4 b najlepsza w Polsce z ekologii

„ Pomagam z Natury” to tytuł ogólnopolskiego projektu aktywnej kampanii edukacyjnej , organizowanej przez Roztoczański Park Narodowy. 14 czerwca, w Zwierzyńcu,  odbyło się uroczyste podsumowanie działań projektowych i wręczenie nagród zwycięzcom. I miejsce zdobyła klasa 4b Szkoły Podstawowej w Niemcach! Uczniowie aktywnie pracowali przez cały rok pod kierunkiem  wychowawczyni p. Katarzyny Iwańczuk i p. Marka Grudy. Najpierw, 29 maja, uczestniczyli w zajęciach terenowych, realizowanych na ścieżce edukacyjnej „Bukowa Góra” w Zwierzyńcu. Później realizowali działania ekologiczne na terenie naszej miejscowości. Wszystko udokumentowali w prezentacji konkursowej, która wzbudziła uznanie jurorów. W nagrodę uczniowie otrzymali cenne nagrody rzeczowe i wycieczkę do Centrum Nauki ”Kopernik” w Warszawie ( do realizacji po wakacjach) .

Uroczystość podsumowania konkursu odbyła się w Roztoczańskim Centrum Naukowo-Edukacyjnym w Zwierzyńcu. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom dodatkowe atrakcje: pokazy policyjne i strażackie. Nie zabrakło również kiełbasek z grilla i fontanny z czekolady.

Uroczystość uświetniła Brass Band Orkiestra Gminy Niemce pod batutą pana Dominka Pytki. Występ naszej orkiestry dętej wywołał prawdziwe szaleństwo na widowni. Podobał się także występ artystów: Marysi Taczalskiej, Alana Lewickiego i Julki Woźniak, których przygotowała pani Olga Skrzypczak-Kowalczyk.

Na  scenie w Zwierzyńcu zaprezentował się również szkolny zespół taneczny „Osa” , prowadzony przez panią Annę Wójcik.

Konkursowi patronował Lubelski Kurator Oświaty i Fundacja DKMS. Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Szkolni opiekunowie projektu:

Katarzyn Iwańczuk, Marek Gruda.

W dniu 3 marca nasi uczniowie: Marta Branica (IA), Mateusz Grygiel (ID), Michał Hunek i Krzysiek Piekarczyk z IIB reprezentowali nasze gimnazjum i Kozłowiecki Park Krajobrazowy na wojewódzkim etapie konkursu "Poznajemy parki krajobrazowe Polski" w Chełmie. Do rywalizacji przystąpiło 16 drużyn reprezentujących 16 parków krajobrazowych woj. lubelskiego. Zajęliśmy 9 miejsce. Cieszymy się, ponieważ konkurs był niezwykle trudny, sprawdzał ogólną wiedzę biologiczną oraz przyrodniczą dotyczącą charakterystyki parków. Być może w przyszłym roku, bogaci już o zdobyte doświadczenia i wiadomości, będziemy mieć większe szanse na lepsze miejsce. Gratuluję uczniom ambitnej postawy, wrażliwości i otwartości na przyrodę. Jestem pełna uznania dla wkładu pracy naszych wspaniałych gimnazjalistów w przygotowanie do tego konkursu.

Teresa Zembrzycka

Uczniowie naszego gimnazjum w mroźnym dniu 5 stycznia 2009 roku brali udział w zmaganiach III etapu konkursu "POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI", który odbył się w Z.S. im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamionce. Zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego. Mateusz Grygiel z klasy ID, Marta Branica z klasy IA, Krzysztof Piekarczyk i Michał Hunek z klasy IID - to zwycięska drużyna ekologów po powrocie z konkursu.