekawych książek, których bohaterami są prawdziwe bądź stworzone przez autorów misie.
Zaprezentowane następujące książki: Niedźwiedzie z serii Co i Jak, Strefy polarne, O gawrach czyli niedźwiedzich łóżkach, Dziadek i niedźwiadek, Wojtek spod Monte Cassino, Kubuś Puchatek, Przygody i wędrówki Misia Uszatka, Miś zwany Paddington, Otto, serię książek Janoscha o Misiu i Tygrysku.
Końcowy quiz sprawdzający wiedzę dzieci na temat niedźwiedzi wypadł bardzo dobrze. To naprawdę sympatyczne, choć groźne zwierzęta. Natomiast wszystkie książkowe misie zasługują na pamięć dzieci.
Biblioteka szkolna zaprasza!
Odkrywcy literatury Astrid Lindgren
14.11.2017 r. uczniowie klasy 3d mięli okazje uczestniczyć w interesującej lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez panią Krystynę Szłapę. Jej tematem było zapoznanie dzieci z twórczością słynnej pisarki szwedzkiej Astrid Lindgren – autorki książek dla dzieci takich jak Pippi Pończoszanka, Dzieci z Bullerbyn . Uczniowie z zainteresowaniem słuchali czytanych fragmentów książek tej autorki, oglądali wystawę okolicznościową . Dużo radości sprawiło im obejrzenie fragmentu filmu pt. „' Pippi Lanksztrum” . Humorystyczne scenki z życia Pippi bardzo ich zaciekawiły i rozbawiły. W dobry nastrój wprowadziły ich przygody Karla.. Z wielką ochotą postanowiły wziąć udział w organizowanym konkursie na temat twórczości A. Lindgren w 110 rocznicę jej urodzin.
Ostatecznie chciałbym doprowadzić do tego, by ludzie mówili o moich obrazach
Marzenie artysty spełnia się za sprawą filmu Twój Vincent. Marzenie to spełniają także nasi uczniowie- uczestnicy zakończonego właśnie konkursu W kręgu polskiego filmu (wyniki IV edycji w zakładce B-ka- Konkursy).To oni 20 października (w piątkowe popołudnie), zasiedli w wygodnych fotelach lubelskiego Multikina, by obejrzeć głośny polski film, który podbija świat. Pełnometrażowa animacja malarska Twój Vincent to niezwykła historia życia i tajemniczej śmierci holenderskiego malarza. Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Niemcach oraz Radzie Rodziców naszej szkoły za sponsoring.
R.S.
Rok szkolny 2016/2017
Pierwszaki słuchają i czytają
„Staram się, jak mogę, nie pisać”
Takie przewrotne słowa padły z ust Karola Ketzera (artystyczny pseudonim), który 2 czerwca spotkał się z gimnazjalistami w zaciszu szkolnej czytelni. Godzina z poetą i prozaikiem stała się okazją do rozmowy na temat weny, warsztatu pisarskiego, poetyckich inspiracji, ciekawostek o życiu twórcy. Dziękujemy Domowi Słów Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN” za kolejną już możliwość uczestniczenia w Festiwalu Lublin „Miasto Poezji”.
R.S.
Przygotowania do Miasta Poezji 2017
X jubileuszowa edycja Lubelskiego Festiwalu Poetyckiego zbliża się wielkimi krokami (31 maja- 2 czerwca). Tradycyjnie już , jeden z festiwalowych poetów przekroczy granice miasta i przyjedzie do Niemiec, będzie gościem naszej biblioteki. W ramach przygotowań do spotkania Małgosia Sidor i Weronika Ćwikła z IIC wykonały pod okiem instruktorek z Domu Słów typoduchę, którą wręczą, na pamiątkę, Karolowi Ketzerowi . Poeta odwiedzi naszą szkołę już w najbliższy piątek.
R.S.
Zobacz, jak tu pięknie
„Podróż ma wtedy sens, kiedy możesz komuś powiedzieć: zobacz, jak tu pięknie”. Te słowa dobrze oddają atmosferę spotkania, które odbyło 10 marca. Tym razem gościem szkolnej biblioteki była Małgorzata Nowak- wieloletnia dyrektor szkoły. Wystąpiła w roli zdającej relację z rejsu po Morzu Liguryjskim. Z tej niezwykłej podróży napisała reportażową książkę pt. „Lewe Oko na Pogorii” (spełniając w ten sposób jedno ze swoich marzeń). Przekonywała gimnazjalistów, że warto marzyć, bo marzenia się spełniają. Było ciekawie, refleksyjnie i profesjonalnie.
R.S.
Biblioteka czeka
Przez trzy tygodnie szkolna biblioteka była niedostępna dla czytelników. Trwało bowiem skontrum, czyli żmudna i niewdzięczna praca, raz na kilka lat- konieczna, polegająca na zinwentaryzowaniu całości zbiorów. Ale to już koniec patowej sytuacji. Od najbliższego poniedziałku zapraszamy ponownie uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi. Atrakcyjne tytuły i stęsknione za normalną pracą bibliotekarki- czekają na czytelników.
RS.
Jedną nogą w Ameryce Południowej
„Podróż zaczyna się w sercu…” To słowa z Kroniki Biblioteki Zespołu Szkół w Niemcach, skreślone ręką absolwentki, Małgorzaty Jurak . Małgosia spotkała się dziś tj. 30 stycznia 2017 z uczniami naszego gimnazjum. Zdała relację z ponad dwumiesięcznej podróży Od Limy do Buenos Aires. Barwnie, ze swadą opowiadała o Peru i swojej wolontariackiej przygodzie. Odkrywała tajemnice świata Inków, zaginionego miasta Machu Picchu, opowiadała o smakach, kolorach i zapachach odległej Boliwii i Chile, o tamtejszej faunie i florze. Zabrała nas także na hardrockową wyprawę na aktywny wulkan Villarrica. Kusiła pięknymi zdjęciami i rytmem argentyńskiego tanga. Rozbudziła marzenia… Zdjęcia w Albumie fot.
R.S.
Uczymy się od najlepszych
Gabrysia Przypis z IC znalazła się w doborowym gronie 16 gimnazjalistek, które miały szansę uczestniczyć w warsztacie prowadzonym przez znaną i lubianą autorkę książek dla młodzieży. Ewa Nowak, bo o niej mowa, zdradziła uczennicom tajniki sztuki pisarskiej, podała „przepis” na dobrą książkę, skutecznie uruchamiała wyobraźnię, pobudzała do aktywności twórczej, do wielokrotnych odpowiedzi na ważne, życiowe pytania. Warsztaty kreatywnego pisania pod nazwą „Stworzeni z atramentu” odbyły się w jednej z lubelskiej bibliotek. Przypominamy, że w maju 2007 r. Ewa Nowak gościła w naszej szkolnej bibliotece. Zapraszamy do lektury takich książek jak „Bardzo biała wrona”, „Diupa”, „Yellow Bahama w prążki”, „Lawenda w chodakach” …
R.S.
To była świetna zabawa…
To była świetna zabawa, połączona ze zdobywaniem wiedzy z dziedziny filmu.
Tak o III już edycji konkursu, organizowanego przez szkolną bibliotekę, wypowiedział się jeden z uczestników. W konkursowe szranki stanęło ponad trzydziestu uczniów, ale do końca zmagań wytrwało, i, wszystkie wymagania spełniło, 23 gimnazjalistów. Najwyższe noty przypadły reprezentantkom klasy IIIB tj. Sandrze Jeżewskiej, Magdalenie Gawrońskiej oraz Idze Czechowskiej (wyniki w zakładce- B-ka Konkursy). Gratulujemy wiedzy
i wytrwałości. Przy okazji polecamy książki o tematyce filmowej np. Niewinni kaznodzieje: filmowy zestaw wierszy polskich poetów, Od Kutza do Czekaja, Krystyna Janda. Pani zyskuje przy bliższym poznaniu.
R.S.
Pospolite ruszenie czyli Tydzień z Sienkiewiczem (14-18 listopada 2016).
W związku z kończącym się Rokiem Sienkiewicza i przypadającą w dniu 15 listopada 100. rocznicą śmierci pisarza szkoła przystąpiła do akcji Tydzień z Sienkiewiczem. Nie tylko klasy 4-6 i I-III, ale także maluchy odbyły okazjonalną lekcję. Nasz ukłon w stronę noblisty polegał na głośnym czytaniu fragmentu wybranego wcześniej utworu. W charakterze lektora wystąpili uczniowie i nauczyciele. Dzięki akcji odkryliśmy zupełne nowe teksty noblisty, np. Listy z podróży do Ameryki, nowelę Autorki czy piękną Legendę indiańską. Pomysłodawcą czytelniczej imprezy była szkolna biblioteka.
R.S.
Pierwszaki i symbole narodowe
Z okazji Święta Niepodległości pierwszoklasiści odwiedzili bibliotekę szkolną. Spotkanie odbyło się 16 listopada i dotyczyło polskich symboli narodowych. Jak zwykle, przy tego rodzaju spotkaniach były książki, a w nich: hymn, godło i flaga naszej ojczyzny. Pierwszaki zastanawiali się nad znaczenie słowa „patriota”. Było recytowanie wiersza pt. „Kto ty jesteś?” i słuchanie piosenki o polskiej przyrodzie. Na zakończenie, każdy pokolorował rysunek z polskim żołnierzem.
K. S.
By nie siedzieć jak na tureckim kazaniu…
Istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej (Ryszard Kapuściński). Bakcylem podróży, kolejny już raz, zarażała absolwentka szkoły p. Dorota Zaniuk. Dwie godziny z naszym gościem minęły nadspodziewanie szybko. W czasie spotkania poznaliśmy uroki magicznej krainy, której 97% powierzchni leży na kontynencie azjatyckim. Chłonęliśmy informacje, oglądaliśmy wspaniałe zdjęcia, podziwialiśmy prelegentkę. Zaczęliśmy marzyć o wyprawie do Anatolii, Kapadocji, zapragnęliśmy zobaczyć na własne oczy Morze Egejskie czy Morze Marmara, pospacerować ulicami Stambułu, Ankary czy Trabzonu. Organizatorem spotkania (8 listopada) była szkolna biblioteka, słuchaczami- uczniowie klasy 6b i 6c.
R. S.
Jesień w bibliotece
Uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej mieli spotkanie w bibliotece szkolnej z bajkowymi postaciami. Poznali krasnala Hałabałę i panią Jesień, która wygoniła ptaki – gości krasnala. W książkach młodzi czytelnicy wraz z panią Krystyną Szłapą odkrywali dary jesieni. Było słuchanie piosenki, fragmentu książki, były rozmowy i zagadki przyrodnicze. Każdy uczeń dostał jesienną kolorowankę z darami jesieni.
Wieści z literackiego Krakowa
Około 50 nowiutkich książek, pachnących farbą drukarską to efekt eskapady do Krakowa na 20 już Międzynarodowe Targi Książki. Wszystko okupione ciężką fizyczną i intelektualną pracą, i, nie tylko… Ale to dla tych, którzy nie stronią od książek i… biblioteki, by mieli co czytać, by mieli w czym wybierać. Wśród nowości są takie pozycje jak: Harry Potter i przeklęte dziecko, wspaniała Galeria bajek- wiersze czytane obrazem (w wersji pol. i ang.) Stalowe serce, Czy smartfony mają ogony autorstwa i z ilustracjami Andrzeja Pągowskiego, Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender. Są nowe książki uwielbianego przez dzieci Martina Widmarka, jest interesujący poradnik Chcę być kimś! a także reportażowe Dzieci Norwegii. Zapraszamy do lektury. Emocje gwarantowane!
R.S.
„Napisz, proszę, chociaż krótki list…”
Za nami Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów (9-15 października). No cóż, obecnie pisanie tradycyjnych listów praktycznie zanikło. Trwa przecież epoka telefonu komórkowego i komputera. Przeminęło romantyczne spojrzenie na białą kopertę i kartki zapisane odręcznym pismem. Szkoda!
O listach i ich historii rozmawialiśmy w bibliotece na lekcjach z czwartoklasistami. Przeczytaliśmy opowiadanie M. Jarockiej „Kartka do przyjaciela”, fragmenty listów H. Sienkiewicza, list do czytelnika z książki J. Joyce’a „Kot i diabeł”, zabawne liściki Wilczusia z „Księgi straszliwej niegrzeczności” I. Whybrowa. Literatury epistolarnej wszak w naszej bibliotece nie brakuje.
Pisanie listów daje wiele korzyści. Pozwala na planowanie wypowiedzi, wzbogaca język, kształtuje estetykę. Zapraszamy uczniów klas czwartych do udziału w bibliotecznym konkursie. Napiszcie ciekawy list. Może być adresowany do nieznajomego, przyjaciela, kolegi, kogoś z rodziny lub do bohatera literackiego . Czekamy do końca października.
K. Szłapa
19.10.2016
Sobota pod znakiem Osterwy
Najpierw kolorowa parada ulicami Lublina razem z aktorami z teatru dramatycznego (ubrani w stroje ze spektakli), potem przystanek Cafe Teatralna, wreszcie wyczekiwane warsztaty charakteryzatorskie. Wszystko to było udziałem Oli Choiny i Kasi Staszek, które uczestniczyły w imprezie „Otwórz Osterwę” (8 października). Walory poznawcze- niezaprzeczalne, radość z możliwości robienia bezkrwawych ran na twarzy i dłoni koleżanki- niekwestionowana, rozmowy z aktorami- taka gratka nie zdarza się na co dzień. Warto było poświęcić sobotę, by poczuć się wyjątkowo. Zdjęcia w Albumie fot.
R.S.
Był taki Ktoś. Wspomnienie o Agnieszce Osieckiej (1936-1997)
Była poetką, prozaikiem, dziennikarką, autorką słuchowisk i spektakli, także reżyserem filmowym. Ale przede wszystkim autorką ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, które nadal wzruszają, bawią, pomagają rozumieć świat. Zachłanna na życie, wrażliwa, bardzo inteligentna, admiratorka polszczyzny. "Piszę piosenki, bo czuję czułość do ludzi. To wszystko"- mawiała. Uczniowie drugich i trzecich klas gimnazjalnych mieli okazję posłuchać słów poetessy w zaciszu szkolnej czytelni, podczas okazjonalnej lekcji (9 października mija 80 rocznica urodzin A. O.). Na pamiątkę dostali "Śpiewanki Osieckowe" i gadżety. Fundacji OKULARNICY dziękujemy za ten piękny i szczodry dar (http://okularnicy.org.pl). Zdjęcia- Album fot. B-ka.
R.S.
„Co każdy chłopiec wiedzieć powinien”
To tytuł wystawki, przygotowanej przez bibliotekę dla wszystkich sympatycznych czytelników płci męskiej na kilka dni przed ich świętem. Eksponujemy ciekawe pozycje książkowe z zakresu literatury pięknej i poradnikowej, do których warto zajrzeć. Są wśród nich takie tytuły jak 7 nawyków skutecznego nastolatka, Jak być lubianym, Pogadaj z głową. Jest klasyka w stylu Pan Samochodzik i …, Winnetou, Przygody Tomka na…, są także nadzwyczaj interesujący Iqbal czy Chłopiec w pasiastej piżamie (poważniejsze teksty), a także lżejsza lektura, choćby Męki dorastania czy Forrest Gump. Tytuł wystawki, słowa Agnieszki Osieckiej, niech będą zachętą do lektury. Zapraszamy, czekamy na odważnych , małych i dużych.
R.S.
Korzystaj z legalnych źródeł kultury
Taki cel przyświeca kampanii edukacyjnej „Kultura na Widoku”, która trwa do 9 października br. Dzięki projektowi możesz legalnie, bezpłatnie lub w bardzo niskiej cenie, skorzystać z 1000 utworów w wersji cyfrowej- książek, filmów, muzyki, gier i wirtualnych spacerów po muzeach świata. Tak w bibliotece, jak i w holu szkoły, znajdują się kolorowe plakaty projektu, z których za pomocą linków i kodów QR możesz pobrać, na telefon i inne mobilne urządzenia, wybrane utwory. Bądź świadomym i uczciwym odbiorcą dóbr kultury. Więcej na http://www.kulturanawidoku.pl.
RS
Rok szkolny 2015/2016
Po akcji Jak nie czytam, jak czytam
Według obliczeń organizatora (czasopismo- Biblioteka w Szkole) w akcji wzięło udział 277941 osób (stan na dzień 23 czerwca b.r. g. 1500, sprawozdania wciąż napływają). My także wysłałyśmy swoje sprawozdanie z opisem przebiegu zdarzenia i zdjęciami. Zapraszamy do obejrzenia filmu, dostępnego pod adresem https://youtu.be/-ZU-Ri776_I. Autorką jest Dominika Dobosz, współpraca Krzysztof Danielak.
10 czerwca 2016, godz. 10- Pospolite czytelnicze ruszenie.
Uff…, to już za nami. Mowa o udziale czytelników- tych małych i dużych w ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam jak czytam. Jako społeczność szkolna włączyliśmy się w pospolite ruszenie czyli akcję masowego czytania, którą rozpętała redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Chodziło o to, by pokazać moc czytania. Co się zdarzyło podczas tej niecodziennej akcji? Więcej w B-ka Aktualności, zdjęcia w Albumie B-ka- Jak nie czytam…
R.S.
Lubelski Festiwal Poezji w szkolnej bibliotece.
W Lublinie trwa trzydniowe święto poezji . Dzięki uprzejmości Teatru NN Ośrodek Brama Grodzka od sześciu już lat zapraszamy poetów do szkolnej biblioteki. Tym razem (2 czerwca 2016) gościliśmy Andrzeja Szpindlera- literata i artystę eksperymentatora, performera i autora libretta do opery. Mieliśmy okazję poznać ciekawego, młodego poetę, usłyszeć próbkę jego twórczości, zastanowić się nad sensem słów, niebanalnych, niejednoznacznych, w tym neologizmów. Poeta zostawił nas z refleksją, że Lublin ma coś wspólnego z lubieniem… Zdjęcia w Albumie Fot.
R.S.
Biblioteka miejscem prezentowania uczniowskich zainteresowań.
W historii szkolnej biblioteki zdarzyło się to po raz pierwszy. Uczeń, sam, z własnej, nieprzymuszonej woli zaproponował, że chętnie poprowadzi lekcję dla swoich kolegów. Jak powiedział, tak zrobił. Zdarzyło się to 27 kwietnia 2016. Zebrani w czytelni gimnazjaliści obejrzeli prezentację pt. Na co zwracamy uwagę podczas seansu filmowego? Było m. in. o ulubionych filmach, reżyserach, roli muzyki, grze kolorów, montażu… Krzysztof Danielak z IIIC jest inicjatorem pomysłu. Czy będą kontynuatorzy? Zainteresowanych prosimy o kontakt ze szkolną biblioteką.
R.S.
„…teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd.” - J. Kulmowa
W miniony piątek uczestnicy konkursu „Teatrałki 2016” spotkali się w bibliotece szkolnej. Na każdego uczestnika czekał dyplom i książka. Wręczyła je pani wicedyrektor Jadwiga Łucka-Drozd. Wysłuchaliśmy piosenki w wykonaniu Edyty Geppert „Największy teatr świata” i wiersza Stanisława Wyspiańskiego „I ciągle widzę ich twarze”, w którym artysta wyłożył swoją wizję „teatru ogromnego”. Przypominamy, iż w konkursie wzięło udział 24 gimnazjalistów, którzy w sumie odpowiedzieli na 30 pytań dotyczących tematyki teatralnej. Za rok kolejna edycja, na którą już teraz zapraszamy. Radzie Rodziców składamy serdeczne podziękowanie za sfinansowanie nagród.
K.S.
Islandia – fascynująca wyspa świata.
13 kwietnia 2016 uczniowie klas szóstych odbyli podróż na Islandię, przewodnikiem była Dorota Zaniuk- absolwentka naszej szkoły, podróżniczka i pilotka wycieczek zagranicznych. Dowiedzieliśmy się, m. in. , że ten wyspiarski kraj to fascynujące, niepowtarzalne miejsce (ogromna ilość gorących źródeł czyli gejzerów, czynne wulkany, 11% powierzchni kraju to obszar polodowcowy, multum wodospadów, wielkie hodowle owiec). Poznaliśmy kilka opowieści mitologicznych, usłyszeliśmy o przysmakach kulinarnych (mięso z maskonura, rekina czy wieloryba), tradycji wyrobów wełnianych, a także wyczynie Islandczyków, którzy z powodu wypicia największej ilości Coca Coli na głowę mieszkańca znaleźli się w Księdze Rekordów Guinnessa. Zajrzeliśmy do minimalistycznie urządzonych domów. Usłyszeliśmy, że Islandczycy nadzwyczaj dbają o swój język i szanują go. Inspiracją tytułu spotkania był album dostępny w zbiorach biblioteki Fascynujące wyspy świata. O Islandii przeczytacie także w książkach: Co jedzą ludzie czy Jak wyglądało życie kiedy żeglowały długie łodzie. Zapraszamy do lektury pobudzającej marzenia.
R.S.
Czytanie łączy pokolenia
Wszyscy wiemy, jak ważne jest czytanie w życiu każdego człowieka. Słynna kampania społeczna „Cała Polska Czyta Dzieciom” uświadamia nam to już od 15 lat. Rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów to priorytet oświatowy bieżącego roku szkolnego.
Nasza szkoła uczestniczy w programie rządowym „Książki naszych marzeń”, który pomógł bibliotece szkolnej doposażyć zbiory, ale jednocześnie nakłada na nas szereg działań związanych z książką.
W związku z powyższymi argumentami silnym akcentem było spotkanie w klasie 2c „Czytanie łączy pokolenia” zorganizowane przez bibliotekarkę K. Szłapę i wychowawczynię S. Żuławską. Czytaliśmy wspólnie, w miłej atmosferze: dzieci z klasy, przedstawiciele rodziców, uczniowie klas starszych. Były fragmenty książek: „Nowe przygody Mikołajka”, „Co tam u Ciumków?”, Tata i ja”, „Jak Arni i Dobek ratowali świat”, „Warzywa i owoce” Brzechwy, „Nieśmiałek”, „Franklin mówi kocham cię”, „Franklin i kocyk”, „Bajeczki dla synka i córeczki”, „Ronaldo: chłopiec, który wiedział, czego chce”, , „Legendy polskie”, ”Dzień czekolady” i wiele innych.
Przyznać należy, ze wszyscy czytający pięknie zaprezentowali swoje teksty. Pamiętajmy, biblioteka szkolna czeka na czytelników, a czytanie przynosi wiele korzyści i jest najtańszym sposobem inwestowania we własny rozwój.
K.S.
Radio na tropie zapomnianej Polki.
To temat lekcji zaproponowany przez szkolną bibliotekę uczniom klas II gimnazjum. Inspiracją do spotkania jest Święto Radia, które w Polsce obchodzi się 11 kwietnia. W kameralnej, czytelnianej atmosferze uczniowie wysłuchali artystycznego reportażu K. Michalak i D. Hałasy „Modlitwa zapomnianej”. Dzięki magii radia przenieśli się w realia XIX w., odbyli podróż do dalekiej Japonii, posłuchali pięknej muzyki , poznali tajemnice detektywistycznych poszukiwań. A przede wszystkim dowiedzieli się o istnieniu kompozytorki Tekli Bądarzewskiej. Dostali też zadanie: dlaczego należy przywoływać pamięć zapomnianych? Do kogo należy ten obowiązek?
R.S.
Chrzest Polski
Kiedy odbył się chrzest Polski? Dzięki komu staliśmy się katolikami? Jak wyglądało życie w państwie Mieszka I? Na te i inne pytania, uczniowie klasy 3a szukali odpowiedzi na lekcji w bibliotece szkolnej. Pani Krysia Szłapa przygotowała ciekawą lekcję historii, przybliżającą dzieje państwa polskiego. Było czytanie fragmentów książek, szukanie odpowiedzi na pytania oraz poszerzanie wiadomości z historii dawnej Polski. Zdjęcia w albumie.
Teatrałkowe zmagania
Już po raz piąty w bibliotece odbyły się "Teatrałki" – marcowy konkurs dla chętnych uczniów z klas 6. oraz gimnazjum. W tym roku wzięły w nim udział 24 osoby- wyłącznie z gimnazjum. Każdego dnia uczniowie odpowiadali na sześć pytań o tematyce teatralnej- ze wszystkich kart można było uzyskać maksymalnie 36 punktów.
Po sprawdzeniu prac okazało się, ze najlepiej wypadły uczennice: Małgorzata Sidor z IC- 36 punktów, Paulina Bartosik z IIC 35,5 p., Aleksandra Bogusz z IIIA i Dominika Dobosz z IIIC po 35 p. , Natalia Jusiak z IIC, Natalia Woźniak z IIIA i Weronika Zaorska z IIIA po 34,5 p., Dorota Łucka z IIC i Aleksandra Rodak z III B po 33 p.
Podsumowanie konkursu odbędzie się w bibliotece szkolnej, termin podam wkrótce. Dziękuję za udział i do zobaczenia w następnej edycji za rok.
Krystyna Szłapa
30 marca 2016 r.
Zaproszenie dla rodziców kl. 1-3.
Biblioteka szkolna zaprasza Was, drodzy Państwo, na prelekcję „O potrzebie czytania dzieciom”. Spotkanie odbędzie się 16 marca 2016 (środa) o godz. 16.30 w s. 36. Liczymy na Waszą obecność. Pamiętajcie- głośne czytanie prowadzi do zdumiewających efektów.
Z życia ekscentryków.
Kim jest ekscentryk? To ktoś, kto jest oryginalny, czasem dziwaczny, postępuje inaczej niż ogół. Tak definiuje "Słownik języka polskiego". A my, gimnazjaliści, widzieliśmy takich bohaterów w filmie Janusza Majewskiego "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy". Oglądaliśmy film 15 stycznia 2016 tj. w dniu kinowej premiery. Główny bohater- Fabian- w tej roli Maciej Stuhr - to jazzman, który pod koniec lat 50-tych wrócił z Anglii do Polski i tu, z grupą podobnych sobie, niebanalnych, założył swingowy big- band. Film jest ekranizacją powieści W. Kowalewskiego. Wyjazd do kina był nagrodą za udział w konkursie "W kręgu polskiego filmu".
Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Antyalkoholowych za sponsoring.
R.S.
Świątecznie - z książką
Uczniowie klasy 3a są częstymi gośćmi w bibliotece szkolnej. Wychowawczyni p. Grażyna Michalska dba o to, aby dzieci rozwijały swoje umiejętności czytelnicze i sięgały po wartościową literaturę. Spotykamy się więc cyklicznie przy różnych okazjach, a dzięki temu nasze książki, te zupełnie nowe i te trochę starsze, mają okazję zaistnieć.
Tuż przed feriami świątecznymi trzecioklasiści przybyli na lekcję osnutą wokół magicznego Bożego Narodzenia.
Na początku uczniowie wysłuchali tekstu o rodzinie z książki „Kim jesteś?” ks. Jana Twardowskiego. Poeta podkreślił w nim rolę mamy i taty w życiu każdego dziecka. Było to wstępem do rozważań świątecznych. Niezwykły urok i charakter Bożego Narodzenia trwa zawsze. Widoczny był także w tekstach zgromadzonych na tę lekcję. Była tu „Dziewczynka z zapałkami” Andersena, „Dzieci z Bullerbyn” Lindgren, „Pierwsze Boże Narodzenie”, „Boże Narodzenie w poezji polskiej”, „Cztery pory roku w obrzędach i podaniach ludowych”, „Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne” Ogrodowskiej i inne.
Uczniowie pracowali w grupach: wyszukiwali w książkach potrzebne wiadomości, selekcjonowali je, ustnie referowali zagadnienia. Taka forma pracy to dla nich przygotowanie do korzystania ze źródeł informacji.
Było też czytanie ciekawszych fragmentów nowej książki „Wigilia Małgorzaty”- tu oprócz tematyki świątecznej poruszony jest problem starości i samotności. Na koniec uczniowie otrzymali piękne życzenia na kolorowych kartkach.
A więc czytajmy, nie tylko od święta, ale przez cały rok 2016. To nic nie kosztuje, a bardzo wzbogaca!
K. Szłapa
Mój przyjaciel miś
Miękki i puchaty- jest niezastąpioną przytulanką wielu dzieci. Pluszowy miś 25 listopada obchodził swoje święto. To z tej okazji odbył się konkurs zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Niemcach. Wzięło w nim udział aż 156 dzieci ze wszystkich klas poziomu 1-3 naszej szkoły podstawowej.
Pod kierunkiem pań uczniowie wykonali przepiękne prace plastyczne. Komisja przy ich ocenie brała pod uwagę pomysłowość uczestników, dobór techniki, estetykę
i oryginalność wykonania.
W dniu 1 grudnia nasi uczniowie uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu konkursu. Pani Ewa Nankiewicz wręczyła dzieciom piękne nagrody książkowe oraz dyplomy, ufundowane przez dyrektora GBP p. Grzegorza Niećko. Był też słodki poczęstunek w postaci cukierków i ciasteczek.
Prace dzieci wyeksponowane są w holu biblioteki. Będąc tam, warto rzucić na nie okiem. Są naprawdę ciekawe!
Uśmiechnięci, zadowoleni, nienasyceni, zainspirowani wróciliśmy wczoraj (19 listopada) z warsztatów literackich, prowadzonych przez Marcina Wrońskiego. Pod okiem mistrza retro kryminałów stawialiśmy pierwsze kroki w tworzeniu literackiej fabuły, wymyślaliśmy wątki, budowaliśmy konflikt dramatyczny, stawialiśmy na konkret, dokonywaliśmy zwrotów akcji, zadbaliśmy o przemianę bohatera. Kanwą dla opowieści stała się historia jednej z nas- Wiktorii. Dziękujemy Radiu Lublin za zaproszenie. Zdjęcia- Album fot.- B-ka oraz na stronie http://moje.radio.lublin.pl/marcin-wronski-czytelnicy-sa-dla-mnie-inspiracja.html
R.S.
Rok szkolny 2014/2015
Lekcja współczesnej poezji.
29 maja 2015 w czytelni szkolnej biblioteki odbyło się spotkanie w ramach Festiwalu Lublin- Miasto Poezji. Dzięki uprzejmości i sponsoringowi Ośrodka Brama Grodzka- Teatr NN gościliśmy Ninę Manel - poetkę młodego pokolenia, która wprowadziła nas w zagadnienia poezji współczesnej, podając w pigułce ważne nazwiska i kody kulturowe. Wskazała istotne dla poezji miejsca w Internecie, a także liczące się tradycyjne pisma literackie. Dała też próbkę twórczości własnej i innych, m.in. Kamila Brewińskiego- cenionego poety z Lublina. Zdjęcia w Albumie Fot., w zakładce Biblioteka.
R.S.
IIC w akcji Sleeveface
Moda na zdjęcia przedstawiające osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała zawitała do szkolnej biblioteki. Silna grupa z IIC, wzmocniona przez dwóch trzecioklasistów dała się zaprosić do zabawy z książką i aparatem fotograficznym. Pod okiem Dominiki Dobosz odbyła się sesja zdjęciowa, której efekty możecie zobaczyć w Albumie fotograficznym, w zakładce Biblioteka.
R.S.
8- 15 maja 2015-Tydzień Bibliotek
Już jutro, 8 maja obchodzimy Święto Bibliotekarza. Wydarzenie to, skierowane pierwotnie tylko do bibliotekarzy , stało się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek. To już XII edycja tygodnia, tym razem pod hasłem „Wybieramy bibliotekę”. Dla naszych czytelników mamy następujące propozycje: akcję Sleeveface, bezpłatny dostęp do wybranych publikacji na platformie elektronicznej IBUK Libra, głośne czytanie dla małych i dużych, wystawkę książek „Z imieniem w tytule”. Zapraszamy…
R.S.
W bibliotece - o teatrze!
Kolejna, IV już edycja Teatrałek, przed nami. Zapraszamy do udziału w zabawie uczniów klas szóstych oraz gimnazjum . Po kupony konkursowe przychodźcie do biblioteki w terminie od 23 do 27 marca (poniedziałek – piątek). Każdego dnia otrzymacie zestaw różnorodnych pytań o teatrze. Szczegóły regulaminowe w zakładce Biblioteka- Konkursy.
Podejmijcie wyzwanie konkursowe w szczególnym roku. Pamiętajcie - Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego.
Sam zdecyduj, co chcesz czytać
W dniu 29 stycznia wszyscy uczniowie klas 4-6 oraz gimnazjum uczestniczyli w akcji czytelniczej „Ogólnopolskie Wybory Książek”. Tego dnia biblioteka ,,pękała we szwach’’. Organizatorem przedsięwzięcia jest pismo „Biblioteka w Szkole’’, zaś ideą promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Minister Edukacji Narodowej obiecuje w ramach tego działania uzupełnienie zbiorów szkolnych bibliotek o te książki, które wskażą młodzi czytelnicy.
Po feriach szkolna komisja wyborcza opracuje zestaw tytułów popularnych wśród naszych uczniów i przekaże go organizatorowi.
Jest też możliwość, że wylosowane szkoły otrzymają nagrody.
K.S
Lekcja pod znakiem filmu, który budzi empatię.
Dopiero trzy dni po premierze, a nasi gimnazjaliści (w ilości 170 osób), zobaczyli już (26 stycznia), film „Carte Blanche” w reż. Jacka Lusińskiego. Rzecz o nauczycielu historii, który, z powodu choroby, traci wzrok. To niezwykle poruszająca opowieść inspirowana autentyczną historią. Odtwórcą głównej roli jest Andrzej Chyra, towarzyszy mu m.in. Arkadiusz Jakubik, w epizodzie widzimy lubelskiego aktora Jerzego Rogalskiego i naszą absolwentkę Ewelinę Prokop. Bohaterem filmu jest także Lublin- zapisany w pięknych obrazach, pokazany nocą i dniem.
R.S.
Irena Kosmowska- dotąd nieznana, od dziś kojarzona.
Pod takim hasłem przebiegała prelekcja p. Grzegorza Niećki- dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemcach. Była to nietypowa lekcja dla gimnazjalistów (około 130 osób) z cyklu Moja mała Ojczyzna. Przyczynkiem do spotkania stała się książka pt. „Irena Kosmowska (1879-1945): życie i działalność”, opublikowana przez prelegenta. Uczniowie poznali niezwykłą kobietę, działaczkę niepodległościową, społeczną i oświatową, posła na Sejm, pomysłodawczynię i założycielkę szkoły dla dziewcząt w Krasieninie. Dziękujemy za ciekawą prezentację niebanalnej biografii. Zdjęcia w Albumie fot. w zakładce Biblioteka.
R.S.
Mistrz Słowa
Jest wśród nas. Ten zaszczytny tytuł otrzymała ucz. kl. 5b- Gabrysia Przypis. Podczas wczorajszej uroczystości (27.11.2014r.) w BIBLIO w Lublinie odebrała dyplom przyznający jej ten laur. Gabrysia brała udział w Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania w ramach IV Festiwalu Słowa i Obrazu w Lublinie, który przebiegał pod hasłem W tajemniczym ogrodzie. Gabrysia pokazała, że piękne słowo ma moc. Zdjęcia w: Album fot. – Biblioteka.
R.S.
To już historia…
Utwory z własnego repertuaru, standardy znanych polskich bardów, rewelacyjny komentarz historyczny- to wszystko zdarzyło się w miniony, piątkowy wieczór (7 listopada 2014r.). Było kameralnie i nastrojowo, było o sprawach wielkich, dotyczących najnowszej historii Polski, ale też o tzw. mikrohistorii, w tym o problemie choroby ukrytej w literach SM. http://www.youtube.com/watch?v=lyymo4KOc8g. Poznaliśmy ludzi, którzy mają pasję, choć ich życie nie jest usłane różami. Gościliśmy artystę Witka Szaconia i jego żonę, i muzę, p. Ewę. Znakomitą konferansjerkę prowadził dr Marcin Kruszyński z Lubelskiego Oddziału IPN. Wieczór przebiegał pod hasłem Muzyka z historią w tle. Honoru gimnazjalistów bronili Paulina Nowak i Krzysztof Danielak.
R.S.
Kałamarz, atrament, gęsie pióro…
We wtorek (4.11.2014) klasa 5b brała udział w niecodziennych zajęciach – WARSZTATACH KALIGRAFII. W tajniki sztuki pięknego pisania wprowadziła nas pani Renata Horbaczewska. Dzięki niej poznaliśmy różne przybory piśmiennicze, m.in. pędzle, pisaki bambusowe, odpowiednio przycięte ptasie pióra, obsadki ze stalówkami. Mieliśmy okazję ćwiczyć technikę pisania posługując się obsadką i stalówką, ale największą frajdą dla nas było pisanie gęsim piórem. Chociaż sztuka ta okazała się niezbyt łatwa (kleksy, ślady atramentu na palcach), wszyscy byliśmy dumni z naszych prac. Dziękujemy pani Renacie Horbaczewskiej za ciekawie przeprowadzone warsztaty, a pani Renacie Staszek za zorganizowanie tego spotkania.
Uczniowie klasy 5b wraz z wychowawczynią
Przywiezione z targów.
Specjalnie dla naszych Czytelników- świeżutkie, pachnące farbą drukarską, premierowe tytuły. Przyjechały z Krakowa, prosto z targów (17 kg książek, kilkanaście egzemplarzy). Mamy dla Was m. in. arcydzieło „Dźwięki kolorów”, przepiękne „Królestwo dziewczynki” , sympatyczne historie „Niedoparków”, pierwszą biografię Messiego dla dzieci, przygodową powieść , opartą na prawdziwej historii „Machiną przez Chiny”, „Biografię Malucha”. Zachęcamy do lektury. Wszystkie tytuły można zobaczyć w Albumie fotograficznym- Biblioteka- Przywiezione z krakowskich targów.
PKP, czyli warsztaty dziennikarskie w IIA
Każdy wie, że znany skrót PKP oznacza ……. Pięć Klasycznych Pytań O tym, jakie to są pytania, dowiedzieli się uczniowie klasy II A podczas warsztatów dziennikarskich (04.11.2014) z panem Robertem Horbaczewskim, dziennikarzem m.in. „Rzeczpospolitej”. Z pewnością, nie wszyscy gimnazjaliści będą dziennikarzami, ale wszyscy już wiedzą, jak powinien być zbudowany dobry tekst informacyjny. Na pana Horbaczewskiego czekała pewna miła niespodzianka w postaci …. pani Katarzyny Iwańczuk (o szczegóły pytajcie naszą anglistkę). Zorganizowanie warsztatów było możliwe dzięki współpracy z biblioteką szkolną, za co serdecznie dziękujemy. A pięć klasycznych pytań odnajdziecie w zakładce "Album fotograficzny/ biblioteka”.
„Jesień drzew koronom zdejmuje zieloność, a nakłada złoto”
No i nadeszła - ruda pani, w liściastej pelerynie. Tak przedstawia jesień Lucyna Krzemieniecka w książeczce „Z przygód krasnala Hałabały” znanej kilku pokoleniom polskich czytelników.
Czytanie fragmentów książek z motywem jesieni, zagadki o warzywach, prezentacja albumów z pięknymi krajobrazami, rozmowy o tej malowniczej porze roku tworzą lekcje dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej - „Jesień to dobra pora na czytanie” . To niewątpliwie okazja do zaprezentowania bogatych zbiorów naszej biblioteki szkolnej, odświeżenia tytułów, które choć napisane przed laty, nic nie straciły ze swego uroku.
Dzieci mogą dowiedzieć się, dlaczego goście zaproszeni na ucztę do Hałabały nie dopisali, jaką posadę od Pani Jesieni otrzymał leniwy Sebastianek., o czym myślała doktor Łasiczka przypatrując się dziecięcym zabawom w otoczeniu Kliniki Leśnych Zwierząt. Ponadto wielu ciekawostek przyrodniczych i refleksji okołojesiennych.
Na dworze już coraz chłodniej. Warto sięgnąć po książkę i zagłębić się w świat literackich bohaterów. Część klas już skorzystała z zaproszenia biblioteki, czekamy na następne.
Akcja „20 minut dziennie. Codziennie” wciąż trwa.
K. Szłapa
Nauczyciel i szkoła w literaturze i muzyce
„List w sprawie polonistów” był inspiracją do lekcji Motyw nauczyciela i szkoły w literaturze i muzyce. Taki świąteczny akcent w związku z Dniem Edukacji Narodowej miała dla gimnazjalistów szkolna biblioteka. Uczniowie wysłuchali kilku muzycznych propozycji, w tym m.in. Haliny Kunickiej Co się stało z moją klasą, Jacka Kaczmarskiego Nasza klasa czy Szkolnych wspomnień Czerwonych Gitar. Poznali m.in. przejmującego „Pana od przyrody” Zbigniewa Herberta, dowiedzieli się o istnieniu „Profesora Tutki” , zostali zachęceni do wysłuchania radiowego reportażu „Ukryty w liściach”.
R.S.
Dobry adres…
II Konferencja Bibliotekarzy Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych Województwa Lubelskiego (Lublin- 9 października 2014) przebiegała pod hasłem Czy tylko Internet? Twórcze sposoby na promocję biblioteki. Obok wystąpień pracowników naukowych i bibliotekarzy miejskich z placówek publicznych znalazło się miejsce dla prezentacji pt. Dobry adres- Biblioteka Zespołu Szkół w Niemcach. (Zostaliśmy wyróżnieni, była to bowiem jedyna szkolna biblioteka „pokazywana” stuosobowemu gronu uczestników). W ramach wystąpienia zaprezentowane zostały mocne strony szkolnej biblioteki, tj. spotkania nie tylko autorskie, „owoce” kontaktów z Radiem Lublin, tzw. duże formy czyli wystąpienia na forach, przykłady dobrych praktyk i ekspansji biblioteki na zewnątrz, przykłady bogatej korespondencji wychodzącej i przychodzącej, informacje w prasie o naszych działaniach. Zacytowane zostały też tzw. dobre słowa od naszych czytelników, zapisane w bibliotecznych kronikach.
R.S.
Nie przegap tej okazji…
Jeśli jesteś szóstoklasistą lub gimnazjalistą to ta propozycja jest właśnie dla Ciebie. Nie wahaj się i nie zwlekaj. Wybierz się z nami na barwne widowisko taneczne w wykonaniu zespołu Gamza z Politechniki Lubelskiej (www.gamza.pl). Wyjazd 23 września (wtorek) o godz. 16.45. Koncert (prezentowany w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki) jest bezpłatny, koszt przejazdu- 10 zł.. Kto pierwszy ten lepszy, ilość miejsc ograniczona. Zapisy oraz wpłaty w szkolnej bibliotece do 17 września.
R.S.
Rok szkolny 2013/2014
Spotkanie autorskie
Kolejne spotkanie autorskie to możliwość udziału dużej grupy uczniów (ok. 120 osób) w niecodziennej lekcji. Przybyła do nas Anna Onichimowska.
Jest znaną pisarką - autorką ponad 40 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz tyluż scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1980 roku. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień literackich w Polsce i za granicą.
Po oficjalnym powitaniu pani Onichimowska snuła opowieść o swoich książkach, inspiracjach, podróżach. Właśnie dopiero wróciła z Izraela. Jeździ po świecie sama, czasem z grupą przyjaciół, nie korzystając z biur podróży. Od roku mieszka w Lund w południowo-zachodniej Szwecji. Uczy się szwedzkiego, ale ma demotywację, gdyż obraca się w środowisku Polonii i rozmawiają głównie po polsku. Lubi twórczość Alicji Munro, którą czytała jeszcze przed przyznaniem jej Nobla.
Znaczną część spotkania pisarka przeznaczyła na przybliżenie uczniom niezwykle popularnego wśród młodzieży cyklu książek: „Hera moja miłość", „Lot Komety" i „Demony na smyczy". Pani Onichimowska porusza w nim trudne tematy współczesnego świata:. uzależnienia od narkomanii i sekt, samotność, kryzys rodziny, trudne życiowe wybory młodych ludzi. Pisarka przeczytała fragment „Hery…”, w którym młodziutki bohater kradnie bratu narkotyki.
Natchnienie do swych powieści czerpie z codziennych obserwacji, przeżyć, wypraw do lasu. Często wydawnictwo składa zamówienie na konkretną książkę lub odwrotnie - autorka sama proponuje temat.
W naszej szkolnej bibliotece mamy 17 książek naszego gościa. Polecamy Dziesięć stron świata, Krzysztofa Paczka droga do sławy, Najwyższa góra świata, Sen, który odszedł, Dobry potwór nie jest zły i inne.
Kaligrafia… passe czy trendy?
Sztuka pięknego pisania i iluminacji była dziś ( 26 maja) tematem warsztatów, w których uczestniczyli gimnazjaliści z IIIC. W arkana tej dziedziny wprowadzała nas p. Renata Horbaczewska, na co dzień wykonująca zawód daleki od kaligrafii. Uczniowie mieli okazję posłuchać krótkiego wykładu o historii piśmiennictwa, a potem zabrali się do dzieła. Mieli do dyspozycji: gęsie pióra, obsadki, atrament, a także.. guziki. Co wyczarowali? Zobaczcie w Albumie fot., w zakładce Biblioteka.
Marzenia się spełniają.
Od dawna miałam na niego chrapkę. Oczywiście, że nie dosłownie. O kim mowa? O naszym dzisiejszym gościu. Znakomity poeta, bajkopisarz, satyryk, tłumacz- Zbigniew Dmitroca- odwiedził dziś (20 maja) czytelników małych, większych i największych. Zaprezentował swą twórczość, ujawnił talent teatralny, opowiedział o trudnej sztuce przekładu, odsłonił tajemnicę warsztatu pisarskiego. Spotkanie odbyło się w ramach festiwalu Lublin- Miasto Poezji. Uczestniczyło w nim sto osób.
R.S.
„Pamiętajcie Wy o mnie co sił, co sił…”
Spełniając życzenie wielkiego artysty spotkaliśmy się w czytelni na lekcji poświęconej Bułatowi Okudżawie (1924-1997). Ten rosyjski bard 9 maja obchodziłby swoje 90- te urodziny. Posiłkując się różnorodnymi źródłami informacji smakowaliśmy twórczość rosyjskiego barda w oryginale i po polsku. Zasłuchaliśmy się w słowa takich utworów jak: „Pieśń gruzińska”, „Balonik”, „Aleksander Puszkin”, „Za dzień mój ślub” czy „Modlitwa”. Uczestnikami okazjonalnego spotkania byli gimnazjaliści- trzecioklasiści.
R.S.
Teatrałki już za nami…
Szkolny konkurs czytelniczy „Teatrałki” biblioteka szkolna zorganizowała już po raz trzeci. Wpisuje się on w obchody Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca) i Prezentacji Teatralnych, które odbywają się w naszej szkole.
Przez pięć dni - w tygodniu od 24 do 28 marca- uczniowie pobierali karty konkursowe zawierające po 6 pytań. Były one zróżnicowane; niektóre wymagały krótkiej wypowiedzi - wyjaśnienia terminu, podania nazwiska, inne dłuższej i obszerniejszej. Ze względu na imię naszej szkoły dużo pytań związanych było z lubelskim środowiskiem teatralnym.
Trudu codziennego wyszukiwania informacji podjęło się 28 uczniów: 5 ze Szkoły Podstawowej , 23 z Gimnazjum. W grupie uczestników znalazł się tylko jeden chłopiec - Grzegorz Sokół z klasy IB. Pytania na ogół nie sprawiały trudności, wszystko było do odnalezienia. Bardzo wytrwałymi poszukiwaczkami informacji były Małgosia Sidor i Paulinka Ćwikła.
W piątek na spotkaniu podsumowującym konkurs, w miłej atmosferze zacisza szkolnej czytelni, pan dyrektor wręczył uczestnikom Teatrałek nagrody, wyróżnienia i podziękowania.
Największą liczbę punktów uzyskały: Dobosz Dominika IC, Gawrońska Magda 6a, Styś Paulina IIIB, Hunek Karolina IIID, Rodak Aleksandra IB, Nowak Paulina IIB, Osiak Julia IIA, Bulanda Paulina IIID, Szczygieł Agnieszka IIC, Sidor Małgorzata 5c, Ćwikła Paulina 6c, Jusiak Natalia 6a, Wolińska Wiktoria IB.
Dziękujemy wszystkim za udział, zapraszamy w następnym roku szkolnym.
K. Szłapa
Drogi gimnazjalisto, droga gimnazjalistko!!!
1.Jeśli nie widziałeś (aś) jeszcze filmu „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy
2. jeśli nie byłeś (aś) jeszcze w Teatrze Starym w Lublinie
masz okazję nadrobić zaległości.
Wspólny wyjazd na niezwykle poruszający film, prezentowany w sercu lubelskiego Starego Miasta
2 czerwca 2014 o godz. 17.00.
Cena biletu i koszt przejazdu to 18 zł.
Ilość miejsc ograniczona!!!
Chętnych zapraszamy do szkolnej biblioteki.
„Teatr uczy nas żyć”
Przed nami Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca). Nasi gimnazjaliści już dziś przygotowują się do tego święta. W zaciszu szkolnej czytelni uczestniczą w lekcji „ABC lubelskiego teatru”. Uświadamiają sobie, że Lublin „teatrem stoi” . Dowiadują się, źe obok znanych placówek tj. Teatru im. J. Osterwy i Teatru im. H. CH. Andersena istnieją inne, takie jak Teatr Stary, Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika, Panopticum, Ośrodek „Brama Grodzka- Teatr NN”, ITP czy Gardzienice. Poznają osobliwości wymienionych instytucji, aktualną ofertę repertuarową, źródła informacji o lubelskich teatrach. Zaznajamiają się z nazwiskami ludzi teatru, otrzymują informacje o festiwalach teatralnych, takich jak Konfrontacje, Sąsiedzi czy Zwierciadła. Poszerzają zasób słownictwa teatralnego. Może bywanie w teatrze będzie dla nich przyjemnością?
R.S.
„Teatrałki 2014”
Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w III edycji konkursu „Teatrałki 2014”.
Wspomnienie o Niemenie
„Szczęście, że żył”, „ Dla nas był królem”, „Zawsze był inny”, „Samotnik w dziwnym świecie”… To tylko niektóre tytuły artykułów sprzed 10 lat. Ujrzały ponownie światło dzienne w związku z 10 rocznicą śmierci Czesława Niemena, która przypada w dniu 17 stycznia 2014. Piosenkarz XX w., wykonawca wszech czasów, kompozytor, multiinstrumentalista, poeta i grafik w jednej osobie. Wspomnieniowe lekcje o wybitnym Polaku właśnie odbywają się w zaciszu szkolnej biblioteki. Wspólnie z uczniami zastanawiamy się dlaczego „Dziwny jest ten świat” i „Gdzie to jest?” Szczęście! Gdzie ono jest?
Rok Juliana Tuwima
Mijający rok 2013 to Rok Juliana Tuwima - 60 rocznica śmierci poety. W roku 2014 zaś przypada 120 rocznica jego urodzin.
Któż z dorosłych i dzieci nie zna historii Słonia Trąbalskiego, pana Hilarego, czarnego koleżki Murzynka Bambo, babci i jej kurki złotopiórki czy Grzesia z dziurawym workiem?
Pan Julian pisał nie tylko dla dzieci, stworzył też wiele tekstów poważniejszych, przykładem są chociażby „Kwiaty polskie” czy „Bal w Operze”. Poeta był postacią niezwykle ciekawą. Będąc młodym chłopcem fascynował się eksperymentami chemicznymi. Jego księgozbiór, gromadzony przez 35 lat składał się, jak sam Tuwim mawiał, z dzieł osobliwych, rzadkich , dziwnych i groteskowych.
Był niezwykłym humorystą i jakbyśmy to dzisiaj powiedzieli „kabareciarzem”. Ze słowem potrafił wszystko: bawić się nim w poezji i prozie, wyśmiewać swoich wrogów, bronić się przed ich atakami.
W akademii poświęconej poecie udział wzięli uczniowie z klasy 2b przygotowani przez p. Iwonę Choinę oraz uczniowie klas 5c, 6a i 6c pod kierunkiem Krystyny Szłapy. W recytacji i inscenizacji przypomniano najbardziej znane wiersze oraz fakty z życia Tuwima. Scenografię stanowiły tablice z pięknymi rysunkami naszych dzieci z klas 1-3 wykonanymi na konkurs Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemcach - czerwiec 2013 r.
K. Szłapa, 4.12.2013 r.
Pokochaj pluszowego misia
25 i 26 listopada 2013 r. wszystkie klasy z poziomu 1-3 szkoły podstawowej uczestniczyły w ”misiowym” święcie zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Od roku 2002 bowiem w dniu 25 listopada uroczyście obchodzi się Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Wszystkie dzieci przybyły do biblioteki ze swoimi ulubionymi pluszakami.
Na początku wysłuchały historii powstania misia jako zabawki. W 1902 r. prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Rooesevelt wybrał się na polowanie i … nie pozwolił swoim współtowarzyszom zabić małego niedźwiadka. Jeden z myśliwych obecny przy zdarzeniu narysował to, inny z kolei pan – właściciel sklepu z zabawkami, gdy ujrzał rysunek z polowania wydrukowany w gazecie, postanowił wykonać małego pluszowego niedźwiadka. No i co powiecie? To był hit, sprzedawał się znakomicie. I tak już od 111 lat misie robią furorę na całym świecie.
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jakie są gatunki niedźwiedzi, co jedzą, jakie mają zwyczaje. Uczestniczyli w „niedźwiedzim” konkursie, wysłuchali opowieści o książkach, których bohaterami są te niezwykłe zwierzątka, podzielili się swoimi refleksjami na temat swoich ulubieńców. Był też konkurs najszybszego zlizywania miodku z talerzyka i piosenka „Pokochaj pluszowego misia, on przyjacielem twoim jest…”
Miłe są takie spotkania osnute wokół tematów tak bliskich każdemu dziecku.
K. Szłapa, 25-26.11.2013 r.
Rok szkolny 2012/2013
Dwaj panowie z poezją
W poniedziałek - 3 czerwca Lublin już po raz szósty stał się Miastem Poezji. Majówka Filarecka, Mieszkania Poezji, „Wgraj się w Miasto Poezji”, Poetycki Hyde Park to tylko niektóre z lubelskich propozycji.
Nasza biblioteka wpisuje się w rytm działań literackich tego przedsięwzięcia organizując spotkania autorskie. Po raz kolejny zaprosiliśmy w nasze progi poetów. Tym razem byli to Maciej Woźniak i Paweł Podlipniak.
Pierwszy z nich przyjechał z Płocka, drugi jest radomianinem. Obaj z młodzieńczą swadą rozmawiali z młodzieżą (w spotkaniu z p. Woźniakiem uczestniczyła klasa III B, w drugim III A i dziewczęta z kółka polonistycznego) nie tylko na temat poezji, ale także życia: życiowych wyborów, zainteresowań, współczesnej muzyki, problemów szkolnych, miłości. Prezentowane przez nich wiersze to poezja niełatwa, wymagająca od odbiorców oczytania, wiedzy filozoficznej, historycznej czy literackiej. Poeci każdy czytany przez siebie wiersz poprzedzali komentarzem : mówili o okolicznościach jego powstania, literackich kontekstach, osobach, którym są poświęcone. Nie było więc tak trudno!
W kronice biblioteki Maciej Woźniak wpisał: „ Z podziękowaniami - i za poetyckie rozmowy, - i za poetyckie milczenie, tudzież z pozdrowieniami z Płocka”.
Do zobaczenia za rok w kolejnej edycji Miasta Poezji.
Krystyna Szłapa , 5.06.2003
Ekslibris to znak bibliofila…
Ostatni w tym roku szkolnym wernisaż przebiegał wokół tematu ekslibrisu - szlachetnego sposobu oznaczania własności książki, miniaturowego dzieła sztuki graficznej, będącego dowodem wielkiej kultury właściciela i jego bibliofilskich zainteresowań.
Zgromadzone na wystawie ekslibrisy wykonane zostały przez nieżyjącego już lubelskiego grafika Romana Tkaczyka - wieloletniego instruktora plastycznego Wojewódzkiego Domu Kultury. Obok nich pojawiły się ekslibrisy naszych uczniów pochodzące z roku 2006. Wtedy to na konkurs ogłoszony w ramach jubileuszu 60-lecia biblioteki szkolnej wpłynęło wiele ciekawych prac z propozycją znaku dla biblioteki. Zwycięstwo przypadło Paulinie Kowalewskiej.
Organizacją wernisażu zajęli się uczniowie klasy III D - realizatorzy projektu gimnazjalnego dotyczącego wernisaży w naszej Szkolnej Galerii Ucznia i Nauczyciela. Kamila Brzozowska, Angelika Woźniak, Iwona Włodarczyk przedstawiły historię galerii oraz sylwetkę twórcy. Pięknie wybrzmiały wiersze Książka, Radość pisania, Ex libris recytowane przez uczennice klasy II C Agnieszkę Zdeb, Dianę Włodarczyk i Agnieszkę Niećko.
Nauczyciel biblioteki Krystyna Szłapa wyjaśniła pokrótce istotę ekslibrisu i zwróciła uwagę na wydawnictwa, w których można zgłębić tajniki tego zagadnienia. Imprezie towarzyszyła wystawka Śladami dziwnych słów o książce.
Trwa właśnie miesiąc maj, obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Warto pamiętać o roli tradycyjnej książki i czytania w naszym życiu. Podkreślił to obecny na wernisażu p. dyrektor Jerzy Wójcik dziękując organizatorom za spotkanie.
Wystawę można zwiedzać od 17 maja do końca września.
Krystyna Szłapa, 17 maja 2013
O Jacku Kaczmarskim w szkolnej bibliotece.
- Nie wiedziałem. Kto to Kaczmarski?
Do niewiedzy przyznał się pewien amerykański poeta. Jemu wypada. Ale czy nam, Polakom, wypada nie wiedzieć? Nie wypada. Obyśmy nie byli ignorantami… Gimnazjaliści, trzecioklasiści z Niemiec, już nimi nie będą. Bez obaw. 9 kwietnia bowiem, w przeddzień 9 rocznicy śmierci, spotkali się w szkolnej czytelni, by poznać tego, który już za życia stał się legendą. Jacek Kaczmarski (zm. 10 kwietnia 2004)- pieśniarz, bard, głos pokolenia, autor ponad 600 utworów, kompozytor . Człowiek, który w swoich songach dla nas wszystkich zostawił m. in. przesłanie: „nic was nie zwalnia z obowiązku samodzielnego myślenia”. Polecam stronę www.kaczmarski.art.pl
R.S.
„6 lekcji czyli aktorstwo dla potłuczonych". „
Była to była nietypowa propozycja dla gimnazjalistów z Niemiec. W poniedziałek, 25 marca, tuż przed Międzynarodowym Dniem Teatru (27 marca), uczniowie gościli aktora Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. - Przemysława Gąsiorowicza. Autorski monodram „6 lekcji czyli aktorstwo dla potłuczonych” pół żartem, pół serio odsłania tajniki zawodu aktora, pokazuje jego blaski i cienie. W niecodziennej teatralnej lekcji uczestniczyło około 200 uczniów. 2 godziny spędzone z aktorem wzbudziły ogromną radość i zainteresowanie publiczności. Sam monodram to sztuka, z której wypływa przesłanie, że „ chęć zostania aktorem jest aktem skrajnego szaleństwa”. My widzowie, zobaczyliśmy, jak wygląda „obwąchiwanie się ze sceną”, na czym polega autoprezentacja, jak „zagryźć” tremę, jak różnorodnie zinterpretować ten sam tekst od tonacji bajkowej do dramatycznej. Zobaczyliśmy, jak szeroki wachlarz możliwości ma do dyspozycji aktor, jak przeróżne sztuczki aktorskie drzemią w artyście. Nasz wyelegantowany gość, w czerwonych dresowych spodenkach oraz we fraku i za dużych butach, wzbudził sympatię i zjednał sobie publiczność już momencie pojawienia się „na scenie” Pierwsza część spotkania miała charakter rozrywkowy, po „6 lekcjach… było bardziej serio. Pan Gąsiorowicz odpowiadał na pytania publiczności, typu:
Salwy śmiechu na sali, rozbawione twarze gimnazjalistów (nawet tych, którzy na co dzień są pochmurni) i gromkie brawa na zakończenie są potwierdzeniem, że lekcja teatralna z aktorem „na żywo” była strzałem w dziesiątkę. Spotkanie z aktorem poprzedził konkurs Teatrałki, w którym wzięło udział ponad 40 uczniów.
pomysłodawca i organizator spotkania
Renata Staszek
W bibliotece ciągle coś się dzieje – lekcje dla uczniów
Uczniowie z pierwszych klas już przed feriami oficjalnie zostali czytelnikami szkolnej biblioteki. Nie wszyscy jeszcze dobrze czytają, ale niektórzy już (także rodzice) dopominali się o możliwość korzystania z naszych zbiorów. Dzieci zapoznały się z regulaminem biblioteki, poznały „prośby” książki, uroczyście przyrzekły je szanować. A sprawa jest poważna, coraz więcej trafia do nas zniszczonych (głównie przez młodsze rodzeństwo, a bywało także, że pogryzionych przez psa czy kota) książek. Wypożyczenie pierwszej książki ze szkolnej biblioteki to ważny moment w edukacji dziecka. Oby tylko dalej pozostała chęć czytania, co w dzisiejszych czasach jest bardzo trudne.
Dla klas drugich dobrą propozycją okazała się opowieść o Grenlandii. Właśnie dzieci poznały Anaruka, chłopca żyjącego na tej tajemniczej, pokrytej lodem wyspie. Okazało się, że książeczka napisana przez Czesława Centkiewicza przed z górą siedemdziesięcioma laty może okazać się ciekawa także w dzisiejszych realiach.
Ponieważ w tym roku przypada 20 rocznica śmierci Aliny Centkiewiczowej temat został pociągnięty na wszystkie klasy piąte i szóste. Uczniowie wysłuchali gawędy o życiu pisarskiego małżeństwa, ich wyprawach polarnych oraz książkach, które były owocem tychże. O Centkiewiczach mówi się obecnie tylko przy okazji „Anaruka, chłopca z Grenlandii” oraz „Zaczarowanej zagrody”- te dwie pozycje trwają od lat w kanonie lektur. Inne książki Centkiewiczów są zapomniane. A przecież warto o nich pamiętać bo to niezwykły materiał poznawczy o Arktyce i Antarktydzie wzbogacony dużą dawką przygody, przykład niezwykłej fascynacji i pasji pary podróżników.
Krystyna Szłapa
Konkurs Poezji Wisławy Szymborskiej
31 stycznia 2013r. wzięłam udział w konkursie recytatorskim poezji Wisławy Szymborskiej. Organizatorką i pomysłodawczynią tego wydarzenia była pasjonatka słowa - pani Renata Staszek. Konkurs ten był czasem wspomnień o naszej wspaniałej noblistce, w przeddzień pierwszej rocznicy jej śmierci(1 lutego 2103). Choć rocznica odejścia kogoś nie kojarzy się nam z czymś miłym, ta impreza nie była smutna. Recytowanie wierszy poetki –pełnych optymizmu, radości z życia, z wtrąconą czasem ironią czy żartem, przypomniało nam, jak wspaniałą osobą była pani Wisława. Myślę, że gdy przywołujemy jej słowa zawarte w wierszach, część jej samej wraca do nas. I dlatego właśnie ten konkurs był dla mnie czymś wyjątkowym i uważam, że warto było wziąć w nim udział.
Andżelika Trąbka kl. II
„Niektórzy – czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.”
(W. Szymborska, „Niektórzy lubią poezję”.)
O tym, że tylko niektórzy ( a w zasadzie niektóre) lubią poezję, przekonali się wszyscy, którzy byli zaangażowani w konkurs recytatorski w gimnazjum w Niemcach […].
Nerwy były ogromne, ale dla niektórych trema okazała się motywująca. Diana Włodarczyk i Agnieszka Niećko, obie z klasy II C, zdobyły kolejno pierwsze miejsce i wyróżnienie. Również uczennice klasy I C, Agnieszka Szczygieł, Klaudia Mularczuk i Natalia Boguta mogą zaliczyć konkurs do udanych. Pierwsza z nich zdobyła wyróżnienie, a druga trzecie miejsce. Autorka tego tekstu ( Natalia Boguta) oraz Andżelika Trąbka z III A zdobyły II miejsce. Dla wszystkich uczennic było to duże wydarzenie. Każda z uczestniczek została nagrodzona pięknym wydaniem wierszy najsłynniejszych poetów Polski.
Natalia Boguta , kl. IC
Dnia 31.012.013 w naszej bibliotece szkolnej odbyło sie spotkanie na temat twórczości Wisławy Szymborskiej. Spotkanie było połączone z konkursem recytatorskim. 14 recytatorek zaprezentowało 13 różnych wierszy (jeden tekst się powtórzył) takich jak: "Mapa", "W zatrzęsieniu","Jarmark cudów" ,"Schyłek wieku" czy "Lustro".
Na pierwszej godzinie lekcyjnej odbył się konkurs, o którego wyniku miałyśmy się dowiedzieć dopiero pod koniec drugiej godziny. W trakcie tej drugiej miałyśmy okazję porozmawiać ze sobą, wypić herbatę i poczęstować się ciastkiem; w tym czasie jury się naradzało. Gdy obrady się zakończyły, nasi goście- jurorzy do nas dołączyli i mieliśmy okazję porozmawiać z nimi, wysłuchać ich komentarza i uwag. Wyniki konkursu bardzo nas zaskoczyły... ale ucieszyłyśmy się z werdyktu, choć moim skromnym zdaniem, niektóre osoby ( nie wymienię z imienia ) również zasłużyły na nagrodę. Całe spotkanie przebiegło sprawnie i bez zbędnych przerywników. Myślę że poezja Wisławy Szymborskiej ma drugie dno i zawiera wiele pouczeń i morałów. Serdecznie zapraszam do czytania jej poezji.
Klaudia Mularczuk kl. Ic
Kilka słów o ważnej książce.
Ta jest szczególna, zachwyca prostotą słów, ma moc dźwigania, umie leczyć rany, napawa optymizmem. Działa jak witamina, potrzebna jest każdemu z nas, małemu i dużemu. Mowa o pozycji „Żyć każdym dniem czyli jak znaleźć radość w małych rzeczach”. Książka autorstwa Phila Bosmansa dzisiaj, tj. 10 stycznia 2013 roku, miała swoje święto. Podczas uroczystej promocji, której celem była rekomendacja tej niezwykłej pozycji, postawiliśmy na słowo. Słowo było mówione, odczytywane i wyśpiewywane. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele i gimnazjaliści, łącznie około dwustu osób, wszyscy ci, którzy przyjęli zaproszenie. Zachęcamy do lektury tekstu, który jest światowym fenomenem. Książka czeka na czytelników, dostępna jest na miejscu, w czytelni. „Przepis” na każdy dzień otrzyma ten, kto znajdzie 2-3 minuty w ciągu dnia, by odwiedzić szkolną bibliotekę. Zdjęcia w Albumie Biblioteka- Promocja książki.
Spotkanie z ikonopisarką.
Trzy klasy gimnazjalne, tj. IC, ID i IIIC uczestniczyły w niecodziennej lekcji. Miały okazję poznać tajemnicę pisania obrazów sakralnych, zwanych ikonami. W czasie spotkania z artystką, p. Teresą Zembrzycką uczniowie dowiedzieli się, że „Ikona to okno do nieba, to obraz powstały przez modlitwę i służący do modlitwy. Pierwsze ikony, przedstawiające Zbawiciela, powstały na podstawie jego wizerunków „nie ludzką ręką malowanych”, głównie mandylionu. Czarne Madonny przypisuje się św. Łukaszowi . Ikony pisane według kanonu to szczególna forma i treść, mają one pomóc człowiekowi w skupieniu, modlitwie, odczuciu obecności Boga. Ikony charakteryzuje jedność, są raczej surowe, wstrzemięźliwe, statyczne. Twarze i sylwetki nie pokazują uczuć, każda kreska i kolor są podporządkowane tajemnicy, o której opowiadają. Zadaniem ikony jest wyciszenie wewnętrzne człowieka, aby mógł zwrócić się ku Bogu.. Malarz ikon – ikonopis- za pomocą kolorów i symboli opisuje świętą rzeczywistość.
Wpatrując się w ikonę:
-oczyszczam spojrzenie- próbuję patrzeć przez wiarę
-doświadczam oświecenia- widzę istotę rzeczy dzięki nadziei
-zachwycam się tajemnicą- trwam w miłości
-celebruję ikonę- przeżywam zawartą w niej tajemnicę”.
Relacja z Ziemi Świętej.
Kolejne spotkanie, inicjowane przez bibliotekę, w ramach długoletniego już cyklu pod hasłem „Pisarz też człowiek. Rzecz nie tylko o spotkaniach autorskich” odbyło się w miniony czwartek, 29 listopada. Tym razem gościliśmy „naszego” byłego wikarego, ks. Marcina Rolę. W październiku bieżącego roku ksiądz odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Przyjechał do nas, by podzielić się wrażeniami z tego wyjazdu. Wieczorową porą zgromadziliśmy się w sali 36. Spotkanie miało charakter międzypokoleniowy, środowiskowy, obok grupki naszych uczniów z zaproszenia skorzystali mieszkańcy Niemiec. Ksiądz, z właściwą sobie skromnością, opowiadał o miejscu, w którym wydarzyło się wszystko, co najważniejsze w chrześcijaństwie, o miejscu, które ma charakter sakralny także dla muzułmanów i żydów. Rozpoczęliśmy literacko, tj. od wysłuchania osobistej relacji Słowackiego z podróży do Bejrutu z 1837 r. Następnie, już z ust księdza, poznaliśmy garść informacji z zakresu geografii, historii, kultury. Dzięki licznym fotografiom zobaczyliśmy Jerozolimę, Betlejem, Galileę, Górę Tabor, Morze Martwe, Jerycho, Pereę, Jordan i wiele innych, ciekawych miejsc. Przez dwie godziny słuchaliśmy, przeżywaliśmy, dowiadywaliśmy się, i…, marzyliśmy. Może nam, także uda się kiedyś zobaczyć, na własne oczy, jak wygląda to niezwykłe miejsce na ziemi.
R.S.
Urodzinowa herbatka
28 listopada minęła siedemdziesiąta rocznica urodzin Jonasza Kofty- poety, satyryka, dramaturga, malarza. Z tej okazji gimnazjaliści z IIa odwiedzili czytelnię, by uczestniczyć w dwugodzinnej imprezie, poświęconej wielkiemu artyście. Popijając urodzinową herbatkę - poznaliśmy kilka faktów biograficznych, wysłuchaliśmy szlagierów typu: Kwiat jednej nocy, Song o ciszy, Radość o poranku, Pamiętajcie o ogrodach. Zobaczyliśmy brawurowe wykonanie kultowej już piosenki Śpiewać każdy może w interpretacji Jerzego Stuhra. Podziwialiśmy Ewę Błaszczyk w utworze Kiedy serce śpi, zastanawialiśmy się, co się stanie, Kiedy się dziwić przestanę. Wyobrażaliśmy sobie, jaka ona jest, słuchając utworu Jej portret w wykonaniu Bogusława Meca. Jednym słowem- poznaliśmy wybitną postać polskiej sceny poetyckiej i kabaretowej. A oto próba naszej interpretacji cytatów z Kofty:
- ten cytat mówi nam, że od cierpienia, od łez, trudno jest się powstrzymać, nie uchronimy się od tego.
- chodzi o to, że naszym życiu bywają gorsze i lepsze chwile. Życie nie składa się tylko z dobrych rzeczy, ale też z tych gorszych. Po to, by nauczyć nas cierpienia.
Bo bez cierpienia nigdy w pełni nie będziemy prawdziwym człowiekiem.
- jeśli jest coś, co lubimy robić i sprawia nam to przyjemność, nie jest ważne, czy nam to wychodzi, czy nie. Nie każdy we wszystkim jest dobry. Ważne, żeby to, co robimy, dawało nam radość.
16 Targi Książki w Krakowie (25-28 X 2012):
To już kolejny raz mogłam smakować atmosferę krakowskich targów. Jestem szczęściarą, a czytelnicy szkolnej biblioteki mają okazję wypożyczyć nowiutkie, piękne, atrakcyjne książki. Zapraszam do odwiedzin w bibliotece, przeczytania relacji z wyprawy do Krakowa w Biblioteka: Aktualności i do obejrzenia zdjęć w Albumie fotograficznym.
ABC targów:
Renata Staszek
Spotkanie z najpiękniejszym człowiekiem to temat lekcji biograficznej, adresowanej do uczniów gimnazjum. Lekcje o Januszu Korczaku, bo o nich mowa, odbyły się w czytelni, która gościła następujące klasy: IB, IC, ID, IIA, IIC, IIIC, IIID oraz 5c. Inspiracją do lekcji był trwający jeszcze Rok Korczaka. Przypomnienie tej wielkiej i pięknej postaci, a także pamięć o niej jest naszym moralnym obowiązkiem. Na stronie internetowej naszej szkoły jest zakładka Rok Korczakowski. Klikając nań, mamy dostęp do oficjalnej strony 2012korczak.pl, która jest kopalnią wiedzy o Starym Doktorze. Warto tu m.in. posłuchać pięknych piosenek o Domu Dziecka czy Prawach Dziecka, a także zobaczyć fragmenty filmów i spektakli.
RS
Propozycja dla gimnazjalistów
Wyjazd do Lublina na spektakl Teatru IT PRAWDZIWA HISTORIA CZŁOWIEKA Z LA MANCHY 13 listopada (wtorek), godz.19, Lublin, Nowa Aula KUL, Bilet -12 zł plus 8 zł przejazd= 20 zł Zapisy i wpłaty w bibliotece szkolnej do 6 listopada (wtorek).
„Prawdziwa historia człowieka z La Manchy - to opowieść oparta na historii Don Kichota. Nasz bohater to człowiek, który miał marzenia, widział świat innym (lepszym) niż w rzeczywistości. Jednak ten świat go odrzucił, wyśmiał i ukrzyżował.
To opowieść o potrzebie posiadania i realizowania marzeń; o tym, że warto i należy sprzeciwić się światu, który każdego dnia obdziera człowieka z jego ideałów nakazując mu podążać wygodną (szeroką) drogą (często prowadzącą na zatracenie)”.
„Jabłuszko pełne snu”
Cykl lekcji, których głównym bohaterem było jabłko właśnie dobiegł końca. Oprócz klas drugich zajęcia rozszerzono na klasy trzecie i czwarte. Scenografię czytelni tworzyły prace uczniów: kolorowe jabłuszka wyklejone pracowicie papierem, malowane kredkami i brokatem. Żywe jabłka przyniesione z własnego sadu spoczywały w koszykach i na zielonych tkaninach.
Obok pogadanki o wartościach odżywczych jabłek, odmianach tych owoców, przysłowiach i powiedzeniach dzieci usłyszały „Bajeczkę o małym jabłuszku”, wiersze Marii Konopnickiej, fragment powieści „Babcia na jabłoni”. Obejrzały też albumy przyrodnicze. Był konkurs z pytaniami o jabłku, śpiewanie piosenki, a nawet taniec parami z jabłkiem przy głowie. Na koniec każde dziecko otrzymało jabłko do schrupania.
Warto organizować zajęcia wokół tematów tak bliskich; jabłko przecież towarzyszy nam od dziecka, jabłonie rosną przy naszych domach, smak tego owocu to smak dzieciństwa i dorosłości każdego z nas.
Krystyna Szłapa
Tydzień Książek Zakazanych.
Czy wiecie, że taki dziwny tydzień potrwa od 30 września do 6 października. Jest to nazwa akcji, której tradycja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kraju, w którym mocno akcentuje się problem wolności słowa.
Czy wiecie, że na liście książek zakazanych, tzw. indeksie ksiąg znajdowały się nawet takie książki jak: Czerwony Kapturek, Oliver Twist , Przygody Tomka Sawyera czy Dziennik Anne Frank, a więc takie tytuły, które dziś należą do klasyki literatury. Dlaczego? Jakie treści im zarzucano, co zawierały, z jakiego powodu były wykluczone? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w szkolnej bibliotece. Zapraszamy do oglądania wystawki, której bohaterkami są książki, opatrzone etykietkami „Byłam zakazaną książką”.
R.S.
Piątek, 21 września 2012, godzina 7.25, frekwencja prawie stuprocentowa, dwie osoby nie stawiają się z powodu choroby. Przed nami dzień pełen wrażeń. Jedziemy do Radia Lublin, które świętuje 60 lat istnienia, by skorzystać z tzw. otwartych dni, i do studyjnego kina, na premierowy pokaz najgłośniejszego, tegorocznego, polskiego filmu.
8.20- ul. Obrońców Pokoju 2, to dobry adres, tu mieści się siedziba lubelskiej rozgłośni. Tu przejmuje nas dziennikarka, p. Agnieszka Czyżewska-Jacquemet- jest naszą przewodniczką. Zaglądamy do miejsc nieosiągalnych na co dzień, poznajemy ludzi radia- dziennikarzy i techników. Nagrywamy słuchowisko ‘Pomyśl- będziesz bezpieczny”, słuchamy części okazjonalnego koncertu, bierzemy udział w mini konkursach, próbujemy swoich sił w chodzeniu na szczudłach. Obładowani nagrodami opuszczamy gościnne miejsce i zmierzamy do Bajki. Do projekcji jesteśmy przygotowani, wiemy o filmie niemało. Znamy tematykę, wiemy, że to film jednocześnie muzyczny, biograficzny i dramat. Nieobca jest nam wiedza o odtwórcach głównych ról. Zasiadamy wygodnie w przestarzałych fotelach i oddajemy się oglądaniu. 110 minut mija w ciszy, nikogo nie trzeba uspokajać, nikomu nie trzeba zwracać uwagi. Z sali kinowej wychodzimy zasłuchani i poruszeni, szczęśliwcy trzymają w rękach plakat filmowy… W sobotę, na falach 102,2 słuchamy reportażu, w którym pada nazwa naszej szkoły, w którym rozpoznajemy nasze głosy.
Renata Staszek
Kulturalne wędrowanie
18 września 2012 roku rozpoczęłyśmy „Kulturalne wędrowanie”, ja- uzależniona, i, chętne, które chcą się pozytywnie zarazić, czyli grupka gimnazjalistek z IIIA. Pierwsze kroki skierowałyśmy do Teatru Starego - nowej placówki na kulturalnej mapie Lublina.
Tu uczestniczyłyśmy w Bitwie o literaturę”, w bitwie, w której nikt nie ginie, w której nie przelewa się żadna kropla krwi. Spotkanie zatytułowane „Polityk przyłapany na czytaniu” przebiegało wokół książki i mody? na czytanie. Swoimi przemyśleniami dzieliło się dwoje filozofów- polityków- Janusz Palikot i prof. Maria Szyszkowska, socjolog Izabela Koryś oraz dziennikarka Grażyna Lutosławska. Padały następujące sformułowania:
Wyjazd był popołudniowy, powrót wieczorny, było kameralnie, interesująco, przyjemnie. W planie mamy jeszcze wizyty w Warsztatach Kultury, Chatce Żaka, Biblio i innych kulturalnych miejscach.
Renata Staszek
Rok szkolny 2011/2012
Spotkania w ramach Miasta Poezji
Małgorzata Strzałkowska - autorka i ilustratorka książek dla dzieci (m. in. Wiersze, że aż strach, Bajka o ślimaku Kacperku, Zielony i Nikt) była gościem lubelskiej imprezy Miasto Poezji trwającej od 28 maja do 2 czerwca. Przybyła do Izby Drukarstwa w Lublinie (ul. Żmigród 1 – placówka godna polecenia) na spotkanie z dziećmi. Publiczność stanowili uczniowie dwu klas Szkoły Podstawowej nr 22 w Lublinie. W tymże spotkaniu uczestniczyły także nasze trzecioklasistki: Basia Maj, Julka Pietkiewicz i Małgosia Sidor.
Pisarka opowiedziała krótko o swojej twórczości, przeczytała kilka zabawnych wierszy i przeprowadziła warsztaty plastyczne. Na kolorowych kartkach papier dzieci wykonywały kolaże z liści i kwiatów. Były tu pejzaże, drzewa, zwierzątka i bajkowe stwory. Swoje prace po okazaniu pani Małgosi można było wziąć do domu.
Dziewczynki zakupiły sobie książeczkę autorki i pozyskały autograf, co jest nieodłączną częścią każdego takiego wydarzenia. Do domu wróciły zadowolone, choć nieco zmęczone hałaśliwością ich lubelskich rówieśników.
2. Spotkanie z Kubą Węgrzynem
Jakub Węgrzyn to aktor i poeta, który w swoim niedługim życiu (ma 29 lat) imał się różnych zajęć. Występował w teatrze studenckim Enigmatic i grupie Iwent Tektura, animował wydarzenia poetyckie, był kelnerem, pracował „na zmywaku”.
Urodził się w Nowym Sączu, studiował socjologię na KUL-u w Lublinie, od kilku lat mieszka w Krakowie.
Jego poezja, którą zaprezentował naszej młodzieży (na spotkaniu była obecna kl. II B i dwie uczennice z klas I gimnazjum) jest bardzo prowokacyjna.. Można się w niej doszukać inspiracji ulubionych poetów Tuwima i Białoszewskiego. Stosuje sztuczki lingwistyczne, bawi się wyrazami, zmienia ich znaczenia, zestawia w niekonwencjonalny sposób. Wiersze są impresjami, powstają jako nastrój chwili, pod wpływem jakiejś rozmowy, inspirowane codziennym zdarzeniem. Swoje teksty przedstawia też rapując. Mówi dużo i szybko. Osobowość to na pewno kontrowersyjna, ale przecież takie spotykamy w naszym życiu.
Kuba Węgrzyn zainteresował zwłaszcza chłopców; jego wiersze to kultura hip-hopu, ulicy, dużego miasta.
trolejbusy szybkie łącza
krzyki znaków mundurowi
robotnicy piach budowa
rejestracja popłoch mrowi
biją dzwony stłuczka alarm
białka oczu śnieżki mroźne
targują się rynek towar
bałwochwalstwa i utopia
(Miasto duch fragm.)
Krystyna Szłapa
Relacja z VI Krajowej Konferencji Nauczycieli Bibliotekarzy
VI Krajowa Konferencja Nauczycieli Bibliotekarzy odbyła się w dniach 17-18 maja w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Przybyło na nią znacznie mniej bibliotekarzy niż w latach poprzednich. Prowadzenie objął jak zwykle p. Szymon Więsław. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były film i komiks w bibliotece szkolnej i pedagogicznej.
Pierwsza prelegentka Kamila Tomkiel mówiła o projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej firmowanym przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Stowarzyszenie prowadzi edukację filmową dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Jedną z licznych propozycji jest EKRAN 2.0 - projekt on-line, który zawiera blisko 30 scenariuszy lekcji filmowych, około 20 bloków tematycznych, ponad 120 fragmentów filmów. Materiały są dostępne po zalogowaniu, równolegle na stronach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej (NHEF) www.nhef.pl oraz w edukacyjnej bibliotece multimedialnej Narodowego Instytutu Audiowizualnego NINATEKA EDU www.nina.gov.pl. W oparciu o EKRAN 2.0 można poprowadzić zajęcia języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie czy godziny wychowawczej.
Ciekawy wykład poprowadziła Maria Jolanta Szatkowska z Gdańska. Zaprezentowała film z gatunku dokumentu obserwacyjnego – wyreżyserowany przez 25-letniego Krzysztofa Kieślowskiego w 1966 r. „Urząd” (część 9 pakietu Filmoteka Szkolna „Mówić nie wprost”). Określiła go jako arcydzieło i poleciła do wykorzystania na lekcjach wiedzy o społeczeństwie, etyki, wiedzy o kulturze, zajęciach koła filmowego. Film może być czytany na wielu płaszczyznach – absurdalne realia życia w PRL-u, zbiurokratyzowanie urzędów, bezsilność petenta czy wręcz jako metafora władzy.
Młody psycholog Dawid Bałutowski w swoim wystąpieniu mówił o przemocy w kinie i świecie realnym. Jest autorem książki Jak oglądać filmy z młodzieżą. Film fabularny w psychoedukacji, terapii, profilaktyce, Wyd. Fraszka Edukacyjna 2010. Przedstawił szereg filmów, które mogą być kanwą rozważań i refleksji w szkole. Są to m. in. Męska sprawa (reż. S. Fabicki, pakiet Filmoteka Szkolna), Galerianki (reż. K. Rosłaniec), Sala samobójców (reż. J. Komasa), Nasza klasa (reż. I. Raag, film estoński), Klasa (francuski, reż. L. Cantet), Fala (reż. D. Gansel), Trzynastka (reż. C. Hardwicke), Wszystko za życie( reż. Sean Penn), Fucking Amal (reż. L. Moodysson), Billy Elliott (reż. S. Daldry). Bałutowski przedstawił także strukturę zajęć poświęconych filmowi:
Następnego dnia wysłuchaliśmy wykładu krytyka komiksowego Przemysława Zawrotnego. Mówił on o roli komiksu we współczesnej kulturze. Czy jest to medium atrakcyjne
i pełnoprawne jest sprawą dyskusyjną. W Polsce nie ma wykształconej kultury i tradycji czytania komiksu, ale sytuacja ta zmienia się. Zawrotny zaproponował tytuły komiksów, które mogłyby trafić do bibliotek. Przykłady: Maus (o Holocauście), Berlin (historia Niemiec), Kot rabina (kultura żydowska), Logikomiks (rozważania o logice), Parenteza (opis zmagań autorki z chorobą nowotworową), Marzi (świat PRL-u oczami dziecka), cykl Rewolucje (autorstwa obiecującego twórcy Mateusza Skutnika, alternatywna historia wynalazków i wynalazców).
Praktykiem w zakresie pracy z komiksem jest Bogdan Ruksztełło-Kowalewski z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W utworzonej tam Pracowni Komiksowej liczącej 7500 woluminów są stanowiska komputerowe przeznaczone do zajęć z animacji oraz stoliki do pracy warsztatowej. Główną działalnością Pracowni oprócz udostępniania księgozbioru jest kształcenie młodzieży w czasie organizowanych cyklicznie warsztatów, propagowanie twórczości młodych rysowników, spotkania prelekcyjne, wykłady i odczyty wokół tematu komiksów.
Pani Bożena Boryczka przedstawiła programy do tworzenia komiksów. Pokrótce omówiła program ToonDoo dostępny na stronie http://www.toondoo.com. (wersja płatna dla szkół i instytucji edukacyjnych, bezpłatna dla indywidualnego użytkownika). Inne programy to Writecomics (dostępny bez ograniczeń) do tworzenia prostych historyjek obrazkowych oraz ciekawie rozbudowany Bitstrips http://www.bitstrips.com. Podała przykłady wykorzystania komiksu w pracy bibliotekarza szkolnego:
Jacek Gajkiewicz (MOL) zaprezentował Bajeczny Katalog Dziecięcy MOLIK pozwalający dzieciom w wieku 6-10 lat samodzielnie przeszukiwać zbiory. Przedstawił portal biblioteczny Axiell Arena zarządzający treścią internetową biblioteki (produkt skandynawski). Zareklamował sprzęt RFID firmy D-Tech – producenta urządzeń do ochrony i cyrkulacji zbiorów. Przykłady produktów: SelfCheck (maszyna umożliwiająca samodzielne wypożyczenie i zwrócenie książek), różdżka, bramki, czytniki, wrzutnie, etykiety.
Szymon Więsław przeprowadził wykład O prawie autorskim w szkole i placówce oświatowej oparty na materiałach dr Sybilli Stanisławskiej-Kloc (UJ). Mówił o przedmiocie prawa autorskiego i prawach pokrewnych, wyłączeniach spod ochrony, podmiocie prawa autorskiego, treści tegoż, dozwolonym użytku utworów w działalności szkół., umów dotyczących praw autorskich do utworów i „wolnych podręcznikach”.
Na zakończenie spotkania głos zabrała p. Danuta Brzezińska – prezes Rady Głównej TNBSP informując, iż wysłała właśnie pismo do Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas, w którym domaga się ustanowienia standardów jakościowych w pracy bibliotek szkolnych oraz wyraża zaniepokojenie środowiska bibliotekarskiego postawą organów prowadzących szkół, a zwłaszcza nasilającym się zjawiskiem ograniczania etatów nauczycieli bibliotekarzy. Mówiła także o tradycji bookcrossingu w Bydgoszczy – wielkiego święta książki, które zaowocowało nazwaniem jednej z ulic miasta Ulicą Wolnych Książek. Zaprosiła także do Bydgoszczy na obchody 20 rocznicy powstania TNBSP w październiku 2012 r.
Przez cały czas obrad istniała możliwość zakupu nowości książkowych wydawnictw Wolters Kluwer i Fraszka Edukacyjna. Funkcjonowało też stoisko MOL-a. Podczas przerw można było wymieniać doświadczenia i porozmawiać z zawsze uśmiechniętym redaktorem naczelnym Biblioteki w Szkole p. Juliuszem Wasilewskim.
Krystyna Szłapa
bibliotekarz Zespołu Szkół w Niemcach
„Teatrałki 2012”
Gdzie narodził się teatr?, Za co odpowiada inspicjent?, Co można robić w foyer?, Czym zajmuje się choreograf? Takie i inne pytania (w sumie było ich 35) pojawiły się w konkursie towarzyszącym tegorocznemu XX Przeglądowi Teatralnemu w naszej szkole.
Codziennie w tygodniu od 12 do 16 marca można było pobrać w bibliotece jedną „teatrałkę” z siedmioma pytania dotyczącymi teatru. Wypełnioną następnego dnia należało zwrócić .
Formuła konkursu była więc otwarta i dopuszczała korzystanie z różnych dostępnych uczniowi źródeł. Wzięło w nim udział aż 55 osób; byli to w przeważającej liczbie uczniowie klas 4-6.
Poziom uczestników okazał się bardzo wyrównany. Przy sprawdzaniu odpowiedzi zwracano uwagę na błędy ortograficzne, szczegóły merytoryczne, systematyczność oddawania „teatrałek”.
Największą liczbę punktów (na max. 36) otrzymali:
Wśród gimnazjalistek:
Wymienione osoby otrzymały nagrody książkowe w pierwszym dniu Przeglądu Teatralnego. Wszyscy pozostali pamiątkowe dyplomiki.
Założeniem konkursu było upowszechnienie języka teatru wśród naszych uczniów i to zadanie zostało spełnione. Dziękujemy wszystkim za udział.
Organizatorzy:
Krystyna Szłapa,
Agnieszka Wilk
Pani z wierszami
Przyjechała do nas 16 lutego z niedaleka… bo z Lublina. Czytała wiersze, śpiewała piosenki ze swojego śpiewnika, opowiadała o swoim pisaniu. Na pierwszy rzut oka widać, że lubi dzieci.
Pani Alicja Barton spotkała się z uczniami klas pierwszych naszej szkoły podstawowej. Jest poetką, emerytowaną pielęgniarką, wolontariuszką w Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie, współpracowniczką Radia Lublin, gdzie wciela się w „Jaśkową babcię”. Swoje książeczki rozprowadza jako cegiełki na Hospicjum i Fundację Ewy Błaszczyk.
Dzieci z zainteresowaniem słuchały jej gawędy. Troje odważnych recytatorów: Karolinka, Marysia i Michał wystąpiło z wierszykami „oko w oko” z pisarką. Była nimi autentycznie zachwycona. Na koniec spotkania były oczywiście dedykacje i autografy od pani Alicji.
Po tak dużej dawce poezji nasi najmłodsi mogą śmiało zostać czytelnikami szkolnej biblioteki. Czekamy na nich z radością.
K.S.
Relacja z Targów Książki w Krakowie
„Nie myśl, że książki znikną”- te słowa Umberto Eco były mottem zakończonych w niedzielę, 6 listopada, jubileuszowych, 15 już Targów Książki w Krakowie. Czterodniowa impreza z książką w roli głównej to największe święto ludzi pióra, wydawców, czytelników. W tym roku było tu ponad 500 wystawców, prawie 400 autorów, tysiąc godzin programu towarzyszącego. Od roku 2003 rokrocznie odwiedzam Kraków, uczestniczę w tym czytelniczym szaleństwie i ciągle nie mam dość. Uwielbiam te tłumy stojące w ogromnej kolejce najpierw do kas, a potem po autografy do znanych i lubianych osób. Cieszę oczy ogromną ilością tytułów, starannie wydanych, pachnących farbą drukarską. Buszuję po wydawnictwach, rozmawiam, przeglądam, „rzucam okiem”, wyszukuję, podejmuję decyzję o zakupie. Targam, liczę, uginam się pod ciężarem, myślę, by niczego nie zgubić. Zbieram booklety, czyli fragmenty książek, specjalnie przygotowane dla takich jak ja. Zgarniam zakładki, w ilościach ponadprzeciętnych, tłumacząc, że to dla moich czytelników. Spotykam tych, którzy byli gośćmi naszej szkolnej biblioteki (Grzegorz Kasdepke, Wanda Chotomska, Marta Fox, Małgorzata Gutowska- Adamczyk). Rozmawiam z autorami, którzy, być może, zawitają kiedyś do Niemiec. Jeszcze tylko krótki spacer po krakowskim rynku i droga do domu. Wracam skonana, i jednocześnie , zadowolona, że mogłam tam być. Jestem szczęściarą. Oczy same się śmieją, gdy słyszę komentarze: O, nowe książki przyszły. Skoro już przyszły, to niech idą do czytelników. Zapraszam. Próbka tegorocznych targowych nowości w albumie fotograficznym.
Renata Staszek
W czwartek, 26 października grupa 12 „odważnych” dziewczyn z IIA złożyła wizytę w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Gimnazjalistki przyjęły zaproszenie na spektakl Nie tylko Jezioro Łabędzie- impresje muzyczno- baletowe. Był to spektakl wyjątkowy, jego bohaterem był taniec.
W pierwszej części zobaczyłyśmy fragmenty wielu przedstawień prezentowanych na deskach lubelskiego teatru, w drugiej zaś- samodzielne układy choreograficzne. Był czar, wdzięk i powab, piękna muzyka z różnych zakątków świata, kolorowe, wytworne i fikuśne stroje, mistrzowskie wykonanie. W czasie dwugodzinnej prezentacji zobaczyłyśmy argentyńskie tango, z którego emanowała niekłamana namiętność. Dałyśmy się ponieść muzyce Straussów (ojca i syna), która jest symbolem wiedeńskiej kultury. Smak Paryża poczułyśmy za sprawą gorącego kankana, tańca, w którym wykonuje się figury akrobatyczne, takie jak: szpagat, gwiazdę czy wyrzut prostej nogi. Podziwiałyśmy czeski taniec ludowy- polkę, i brawurowo zatańczonego czardasza, rodem z Węgier. Owacyjnie przyjęłyśmy duet Beata Kamińska- Marcin Marek. Artyści ci zatańczyli do muzyki z filmu „Pożegnanie z Afryką”, tańcem przepięknie opowiedzieli o miłości. W czasie konferansjerki usłyszałyśmy nazwiska wybitnych kompozytorów:
P. Czajkowskiego, J. Offenbacha, L. Różyckiego, N. Rimskiego- Korsakowa. Wyjazd upłynął pod znakiem Przyjemne z Pożytecznym.
28 września obchodzimy Światowy Dzień Morza.
W związku z tym biblioteka szkolna zaprasza w tym dniu, czyli w środę, do odwiedzenia czytelni. Będzie tu można:
Drodzy czytelnicy, mali i duzi, liczymy na Waszą obecność.
Kolejna porcja festiwalowych wrażeń.
Dnia 22 września br. wraz z p. R. Staszek oraz sześcioma dziewczynami z IIIC miałam okazję pojechać na wykład o sztuce bonsai, odbywający się na Uniwersytecie Przyrodniczym w ramach LFN. Dzięki tej wycieczce zweryfikowałyśmy dotychczasową wiedzę. Teraz wszystkie już wiemy, że bonsai to sztuka hodowli i formowania krzewów oraz drzewek, miniaturyzowania ich w taki sposób, by uzyskać efekt starego drzewa. Najstarsze drzewka mają ok. 400 lat. Aby wyhodować tak unikalną roślinę potrzeba wielu lat, doświadczenia, cierpliwości oraz kilkunastu narzędzi i preparatów. By uzyskać efekt starego, małego drzewa rośliny sadzi się w płaskich, za małych naczyniach (stąd nazwa- bon- taca, pojemnik; sai- drzewo, roślina). ( Dotąd zajawka – więcej B. – Aktual.) Należy je odpowiednio przycinać, wyginać, częściowo zrywa się korę, usuwa gałęzie. Trzeba o nie wyjątkowo dbać i regularnie podlewać. W bonsai można wyróżnić: krajobraz, pojedyncze drzewo, zagajnik. Sztuka ta przywędrowała z Chin do Japonii, a następnie do Europy.
Marta Skiba IIIC
„Nowy Raj Utracony”to musicalowa propozycja studenckiego teatru ITP, z którą spotkałyśmy się po wykładzie. Przez półtorej godziny obserwowałyśmy zmagania dobra ze złem. Główni bohaterowie- Adam i Ewa- ulegając presji współczesności pragnęli stworzyć nowy, wspaniały świat. Świat, który tak naprawdę jest ułudą, zniewala ciało i duszę, a człowiek jest tu osamotniony. Jak na musical przystało był śpiew, taniec, kolorowe stroje, a także optymistyczne zakończenie. Ostatnim punktem czwartkowego wyjazdu był występ Koła Naukowego Prawników UMCS, którzy zaprezentowali XVII wieczny proces inkwizycyjny, „Proces o czary”. Dzięki niemu zobaczyłyśmy, jak wyglądało wymierzanie sprawiedliwości kilkaset lat temu, jak łatwo skazywano człowieka na śmierć.
Wyjazd na festiwal był bardzo udany i wartościowy, dowiedziałyśmy się interesujących rzeczy i miło spędziłyśmy czas. Naprawdę warto było tu być.
Relacja z wycieczki na VIII Lubelski Festiwal Nauki.
19 września 2011 r. wraz z moją klasą IIA oraz paniami Jolantą Nowak- Urbaś i Renatą Staszek udaliśmy się do Lublina. Naszym celem było zdobywanie wiedzy w ciekawy i inny sposób. Mieliśmy zaplanowane trzy projekty realizowane przez naukowców dwóch lubelskich uczelni, w trzech różnych miejscach.
Pierwszym punktem programu był Katolicki Uniwersytet Lubelski- jedna z najbardziej prestiżowych uczelni. Tu uczestniczyliśmy w zajęciach z psychologii pt. „Patrzeć na świat przez różowe okulary. Warto? Tylko jak?”. Przez część zajęć rozwiązywaliśmy test, dzięki któremu mogliśmy się dowiedzieć, czy jesteśmy pesymistami, czy może optymistami? Pani dr Agata Celińska- Miszczuk uświadomiła nam, że to my sami kształtujemy nasze spojrzenie na świat. Zapamiętałam, że najlepiej jest być umiarkowanym optymistą. Na zakończenie spotkała mnie miła niespodzianka, ponieważ dostałam od p. prof. drobne upominki za zobowiązanie się do napisania relacji z tej części zajęć. Ogólnie, według mnie, wykład był ciekawy. Myślę, że pani przekazała nam wiedzę potrzebną w codziennym życiu. Z chęcią udam się w przyszłym roku na IX edycję LFN.
Andżelika Trąbka
Następnie przespacerowaliśmy się na ulicę Chopina, do Biblioteki KUL, gdzie czekała nas prezentacja o tajnym drukowaniu gazet i czasopism w czasach PRL. Dowiedzieliśmy się, że w latach 1976-1989 istniała cenzura. Był to urząd zajmujący się sprawdzaniem wszystkiego, co było drukowane, wystawiane w teatrach czy pokazywane w telewizji. Cenzura nie pozwalała ujawniać faktów o charakterze niekorzystnym dla państwa. Dlatego też obywatele zajmowali się tajnym drukarstwem, tzw. drugim obiegiem, narażając się tym samym na represje. W czasie prezentacji oglądaliśmy różne nielegalne wydawnictwa, dowiedzieliśmy się o technikach drukowania. Jedną z lepszych technik był sitodruk, który pozwalał na zmianę rozmiaru czcionki oraz jej koloru. Jednak najlepsze do drukowania były powielacze. Ciekawostką jest, że pierwszy powielacz pojawił się w Polsce ok. 1976 r. i został przemycony z Francji do Lublina, przez studentów KUL. W czasie lekcji „Od natury do bibuły, czyli jak nasi ojcowie drukowali w PRL” dowiedzieliśmy się też, że do wydrukowania gazety potrzeba było kilku dni, a każde nielegalne pismo należało rozdawać w tajemnicy przed władzami. Uświadomiliśmy sobie, że stare pisma mają ogromne znaczenie historyczne, można z nich odtworzyć historię minionej epoki. Na zakończenie warsztatów dostaliśmy Krówki z logo festiwalu i zakładki do książek.
Joanna Kasperek
Uczestnicząc w kolejnych zajęciach, tym razem na Wydziale Ekonomicznym UMCS, dowiedzieliśmy się, że innowacja to coś nowego i innego od dotychczasowych rozwiązań. To postęp i zmiany na lepsze w codziennym życiu, to siła napędowa rozwoju gospodarki. Dowiedzieliśmy się , że jest takie hasło innowatorów, które brzmi następująco „The sky is the limit”, a znaczy, że „Tylko niebo jest ograniczeniem”. Poznaliśmy też tzw. „Triadę idioty” który twierdzi, że:
1. To musi tak być.
2. To już zawsze tak było.
3. Inaczej się nie da.
Pani, która uczyła nas o innowacjach, podawała przykłady nowatorskich rozwiązań. Na zakończenie zacytowała myśl Einsteina „Wszyscy wiedzieli, że tego się nie da zrobić i przyszedł taki jeden, co nie wiedział, i to zrobił”.
Iga Grygiel
W najbliższą sobotę, 17 września, rusza Lubelski Festiwal Nauki, w niedzielę- w plenerze- Piknik naukowy. To już VIII edycja wielkiego święta nauki. Oj, będzie się działo: ponad 800 projektów dostępnych przez siedem dni tygodnia, w tym wykłady, warsztaty, pokazy, prezentacje, spotkania (cała oferta jest bezpłatna). Wielość dziedzin, różnorodność miejsc, mnogość wydarzeń. Adresatami zdarzeń są dzieci, młodzież i dorośli. Tegoroczny festiwal przebiega pod hasłem Nauka w służbie przyrody.Jeśli zgadzacie się ze słowami Marii Skłodowskiej- Curie, że ”Nauka jest czymś bardzo pięknym” wybierzcie się na festiwal. Wszystkie informacje dostępne na stronie www.festiwal.lublin.pl
Rok szkolny 2010/2011
Lubelski festiwal „Miasto Poezji” w szkolnej bibliotece.
W czwartej edycji festiwalu, konkretnie 27 maja 2011 r., mieliśmy także swój udział. Zaprosiliśmy do nas gdańszczanina, poetę młodego pokolenia, Piotra Wiesława Rudzkiego. Nasz gość to niebanalna postać. Oprócz pasji tworzenia hobbistycznie zajmuje się fotografią, jazzem, malarstwem. Fascynuje go świat kolei, uprawia więc turystykę kolejową oraz organizuje konfrontacje poetyckie pod nazwą „Wolny Wagon Poetycki”, prowadzi teatrzyk poetycki wagonowy. Podczas spotkania mieliśmy okazję poznać próbkę jego dorobku poetyckiego. Wiersze prezentował tak autor, jak i uczestnicy spotkania. Była to nietypowa lekcja, prowadzona warsztatowo. Poznaliśmy sekrety tworzenia poezji, mieliśmy szansę dowiedzieć się, że
Przy okazji spotkania nasz gość przywołał wielkie poetyckie nazwiska: Eliot, Przyboś, Wierzyński, Leśmian, Herbert, Broniewski. Nie omieszkał powiedzieć nam, że jego mistrzem jest Józef Czechowicz- piewca Lublina, autor „Poematu o mieście Lublinie”(każdy
z uczestników otrzymał na pamiątkę spotkania egzemplarz poematu). Podczas rozmowy z gimnazjalistami Piotr Rudzki kilkakrotnie komplementował uczniów, w tym Olę Jóźwik, która nadzwyczaj aktywnie uczestnicząc w spotkaniu, wykazała dużą wiedzę m.in. na temat jazzu i filozofii.
Dziękujemy Ośrodkowi Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie za sponsorowanie spotkania i Instalację poetycką- trwały symbol Miasta Poezji. Już dziś wyrażamy chęć uczestnictwa w kolejnej edycji festiwalu.
Renata Staszek
Byłam, przeżyłam- informuję.
18 maja 2011r. Tego dnia spotkaliśmy się w Gimnazjum nr 19 w Lublinie z bardzo popularną autorką książek- Panią Ewą Nowak. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat tworzenia książek. Pani Ewa potrafiła wytłumaczyć bardzo trudne sprawy tak, że docierała do każdego, potrafiła rozśmieszyć i zmusić do refleksji. Nie spodziewałam się takiej pozytywnej energii, którą Pani Ewa na nas przelała. Jednak najbardziej zaskoczyło mnie poczucie humoru autorki, która nie szczędziła nam dowcipów, ale także rad, nie tylko dotyczących pisania, ale także życiowych. Każdy uczestnik spotkania mógł zobaczyć szczere życzenia i mały rysunek na swojej książce, którą P. Ewa z chęcią podpisywała. Strasznie podobało mi się to spotkanie. Oby takich więcej!
Michalina Bijak
Jestem pozytywnie zaskoczona osobą pani Ewy Nowak. Ma w sobie niespotykaną energię i bardzo radosne nastawienie do świata, które przejawiają się w jej książkach. Posiada również niezwykłą umiejętność patrzenia na siebie ,,z przymrużeniem oka". Nawet nie przypuszczałam, że ktoś może być osobą tak szalenie sympatyczną. Wspaniale było móc ją poznać. Dodatkowo zaskoczyło mnie wyróżnienie mojej ,,prawie perfekcyjnej” recenzji książki pt: ,,Lawenda w chodakach”. Moja praca bardzo się spodobała pani Ewie, z wyjątkiem jednego zdania , które ,pożyczyłam” z tylnej okładki . Jednak mimo tego jestem naprawdę zachwycona.
Karolina Sokołowska
Ta, która ubiera książki…
Ewa Stiasny to absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się grafiką i ilustracją książkową, prowadzi również działalność wydawniczą. 10 maja przybyła do nas na warsztaty plastyczne. Była to oferta w Tygodniu Bibliotek, skierowana do zainteresowanych uczniów z klas trzecich szkoły podstawowej oraz laureatów i wyróżnionych uczestników konkursu „Ilustracje do wierszy Czesława Miłosza”.
Pani Ewa okazała się sympatyczną osobą o dziewczęcym wyglądzie. Ubrana w różowe rajstopy i pantofelki w różnobarwne kwiatki z werwą przystąpiła do działania.
Pokazała dzieciom niezwykłe książki, które wydaje w swoim wydawnictwie Dwie Siostry. Są one ilustrowane przez czeską sędziwą graficzkę Kvetę Pacovską. Nasi młodzi plastycy, inspirowani tymi właśnie pracami, przy pomocy kartonów, kredek bambino i kolorowego papieru tworzyli przeróżne ludziki i stwory. Wszystkie rysunki zostały pocięte na trzy części; osobno głowy, tułowie i nogi. Następnie zestawiono je zupełnie dowolnie i połączono oraz zszyto w trochę dziwaczną książkę, którą można teraz obejrzeć w bibliotece.
Na pamiątkę spotkania p. Stiasny rozdała dzieciom ilustracje Kvety Pacovskiej. Kilka osób otrzymało też „medal” za artystycznie ubrudzone ręce. Czas upłynął bardzo szybko. Nie starczyło go już na autografy, ale jak tłumaczył nasz gość, to pisarze je rozdają. Otrzymaliśmy tylko dwa wpisy: do książki z biblioteki „Bajki dla Idy” (polecamy lekturę tych niezwykłych opowieści) oraz do kroniki.
Krystyna Szłapa
Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam- wchodzę.
To hasło trwającego w dniach 8-15 maja VIII już, Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W poniedziałek gościłyśmy grupę nauczycieli bibliotekarzy ze szkół lubelskich, którzy należą do TNBSP. W związku z tym, że zawód ten jest sfeminizowany- zjawiły się same panie. W przyjaznych progach szkoły wspólnie wysłuchałyśmy pięknego koncertu w męskim wykonaniu naszych panów. Specjalnie dla nas wystąpili panowie – Mieczysław Szczepaniak, Ireneusz Bachonko, Wojciech Waśkowicz, Mirosław Choina, Marek Gromaszek, Witold Józefacki oraz piątoklasista Marcin Poprawa i Daniel Caban- gimnazjalista. Piosenki, śpiewane przy akompaniamencie gitar elektrycznych i akordeonu, przeplatane były sympatycznym komentarzem konferansjera typu „ Szanowni Państwo, wiemy doskonale jak trudna i żmudna jest Wasza praca. Chociaż jest bardzo piękna i potrzebna, to rzadko zdarza się, że jest doceniana. Pewnie nie często słyszycie Państwo pochwały i słowa wdzięczności. Żeby to jakoś zrekompensować, teraz w imieniu tych wszystkich, którym brakuje słów wdzięczności, bez zbędnych słów, zagra nasz kolega”. Po wspaniałym koncercie panie wysłuchały też refleksji kulturomaniaka oraz miały okazję poznać mocne strony naszej szkolnej biblioteki. Było również małe słodkie co nieco. Szalenie miłym akcentem były też życzenia z okazji Święta Bibliotekarza, złożone przez klasę IIIA, która pod wodzą p. Ani Małek złożyła nam okazjonalną wizytę. To była prawdziwa niespodzianka, sprawiła nam, bibliotekarkom, prawdziwą radość. W wieloletniej historii Biblioteki Zespołu Szkół w Niemcach zdarzyło się to po raz pierwszy.
Renata Staszek
Na wernisażu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
„Jest Rok Miłosza, a my, drugoklasiści, postanowiliśmy uczestniczyć w wernisażu poświęconym poecie. Pojechaliśmy do lubelskiej biblioteki, także ze względu na mający się odbyć w naszej szkolnej bibliotece konkurs o Miłoszu. Wystawa przybliżyła nam życie i twórczość tego artysty, dowiedzieliśmy się także o jego wizytach w Lublinie. Dzięki niej mogliśmy również lepiej poznać młodość poety, jego dążenie do prawdy.. .Dopiero ten wyjazd uzmysłowił nam , jak wielką twórczość pozostawił ten nieżyjący już poeta, i jak barwne miał życie”(zdjęcia w Albumie fot.)
Luiza Zbiciak, Ola Dobosz
Organizacja wyjazdu na wernisaż dla 12 uczniów z drugich klas gimnazjalnych to kolejne działania w Roku Miłosza. Wcześniej, dla wszystkich gimnazjalistów drugoklasistów odbyły się projekcje filmów dokumentalnych „Piesek przydrożny” i „Czarodziejska Góra”, poświęconych wielkiemu poecie. Za nami niezapomniany wieczór poezji Miłosza. Przed nami, już za kilka dni, konkurs „W stronę Miłosza” (szczegóły Biblioteka, zakładka Konkursy).
Warsztaty plastyczne
Nasza biblioteka od lat współpracuje z Gminną Biblioteką Publiczną. Grupa uzdolnionych uczniów z klas trzecich uczęszcza obecnie na warsztaty plastyczne połączone z lekcjami bibliotecznymi. Zajęcia przygotowują pracownicy GBP panie Ewa Nankiewicz i Magdalena Małek w porozumieniu z p. Krystyną Szłapą. Do tej pory zajęcia odbyły się czterokrotnie.
Uczniowie malowali już portrety Chopina (zostały wysłane na ogólnopolski Konkurs „Namaluj Chopina” do Narodowego Instytutu F. Chopina i nagrodzone), pejzaże jesienne inspirowane muzyką Ludwiga van Beethovena, wykonywali ozdoby choinkowe techniką origami, ostatnio zaś na bazie wierszy zimowych zajmowali się kolażem. Na zajęciach uczniowie poznawali także biografię sławnych kompozytorów oraz wiersze znanych poetów związane z daną porą roku.
Prace naszych młodych plastyków oglądać można na wystawkach w Bibliotece Publicznej – Oddziale dla Dzieci.
Trzecioklasiści bardzo chętnie korzystają z tej formy aktywności. Uczestnicy dotychczasowych zajęć to:
Zajęcia spełniają oczekiwania dzieci. Pod kierunkiem p. Magdy chętnie i sprawnie realizują konkretne zadania, dają upust swojej wyobraźni i zostawiają ślad własnych artystycznych dokonań.
Krystyna Szłapa
„Lata 20. , lata 30…”
14 lutego wieczorem (o godz. 19) zwykła sala lekcyjna w naszej szkole zamieniła się w salę koncertową, bowiem z inicjatywy pani Renaty Staszek (nauczyciela – bibliotekarza) odbył się recital nieprzemijających piosenek z lat 20. i 30. XX w. Walentynki to idealny czas na taki występ, bo piosenki zwykle mówią o miłości, szczególnie te z tamtych lat.
Wykonawcami byli młodzi artyści – pasjonaci: Marta Baum – wokal, Emilia Zamiejska – skrzypce i Michał Iwanek – piano. Natomiast na widowni zasiedli młodzi i trochę starsi miłośnicy bądź sympatycy melodii z lat międzywojennych. Zebrała się bardzo duża grupa mieszkańców naszej miejscowości i okolicy. Ze sceny wybrzmiały piosenki legendarnych artystek światowej sławy – Marlene Dietrich oraz Edith Piaf. Nie mogło też zabraknąć polskich przebojów z repertuaru Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga. Miłośnicy muzyki filmowej usłyszeli utwory z najsłynniejszych musicali – „Cabaret” czy „Moulin Rouge”.
Wciąż piękne i niestarzejące się piosenki i ich równie piękne wykonania, szelest sukni wokalistki, blask świec i odświętny wygląd sali sprawiły, że lata 20. i lata 30. wróciły ze swoim czarem i urokiem… Niezwykła , trochę sentymentalna, ale też bogata w uśmiech podróż muzyczna w przeszłość spowodowała, że ten walentynowy wieczór był wyjątkowy, pozostawił niezapomniane wspomnienia i pokazał, że „piosenka jest dobra na wszystko”, łączy pokolenia, daje „odrobinę szczęścia”…
Nasi czytelnicy wzięli udział w plebiscycie „POLKA WSZECH CZASÓW”, ogłoszonym przez Muzeum Historii Polski i magazyn „Mówią wieki”.
Plebiscyt jest dedykowany kobietom i ma zwrócić uwagę na rolę kobiet
w dziejach Polski. Typując Polkę wszech czasów należało zagłosować na dwie kandydatki spośród 14 wybitnych, zasłużonych kobiet, reprezentujących różne dziedziny życia. Wśród nich znalazły się m. in. M. Curie- Skłodowska, Helena Modrzejewska, Irena Sendlerowa, Marysieńka Sobieska, Hanka Ordonówna. Czekamy na marcowe rozstrzygnięcie plebiscytu…, być może, także na nagrody książkowe.
Spotkanie integracyjne „W rytmie ferii”
W przededniu ferii (4 stycznia 2011 r.) w czytelni zagościli nauczyciele, którzy przyjęli zaproszenie na spotkanie integracyjne. Klimat tego wieczoru oddają słowa pozostawione
w kronice biblioteki:
„Nigdy nie jest za późno…
- na spotkanie w gronie bliskich ludzi,
- na uśmiech, żart i radość,
- na chwilę ciepłej zadumy,
- na rozmowy o książkach, modzie, wypoczynku, muzyce…*wpisz dowolnie
- na dobre ciasto,
- na aromatyczną czekoladę, herbatę.
- Nigdy nie jest za późno na zakochanie się w życiu.”
Kolejny wyjazd za nami. Tym razem oglądaliśmy „Nowy Raj Utracony” w wykonaniu Teatru ITP., działającego od dziesięciu lat na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest to teatr studencki, muzyczny, bazuje na tematach biblijnych, a także na wielkich dziełach światowej literatury, takich jak "Raj utracony" J. Miltona czy „ Listy starego diabła do młodego" C. S. Lewisa...). To teatr młodych, dla młodych i o młodych. Wszystko - począwszy od scenariuszy, poprzez muzykę, scenografię, choreografię - jest dziełem autorskim twórców teatru i zaprzyjaźnionych z nimi osób. Z propozycji wyjazdu w miniony wtorek, tj. 19 października, skorzystało 32 uczniów z różnych klas gimnazjum (premiera spektaklu odbyła się kilka dni wcześniej). Niektórzy z nich kolejny już raz swój wolny, popołudniowy czas poświęcili na uczestniczenie w kulturze.
Razem z bohaterami tragikomedii przeżywaliśmy wzloty i upadki człowieka, jego relacje z Bogiem i innymi ludźmi, zamiłowanie do rzeczy materialnych. Na scenie obok postaci Adama i Ewy zobaczyliśmy archaniołów, grupę diabłów pod wodzą generała, a także ikony popkultury- Barbie i Kena. Wieczór upłynął pod znakiem dobrej muzyki, tańca, śpiewu i barwnych dialogów wypowiedzianych współczesną polszczyzną. Zobaczyliśmy, że teatr bawiąc- wychowuje. Przesłanie płynące ze sceny było jednoznaczne. Gra toczyła się nie tylko na scenie, ale także w naszych głowach i sercach.
Organizator wyjazdu
Renata Staszek
Drodzy czytelnicy!
1. W nowy rok szkolny wkraczamy z wielkim zadowoleniem. Nasza biblioteka zmieniła image: starą, bardzo zniszczoną, drewnianą podłogę zastąpiła elegancka wykładzina. Wysłużone, najbardziej wiekowe w szkole meble, wyprowadziły się na dobre z wypożyczalni, a w ich miejsce pojawiły się gustowne, starannie wykonane regały. Komputery z płaskimi ekranami, z nowoczesnym oprogramowaniem, dopełniają całości zmian. Jeszcze trochę popracujemy nad drobiazgami (firanki, rozdzielacze z pleksy, siedziska dla uczniów odwiedzających nas grupowo, aranżacja plastyczna).
2. We wrześniu mamy już na koncie organizację trzech wyjazdów na zajęcia prezentowane w ramach VII edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki. Tegoroczne festiwalowe lekcje upływają pod hasłem „Nauka przygodą życia”. Odbyliśmy już wirtualną, niezapomnianą podróż do Sankt Petersburga- miasta zwanego Wenecją Północy. Zatańczyliśmy w rytmie hiszpańskiej muzyki, obejrzeliśmy musical „Prorok” w wykonaniu znanego już nam teatru ITP. Za moment będziemy świadkami próby generalnej koncertu symfonicznego filharmoników lubelskich, spotkamy się też z dziennikarzami: radiowym i telewizyjnym. Dowiemy się, dlaczego osoby po amputacji ręki ciągle mają wrażenie, że ją posiadają.
3. W październiku planujemy spotkanie z poetą- bardem Marcinem Różyckim, a także wyjazd na tragikomedię muzyczną „NOWY RAJ UTRACONY”.
Zapraszamy do odwiedzin, do obejrzenia nowego wnętrza, do korzystania z bogatych zbiorów i oferty kulturalnej. Służymy pomocą w docieraniu do różnorodnej informacji.
Rok szkolny 2009/2010
Spotkanie „Ocalić od zapomnienia”
Ciężar z serca, udało się, odpisałam na list, ważny list. Starannie, na pięknym papierze. Czekam na ciąg dalszy… ” I oto on, ciąg dalszy nastąpił. Wydarzył się 7 czerwca 2010 roku, o godzinie 10.25, w sali 36. Sto osób, w tym starsze, średnie i młodsze pokolenie, przyjęło zaproszenie do sentymentalnej podróży w przeszłość. Przyszli ci, których łączy historia naszej małej ojczyzny. Chcieli posłuchać wspomnień p. Marka Łosia, byłego mieszkańca Niemiec, przedstawiciela rodu, który na trwale zapisał się w historii Niemiec. Bezpośrednim impulsem do zaproszenia znamienitego gościa było ogromne zainteresowanie publikacją Anny Łoś, córki p. Marka, zatytułowanej „Styl ziemiaństwa polskiego po II wojnie światowej”. Więcej informacji w zakładce Biblioteka, w Prezentacji multimedialnej, zdjęcia w Albumie fotograficznym.
Renata Stasze k
Muzyka pana Chopina
Rok 2010 to Rok Chopina. Nie sposób obok takiego wydarzenia przejść obojętnie. Wszak to najwybitniejszy polski kompozytor i pianista oraz wielka postać w dziejach muzyki i kultury europejskiej. Apel poświęcony 200 rocznicy urodzin „ poety fortepianu” odbył się 1 marca i był przeznaczony dla gimnazjalistów. Uczniowie szkoły podstawowej mogli przypomnieć sobie sylwetkę Fryderyka Chopina w dniu 26 marca.
Scenariusz spotkania opracowano na podstawie tekstów Wandy Chotomskiej. W roli narratorki wystąpiła Kasia Kaczor, wiersze recytowali: Natalka Boguta, Kasia Alagaratnan, Szymek Kępka, Klaudia Mularczuk, Paulina Mucha, Justyna Kuzioła. Partie narracji i wierszy przeplatała muzyka. Prezentację wzbogacającą całość przygotował p. Mirosław Choina. Obsługę techniczną zapewnili pp. Jerzy Wójcik i Marek Gromaszek.
Ten rok jest wyjątkową okazją do smakowania muzyki wielkiego Fryderyka, a niezwykłość
i uniwersalizm bohatera zdarzeń zawarte są w słowach Norwida :
„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel…”
Krystyna Szłapa,
28 Marca 2010
Inauguracja Roku Chopinowskiego
W dniu 11 lutego 2010 r. o godz. 17.00 w s. 50 Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach krótkim koncertem w wykonaniu ucznia klasy IIB Damiana Kozieła i filmem „Chopin. Pragnienie miłości” został zainaugurowany Rok Chopinowski.
Te słowa wypowiedziała, a następnie zapisała dyr. Marta Stefaniak, która przyjęła zaproszenie do wspólnego oglądania filmu.
Miło było spędzić wieczór z Fryderykiem Chopinem jako normalnym człowiekiem i wspaniałym artystą. Dziękujemy organizatorom i prosimy o więcej.
Uczennice IIC
Kolejne akcenty poświęcone geniuszowi to:
· uroczysty apel w rocznicę urodzin,
· koncert w Filharmonii Lubelskiej,
· konkurs o życiu i twórczości,
· pionierski wyjazd do Żelazowej Woli, zwiedzanie najnowocześniejszego muzeum biograficznego,
· pokaz prezentacji multimedialnej.
Uczcijmy wspólnie pamięć Wielkiego Polaka włączając się aktywnie w obchody Roku Chopin 2010
Międzynarodowy Dzień Kota w bibliotece szkolnej!
Już od 4 lat obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Kota . To miłe zwierzątko jest nieodłącznym towarzyszem ludzi i domownikiem w wielu mieszkaniach. Kot jest bohaterem licznych utworów dziecięcych: wierszy, baśni, opowiadań i powieści. Wpisuje się w pejzaż naszego polskiego życia. Jak więc nie uczcić takiego święta?
Przystąpiłyśmy do działań osnutych wokół kota. Zrodził się pomysł na:
Zapraszamy wszystkich do naszej kociej czytelni. Zdjęcia do obejrzenia w Albumie fotograficznym.
„Wycieczka była fajna i reflektujemy na kolejne”’.
Taki komentarz padł z ust rodzynków, którzy skorzystali z zaproszenia i w miniony wtorkowy wieczór wybrali się na widowisko do Chatki Żaka. Wprawdzie mieliśmy problemy transportowe, ale dotarliśmy na czas i byliśmy świadkami ważnego muzycznego wydarzenia. Cała sala publiczności, wśród niej my, czyli trzydziestoosobowa grupa gimnazjalistów z podlubelskich Niemiec, spragniona wrażeń artystycznych, chcąca inaczej niż zwykle spędzić wolny czas. „Pieśń z pieśni” to rzecz inspirowana starobiblijną „Pieśnią nad Pieśniami”, której autorem- według tradycji- miał być Salomon. Jan Kondrak- naczelny lubelski bard- autor libretta- wpadł na pomysł zaangażowania młodzieży lubelskich szkół średnich i wyższych (wybranych podczas castingu) w muzyczny projekt, dotykający spraw tak bardzo bliskich ludziom młodym. Było więc o miłości, subtelnie, lirycznie, refleksyjnie. Bohaterowie to on i ona, ich songi, wykonywane przez różnych wykonawców, dodatkowo wzmacniał chór. Usłyszeliśmy m. in. „Radość”, „Chorą z miłości”, „Idę skacząc po górach”, „Wstań, przyjaciółko moja”. Mogliśmy zobaczyć też ciekawe rozwiązania choreograficzne. Godzina spędzona ze sztuką minęła nadzwyczaj szybko, mieliśmy ochotę na ciąg dalszy…
W japońskim klimacie.
Japonia. Daleka czy bliska? To trudne pytanie. Od dawna marzyło mi się spotkanie kogoś, kto wie więcej o tym nieznanym, orientalnym kraju. Ale jak dotrzeć do takiego ktosia? Skąd go wytrzasnąć? Po pierwsze – z marzeń nie należy rezygnować, po drugie- z ludźmi należy rozmawiać. Okazuje się, że to działa. Zupełnie nieoczekiwanie spotkałam ją- pasjonatkę literatury fantasy, a jednocześnie wielką miłośniczkę Japonii. Ta miłość, jak sama twierdzi, wzięła się z czytania. Wcale się nie zastanawiałam, pomyślałam, że to szansa dla naszych uczniów. Zaprosiłam ją na spotkanie. Wszak ludzie z pasją to, niestety, wymierający dziś gatunek. Asia Denysiuk, bo o niej mowa, przygotowała dla nas, uczestników spotkania, dwie różne prezentacje multimedialne, zaprezentowała Japonię od najciekawszej strony. Zaserwowała w pigułce historię Nipponii (nazwa Japonii w oryginale), pokazała jej osobliwości i ciekawe miejsca m. in. w Tokio, Osace, Kioto. Mogliśmy dotknąć japońskiego miecza, posłuchać opowieści o gejszach, o ceremonii parzenia herbaty, o mandze i animie, Dowiedzieliśmy się, że:
Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem
Kolejne, nader udane spotkanie autorskie, miało miejsce 19 listopada. Tym razem do szkoły zawitał Paweł Beręsewicz – pisarz, poeta, tłumacz i leksykograf, autor powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci. Spotkanie, jak zwykle, poprzedzone było długimi przygotowaniami, wśród nich znalazły się:
· gablota informacyjna przy bibliotece,
· cykl lekcji promujących sylwetkę pisarza i jego twórczość dla wszystkich klas z poziomu 1-5,
· korespondencja e-mailowa do agencji organizującej spotkania; ustalanie szczegółów,
· sprzedaż książek pisarza (110 egz. rozeszło się jak świeże bułeczki).
Przed godziną 10 pojawia się w bibliotece wysoki, uśmiechnięty, przystojny mężczyzna. Powitanie, chwila rozmowy i udajemy się do sali 36, która jest wypełniona po brzegi. Przeszło 100 uczniów (nawet w dniu spotkania dwoje koniecznie prosiło o „dopisanie do listy”), spora grupa nauczycieli, zaprzyjaźnieni bibliotekarze. Jest także p. Joasia Borucka, która przez kilka lat pracowała w naszej bibliotece, a teraz jest bibliotekarzem w szkole niedaleko Puław. Wśród publiczności są również dwie mamy, które chciały uczestniczyć w spotkaniu.
Krótka prezentacja gościa i pan Paweł „przystępuje do akcji”. Zaczyna od wątku angielskiego, (skończył filologię angielską i kilka lat uczył w warszawskim liceum). Zagaduje dzieci po angielsku, pyta o imiona. Pokazuje słownik, który współtworzył. Rozmowa jest spontaniczna
i żywiołowa. Dzieciaki aż wyrywają się, aby znaleźć się obok pisarza i wypić z nim filiżaneczkę herbaty. Bardzo chcą zagrać rolę w zabawach proponowanych przez gościa: odczytują i tłumaczą „grześkowe teksty” (Grzesiek to bohater Ciumkowych opowieści), bawią się w rewolwerowców, spacerują po Warszawie… Jest też czas na zadawanie pytań.
Na pamiątkę autor otrzymuje skromne upominki: specjalne wydania szkolnych gazet, foldery o szkole i bibliotece oraz okazałą, budzącą zachwyt lilię, wykonaną przez panią Joannę Piekarczyk.
Rozdawanie autografów, wpisy do książek trwają bardzo długo. Pan Beręsewicz w trakcie musi aż gimnastykować rękę.
Następnego dnia po spotkaniu otrzymujemy e-maila następującej treści:
„Drogie Panie. Wielkie dzięki za gościnę w Niemcach. Długo będę pamiętać przebojowe panie bibliotekarki, pyszną rybę po grecku i znakomitego króla Zygmunta. Serdeczne pozdrowienia. Paweł Beresewicz” (zob. Prezentacja- zakładka Biblioteka).
Organizator Krystyna Szłapa
Nasi na VI Festiwalu Nauki w Lublinie.
Już trzeci rok z rzędu uczestniczymy w tym uznanym i prestiżowym wydarzeniu. Jego celem jest popularyzacja i prezentacja osiągnięć naukowych, pobudzanie młodzieży do pogłębiania wiedzy. Uczestniczyliśmy:
· w Literackim dziennikarstwie śledczym, dzięki któremu możemy inaczej spojrzeć
na Lublin, zacnego Bolesława Prusa i szkolne lektury. Była to lekcja z dziennikarką Małgorzatą Żurakowską z Radia Lublin, która mówiła o powstawaniu audycji, poszukiwaniu atrakcyjnych form obecności literatury w radiu. (10 gimnazjalistów)
· w warsztatach Sztuka wywiadu radiowego. Tu dowiedzieliśmy się: Czym różni się zwykła rozmowa od profesjonalnego wywiadu przed mikrofonem? Jak rozmawiać?
O co koniecznie zapytać? A o co pytać nie wolno? – te tajniki zdradziła nam Grażyna Lutosławska, autorka rozmów z najciekawszymi osobowościami ze świata kultury
i sztuki. Także z Radia Lublin. Mieliśmy też szansę mówić do mikrofonu
w profesjonalnym studiu (10gimnazjalistów)
· U progu 200 rocznicy urodzin kompozytora- taki tytuł nosiła bardzo ciekawa lekcja o największym polskim kompozytorze, geniuszu muzycznym, porównywanym do Mozarta. W Instytucie Muzyki UMCS dowiedzieliśmy się m.in., że muzykę można namalować, wysłuchaliśmy fragmentów poloneza, mazurka, etiudy, nokturnu. Przez chwilę tworzyliśmy orkiestrę (20 gimnazjalistów)
· wieczorową porą pojechaliśmy na KUL, by obejrzeć musical o młodych i dla młodych tj. Peer Gynt - czyli o trolach, smoku i grze komputerowej. Wróciliśmy zadowoleni i z postanowieniem, że nie może nas zabraknąć na listopadowej premierze nowej sztuki teatru ITP., zatytułowanej „Prorok” (35gimnazjalistów).
Po takiej dawce emocji i wiedzy czekamy na następną edycję festiwalu.
Organizator wyjazdów
Renata Staszek
Trzecioklasiści na spotkaniu z Ewą Chotomską.
To nie pomyłka. Wanda Chotomska była gościem naszej biblioteki w marcu 2001 r. (Biblioteka- Prezentacja multimedialna)
Tym razem mowa o córce znanej autorki, Ewie, która także tworzy teksty dla najmłodszych. Dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej w Jastkowie grupka naszych uczniów mogła uczestniczyć w tym niezwykłym spotkaniu. Poznajcie relację dzieci, zobaczcie zdjęcia (zakładka Biblioteka i Album fotograficzny)).
W poniedziałek wyjechaliśmy sprzed szkoły o godz. 9 do Jastkowa, na spotkanie z Ewą Chotomską, Czekając na jej przyjazd śpiewaliśmy piosenkę pod tytułem „Gdy leżę na plaży”. Po przywitaniu z panią Ewą- Ciotką Klotką- zaczęliśmy rozmawiać o jej pracy. Jest ona autorką wielu piosenek do programów dla dzieci np. „Tik Tak”, „Budzik”, „Jedyneczka”, „Domisie”. Ciotka Klotka była ciekawie ubrana. Miała na sobie bluzkę z Jedyneczką, szal boa, dwa różne buty, kapelusz z piórkami i sztucznymi kwiatami, złoty sweter, 24 bransoletki w różnych kolorach i jedną rękawiczkę. Pani zadawała nam zagadki, za dobrą odpowiedź dostawaliśmy cukierka lub lizaka. Słuchaliśmy jej piosenek, na przykład w wykonaniu zespołu „Fasolki”, który znamy z „Budzika”. Spotkanie było dla mnie bardzo ciekawe, zakończyło się zakupem książek i rozdawaniem autografów” .
Wiktoria Wolińska 3b
21 września byłam na spotkaniu z Ewą Chotomską. Panią przezywano Ciotką Klotką. Pani Ewa wymyśla piosenki do różnych programów […] Była bardzo fajnie ubrana, miała jeden czerwony,
a drugi niebieski but. Na spotkaniu było bardzo fajnie, kupiłam sobie książkę pt. „Piosennik Ciotki Klotki” z dedykacją od autorki.
Kasia Bartosik 3b
[…] Ewa Chotomska jest autorką wielu piosenek dla dzieci (stworzyła ich około 500). Napisała też kilka książek dla dzieci, teraz pisze dwie kolejne […].
Oktawia Mazurek 3b
[…] Dowiedziałam się, że napisała piosenki „Lekcja rysunku”, „Ruch, ruch, ruch”, „Mydło lubi zabawę”, „Myj zęby” i wiele innych. Jest też kierownikiem zespołu „Fasolki” Mnie rozbawił jej strój […].Kupiłam sobie książki „Piosennik Ciotki Klotki” i „Pamiętnik Felka Parerasa”, do których pani Ewa wpisała dedykacje: „Mam nadzieję, że polubisz mojego czworonoga” i „Dla Oli z uśmiechami Ciotka Klotka”. Bardzo mi się podobało to spotkanie.
Ola Bogusz 3b
Rok szkolny 2008/2009
Relacja ze spotkania z pisarką Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, 8 maja 2009
Spotkania literackie to trwająca już dziewięć lat tradycja szkolnej biblioteki. Relację z tegorocznego spotkania zaczynam od maila, którego otrzymałam od naszego gościa wieczorem 8 maja, a więc bezpośrednio po wizycie w naszej szkole.
Szanowna Pani Renato!
Jestem wzruszona i poruszona dzisiejszym przyjęciem w Niemcach. Wszystko było przemyślane i zapięte na ostatni guzik, dzieci fantastyczne, atmosfera gorąca i twórcza. Do tego zainteresowanie władz bibliotecznych bardzo dla mnie pochlebne. Rzadko udają się tak wspaniałe spotkania, tym bardziej zachowam Panią innych ich uczestników we wdzięcznej pamięci. Pozdrawiam raz jeszcze i dziękuję,
Małgorzata Gutowska-Adamczyk