Szkoła wielu możliwości Szkoła Przyszłości Gang Swojaków Projekty zrealizowane w I okresie roku szk.2021/22 Przyroda z klasą Gang Fajniaków Kody Literatury Wykaz projektów 2020 Kubusiowi Przyjaciele Natury "Dziel się uśmiechem" Dziel się uśmiechem Edukacja stomatologiczna Galaktyczna podróż Aktywna tablica Młodzieżowa Straż Leśna Akademia Bezpiecznego Puchatka. Nowoczesna edukacja wczesnoszkolna Audycje muzyczne Moje dziecko idzie do szkoły Nie pal przy mnie proszę Bezpieczne wakacje Żyj smacznie i zdrowo Program Grosik Szkoła w Ruchu Projekt Szkoła Dobrze Wychowana

Projekty

Młodzieżowa Straż Leśna

 

Festiwalu Aktywności Młodych

W ramach współpracy z Fundacją Sempre&Frente uczniowie Szkoły Podstawowej w Niemcach wraz z opiekunem p. Małgorzatą Kot wzięli udział w  Festiwalu Aktywności Młodych, który odbył się w Lublinie w Trybunale Koronnym- 24-10-2017r.
Uczestnicy zdobyli między innymi wiedzę i umiejętności z zakresu przygotowania i realizowania inicjatyw młodzieżowych, a także pozyskiwania informacji o wydarzeniach i programach edukacyjnych do nich skierowanych. Uczestnicząc w  Festiwalu Aktywności Młodych poznali kreatywne pomysły na spędzenie wolnego czasu. Organizatorzy zaproponowali szeroki wachlarz aktywności, dzięki którym każdy z obecnych na festiwalu młodych miał szansę sprawdzić swoje możliwości, odkryć swoje talenty czy nawet znaleźć nowe formy aktywności pozalekcyjnych. Był to dzień pełen wrażeń, z licznymi atrakcjami. Były gry integracyjne, gra miejska i zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemia. Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki była, wzbogacona światłem i dźwiękiem, ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina (1719). Wizualizacja została stworzona na podstawie obrazu znajdującego się w kościele ojców dominikanów (będącego pamiątką owego pożaru) i archiwalnych źródeł pisanych.

Z festiwalu skorzystali także nauczyciele. Na zajęciach dla nich przygotowanych dowiedzieli się jak efektywnie pracować z młodzieżą .

 

„Na warsztatach było bardzo fajnie, poznałam dużo miłych osób. Zadania jakie otrzymaliśmy do wykonania były dla mnie nowym wyzwaniem- dokumentowanie pracy w grze miejskiej za pomocą zdjęć i utworzenie filmu, który został umieszczony na facebooku :) dałam radę...”

 

Julia Kozieł 7b


Wymiana młodzieży dobiegła końca. Tydzień pełen wrażeń minął bardzo szybko

Od 16 do 24 października w  Ośrodku Edukacyjnym w Nasutowie, miała miejsce  wymiana młodzieży „BE AWARE ”  pomiędzy uczniami Szkoły Podstawowej w Niemcach, Krasieninie i Ciecierzynie  oraz rówieśnikami z Rumunii i Hiszpanii. Podczas minionego tygodnia młodzi ludzie mieli okazję przebywać w swoim towarzystwie, ale przede wszystkim wspólnie działać umacniając  przyjaźnie oraz zawierać nowe znajomości. Projekt przygotowany przez Fundację Sempre& Frente pod kierunkiem p. Mateusza Małyski, był  nastawiony  na integrację w poszanowaniu kultury i odrębności  państw oraz promujący świadomość ekologiczną wśród młodych, wspierający proekologiczne postawy i budujący umiejętności współżycia z otaczającą nas naturą. Podczas spotkania Polacy wraz z Rumuńskimi i Hiszpańskimi kolegami poznawali urokliwe zakątki Lublina. Wspaniale bawili się podczas wyprawy do lasu, przy wspólnym ognisku i pikniku rodzinnym zorganizowanym przy współpracy rodziców- DZIEŃ POLSKI.

„Wymiana była jeszcze lepsza, niż ją sobie wyobrażaliśmy, a bariera językowa właściwie nie istniała. Uczestnicy okazali się przesympatycznymi ludźmi i świetnymi przyjaciółmi. Spędziliśmy niesamowity tydzień i z wielkim smutkiem żegnaliśmy mieszkańców Rumunii i Hiszpanii.”

Projekt współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej Programu Erasmus+


„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie…”

Świetnym pomysłem okazała się dwudniowa wycieczka Młodzieżowej Straży Leśnej na Roztocze. Została ona zorganizowana przez Fundację Sempre a Frente realizującą projekt. Wycieczka odbyła się 21-22.09.2017r. Celem wyprawy było zwiedzanie najpiękniejszych miejsc Roztocza oraz aktywne i twórcze zdobywanie wiadomości na temat różnych środowisk przyrodniczych, społecznych i kulturowych, a także właściwe obcowanie ze światem ludzi i przyrody. Naszym przewodnikiem po Roztoczu był – pan Stefan Bielecki, który zaskoczył nas mile swoją ogromną wiedzą i poczuciem humoru.
Przed południem byliśmy w Zamościu. Miasto to na zlecenie kanclerza i hetmana Jana Zamoyskiego zaprojektował włoski architekt Bernardo Morando. W 1992 roku Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zamość zyskał miano „Perły Renesansu”, „Padwy Północy” oraz „ Miasta Idealnego”. Na owe czasy była to nowoczesna twierdza, którą otaczał mur z siedmioma bastionami oraz trzema bramami wjazdowymi: Lwowską, Lubelską i Szczebrzeską. Stworzone zostało na planie człowieka. Głowę stanowiła rezydencja hetmana, płuca- Akademia Zamojska i Kolegiata, kręgosłup – ulica Grodzka przebiegająca przez Rynek Wielki aż po Bramę Lwowską. Twierdza ta odparła oblężenia wojsk kozacko-tatarskich w czasie powstania Chmielnickiego, a także podczas potopu szwedzkiego w 1656 roku. W czasie rozbiorów znalazła się pod panowaniem Austrii, a następnie Rosji. Położenie na szlaku handlowym przyczyniło się do rozwoju miasta. Na przełomie XVI i XVII wieku stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturowym. Odwiedziliśmy Arsenał, w którym obejrzeliśmy eksponaty militarne cieszące się dużym zainteresowaniem, szczególnie chłopców.
Ogromne wrażenie wywarł na wszystkich uczestnikach Ratusz z wieżą zegarową i wachlarzowe schody. Podziwialiśmy rynek z ormiańskimi kamienicami. Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się na obiad  do „Czaru Roztocza”. Po smacznym obiedzie i rozlokowaniu w pokojach wyruszyliśmy na szlak turystyczny. Zwiedzaliśmy  Zwierzyniec – „Perłę Roztocza”. Widzieliśmy willę Plenipotenta i budynki Ordynacji Zamojskiej, stawy, kościół „ Na wodzie p. w. Św. J. Nepomucena” i pomnik poświęcony Stanisławowi Staszicowi oraz inny upamiętniający plagę szarańczy, która nawiedziła te tereny.Trasa wycieczki wiodła przez Szczebrzeszyn – najstarsze miasto Roztocza położone nad Wieprzem. Nazwę miasta rozsławił Jan Brzechwa wierszem „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie…”  podziwialiśmy pomnik chrząszcza odlany z mosiądzu , przy którym ochoczo się fotografowaliśmy.Po drodze, przy Stawach „Echo”, widzieliśmy koniki polskie żyjące dziko w Roztoczańskim Parku Narodowym. Następnie udaliśmy się do ośrodka na kolację. Po chwili odpoczynku były warsztaty , które prowadził pan Mateusz Małyska. Podsumowaliśmy dotychczasowe działania MSL i opracowaliśmy  plany pracy na kolejny okres. Czas do ciszy nocnej wypełniliśmy grami integracyjnymi.

Następnego dnia, po obfitym śniadaniu, suto zaopatrzeni na drogę, trasą przez Zamch gdzie niegdyś gościł Jan Kochanowski, udaliśmy się do Rezerwatu „ Nad Tanwią”. Tutaj podziwialiśmy malowniczy krajobraz rzeki Tanwi i największą osobliwość – rezerwatu – 24 progi tworzące wspaniałe wodospady, znane jako szumy. Widzieliśmy ruiny papierni z połowy XVIII wieku. Byliśmy na „Czartowym Polu”. Idąc po jednej i po drugiej stronie Tanwi podziwialiśmy walory przyrodnicze, w tym różnorodność flory i fauny. W Józefowie widzieliśmy kamieniołom, a ze znajdującej się tam baszty podziwialiśmy rozciągające się poniżej malownicze krajobrazy. Zaś w Górecku Kościelnym zwiedziliśmy modrzewiowy kościół z 1767 r., obok którego biegnie aleja pomnikowych dębów oraz kaplicę „Na Wodzie”.

 Pełni wrażeń, szczęśliwi i zmęczeni wróciliśmy do domu z dużym bagażem wiedzy i dokumentującymi tę wiedzę zdjęciami. Tutaj czekali na nas stęsknieni rodzice.

Uczestnicy
MSL


RAJD ROWEROWY -„Lasy Kozłowieckie wczoraj i dziś”

W dniu 15.09.2017 roku Młodzieżowa Straż Leśna oraz uczniowie klasy 7c wzięli udział w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa- pod hasłem „Lasy Kozłowieckie wczoraj i dziś”. W odpowiedzi na zaproszenie ZPO w Ciecierzynie grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyła w rajdzie rowerowym do Rezerwatu Kozie Góry- Kopanina.  Uczestnicy rajdu mieli możliwość zapoznania się z walorami Lasów Kozłowieckich: poznali ich tajemnice i skarby oraz dziedzictwo kulturowe. Uczniowie chętnie brali udział w konkursie wiedzy o Lesie Kozłowieckim, który przygotowali pani Anna Frydel i pan Paweł Piekarczyk pracownicy Lasów Państwowych Nadleśnictwa Lubartów oraz pan Piotr Deptuś Dyrektor Oddziału Regionalnego Parków Krajobrazowych - Krajobrazowego Parku Kozłowieckiego w Lubartowie.   Uczestnictwo w wydarzeniach zorganizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa dostarczyło wszystkim niezwykłych wrażeń, stało się radosnym, wspólnym świętowaniem i skłoniło do refleksji nad miejscem człowieka w przyrodzie i jego roli w kształtowaniu krajobrazu.

Słowa podziękowania uczestnicy ze SP w Niemcach kierują do Pani Aliny Gromaszek za gościnę i miłe przyjęcie- pyszne jagodzianki, marcepanowe grzybki i wspólne biesiadowanie przy ognisku.


Pobudka!!!!! Młodzieżowa Straż Leśna już na nogach! A właściwie na koniach!

18 maja 2017 roku grupa Młodzieżowej Straży Leśnej z naszej szkoły wyruszyła do stajni Heca w Dysie, by poznać podstawy jazdy konnej. Zajęcia były zaplanowane na godzinę 15:00. Gdy dotarliśmy na miejsce zostały przyprowadzone dwa konie: Otoka i Hila oraz kuc: Florka. Pierwszym etapem naszej przygody jeździeckiej było oswojenie się z końmi – głaskaliśmy je i wyczesaliśmy je specjalnymi szczotkami. Pani Monika Skakun – właścicielka stadniny i nasza instruktorka pokazała nam, jak prawidłowo założyć siodło oraz uprząż końską, opowiedziała również o zasadach postępowania z tymi wspaniałymi zwierzętami.

Następnie przeszliśmy na polanę gdzie dostaliśmy specjalne kaski i po kolei każdy z nas miał 20-minutowe zajęcia indywidualne, podczas których uczyliśmy się między innymi kierować koniem i kłusować. Wszyscy czuli dreszczyk emocji, patrząc na śmiałków dosiadających koni. Szybko jednak przełamaliśmy swój strach i lęk. Okazało się, że wielu z nas ma talent i sprawnie oswaja się z nowymi umiejętnościami. Po pierwszych próbach jazdy konnej na padoku wyruszyliśmy w teren. Pani Monika zabrała nas na malowniczy spacer wzdłuż Bernatówki i wijącej się w dolinie Ciemięgi. Mogliśmy dosiąść naszych koni i z ich grzbietu podziwiać przepiękne krajobrazy.  Z pierwszej przejażdżki powróciliśmy do stadniny, pożegnaliśmy się panią Moniką i jej końmi.

Bardzo cieszymy się z tak cennej lekcji i mamy nadzieję, że wykorzystamy ją w pracy strażników leśnych. Zrobiliśmy też kilka zdjęć, które można obejrzeć w albumie. Wróciliśmy do domów zadowoleni, a niektórzy nawet postanowili częściej odwiedzać stadninę.

 

Katarzyna Kowalik

 


Służba nie drużba –śnieg, mróz, zawieja, a Młodzieżowa Straż Leśna na posterunku!

Czwartego stycznia odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowej Straży Leśnej – tym razem przyszłych strażników czekały praktyczne działania w zimowym terenie. Było zimno i padał śnieg, lecz nie przeszkodziło nam to w zdobywaniu wiedzy i nowych doświadczeń. Warsztaty rozpoczęliśmy na ścieżce Kopanina, gdzie leśnicy p. Anna Frydel i p. Paweł Piekarczyk z Nadleśnictwa Lubartów opowiadali nam, co dzieje się z lasem podczas zimy, czym dokarmiają zwierzęta zimą oraz o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się też, jak na przykład odróżnić trop psa od wilka, co później przydało się nam w drugiej części zajęć terenowych - jedna z grup znalazła najprawdopodobniej wilcze ślady :)! Następnie pojechaliśmy do Nasutowa, gdzie odbyły się zajęcia w terenie, które prowadziła grupa pana Roberta „Borsuka” Polaka, sierżanta Wojska Polskiego i byłego żołnierza Zgrupowania Bojowego „Alfa”. Po krótkim szkoleniu czytania mapy, znaków i obsługi kompasu - podzieleni na grupy, z mapami i zaznaczoną na nich trasą, wzięliśmy udział w biegu na orientację przez las Kozłowiecki. W każdej grupie został wyznaczony dowódca, radzik, kierunkowy, skryba i obserwatorzy. Wyznaczony cel to  pokonać trasę ok. 3 km przez las do miejsca zaznaczonego na mapie w jak najkrótszym czasie, a przy tym nie dać się złapać oddziałowi tropiącemu oraz odnaleźć miejsce zrzutu czekolady. Była to bardzo emocjonująca i ciekawa przygoda. Bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi, po wyprawie dotarliśmy do Domu Nasutów. Po obiedzie, z nowymi wrażeniami i doświadczeniami udaliśmy się do swych domów. To spotkanie i zdobyte na nim umiejętności pozostaną nam na długo w pamięci.

Małgorzata Sidor  kl.2C


W ostatnią sobotę, 10 grudnia 2016 r., odbyły się kolejne warsztaty tematyczne dla przyszłych strażników leśnych. Tym razem tematyka była nieco inna – młodzi uczestniczyli w dwóch blokach tematycznych:

BLOK 1 – Projektowanie logo – czym jest logo? Do czego służy? Metody projektowania logo

BLOK 2 – Warsztaty medialne – praca z kamerą i tworzenie własnych przekazów medialnych

Dobór tematyki jest nieprzypadkowy – praca strażnika leśnego to nie tylko monitoring lasów i dbanie o ich czystość i porządek ale również praca z ludźmi – prowadzenie spotkań informacyjnych, oprowadzanie wycieczek po ścieżkach edukacyjnych, opracowywanie własnych prezentacji – odpowiedzią na te właśnie potrzeby były warsztaty medialne.

„Na ostatnich zajęciach ze Straży Leśnej nauczyliśmy się wielu przydatnych rzeczy, chociaż dla Straży Leśnej mogą one wydawać się w ogóle nie potrzebne. Bardzo miłe panie nauczyły nas nagrywania dobrych filmików i zasad tworzenia logotypów. Dzięki temu możemy jako strażnicy leśni pokazywać w formie krótkiego filmiku nasze działania, a znając zasady tworzenia logotypów utworzyć świetne logo dla naszej organizacji. Przy małej pomocy pań świetnie się bawiliśmy ale też dużo się nauczyliśmy i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego co osiągnęliśmy. „

Martyna  Stefaniak

Warsztaty artystyczno-medialne były ostatnim w tym roku kalendarzowym spotkaniem w ramach projektu „Młodzieżowa Straż Leśna”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z ostatnich warsztatów:

 


 Zawsze do Przodu.
 

Uczniowie Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach rozpoczęli pracę w ramach projektu Młodzieżowa Straż Leśna realizowanym przez Fundacją Sempre a Frente we współpracy z Gminą Niemce, Domem Nasutów . W ramach projektu młodzież z trzech gimnazjów Gminy Niemce stworzy Młodzieżową Straż Leśną i będzie uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez leśników, strażaków, Roztoczańską Straż Konną, w zajęciach survivalu, pierwszej pomocy itp. Spotkania mają charakter weekendowy (piątek - sobota)lub jednodniowy - sobota. Większość zajęć będzie odbywała się na świeżym powietrzu, w terenie. Bazą dydaktyczno - noclegową jest Dom Nasutów. Szczegóły projektu na stronie internetowej podanej poniżej:
http://www.gcasz.nasutow.pl/straz_lesna/index.php

W dniach 21-22 października odbyło się pierwsze spotkanie przyszłych Strażników Leśnych Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego Młodzieżowej Straży Leśnej w ,,Dom Nasutów", w której brały udział trzy szkoły z terenu Gminy Niemce. Uczestnicy po zakwaterowaniu zapoznali się z programem projektu, który ma na celu nauczenie młodych ludzi współpracy w grupie i dbania o środowisko leśne.

Po krótkiej sesji integracyjnej odbyło się wprowadzenie teoretyczne - jak należy przygotować się do wyprawy do lasu oraz jakie zasady obowiązują w lesie. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jak orientować mapę, jak działa GPS, jak prawidłowo odczytywać mapę i planować marsz przez las oraz jakich błędów nie popełniać idąc na swoją pierwszą wyprawę. Z młodzieżą swoją wiedzą podzielił się Pan Robert Polak  ps. "Borsuk", Sierżant WP w stanie spoczynku, uczestnik wielu zagranicznych misji stabilizacyjnych, wraz ze swoim współpracownikiem. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym odbył się pierwszy wymarsz do lasu na krótkie rozpoznanie.

Podczas drugiego dnia warsztatów młodzież wzięła udział w kolejnych warsztatach integracyjnych, w trakcie których wspólnie opracowano Kontrakt Młodzieżowej Straży Leśnej - zbiór zasad, których przyszli strażnicy będą wspólnie przestrzegać podczas realizacji działań projektu. Zajęcia były udane, wiele się działo ...., trochę zmęczeni , a raczej niewyspani( integracja?) wróciliśmy do swoich domów z niezapomnianymi wrażeniami.

 Projekt "Młodzieżowa Straż Leśna" jest realizowany ze środków Programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.


MŁODZIEŻOWA STRAŻ LEŚNA W NATARCIU

Kolejne zajęcia Młodzieżowej Straży Leśnej odbyły się 18 i 19 listopada 2016. Wyjazd rozpoczęto wieczorną wycieczką do lasu. Było ciemno i momentami mrocznie, ale na szczęście nie zostaliśmy pożarci przez leśną zwierzynę. Podczas wyprawy mieliśmy okazję przekonać się czym jest surwiwal w lesie i dlaczego marsz bez używania latarek jest bardziej efektywny. Zajęcia pełne nietypowych niespodzianek- doły, zarośla, wybuchy, świetliki- prowadził Pan Robert "Borsuk" Polak - sierżant Wojska Polskiego i były żołnierz Zgrupowania Bojowego „Alfa”, uczestnik misji zagranicznych (Syria, Irak, Kosowo, Afganistan). Po ośmiokilometrowym marszu udało nam się szczęśliwie wrócić do ośrodka. Drugiego dnia odbyły się warsztaty z panem Pawłem Piekarczykiem z Nadleśnictwa Lubartów. Dowiedzieliśmy się dużo o zawodzie leśniczego, straży leśnej oraz o leśnej florze i faunie. Po smacznym obiedzie wszyscy w dobrych nastrojach i z nowymi doświadczeniami udaliśmy się do swoich domów.

Małgorzata Sidor

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony, gdzie jest relacja z weekendu - http://sempre.org.pl/component/content/article/8-aktualnosci/157-kolejne-warsztaty-dla-przysz%C5%82ych-stra%C5%BCnik%C3%B3w-le%C5%9Bnych-za-nami?Itemid=126

 

18 listopada 2016 roku o godzinie 16:00 uczniowie z Niemiec, Ciecierzyna i Krasienina spotkali się w Fundacji Nasutów. O 16:30 z Panem Borsukiem i Panem Eisem wyruszyliśmy na 8 kilometrowy survival po lesie bez latarek. W lesie mieliśmy zadawane zadania orientacyjne podczas których rzucane pod nasze nogi były bomby hukowo-błyskowe. Po powrocie z lasu przyszedł czas na zabawy. Na drugi dzień mieliśmy spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Lubartów, który opowiadał nam co nieco o pracy leśnika i o zwierzętach, które znajdują się w lesie. Zajęcia bardzo mi się podobały, ponieważ było bardzo zabawnie i ciekawie.

 

Kamila Lewicka

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach
    ul. Szkolna 23
    21-025 Niemce


  • 817561594
    817561728

Galeria zdjęć