Pyszna wycieczka Łosie w kosmosie...

Pyszna wycieczka

We środę 10 października klasa IVa  udała się na wycieczkę do Regionalnego Muzeum Cebularza w Lublinie.  To nietypowe muzeum bardzo zaciekawiło czwartoklasistów. Uczniowie dowiedzieli się o historii Lublina, poznali legendę o Esterce i królu Kazimierzu Wielkim oraz przepis na pyszne cebularze -  tradycyjny wypiek z Lubelszczyzny. Pod okiem fachowca – piekarza Franka przygotowali  cebularze. Pokaz zakończył się degustacją .

Była to interesująca, niecodzienna i bardzo smaczna  lekcja  regionalizmu, o czym świadczą wypowiedzi  uczniów:

„Już na wejściu zrobiło się bardzo przyjemnie. Dostaliśmy śmieszne czapeczki, by wpasować się w klimat muzeum. Usiedliśmy wygodnie na drewnianych larwkach i słuchaliśmy opowieści Esterki o powstaniu cebularza. Następnie piekarz Franek pokazywał nam, jak wypieka się lubelskie cebularze. Dostaliśmy nawet do degustacji regionalne cebularze. Uważam, że wycieczka była bardzo interesująca.” (Hania)

„Mnie się podobało, jak sami robiliśmy cebularze.” (Hubert)

„Było super! Gnietliśmy ciasto, piekliśmy i jedliśmy cebularze. Oprowadzali nas pani Esterka i piekarz Franek.” (Jasio)

„Na tej wycieczce podobało mi się, jak robiłam cebularza oraz ciekawa historia o Esterce i królu. Chciałabym spełnić moje marzenie i wypiekać pyszne cebularze.” (Daria)

„Gdy już wszedłem do środka, to od razu wiedziałem, że będzie ciekawie. Ujrzałem wiatrak, worki z pszenicą i snopki. Przywitała nas Esterka. To chyba była najlepsza wycieczka z klasą.” (Mikołaj)

„W muzeum było świetnie. Cebularze są bardzo smaczne. Chciałabym jeszcze raz tam pojechać.” (Maja)

„Myślę, że opłacało się jechać. Nigdy nie byłam na tak interesującej wycieczce.” (Natalka)

„Widzieliśmy, jak robi się cebularze i próbowaliśmy je wykonywać. Esterka i piekarz Franek opowiadali nam ciekawą historię, jak cebularz stał się lubelską potrawą.” (Gabryś)

„Podobało mi się, ponieważ było dużo atrakcji. Najbardziej spodobało mi się liczenie rzeczy na półce, bo wygrałem i dostaliśmy karty do gry miejskiej. Będziemy odwiedzać różne ciekawe miejsca w Lublinie.” (Sebastian)

„Nigdy nie jadałam cebularza, to był mój pierwszy. Okazał się pyszny i chrupiący, a ja jestem zadowolona.” (Maja)

„Podobało mi się, jak wałkowałem ciasto i nakładałem cebulę. Podobał mi się mój cebularz.” (Jasio)