VI Gminny Turniej Rycerski

25. kwietnia już po raz szósty odbył się w naszej szkole Gminny Turniej Rycerski Klas 5. Do zmagań przystąpiło 7 Drużyn Rycerskich reprezentujących wszystkie szkoły podstawowe gminy Niemce. Pod patronatem Wójta gminy młodzi miłośnicy średniowiecza rywalizowali w konkurencjach sprawnościowych i zadaniach naukowych. W przerwach zaś mogli posilić się owocami, napojami i słodyczami ufundowanymi przez Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka – Partnera tegorocznej imprezy.

Jak zwykle Turniejowi towarzyszyła żywa lekcja historii, czyli warsztaty historyczne przygotowane przez Bractwo Rycerskie Ziemi Lubelskiej, które cieszyły się dużym zainteresowaniem tak gości, jak i uczniów naszej szkoły.

Na holu zapoznać się można było z listą sponsorów, którzy w tym roku wyjątkowo hojnie wsparli Turniej. Wśród nich prym wiódł Wójt Gminy Niemce, wspomniany już Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka, lubelska Agencja Reklamowa „Maik” p. Janusza Babicza oraz Firma Chemiczna „Stanchem” z Niemiec.

Nad przebiegiem zawodów czuwało jury, w którego składzie znalazły się panie: Renata Antoszek – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemcach, Irena Aftyka – instruktorka GOK-u w Niemcach i Izabela Korzeniowska ze Stowarzyszenia Chorągiew Rycerska Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego herbu Suchekomnaty. Jurorki po obejrzeniu prezentacji, scenek pantomimicznych przygotowanych przez Drużyny szkół oraz wysłuchaniu odpowiedzi i ocenieniu konkurencji sportowych, przyznały sprawiedliwie punkty wszystkim występującym. Okazało się, ku wielkiej radości gospodarzy Turnieju, że zwycięzcą tegorocznej edycji została Dryżyna Rycerska ze Szkoły Podstawowej w Niemcach przed rycerzami z Jakubowic Konińskich i Ciecierzyna.

Gratulujemy młodym rycerzom i ich opiekunowi p. Jerzemu Czubackiemu, i bardzo cieszymy się, że nagroda główna – Miecz Grunwaldzki przez następny rok pozostanie w naszej szkole.

Mirosław Choina