Start Aktualności Konkursy Oferta Jubileusz Kalendarium Prasa o nas Ex libris Gazetka Czytelmaniak Dobry adres Prezentacja multimedialna - spotkania biblioteczne Rozwijanie czytelnictwa Barwy ojczyste-spotkania z książką w klasie 3a

Biblioteka

Aktualności

 

Rok szkolny 2018/2019

Wyjątkowa oferta dla czytelników

Przypominamy i zapraszamy. Tak dużych pieniędzy w historii szkolnej biblioteki jeszcze nie było. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który realizuje nasza książnica, umożliwia zakup ogromnej  ilości atrakcyjnych  nowości. Wśród pozyskanych dotychczas książek znajdują się pozycje o intrygujących tytułach, m.in.   O chłopcu, który pływał z piraniami, Hebanowe serce, Babcie od A do Z, Dziura w podróży, Fińskie dzieci uczą się najlepiej, Książę Mgły, Książka, dzięki której pokochasz książki, Banzai, Cukierku, ty łobuzie. Uwaga! Czytanie nie boli. Dzięki umiejętności czytania możesz żywić swój mózg, sprawnie myśleć i realizować największe marzenia.

R.S.


O polskości na Łotwie

To tytuł spotkania, które poprowadził dziś, 30 października, absolwent szkoły Karol Tuziemski. Wystąpił on przed uczniami klas IIIA, IIIC i 8b, podzielił się swoją wiedzą, doświadczeniem i emocjami. Słowo Łotwa napełnił treścią. Na przykładzie losów dwojga Polaków z Dyneburga ( (ona- 95 lat, on- 19- latek) opowiedział o Polakach zamieszkujących na terenie Łotwy (dawne Inflanty Polskie). Byliśmy nad Dźwiną, zaglądaliśmy do polskiej szkoły, do tzw. Domu Polskiego, spacerowaliśmy m.in. ul. Warszawską. Karolu, dziękujemy za lekcję polskości i patriotyzmu oraz inspirację, by widzieć więcej, chcieć więcej, przeżywać głębiej. Więcej informacji na www.stacjadyneburg.pl

                        R.S.


Jesień w poezji

Trzecioklasiści byli na lekcji bibliotecznej. To nic nadzwyczajnego, pomyśli niejeden, a moim uczniom wizyta dużo pomogła, gdyż zapoznali się z poezją o jesieni. W wierszach spotkali: Panią Jesień obdarowującą dziewczynkę różnymi warzywami, warzywa kłócące się na straganie, rolnika pracującego na roli. Był też wiersz, w którym grzyby martwiły się czy zmieszczą się w koszyku grzybiarza. Wesołe, humorystyczne i pełne kolorów wiersze rozbawiły uczniów w ten dzisiejszy, pochmurny dzień. Pełni animuszu i z wielkim skupieniem uczniowie już w klasie,  w grupach lub pojedynczo, mieli za zadanie stworzyć swe wiersze właśnie o jesieni lub jej darach. A jak one brzmią i czy są ciekawe, tego będzie można się dowiedzieć w Biuletynie Jesiennym.


Jesienne czytanie

"Jesień to dobra pora na czytanie" - takie hasło było motywem przewodnim lekcji bibliotecznej, na którą 12.10.2018r. pani K. Szłapa zaprosiła uczniów klasy 2b. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali czytanych fragmentów książek związanych z piękną, kolorową porą roku - jesienią, rozwiązywali zagadki, kolorowali jesienne obrazki. Lekcja głośnego czytania w bibliotece szkolnej była bardzo interesująca, zachęciła uczniów do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z bogatego księgozbioru.


Jesienna lekcja

11 października uczniowie klasy 1c po raz pierwszy odwiedzili szkolną bibliotekę. Zostali zaproszeni przez p. K. Szłapę na lekcję o tematyce jesiennej. Zagadka dotycząca tematu spotkania była dla dzieci prosta, ponieważ piękny wystrój czytelni i wystawka książek były dla nich podpowiedzią. Uczniowie wysłuchali ciekawe , wesołe wierszyki o tematyce jesiennej. Oglądali obrazy związane z jesienią. Odgadywali także zagadki i malowali piękne listki w jesiennych kolorach. To była ciekawa, pouczająca lekcja.


 Rok szkolny 2017/2018

 Tajemnice Gwadelupy

 

Poznaliśmy je podczas piątkowego spotkania tj.25 maja. Tym razem gośćmi szkolnej biblioteki była rodzina państwa Szmydtów, która pięć miesięcy spędziła na  karaibskiej  wyspie, Gwadelupie. Podczas dwugodzinnej relacji dowiedzieliśmy się, jak się żyje w tym zamorskim, należącym do Francji, departamencie. Zobaczyliśmy piękne, egzotyczne zdjęcia i usłyszeliśmy, jak wygląda edukacja domowa. Dlaczego kura Albertyna okazała się  pomocna, a kokos bywa niebezpieczny? Czy można głaskać iguany? Jaka odległość dzieli Polskę od Gwadelupy? Jak wyglądają Kreole? Czy możliwa jest kąpiel w wodospadzie? Jak spaceruje się po dżungli?  Dziękujemy  pani Basi, panu Tomkowi oraz ich dzieciom za bezinteresowną obecność wśród nas. Nabraliśmy ochoty na podróżowanie, w kronice pozostał piękny ślad wieloletniej przyjaźni... Zdjęcia  w Albumie fot.

 

R.S.


Było ich dwóch, drugi to niespodzianka

Mowa o gościach Miasta Poezji- lubelskiego festiwalu literackiego. Spotkali się  z uczniami w zaciszu czytelni (24 maja 2018). Marek Kusiba- poeta, reporter  i tłumacz Ryszarda  Kapuścińskiego na stale mieszka w Kanadzie. Dawid Mateusz- autor debiutanckiej, docenionej  Stacji wieży ciśnień. Poeci wiedli ciekawą pokoleniową rozmowę, przywołali wiele literackich nazwisk, wspólnie z uczniami stworzyli najlepszy amatorski wiersz "Czym się różnią ludzie?". Było o wielo- kulturowości,  patriotyzmie, o Bogu,  życiu w dwuświatach, pokonywaniu słabości, dążeniu do celu. Także o tym, że najważniejszym aktem w doświadczeniu człowieka jest spotkanie drugiego człowieka. Dziękujemy Ośrodkowi „Brama Grodzka-Teatr NN” w Lublinie za  sponsoring. Zdjęcia w Albumie fot.

R.S.


Spotkanie z Oskarem i Różą

Chyba niewiele osób wie, że w Lublinie przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim działa studencki Teatr ITP. Ma on obecnie w swoim repertuarze sztukę, opartą na podstawie znanej powieści Erica Emmanuela Schmitta „Oskar i pani Róża”.

W piątek grupa uczniów- uczestników marcowego konkursu Teatrałki 2018 miała okazję być na tym przedstawieniu.  Wzruszająca opowieść o chłopcu umierającym na białaczkę została przeniesiona na deski teatru w sposób bardzo profesjonalny. Wielka to zasługa księdza Mariusza Lacha, który od 2001roku prowadzi Teatr ITP. To on właśnie zajął się opracowaniem tekstu i reżyserią.

Lubelska inscenizacja nosi tytuł „Oskar i Róża” i jest ciekawie zagrana przez dwójkę aktorów: Jana Filipa i Martynę Sabak. Oboje dają popis świetnej gry aktorskiej. Oskar dźwiga brzemię choroby, buntuje się, ma żal do Pana Boga. Pisze do niego listy, skarży się, ale chce godnie przeżyć pozostałe mu dni życia. Wolontariuszka Róża stara się podejść do choroby chłopca w sposób racjonalny, czasem może nawet okrutny. Prowadzą ze sobą dialog, który w widzach wywołuje sprzeciw wobec padających w nim bolesnych słów. Śmierć chłopca jest nieunikniona, odchodzi przygnieciony ciężarem choroby, złamany, pchając prze sobą stojak z kroplówką. W zakończeniu widzimy jeszcze w zbliżeniu jego twarz na ekranie, śmieje się i płacze, cierpi i usiłuje się podźwignąć, cały zapis stanów ciała i ducha.

Spektakl wywołuje wiele wrażeń. Jest smutek i zaduma nad ulotnością ludzkiego życia. Jest niezgoda na śmierć i nieuleczalną chorobę. Ale jest też ufność w mądrość Boga.

Warto zobaczyć „Oskara i Różę”.

14.05.2018. K. Szłapa

 


"Ty i ja – teatry to są dwa."

                                          (E. Stachura)

W siódmej edycji konkursu „Teatrałki”, zorganizowanego przez bibliotekę szkolną, udział wzięło 14 uczniów z klas siódmych  oraz gimnazjum. Uczestnicy odpowiedzieli na 30 pytań związanych z teatrem, za które łącznie otrzymać można było 37 punktów. Wszystkie źródła potrzebne do udzielenia odpowiedzi  dostępne były w bibliotece. Należało tylko umiejętnie z nich skorzystać.

Najwyższe wyniki uzyskali uczniowie:

Martyna Stefaniak 7c- 36 p.

Izabela Bartosik 7c- 35,5 p.

Maciej Droździel IIC- 33,5 p.

Julia Pietkiewicz IIIC- 33,5 p.

Gabriela Przypis IIC-  33,5 p.

Karolina Polkowska IIC- 33 p.

Nauczycieli polonistów proszę o wystawienie ocen za udział w konkursie. Ponadto uczniowie zostaną nagrodzeni w zależności od możliwości Rady Rodziców.

 

04.04.2018 r. Krystyna Szłapa

 


Dzień Kobiet w bibliotece

8 marca, w Dzień Kobiet w bibliotece szkolnej uczniowie klasy III e uczestniczyli w lekcji na temat "Dziewczynki i kobiety w literaturze". Pani Krysia przedstawiła trzecioklasistom różne książki opowiadające historie małych i większych pań. Dzieci czytały fragmenty książek, słuchały z uwagą i nabierały ochoty na wypożyczanie. W drugiej części zajęć, Pani Krysia przedstawiła sylwetkę Pani Marty Łosiowej - współfundatorki naszej szkoły. Trzecioklasiści mieli okazję poznać historię interesującej postaci związanej z   naszą miejscowością.


Najpiękniejsza lekcja, jaką można sobie wyobrazić

W piątek (9 marca) w spotkaniu  z Renatą Piątkowską (autorką ponad 30 książek, laureatką Orderu Uśmiechu),  uczestniczyły trzecioklasistki, zakochane w książkach i czytaniu. Hania Mytyk, Julka Majchrzak oraz Zuzia Mazurek w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 21 w Lublinie przysłuchiwały się opowieści, zapisanej na karach książki „Wszystkie moje mamy”. Morałów nie prawię, ale staram się, by w moich książkach było coś, co zaistnieje  w pamięci- mówiła autorka. Fragmenty wojennej historii małego Szymka, uratowanego przez niezwykłą Irenę Sendlerową, zaprezentowała lektorka Malwina Kożurno. Spotkanie było lekcją  historii, pokory, miłości i tolerancji. Nie obyło się bez wzruszeń…

R.S.


Gorąca Kuba na zimowy czas

Za oknem mrozy, a w szkolnej bibliotece- gorąco. Jak to możliwe? Sprawczynią gorącej atmosfery była absolwentka szkoły- Dorota Zaniuk (kolejny już raz spotkała się z naszymi uczniami). We wtorkowe przedpołudnie (27 lutego) zaprezentowała blisko 100- osobowej publiczności opowieść o Kubie, jej zmęczonych miastach i pierwotnych lasach. Poznaliśmy osobliwości największej karaibskiej wyspy, poczuliśmy atmosferę prowincji i dużych miast. Byliśmy w takich ośrodkach jak Sancti Spiritus, Trinidad, Hawana. Uruchomiliśmy wyobraźnię,  rozbudziliśmy marzenia. Zapragnęliśmy, wzorem naszego gościa,  podróżować.

R.S.


Echo jednego spotkania


Inspiracją do niecodziennej lekcji było niedawne spotkanie kolędnicze z Chórem Męskim Bas Canto. Wówczas mieliśmy też okazję poznać wojenną wersję kolędy, śpiewanej na melodię Wśród nocnej ciszy. Kolędę tę wykonała rdzenna mieszkanka Woli Niemieckiej  p. Teresa Widyńska. Przyjęła  zaproszenie szkolnej biblioteki i spotkała się dzisiaj tj. 24 stycznia z uczniami klas 7b i IIIC. Zaśpiewała […] co za smutna wigilija. Każda matka, familija Ojca wspomina […].Opowiedziała o okolicznościach powstania kolędy i o tym, jakie piętno odcisnęła wojna na jej najbliższych. Było zasłuchanie, wzruszenie i łzy.  Pani Tereso, dziękujemy…


R.S.

 


Misiowe święto

Każdy z nas posiada bądź posiadał własnego ulubionego pluszowego misia. Zabawka ta, wzorowana oczywiście na niedźwiedziu,  nieodłącznie kojarzona jest z beztroskim czasem dzieciństwa.  W tym roku Światowy Dzień Pluszowego Misia przypadał 25 listopada. W bibliotece uczniowie z klasy 2 i z klasy 1b wysłuchali informacji o niedźwiedziach, ich występowaniu, gatunkach, zwyczajach. Wysłuchali fragmentów ciekawych książek, których bohaterami są prawdziwe bądź  stworzone przez autorów misie.
Zaprezentowane następujące książki: Niedźwiedzie z serii Co i Jak, Strefy polarne, O gawrach czyli niedźwiedzich łóżkach, Dziadek i niedźwiadek, Wojtek spod Monte Cassino, Kubuś Puchatek, Przygody i wędrówki Misia Uszatka, Miś zwany Paddington, Otto, serię książek Janoscha o Misiu i Tygrysku.
Końcowy quiz sprawdzający wiedzę dzieci na temat niedźwiedzi wypadł bardzo dobrze. To naprawdę sympatyczne, choć groźne zwierzęta. Natomiast wszystkie książkowe misie zasługują na pamięć dzieci.
Biblioteka szkolna zaprasza!


Odkrywcy literatury Astrid Lindgren

14.11.2017 r. uczniowie klasy 3d mięli okazje uczestniczyć w interesującej lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez panią Krystynę Szłapę. Jej tematem było zapoznanie dzieci z twórczością  słynnej pisarki szwedzkiej Astrid Lindgren – autorki książek dla dzieci takich jak Pippi Pończoszanka, Dzieci z Bullerbyn . Uczniowie z zainteresowaniem słuchali czytanych fragmentów książek tej autorki, oglądali wystawę okolicznościową . Dużo radości sprawiło im obejrzenie fragmentu filmu pt. „' Pippi Lanksztrum” .  Humorystyczne scenki z życia Pippi  bardzo ich zaciekawiły i rozbawiły. W dobry nastrój wprowadziły ich przygody Karla.. Z wielką ochotą postanowiły wziąć udział w organizowanym  konkursie na temat twórczości A. Lindgren w 110 rocznicę jej urodzin.


Ostatecznie chciałbym doprowadzić do tego, by ludzie mówili o moich obrazach

Marzenie artysty spełnia się za sprawą filmu Twój Vincent. Marzenie to spełniają także nasi uczniowie- uczestnicy zakończonego właśnie konkursu W kręgu polskiego filmu (wyniki IV edycji w zakładce B-ka- Konkursy).To oni 20 października (w piątkowe popołudnie), zasiedli w wygodnych fotelach lubelskiego Multikina, by obejrzeć głośny polski film, który podbija świat. Pełnometrażowa animacja malarska Twój Vincent to niezwykła historia życia i tajemniczej śmierci holenderskiego malarza. Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Niemcach oraz Radzie Rodziców naszej szkoły za sponsoring.

R.S.


 Rok szkolny 2016/2017

Pierwszaki słuchają i czytają

Prezentacja_biblioteka1.pdf

 

 


„Staram się, jak mogę, nie pisać”

Takie przewrotne słowa padły z ust  Karola Ketzera  (artystyczny pseudonim), który  2 czerwca spotkał się z gimnazjalistami w zaciszu szkolnej czytelni. Godzina z poetą  i prozaikiem stała się okazją do rozmowy na temat weny, warsztatu pisarskiego, poetyckich inspiracji, ciekawostek o życiu twórcy. Dziękujemy Domowi Słów  Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN” za kolejną już możliwość uczestniczenia w Festiwalu Lublin „Miasto Poezji”.

R.S.


Przygotowania do Miasta Poezji 2017

X jubileuszowa edycja Lubelskiego Festiwalu Poetyckiego zbliża się wielkimi krokami (31 maja- 2 czerwca). Tradycyjnie już , jeden z festiwalowych poetów przekroczy granice miasta i przyjedzie do Niemiec,  będzie gościem naszej biblioteki. W ramach przygotowań do spotkania  Małgosia Sidor i Weronika Ćwikła z IIC wykonały pod okiem instruktorek z Domu Słów typoduchę, którą wręczą, na pamiątkę, Karolowi Ketzerowi . Poeta odwiedzi naszą  szkołę już  w najbliższy piątek.

R.S.


Zobacz, jak tu pięknie

„Podróż ma wtedy sens, kiedy możesz komuś powiedzieć: zobacz, jak tu pięknie”.  Te słowa dobrze oddają atmosferę spotkania, które odbyło 10 marca. Tym razem gościem szkolnej biblioteki była Małgorzata Nowak- wieloletnia dyrektor szkoły.  Wystąpiła w roli zdającej relację z rejsu po Morzu Liguryjskim. Z tej niezwykłej podróży napisała  reportażową książkę pt. „Lewe Oko na Pogorii” (spełniając  w ten sposób jedno ze swoich marzeń). Przekonywała gimnazjalistów, że warto marzyć, bo marzenia się spełniają.  Było ciekawie, refleksyjnie i profesjonalnie.

R.S.


Biblioteka czeka

Przez trzy tygodnie szkolna biblioteka  była niedostępna dla czytelników. Trwało bowiem  skontrum,  czyli   żmudna i niewdzięczna praca, raz na kilka lat- konieczna,  polegająca na zinwentaryzowaniu całości zbiorów. Ale to już koniec patowej  sytuacji. Od najbliższego poniedziałku zapraszamy ponownie uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi. Atrakcyjne tytuły i stęsknione za normalną pracą  bibliotekarki- czekają na czytelników.

RS.


Jedną nogą w Ameryce Południowej

„Podróż zaczyna się w sercu…”  To słowa z Kroniki Biblioteki Zespołu Szkół w Niemcach, skreślone ręką absolwentki, Małgorzaty Jurak . Małgosia spotkała się dziś tj. 30 stycznia 2017 z uczniami naszego gimnazjum. Zdała relację z ponad dwumiesięcznej podróży Od Limy do Buenos Aires. Barwnie, ze swadą  opowiadała o Peru i swojej wolontariackiej przygodzie. Odkrywała tajemnice świata Inków, zaginionego miasta  Machu Picchu, opowiadała  o smakach, kolorach i zapachach odległej Boliwii i Chile, o tamtejszej faunie  i florze. Zabrała nas także na hardrockową wyprawę na aktywny wulkan Villarrica. Kusiła pięknymi zdjęciami i rytmem argentyńskiego  tanga. Rozbudziła marzenia…  Zdjęcia w Albumie fot.

R.S.


Uczymy się od najlepszych

Gabrysia Przypis z IC znalazła się w doborowym gronie 16 gimnazjalistek, które miały szansę uczestniczyć w warsztacie prowadzonym przez znaną i lubianą autorkę książek dla młodzieży. Ewa Nowak, bo o niej mowa, zdradziła uczennicom tajniki sztuki pisarskiej, podała „przepis” na dobrą książkę, skutecznie uruchamiała wyobraźnię, pobudzała do aktywności twórczej, do wielokrotnych odpowiedzi na ważne, życiowe pytania. Warsztaty  kreatywnego pisania pod nazwą „Stworzeni   z atramentu” odbyły się w jednej z lubelskiej bibliotek. Przypominamy, że w maju 2007 r. Ewa Nowak gościła w naszej szkolnej bibliotece. Zapraszamy do lektury takich książek jak „Bardzo biała wrona”, „Diupa”, „Yellow Bahama w prążki”, „Lawenda w chodakach” …

R.S.


To była świetna zabawa…

To była świetna zabawa, połączona ze zdobywaniem wiedzy z dziedziny filmu.
Tak o III już edycji konkursu, organizowanego przez szkolną bibliotekę, wypowiedział się jeden z uczestników. W konkursowe szranki stanęło ponad trzydziestu uczniów, ale do końca zmagań wytrwało, i, wszystkie wymagania spełniło, 23 gimnazjalistów. Najwyższe noty przypadły reprezentantkom klasy IIIB tj. Sandrze Jeżewskiej, Magdalenie Gawrońskiej oraz Idze Czechowskiej (wyniki w zakładce-  B-ka Konkursy). Gratulujemy wiedzy
i wytrwałości. Przy okazji polecamy książki o tematyce filmowej np. Niewinni kaznodzieje: filmowy zestaw wierszy polskich poetów, Od Kutza do Czekaja, Krystyna Janda. Pani zyskuje przy bliższym poznaniu.

 

                                                                                                                                             R.S.


Pospolite ruszenie czyli Tydzień z Sienkiewiczem (14-18  listopada 2016).

W związku z kończącym się Rokiem Sienkiewicza i przypadającą w dniu  15 listopada 100. rocznicą śmierci pisarza szkoła przystąpiła  do akcji Tydzień  z Sienkiewiczem.  Nie tylko klasy 4-6 i I-III, ale także maluchy odbyły okazjonalną lekcję. Nasz ukłon w stronę noblisty polegał na głośnym czytaniu  fragmentu wybranego wcześniej utworu. W charakterze lektora wystąpili uczniowie i nauczyciele. Dzięki akcji odkryliśmy zupełne nowe teksty noblisty, np. Listy z podróży do Ameryki, nowelę Autorki czy piękną Legendę indiańską. Pomysłodawcą czytelniczej imprezy była szkolna biblioteka.

R.S.


Pierwszaki i symbole narodowe

Z okazji Święta Niepodległości pierwszoklasiści odwiedzili bibliotekę szkolną. Spotkanie odbyło się 16 listopada i dotyczyło polskich symboli narodowych. Jak zwykle, przy tego rodzaju spotkaniach były książki, a w nich: hymn, godło i flaga naszej ojczyzny. Pierwszaki zastanawiali się nad znaczenie słowa „patriota”. Było recytowanie wiersza pt. „Kto ty jesteś?” i słuchanie piosenki o polskiej przyrodzie. Na zakończenie, każdy pokolorował rysunek z polskim żołnierzem.

K. S.


By nie siedzieć jak na tureckim kazaniu…

Istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej (Ryszard Kapuściński).  Bakcylem podróży, kolejny już raz, zarażała absolwentka szkoły p. Dorota Zaniuk.  Dwie godziny z naszym gościem minęły nadspodziewanie szybko. W czasie spotkania  poznaliśmy uroki magicznej krainy, której 97% powierzchni leży na kontynencie azjatyckim. Chłonęliśmy informacje, oglądaliśmy wspaniałe zdjęcia, podziwialiśmy prelegentkę. Zaczęliśmy marzyć o wyprawie do Anatolii, Kapadocji,  zapragnęliśmy zobaczyć na własne oczy Morze Egejskie czy Morze Marmara, pospacerować ulicami Stambułu, Ankary czy Trabzonu. Organizatorem spotkania (8 listopada) była szkolna biblioteka, słuchaczami- uczniowie klasy 6b i 6c.

R. S.

 


Jesień w bibliotece

Uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej mieli spotkanie w bibliotece szkolnej z bajkowymi postaciami. Poznali krasnala Hałabałę i panią Jesień, która wygoniła ptaki – gości krasnala. W książkach młodzi czytelnicy wraz z panią Krystyną Szłapą odkrywali dary jesieni. Było słuchanie piosenki, fragmentu książki, były rozmowy i zagadki przyrodnicze. Każdy uczeń dostał jesienną kolorowankę z darami jesieni.


Wieści z literackiego Krakowa

Około 50 nowiutkich  książek, pachnących farbą drukarską to efekt eskapady do Krakowa na 20 już Międzynarodowe Targi Książki. Wszystko okupione ciężką fizyczną i intelektualną pracą, i, nie tylko… Ale to dla tych, którzy nie stronią od książek i… biblioteki, by mieli co czytać, by mieli w czym wybierać. Wśród nowości są takie pozycje jak: Harry Potter  i przeklęte dziecko, wspaniała Galeria bajek- wiersze czytane obrazem (w wersji pol. i ang.) Stalowe serce, Czy smartfony mają ogony autorstwa i z ilustracjami Andrzeja Pągowskiego, Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender. Są nowe książki uwielbianego przez dzieci Martina Widmarka, jest interesujący poradnik Chcę być kimś! a  także reportażowe Dzieci Norwegii. Zapraszamy do lektury. Emocje gwarantowane!

                                                                                                                                         R.S.


„Napisz, proszę, chociaż krótki list…”

Za nami Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów (9-15 października). No cóż, obecnie pisanie tradycyjnych listów praktycznie zanikło. Trwa przecież epoka  telefonu komórkowego i komputera. Przeminęło romantyczne spojrzenie na białą kopertę i kartki zapisane odręcznym pismem. Szkoda!

O listach i ich historii  rozmawialiśmy w bibliotece na lekcjach z czwartoklasistami. Przeczytaliśmy opowiadanie M. Jarockiej „Kartka do przyjaciela”,  fragmenty listów H. Sienkiewicza, list do czytelnika z książki J.  Joyce’a „Kot i diabeł”, zabawne liściki Wilczusia z „Księgi straszliwej niegrzeczności” I. Whybrowa. Literatury epistolarnej wszak w naszej bibliotece nie brakuje.

Pisanie listów daje wiele korzyści. Pozwala na planowanie wypowiedzi, wzbogaca język,   kształtuje estetykę. Zapraszamy uczniów klas czwartych do udziału  w  bibliotecznym konkursie. Napiszcie  ciekawy  list. Może być adresowany  do nieznajomego, przyjaciela, kolegi, kogoś z rodziny lub  do  bohatera literackiego . Czekamy  do końca października.

K. Szłapa

19.10.2016


Sobota pod znakiem Osterwy

Najpierw kolorowa  parada ulicami Lublina razem z aktorami z teatru dramatycznego (ubrani w stroje ze spektakli), potem przystanek Cafe Teatralna, wreszcie wyczekiwane warsztaty charakteryzatorskie. Wszystko to było udziałem Oli Choiny i Kasi Staszek, które uczestniczyły w imprezie „Otwórz Osterwę” (8 października). Walory poznawcze- niezaprzeczalne,  radość z możliwości robienia bezkrwawych  ran  na twarzy i dłoni koleżanki- niekwestionowana, rozmowy z aktorami- taka gratka nie zdarza się na co dzień. Warto było poświęcić sobotę, by poczuć się wyjątkowo. Zdjęcia w Albumie fot.

R.S.


Był taki Ktoś. Wspomnienie o Agnieszce Osieckiej (1936-1997)

Była poetką, prozaikiem, dziennikarką, autorką słuchowisk i spektakli, także reżyserem filmowym. Ale przede wszystkim autorką ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, które nadal wzruszają, bawią, pomagają rozumieć świat. Zachłanna na życie, wrażliwa, bardzo inteligentna, admiratorka polszczyzny. "Piszę piosenki, bo czuję czułość do ludzi. To wszystko"- mawiała. Uczniowie drugich i trzecich klas gimnazjalnych mieli okazję posłuchać słów poetessy w zaciszu szkolnej czytelni, podczas okazjonalnej lekcji (9 października mija 80 rocznica urodzin A. O.). Na pamiątkę dostali "Śpiewanki Osieckowe" i gadżety.  Fundacji OKULARNICY dziękujemy za ten piękny i szczodry dar (http://okularnicy.org.pl). Zdjęcia- Album fot. B-ka.

R.S.


„Co każdy chłopiec wiedzieć powinien”

To tytuł wystawki, przygotowanej przez bibliotekę dla wszystkich sympatycznych czytelników płci męskiej na kilka dni przed ich świętem.  Eksponujemy ciekawe pozycje książkowe z zakresu literatury pięknej i poradnikowej, do których warto zajrzeć. Są wśród nich takie tytuły jak 7 nawyków skutecznego nastolatka, Jak być lubianym, Pogadaj z głową. Jest klasyka w stylu Pan Samochodzik i …, Winnetou,  Przygody Tomka na…, są także nadzwyczaj interesujący Iqbal czy Chłopiec w  pasiastej piżamie  (poważniejsze teksty), a także lżejsza lektura, choćby Męki dorastania  czy Forrest Gump. Tytuł wystawki, słowa Agnieszki  Osieckiej, niech będą zachętą do lektury. Zapraszamy, czekamy na odważnych , małych i dużych.

R.S.


Korzystaj z legalnych źródeł kultury

Taki  cel przyświeca kampanii edukacyjnej „Kultura na Widoku”, która trwa do 9 października br. Dzięki projektowi możesz legalnie, bezpłatnie lub w  bardzo niskiej cenie, skorzystać z 1000 utworów w wersji cyfrowej- książek, filmów, muzyki, gier  i wirtualnych spacerów po muzeach świata. Tak w bibliotece, jak  i w holu szkoły, znajdują się kolorowe plakaty projektu, z których za pomocą linków i kodów QR możesz pobrać, na telefon i inne mobilne urządzenia, wybrane utwory. Bądź świadomym i uczciwym odbiorcą dóbr kultury. Więcej na http://www.kulturanawidoku.pl.

RS


Rok szkolny 2015/2016

Po akcji Jak nie czytam, jak czytam

Według obliczeń organizatora (czasopismo- Biblioteka w Szkole) w akcji wzięło   udział 277941 osób (stan na dzień 23 czerwca b.r. g. 1500, sprawozdania wciąż napływają). My także wysłałyśmy swoje sprawozdanie z opisem przebiegu zdarzenia  i zdjęciami. Zapraszamy do obejrzenia filmu, dostępnego pod adresem https://youtu.be/-ZU-Ri776_I. Autorką jest Dominika Dobosz, współpraca Krzysztof Danielak.


10 czerwca 2016, godz. 10- Pospolite czytelnicze ruszenie.

Uff…, to już za nami. Mowa o udziale czytelników- tych małych i  dużych  w ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam jak czytam. Jako społeczność szkolna włączyliśmy się  w pospolite ruszenie czyli akcję masowego czytania, którą rozpętała redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Chodziło o to, by pokazać moc czytania. Co się zdarzyło podczas tej niecodziennej akcji?  Więcej w B-ka Aktualności, zdjęcia w Albumie B-ka- Jak nie czytam…

 • wszyscy przynieśliśmy egzemplarz książki
 • zasłuchaliśmy się w piękną opowieść o miłości (Mario Vargas LlosaFonsito i księżyc) w interpretacji Mistrza Słowa czyli Gabrysi Przypis z 6a
 • zasiedliśmy na kocykach i oddaliśmy się indywidualnej lekturze
 • w kolorowym orszaku, z książkami w dłoniach lub na głowach, przemaszerowaliśmy wokół szkoły
 • zrobiliśmy okolicznościowe zdjęcia
 • wysłuchaliśmy piosenki, w której wybrzmiały m. in. takie słowa:
  Książki to nasi najlepsi przyjaciele, nie zdradzą, nie wyśmieją, a nauczą wiele[…].  Gdy dom jest bez książek- człowiek jest bez duszy.[…]. Świat się niezwykły przed Tobą otwiera, spisany, schowany w magicznych literach […].  Ref:  Posłuchaj koleżanko, kolego posłuchaj, czytanie jest dla głowy, na deser- dla brzucha.

R.S.


 

Lubelski Festiwal Poezji w szkolnej bibliotece.

W Lublinie trwa trzydniowe święto poezji . Dzięki uprzejmości Teatru NN Ośrodek Brama Grodzka od sześciu już lat zapraszamy poetów do szkolnej biblioteki. Tym razem (2 czerwca 2016) gościliśmy Andrzeja Szpindlera- literata i artystę eksperymentatora, performera i autora libretta do opery. Mieliśmy okazję poznać ciekawego, młodego poetę, usłyszeć próbkę  jego twórczości, zastanowić się nad sensem słów, niebanalnych, niejednoznacznych, w tym neologizmów. Poeta zostawił nas z refleksją, że Lublin ma coś wspólnego z lubieniem… Zdjęcia w Albumie  Fot.

R.S.


Biblioteka miejscem prezentowania uczniowskich zainteresowań.

W historii szkolnej biblioteki zdarzyło się to po raz pierwszy. Uczeń, sam, z własnej, nieprzymuszonej woli zaproponował, że chętnie poprowadzi  lekcję dla swoich kolegów.  Jak powiedział, tak zrobił. Zdarzyło się to 27 kwietnia 2016. Zebrani w czytelni gimnazjaliści obejrzeli prezentację pt. Na co zwracamy uwagę podczas seansu filmowego? Było m. in.  o ulubionych filmach, reżyserach, roli muzyki, grze kolorów, montażu…  Krzysztof Danielak z IIIC jest inicjatorem pomysłu. Czy będą kontynuatorzy? Zainteresowanych prosimy o kontakt ze szkolną biblioteką.

R.S.


„…teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd.” - J. Kulmowa

 

W miniony piątek uczestnicy konkursu „Teatrałki 2016” spotkali się w bibliotece szkolnej. Na każdego uczestnika czekał dyplom i książka. Wręczyła je pani wicedyrektor Jadwiga Łucka-Drozd. Wysłuchaliśmy piosenki w wykonaniu Edyty Geppert „Największy teatr świata” i wiersza Stanisława Wyspiańskiego „I ciągle widzę ich twarze”, w którym artysta wyłożył swoją wizję „teatru ogromnego”. Przypominamy, iż w konkursie wzięło udział 24 gimnazjalistów, którzy w sumie odpowiedzieli na 30 pytań dotyczących tematyki teatralnej.  Za rok kolejna edycja, na którą już teraz zapraszamy. Radzie Rodziców składamy serdeczne podziękowanie za sfinansowanie nagród.

K.S.


Islandia – fascynująca wyspa świata.

13 kwietnia 2016 uczniowie klas szóstych odbyli podróż  na Islandię, przewodnikiem była Dorota Zaniuk- absolwentka naszej szkoły, podróżniczka i pilotka wycieczek zagranicznych. Dowiedzieliśmy się, m. in. , że ten wyspiarski kraj to fascynujące, niepowtarzalne miejsce (ogromna ilość gorących źródeł czyli gejzerów, czynne wulkany, 11%   powierzchni kraju to obszar polodowcowy, multum wodospadów, wielkie hodowle owiec). Poznaliśmy kilka opowieści mitologicznych, usłyszeliśmy o przysmakach kulinarnych (mięso z maskonura, rekina czy wieloryba), tradycji  wyrobów wełnianych, a także wyczynie Islandczyków, którzy z powodu wypicia największej ilości Coca Coli na głowę mieszkańca  znaleźli się w Księdze Rekordów Guinnessa. Zajrzeliśmy do minimalistycznie urządzonych domów. Usłyszeliśmy, że Islandczycy nadzwyczaj dbają o swój język i szanują go. Inspiracją tytułu spotkania był  album dostępny w zbiorach biblioteki Fascynujące wyspy świata. O Islandii przeczytacie także w książkach: Co jedzą ludzie  czy Jak wyglądało życie kiedy żeglowały długie łodzie. Zapraszamy do lektury pobudzającej marzenia.

R.S.


Czytanie łączy pokolenia

Wszyscy wiemy, jak ważne jest czytanie  w życiu każdego człowieka.  Słynna kampania społeczna „Cała Polska Czyta Dzieciom” uświadamia nam to już od 15 lat. Rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów to priorytet oświatowy bieżącego roku szkolnego.

Nasza szkoła uczestniczy w programie rządowym „Książki naszych marzeń”, który pomógł bibliotece szkolnej doposażyć zbiory, ale jednocześnie nakłada na nas szereg działań związanych z książką.

W związku z powyższymi  argumentami silnym akcentem było  spotkanie w klasie 2c  „Czytanie łączy pokolenia” zorganizowane przez bibliotekarkę K. Szłapę i wychowawczynię S. Żuławską.  Czytaliśmy  wspólnie, w miłej atmosferze: dzieci z klasy,  przedstawiciele rodziców, uczniowie klas starszych. Były fragmenty książek: „Nowe  przygody Mikołajka”, „Co tam u Ciumków?”, Tata i ja”, „Jak Arni i Dobek ratowali świat”, „Warzywa i owoce” Brzechwy, „Nieśmiałek”, „Franklin mówi kocham cię”, „Franklin i kocyk”, „Bajeczki dla synka i córeczki”, „Ronaldo: chłopiec, który wiedział, czego chce”, , „Legendy polskie”, ”Dzień czekolady” i wiele innych.

Przyznać należy, ze wszyscy czytający pięknie zaprezentowali swoje teksty. Pamiętajmy, biblioteka szkolna czeka na czytelników, a czytanie przynosi wiele korzyści i jest najtańszym sposobem inwestowania we własny rozwój.

K.S.


Radio na tropie zapomnianej Polki.

To temat lekcji zaproponowany przez szkolną bibliotekę uczniom klas II gimnazjum. Inspiracją do spotkania jest Święto Radia,  które w Polsce obchodzi się  11 kwietnia. W kameralnej,  czytelnianej atmosferze uczniowie wysłuchali artystycznego reportażu K. Michalak  i  D. Hałasy „Modlitwa zapomnianej”. Dzięki magii radia przenieśli się w realia XIX w., odbyli podróż do dalekiej Japonii, posłuchali pięknej muzyki , poznali tajemnice detektywistycznych poszukiwań. A przede wszystkim dowiedzieli się o istnieniu kompozytorki Tekli Bądarzewskiej. Dostali też zadanie: dlaczego należy przywoływać pamięć zapomnianych? Do kogo należy ten obowiązek?

R.S.


Chrzest Polski

Kiedy odbył się chrzest Polski? Dzięki komu staliśmy się katolikami? Jak wyglądało życie w państwie Mieszka I? Na te i inne pytania, uczniowie klasy 3a szukali odpowiedzi na lekcji w bibliotece szkolnej. Pani Krysia Szłapa przygotowała ciekawą lekcję historii, przybliżającą dzieje państwa polskiego. Było czytanie fragmentów książek, szukanie odpowiedzi na pytania oraz poszerzanie wiadomości z historii dawnej Polski. Zdjęcia w albumie.


Teatrałkowe zmagania

Już po raz piąty  w bibliotece odbyły się "Teatrałki" – marcowy konkurs dla chętnych uczniów z klas 6. oraz gimnazjum. W tym roku wzięły w nim udział 24 osoby- wyłącznie z gimnazjum. Każdego dnia uczniowie odpowiadali na sześć pytań o tematyce teatralnej- ze wszystkich kart można było uzyskać  maksymalnie 36 punktów.

 Po sprawdzeniu prac okazało się, ze najlepiej wypadły uczennice: Małgorzata Sidor z IC- 36 punktów, Paulina Bartosik z IIC 35,5 p., Aleksandra Bogusz z IIIA i Dominika Dobosz z IIIC po 35 p. , Natalia Jusiak z IIC, Natalia Woźniak z IIIA i Weronika Zaorska z IIIA po 34,5 p., Dorota Łucka z IIC i Aleksandra Rodak z III B po 33 p.

Podsumowanie konkursu odbędzie się w bibliotece szkolnej, termin podam wkrótce. Dziękuję za udział i do zobaczenia w następnej edycji za rok.

 

Krystyna Szłapa

30 marca 2016 r.

 


Zaproszenie dla rodziców kl. 1-3.

Biblioteka szkolna zaprasza Was, drodzy Państwo, na prelekcję „O potrzebie czytania dzieciom”. Spotkanie odbędzie się 16 marca 2016 (środa) o  godz. 16.30 w s. 36. Liczymy na Waszą obecność. Pamiętajcie- głośne czytanie prowadzi do zdumiewających efektów.

 


Z życia ekscentryków.

 Kim jest ekscentryk? To ktoś, kto jest oryginalny, czasem dziwaczny, postępuje inaczej niż ogół. Tak definiuje "Słownik języka polskiego". A my, gimnazjaliści, widzieliśmy takich bohaterów w filmie Janusza Majewskiego "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy". Oglądaliśmy film 15 stycznia 2016  tj. w dniu kinowej premiery. Główny bohater- Fabian- w tej roli Maciej Stuhr - to jazzman, który pod koniec lat 50-tych wrócił  z Anglii do Polski i tu, z grupą podobnych sobie, niebanalnych, założył swingowy big- band. Film jest ekranizacją powieści W. Kowalewskiego.  Wyjazd do kina był nagrodą za udział w konkursie "W kręgu polskiego filmu".

 Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Antyalkoholowych za sponsoring.

R.S.


Świątecznie -  z książką

Uczniowie klasy 3a są częstymi gośćmi w bibliotece szkolnej. Wychowawczyni p. Grażyna Michalska dba o to, aby dzieci rozwijały swoje umiejętności czytelnicze i sięgały po wartościową literaturę. Spotykamy się więc cyklicznie przy różnych okazjach, a dzięki temu  nasze książki, te zupełnie nowe i te trochę starsze, mają okazję zaistnieć.

Tuż przed feriami świątecznymi  trzecioklasiści przybyli na lekcję osnutą wokół   magicznego Bożego Narodzenia.

Na początku uczniowie wysłuchali tekstu  o rodzinie  z książki „Kim jesteś?” ks. Jana Twardowskiego. Poeta podkreślił w nim rolę mamy i taty  w życiu każdego dziecka. Było to wstępem do rozważań świątecznych. Niezwykły urok i charakter Bożego Narodzenia trwa zawsze. Widoczny był także w tekstach zgromadzonych na tę lekcję. Była tu „Dziewczynka z zapałkami” Andersena, „Dzieci z Bullerbyn” Lindgren, „Pierwsze Boże Narodzenie”, „Boże Narodzenie w poezji polskiej”, „Cztery pory roku w obrzędach i podaniach ludowych”, „Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne” Ogrodowskiej i inne.

Uczniowie pracowali w grupach: wyszukiwali w książkach potrzebne wiadomości, selekcjonowali je,   ustnie referowali zagadnienia. Taka forma pracy to dla nich przygotowanie do korzystania ze źródeł  informacji.

Było też czytanie ciekawszych  fragmentów nowej książki „Wigilia Małgorzaty”- tu oprócz tematyki świątecznej poruszony jest problem starości i samotności. Na koniec uczniowie otrzymali piękne życzenia na kolorowych kartkach. 

A więc czytajmy, nie tylko od święta, ale przez cały rok 2016. To nic nie kosztuje, a bardzo wzbogaca!

K. Szłapa


Mój przyjaciel miś

 Miękki i puchaty-  jest niezastąpioną przytulanką wielu dzieci.  Pluszowy miś  25 listopada obchodził  swoje święto. To z tej okazji odbył się konkurs zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Niemcach. Wzięło w nim udział aż  156 dzieci ze wszystkich  klas  poziomu 1-3 naszej szkoły podstawowej.

Pod kierunkiem pań uczniowie wykonali przepiękne prace plastyczne. Komisja przy ich ocenie brała pod uwagę pomysłowość uczestników, dobór techniki, estetykę
i  oryginalność wykonania.

W dniu 1 grudnia nasi uczniowie uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu konkursu. Pani Ewa Nankiewicz wręczyła dzieciom piękne nagrody książkowe oraz dyplomy, ufundowane przez dyrektora GBP p. Grzegorza Niećko. Był też słodki poczęstunek w postaci cukierków i ciasteczek.

 Prace dzieci wyeksponowane są w holu biblioteki. Będąc tam, warto rzucić na nie okiem. Są naprawdę ciekawe!


Alternatywna lekcja języka polskiego.

Uśmiechnięci, zadowoleni, nienasyceni, zainspirowani wróciliśmy wczoraj (19 listopada) z warsztatów literackich, prowadzonych przez Marcina Wrońskiego. Pod okiem mistrza retro kryminałów stawialiśmy pierwsze kroki w tworzeniu literackiej fabuły, wymyślaliśmy wątki, budowaliśmy konflikt dramatyczny, stawialiśmy na konkret, dokonywaliśmy zwrotów akcji, zadbaliśmy o przemianę bohatera. Kanwą dla opowieści stała się historia jednej z nas- Wiktorii. Dziękujemy Radiu Lublin za zaproszenie.  Zdjęcia- Album fot.- B-ka oraz na stronie http://moje.radio.lublin.pl/marcin-wronski-czytelnicy-sa-dla-mnie-inspiracja.html

R.S.


Hiszpania-_spotkanie.pdf


 Rok szkolny 2014/2015

Lekcja współczesnej poezji.

29 maja 2015  w czytelni szkolnej biblioteki odbyło się  spotkanie w ramach Festiwalu Lublin- Miasto Poezji. Dzięki uprzejmości i sponsoringowi Ośrodka Brama Grodzka- Teatr NN gościliśmy Ninę Manel - poetkę młodego pokolenia, która wprowadziła nas w zagadnienia poezji współczesnej, podając w pigułce ważne nazwiska i  kody kulturowe.  Wskazała  istotne dla poezji miejsca w Internecie, a także liczące się tradycyjne pisma literackie. Dała też próbkę twórczości własnej i innych, m.in. Kamila Brewińskiego- cenionego poety z Lublina. Zdjęcia w Albumie Fot., w zakładce Biblioteka.

 R.S.


IIC w akcji  Sleeveface

Moda na zdjęcia przedstawiające osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała zawitała do szkolnej biblioteki. Silna grupa z IIC, wzmocniona przez dwóch trzecioklasistów dała się zaprosić do zabawy z książką i aparatem fotograficznym. Pod okiem Dominiki Dobosz odbyła się sesja zdjęciowa, której efekty możecie zobaczyć w Albumie fotograficznym, w zakładce Biblioteka.

R.S.


8- 15 maja 2015-Tydzień Bibliotek

Już jutro, 8 maja obchodzimy Święto Bibliotekarza. Wydarzenie to, skierowane pierwotnie tylko do bibliotekarzy , stało się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek. To już XII edycja tygodnia,  tym razem pod hasłem „Wybieramy bibliotekę”. Dla naszych czytelników mamy następujące propozycje:  akcję  Sleeveface, bezpłatny dostęp do wybranych publikacji na platformie elektronicznej IBUK Libra,  głośne czytanie dla małych i dużych, wystawkę książek „Z imieniem  w tytule”. Zapraszamy…

R.S.


W bibliotece - o teatrze!

Kolejna, IV już edycja Teatrałek,  przed nami. Zapraszamy do udziału w zabawie uczniów   klas szóstych oraz gimnazjum . Po kupony konkursowe przychodźcie do biblioteki w terminie od 23 do 27 marca (poniedziałek – piątek). Każdego dnia otrzymacie zestaw różnorodnych pytań o teatrze.  Szczegóły regulaminowe w zakładce Biblioteka- Konkursy.

Podejmijcie wyzwanie konkursowe w szczególnym roku. Pamiętajcie -  Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego.


Sam zdecyduj, co chcesz czytać

W dniu 29 stycznia wszyscy uczniowie  klas 4-6 oraz gimnazjum uczestniczyli w akcji czytelniczej „Ogólnopolskie Wybory Książek”. Tego dnia biblioteka ,,pękała we szwach’’. Organizatorem przedsięwzięcia jest pismo „Biblioteka w Szkole’’, zaś ideą promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Minister Edukacji Narodowej obiecuje w ramach tego działania uzupełnienie zbiorów szkolnych bibliotek o te książki, które wskażą młodzi czytelnicy.

Po feriach szkolna komisja wyborcza opracuje zestaw tytułów popularnych wśród naszych uczniów  i przekaże go organizatorowi.

Jest też możliwość, że wylosowane szkoły otrzymają nagrody.

 

K.S


Lekcja pod znakiem filmu, który budzi empatię.

Dopiero trzy dni po premierze, a nasi  gimnazjaliści  (w ilości 170 osób),  zobaczyli  już  (26 stycznia),  film „Carte Blanche” w reż. Jacka Lusińskiego. Rzecz o nauczycielu historii, który, z powodu choroby,  traci wzrok. To niezwykle poruszająca opowieść inspirowana autentyczną historią.  Odtwórcą  głównej roli jest Andrzej Chyra, towarzyszy mu m.in. Arkadiusz Jakubik, w epizodzie widzimy  lubelskiego aktora Jerzego Rogalskiego i naszą absolwentkę Ewelinę  Prokop. Bohaterem filmu jest także Lublin- zapisany w pięknych obrazach, pokazany nocą i dniem.

R.S.


Irena Kosmowska- dotąd nieznana, od dziś kojarzona.

Pod takim hasłem przebiegała prelekcja p.  Grzegorza Niećki- dyrektora  Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemcach. Była to nietypowa lekcja dla gimnazjalistów (około 130 osób) z cyklu Moja mała Ojczyzna. Przyczynkiem do spotkania stała się książka pt. „Irena Kosmowska (1879-1945): życie i działalność”,  opublikowana przez prelegenta. Uczniowie poznali niezwykłą kobietę,  działaczkę niepodległościową, społeczną  i oświatową, posła na Sejm, pomysłodawczynię i założycielkę szkoły  dla dziewcząt w Krasieninie. Dziękujemy za ciekawą prezentację niebanalnej biografii.  Zdjęcia w Albumie fot. w zakładce Biblioteka.

R.S.


Mistrz Słowa

Jest wśród nas. Ten zaszczytny  tytuł otrzymała ucz. kl. 5b- Gabrysia Przypis. Podczas wczorajszej uroczystości (27.11.2014r.) w BIBLIO w Lublinie odebrała dyplom przyznający jej ten laur. Gabrysia brała udział w Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania w ramach IV Festiwalu Słowa i Obrazu w Lublinie, który przebiegał pod hasłem W tajemniczym ogrodzie. Gabrysia pokazała, że piękne słowo ma moc. Zdjęcia w:  Album fot. – Biblioteka.

R.S.


To już historia…

Utwory z własnego repertuaru, standardy znanych polskich bardów, rewelacyjny komentarz historyczny- to wszystko zdarzyło się w miniony, piątkowy wieczór (7 listopada 2014r.).  Było kameralnie i nastrojowo, było o sprawach wielkich, dotyczących najnowszej historii Polski, ale też o tzw. mikrohistorii, w tym  o problemie choroby ukrytej w literach SM. http://www.youtube.com/watch?v=lyymo4KOc8g.  Poznaliśmy ludzi, którzy mają pasję, choć ich życie nie jest usłane różami. Gościliśmy artystę Witka Szaconia i  jego żonę,  i muzę,  p. Ewę. Znakomitą konferansjerkę  prowadził dr Marcin Kruszyński z Lubelskiego Oddziału IPN. Wieczór przebiegał pod hasłem Muzyka z historią w tle. Honoru gimnazjalistów bronili Paulina Nowak   i  Krzysztof Danielak.

R.S.


Kałamarz, atrament, gęsie pióro…

We wtorek (4.11.2014) klasa 5b brała udział w niecodziennych zajęciach – WARSZTATACH KALIGRAFII.  W tajniki sztuki pięknego pisania wprowadziła nas pani Renata Horbaczewska. Dzięki niej poznaliśmy różne przybory piśmiennicze, m.in. pędzle, pisaki bambusowe, odpowiednio przycięte ptasie pióra, obsadki ze stalówkami. Mieliśmy okazję ćwiczyć technikę pisania posługując się obsadką i stalówką, ale największą frajdą dla nas było pisanie gęsim piórem. Chociaż sztuka ta okazała się niezbyt łatwa (kleksy, ślady atramentu na palcach), wszyscy byliśmy dumni z naszych prac. Dziękujemy pani Renacie Horbaczewskiej za ciekawie przeprowadzone warsztaty, a pani Renacie Staszek za zorganizowanie tego spotkania.

Uczniowie klasy 5b wraz z wychowawczynią


Przywiezione z targów.

Specjalnie dla naszych Czytelników- świeżutkie, pachnące farbą drukarską, premierowe tytuły.  Przyjechały z Krakowa, prosto z targów (17 kg książek, kilkanaście egzemplarzy).  Mamy dla Was m. in. arcydzieło „Dźwięki kolorów”, przepiękne „Królestwo dziewczynki” , sympatyczne historie „Niedoparków”, pierwszą biografię Messiego dla dzieci, przygodową powieść , opartą na prawdziwej historii „Machiną przez Chiny”, „Biografię Malucha”.  Zachęcamy do lektury. Wszystkie tytuły można zobaczyć w Albumie fotograficznym- Biblioteka- Przywiezione z krakowskich targów.


PKP, czyli warsztaty dziennikarskie w IIA

Każdy wie, że znany skrót PKP oznacza ……. Pięć  Klasycznych  Pytań smiley O tym, jakie to są pytania,  dowiedzieli się uczniowie klasy  II A  podczas warsztatów dziennikarskich  (04.11.2014) z panem Robertem Horbaczewskim, dziennikarzem m.in. „Rzeczpospolitej”. Z pewnością, nie wszyscy gimnazjaliści będą dziennikarzami, ale wszyscy już wiedzą, jak powinien być zbudowany dobry tekst informacyjny.  Na pana Horbaczewskiego czekała pewna miła niespodzianka w postaci …. pani Katarzyny Iwańczuk (o szczegóły pytajcie naszą anglistkę). Zorganizowanie warsztatów było możliwe dzięki współpracy z biblioteką szkolną, za co serdecznie dziękujemy. A pięć klasycznych pytań odnajdziecie w zakładce "Album fotograficzny/ biblioteka”.         


„Jesień drzew koronom zdejmuje zieloność, a nakłada złoto”

No i nadeszła - ruda pani, w liściastej pelerynie. Tak przedstawia jesień Lucyna Krzemieniecka w książeczce „Z przygód krasnala Hałabały” znanej kilku pokoleniom polskich czytelników.

Czytanie fragmentów książek z motywem jesieni,  zagadki o warzywach, prezentacja albumów z pięknymi krajobrazami, rozmowy o tej malowniczej porze roku tworzą  lekcje  dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej  - „Jesień to dobra pora na czytanie” . To niewątpliwie okazja do zaprezentowania bogatych zbiorów naszej biblioteki szkolnej, odświeżenia tytułów, które choć napisane przed laty,  nic nie straciły ze swego uroku.

Dzieci mogą dowiedzieć się, dlaczego goście zaproszeni na ucztę do Hałabały nie dopisali, jaką posadę od Pani Jesieni otrzymał leniwy Sebastianek.,  o czym myślała doktor Łasiczka przypatrując się dziecięcym zabawom w otoczeniu Kliniki Leśnych Zwierząt.  Ponadto wielu ciekawostek przyrodniczych i refleksji okołojesiennych.

Na dworze już coraz chłodniej. Warto sięgnąć po książkę i zagłębić się w świat literackich  bohaterów. Część  klas już skorzystała z zaproszenia biblioteki, czekamy na następne.

Akcja „20 minut dziennie. Codziennie” wciąż trwa.

K. Szłapa


Nauczyciel i szkoła w literaturze i muzyce

List w sprawie polonistów” był inspiracją do lekcji Motyw nauczyciela i szkoły w literaturze i muzyce. Taki świąteczny akcent w związku z Dniem Edukacji Narodowej  miała dla gimnazjalistów szkolna biblioteka. Uczniowie wysłuchali kilku muzycznych propozycji, w tym m.in. Haliny Kunickiej Co się stało z moją klasą, Jacka Kaczmarskiego Nasza klasa czy Szkolnych wspomnień Czerwonych Gitar. Poznali m.in. przejmującego „Pana od przyrody” Zbigniewa Herberta, dowiedzieli się o istnieniu „Profesora Tutki” , zostali zachęceni do wysłuchania radiowego reportażu  „Ukryty w liściach”.

R.S.


Dobry adres…

II Konferencja Bibliotekarzy Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych  Województwa Lubelskiego (Lublin- 9 października 2014) przebiegała pod hasłem Czy tylko Internet? Twórcze sposoby na promocję biblioteki.  Obok wystąpień pracowników naukowych i bibliotekarzy miejskich z placówek publicznych znalazło się miejsce  dla prezentacji pt. Dobry adres- Biblioteka Zespołu Szkół  w Niemcach.  (Zostaliśmy wyróżnieni, była to bowiem jedyna szkolna biblioteka „pokazywana”  stuosobowemu gronu uczestników). W ramach wystąpienia zaprezentowane zostały mocne strony szkolnej biblioteki, tj. spotkania nie tylko autorskie, „owoce” kontaktów  z Radiem Lublin, tzw. duże formy czyli wystąpienia na forach, przykłady dobrych praktyk i ekspansji  biblioteki na zewnątrz, przykłady bogatej korespondencji  wychodzącej i  przychodzącej, informacje w prasie o naszych działaniach. Zacytowane zostały też  tzw. dobre słowa od naszych czytelników, zapisane  w bibliotecznych kronikach.

R.S.


 

Nie przegap tej okazji…

Jeśli jesteś szóstoklasistą lub gimnazjalistą to ta propozycja jest właśnie  dla Ciebie. Nie wahaj się i nie zwlekaj. Wybierz się z nami na barwne widowisko taneczne w wykonaniu zespołu Gamza z Politechniki Lubelskiej (www.gamza.pl). Wyjazd 23 września (wtorek) o godz. 16.45. Koncert (prezentowany w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki) jest bezpłatny,  koszt przejazdu- 10 zł.. Kto pierwszy ten lepszy, ilość miejsc ograniczona. Zapisy oraz wpłaty w szkolnej bibliotece do 17 września.

R.S.  Rok szkolny 2013/2014

 

 Spotkanie autorskie

Kolejne spotkanie autorskie to możliwość udziału dużej grupy uczniów (ok. 120 osób) w niecodziennej lekcji.  Przybyła do nas Anna Onichimowska.

Jest znaną pisarką  - autorką ponad 40  książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz tyluż scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1980 roku. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień literackich w Polsce i za granicą.

Po oficjalnym powitaniu pani Onichimowska snuła opowieść o swoich książkach, inspiracjach, podróżach. Właśnie dopiero wróciła z Izraela. Jeździ po świecie sama, czasem z grupą przyjaciół, nie korzystając z biur podróży. Od roku mieszka w Lund w południowo-zachodniej Szwecji. Uczy się szwedzkiego, ale ma demotywację, gdyż obraca się w środowisku Polonii i rozmawiają głównie po polsku. Lubi twórczość Alicji Munro, którą czytała jeszcze przed przyznaniem jej Nobla.

Znaczną część spotkania pisarka przeznaczyła na przybliżenie uczniom niezwykle popularnego wśród młodzieży cyklu książek: „Hera moja miłość", „Lot Komety" i „Demony na smyczy". Pani Onichimowska porusza w nim trudne tematy współczesnego świata:. uzależnienia od narkomanii i sekt, samotność, kryzys rodziny, trudne życiowe wybory młodych ludzi. Pisarka przeczytała fragment „Hery…”, w którym młodziutki bohater kradnie bratu narkotyki.

Natchnienie do swych powieści czerpie z codziennych obserwacji, przeżyć, wypraw do lasu. Często wydawnictwo składa zamówienie na konkretną książkę  lub odwrotnie - autorka sama proponuje temat.

W naszej szkolnej bibliotece mamy 17 książek naszego gościa. Polecamy Dziesięć stron świata, Krzysztofa Paczka droga do sławy, Najwyższa góra świata, Sen, który odszedł, Dobry potwór nie jest zły i inne.


 


 Kaligrafiapasse czy trendy?

Sztuka pięknego pisania i iluminacji była dziś ( 26 maja)  tematem warsztatów, w których uczestniczyli gimnazjaliści z IIIC. W arkana tej dziedziny wprowadzała nas p. Renata Horbaczewska, na co dzień wykonująca zawód daleki od kaligrafii. Uczniowie mieli okazję posłuchać krótkiego wykładu  o historii piśmiennictwa, a potem zabrali się do dzieła. Mieli do dyspozycji: gęsie pióra, obsadki, atrament, a także.. guziki. Co wyczarowali?  Zobaczcie  w Albumie fot., w zakładce Biblioteka. 

 


  

Marzenia się spełniają.

Od dawna miałam na niego chrapkę. Oczywiście, że nie dosłownie. O kim mowa? O naszym dzisiejszym  gościu. Znakomity poeta, bajkopisarz, satyryk, tłumacz- Zbigniew Dmitroca- odwiedził dziś  (20 maja) czytelników małych, większych i największych. Zaprezentował swą twórczość, ujawnił talent teatralny, opowiedział  o trudnej sztuce przekładu, odsłonił tajemnicę warsztatu pisarskiego. Spotkanie odbyło się w ramach festiwalu Lublin- Miasto Poezji. Uczestniczyło w nim sto osób.

R.S. 


  

Pamiętajcie Wy o mnie co sił, co sił…”

Spełniając życzenie wielkiego artysty spotkaliśmy się w czytelni na lekcji poświęconej Bułatowi Okudżawie (1924-1997). Ten rosyjski bard 9 maja obchodziłby swoje 90- te urodziny. Posiłkując się różnorodnymi źródłami informacji smakowaliśmy twórczość rosyjskiego barda w oryginale i po polsku. Zasłuchaliśmy się w słowa takich utworów jak: „Pieśń gruzińska”, „Balonik”, „Aleksander Puszkin”, „Za dzień mój ślub” czy „Modlitwa”. Uczestnikami okazjonalnego spotkania byli  gimnazjaliści- trzecioklasiści.

                                                                                                        R.S. 


  

Teatrałki już za nami…

Szkolny konkurs czytelniczy „Teatrałki”  biblioteka szkolna zorganizowała już po raz trzeci. Wpisuje się on w obchody Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca) i Prezentacji Teatralnych, które odbywają się w naszej szkole.

Przez pięć dni -  w tygodniu od 24 do 28 marca-  uczniowie pobierali karty konkursowe zawierające po 6 pytań. Były one zróżnicowane;  niektóre wymagały krótkiej wypowiedzi -  wyjaśnienia terminu, podania nazwiska,  inne dłuższej i obszerniejszej. Ze względu na imię naszej szkoły dużo pytań związanych było z  lubelskim środowiskiem teatralnym.

Trudu  codziennego wyszukiwania informacji podjęło się  28 uczniów:  5 ze Szkoły Podstawowej , 23 z Gimnazjum. W grupie uczestników znalazł się tylko jeden chłopiec -  Grzegorz Sokół z klasy IB. Pytania na ogół nie sprawiały trudności, wszystko było do odnalezienia.  Bardzo wytrwałymi  poszukiwaczkami informacji były Małgosia Sidor i Paulinka Ćwikła.

W piątek  na spotkaniu podsumowującym konkurs, w miłej atmosferze zacisza szkolnej czytelni,  pan dyrektor wręczył uczestnikom Teatrałek  nagrody, wyróżnienia i podziękowania.

Największą liczbę punktów uzyskały: Dobosz Dominika IC, Gawrońska Magda 6a, Styś Paulina IIIB, Hunek Karolina IIID, Rodak Aleksandra IB, Nowak Paulina IIB, Osiak Julia IIA, Bulanda Paulina IIID, Szczygieł Agnieszka IIC, Sidor Małgorzata 5c, Ćwikła Paulina 6c, Jusiak Natalia 6a, Wolińska Wiktoria IB.

Dziękujemy wszystkim za udział, zapraszamy w następnym roku szkolnym.

K. Szłapa 


  

Drogi gimnazjalisto, droga gimnazjalistko!!!

1.Jeśli nie widziałeś (aś)  jeszcze filmu „Chce się żyć”  w reżyserii Macieja Pieprzycy

2. jeśli nie byłeś (aś) jeszcze w Teatrze Starym w Lublinie

masz okazję nadrobić zaległości.

 

Wspólny wyjazd na niezwykle poruszający film, prezentowany w sercu lubelskiego Starego Miasta

2 czerwca 2014 o godz. 17.00.

Cena biletu i koszt przejazdu to 18 zł.
 

Ilość miejsc ograniczona!!!

Chętnych  zapraszamy do szkolnej biblioteki.

 


 

 


 Teatr uczy nas żyć”

Przed nami Międzynarodowy Dzień Teatru  (27 marca). Nasi gimnazjaliści już dziś przygotowują się do tego święta. W zaciszu szkolnej czytelni uczestniczą w lekcji „ABC lubelskiego teatru”.  Uświadamiają sobie, że Lublin „teatrem stoi” . Dowiadują się, źe obok znanych placówek tj. Teatru im. J. Osterwy i Teatru  im. H. CH. Andersena istnieją inne, takie  jak Teatr Stary, Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika, Panopticum, Ośrodek „Brama Grodzka- Teatr NN”,  ITP czy Gardzienice. Poznają osobliwości wymienionych instytucji,  aktualną ofertę repertuarową, źródła informacji  o lubelskich teatrach.  Zaznajamiają się z nazwiskami ludzi teatru, otrzymują informacje  o festiwalach teatralnych, takich jak Konfrontacje, Sąsiedzi czy Zwierciadła. Poszerzają zasób słownictwa teatralnego. Może bywanie w teatrze będzie dla nich przyjemnością?

R.S. 


 „Teatrałki 2014”

 

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w III edycji konkursu „Teatrałki 2014”.

 • Konkurs przeznaczony jest dla uczniów naszej szkoły: klas V-VI oraz I- III  gimnazjum
 • Termin: 24.03 – 28.03.2014 r.,
 • Miejsce: biblioteka,
 • Każdego dnia od poniedziałku do piątku pobieramy jedną „teatrałkę” z pytaniami,
 • Codziennie otrzymujemy inny zestaw pytań,
 •  Odpowiedzi zwracamy następnego dnia, wrzucając kartę  do skrzynki w bibliotece,
 •  Sprawdzamy tylko prace tych osób, które wypełniły „teatrałki” ze wszystkich 5 dni,
 • O nagrodach zadecyduje liczba poprawnych odpowiedzi i systematyczność ich udzielania. 

 

 

Wspomnienie o Niemenie

  „Szczęście, że żył”, „ Dla nas był królem”, „Zawsze był inny”, „Samotnik w dziwnym świecie”… To tylko niektóre tytuły artykułów sprzed 10 lat. Ujrzały ponownie światło dzienne w związku z 10 rocznicą śmierci Czesława Niemena, która przypada w dniu 17 stycznia 2014. Piosenkarz XX w., wykonawca wszech czasów, kompozytor, multiinstrumentalista, poeta i grafik  w jednej osobie. Wspomnieniowe lekcje o wybitnym Polaku właśnie odbywają się w zaciszu szkolnej biblioteki. Wspólnie z uczniami zastanawiamy się dlaczego „Dziwny jest ten świat” i „Gdzie to jest?” Szczęście! Gdzie ono jest? 


Rok Juliana Tuwima

Mijający rok 2013 to Rok  Juliana Tuwima60 rocznica śmierci poety. W  roku 2014 zaś  przypada 120 rocznica jego urodzin. 

Któż z dorosłych i dzieci nie zna historii Słonia Trąbalskiego, pana Hilarego, czarnego koleżki  Murzynka  Bambo, babci i jej kurki złotopiórki czy Grzesia  z dziurawym workiem?

Pan Julian pisał nie tylko dla dzieci, stworzył też wiele tekstów poważniejszych, przykładem są chociażby   „Kwiaty polskie”  czy  „Bal w Operze”. Poeta był postacią niezwykle ciekawą. Będąc młodym chłopcem fascynował się  eksperymentami chemicznymi.  Jego księgozbiór, gromadzony przez 35 lat składał  się,  jak sam Tuwim mawiał,  z dzieł osobliwych, rzadkich , dziwnych i groteskowych.

Był  niezwykłym humorystą i jakbyśmy to dzisiaj powiedzieli „kabareciarzem”. Ze słowem potrafił wszystko: bawić się nim w poezji i prozie, wyśmiewać swoich wrogów, bronić się przed ich atakami.

W akademii poświęconej poecie udział wzięli uczniowie z klasy 2b przygotowani przez p. Iwonę Choinę oraz uczniowie klas 5c, 6a i 6c pod kierunkiem Krystyny Szłapy. W recytacji i inscenizacji przypomniano najbardziej znane wiersze oraz fakty z życia Tuwima. Scenografię stanowiły tablice z pięknymi rysunkami naszych dzieci z klas 1-3 wykonanymi na konkurs Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemcach  - czerwiec 2013 r.

K. Szłapa, 4.12.2013 r.

 

 

 


Pokochaj pluszowego misia

25 i 26 listopada 2013 r. wszystkie klasy z poziomu 1-3 szkoły podstawowej  uczestniczyły w ”misiowym” święcie zorganizowanym przez bibliotekę  szkolną. Od roku 2002 bowiem w dniu 25 listopada uroczyście obchodzi się  Światowy  Dzień Pluszowego Misia.

Wszystkie dzieci przybyły do biblioteki ze swoimi ulubionymi pluszakami.

Na początku wysłuchały historii powstania misia jako zabawki. W 1902 r. prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Rooesevelt wybrał się na polowanie i … nie pozwolił swoim współtowarzyszom zabić małego niedźwiadka.  Jeden z  myśliwych obecny przy zdarzeniu narysował to, inny z kolei pan – właściciel sklepu z zabawkami, gdy ujrzał rysunek z polowania wydrukowany w gazecie, postanowił wykonać małego pluszowego niedźwiadka. No i co powiecie? To był hit, sprzedawał się znakomicie. I tak już od 111 lat misie robią furorę  na całym świecie.

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jakie są gatunki niedźwiedzi, co jedzą, jakie mają zwyczaje. Uczestniczyli w „niedźwiedzim” konkursie, wysłuchali opowieści o książkach, których bohaterami są te niezwykłe zwierzątka, podzielili się swoimi refleksjami na temat swoich ulubieńców. Był też konkurs najszybszego zlizywania miodku z talerzyka i piosenka „Pokochaj pluszowego misia, on przyjacielem twoim jest…”

Miłe są takie spotkania osnute wokół tematów tak bliskich każdemu dziecku.

K. Szłapa, 25-26.11.2013 r.

 

 


  Rok szkolny 2012/2013

 

Dwaj panowie z poezją

W poniedziałek  - 3 czerwca Lublin już po raz szósty stał się Miastem Poezji. Majówka Filarecka, Mieszkania Poezji, „Wgraj się w Miasto Poezji”, Poetycki Hyde Park  to tylko niektóre z lubelskich propozycji.  

Nasza biblioteka wpisuje się w rytm działań literackich tego przedsięwzięcia   organizując spotkania autorskie. Po raz kolejny zaprosiliśmy w nasze progi poetów. Tym razem byli to  Maciej Woźniak i Paweł Podlipniak.

Pierwszy z nich przyjechał z Płocka, drugi jest radomianinem. Obaj z młodzieńczą swadą rozmawiali z młodzieżą (w spotkaniu z p. Woźniakiem uczestniczyła klasa III B, w drugim III A i dziewczęta z kółka polonistycznego)  nie tylko na temat poezji, ale także życia: życiowych wyborów, zainteresowań, współczesnej muzyki, problemów szkolnych, miłości. Prezentowane przez nich wiersze to poezja niełatwa, wymagająca od odbiorców oczytania, wiedzy filozoficznej, historycznej czy literackiej. Poeci każdy czytany przez siebie wiersz poprzedzali komentarzem : mówili o okolicznościach jego powstania, literackich kontekstach, osobach, którym są poświęcone.  Nie było więc tak trudno!

W kronice biblioteki Maciej Woźniak wpisał:  „ Z podziękowaniami  - i za poetyckie rozmowy, -  i za poetyckie milczenie, tudzież z pozdrowieniami z Płocka”.

Do zobaczenia za rok w kolejnej edycji Miasta Poezji.

Krystyna Szłapa , 5.06.2003


Ekslibris to znak bibliofila…

Ostatni w tym roku szkolnym wernisaż przebiegał wokół tematu ekslibrisu - szlachetnego sposobu oznaczania własności książki, miniaturowego dzieła sztuki graficznej, będącego dowodem wielkiej kultury właściciela  i jego bibliofilskich zainteresowań.

Zgromadzone na wystawie ekslibrisy wykonane zostały przez nieżyjącego już lubelskiego grafika Romana Tkaczyka -  wieloletniego instruktora plastycznego Wojewódzkiego Domu Kultury. Obok nich pojawiły się ekslibrisy naszych uczniów pochodzące z roku 2006. Wtedy  to na konkurs ogłoszony w ramach jubileuszu 60-lecia biblioteki szkolnej wpłynęło wiele ciekawych prac z propozycją znaku dla biblioteki. Zwycięstwo przypadło Paulinie Kowalewskiej.

Organizacją wernisażu zajęli się uczniowie klasy III D -  realizatorzy projektu gimnazjalnego dotyczącego wernisaży w  naszej Szkolnej Galerii Ucznia i Nauczyciela. Kamila Brzozowska, Angelika Woźniak, Iwona Włodarczyk przedstawiły historię galerii oraz sylwetkę twórcy. Pięknie wybrzmiały wiersze Książka, Radość pisania, Ex libris recytowane przez uczennice klasy II C Agnieszkę Zdeb, Dianę Włodarczyk i Agnieszkę Niećko.

 Nauczyciel biblioteki Krystyna Szłapa wyjaśniła pokrótce istotę ekslibrisu i zwróciła uwagę na wydawnictwa, w których można zgłębić tajniki tego zagadnienia. Imprezie towarzyszyła wystawka Śladami dziwnych słów o książce.

Trwa właśnie miesiąc  maj, obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Warto pamiętać o roli tradycyjnej książki i czytania w naszym życiu. Podkreślił to obecny na wernisażu p. dyrektor Jerzy Wójcik dziękując organizatorom za spotkanie.

Wystawę można zwiedzać od 17 maja do końca września.

Krystyna Szłapa, 17 maja 2013


O Jacku Kaczmarskim w szkolnej bibliotece.

- Nie wiedziałem. Kto to Kaczmarski?

Do niewiedzy przyznał się pewien  amerykański poeta. Jemu wypada. Ale czy nam, Polakom, wypada nie wiedzieć? Nie wypada. Obyśmy nie byli ignorantami… Gimnazjaliści, trzecioklasiści z Niemiec, już nimi nie będą. Bez obaw. 9 kwietnia bowiem, w przeddzień 9 rocznicy śmierci, spotkali się  w szkolnej czytelni, by poznać tego, który już za życia stał się legendą. Jacek Kaczmarski (zm. 10 kwietnia 2004)-  pieśniarz, bard, głos pokolenia, autor ponad 600 utworów, kompozytor . Człowiek, który w swoich songach  dla nas wszystkich zostawił m. in. przesłanie: „nic was nie zwalnia z obowiązku samodzielnego myślenia”. Polecam stronę www.kaczmarski.art.pl

R.S.


6 lekcji czyli aktorstwo dla potłuczonych". „

Była to była nietypowa propozycja dla gimnazjalistów z Niemiec. W poniedziałek, 25 marca,  tuż przed Międzynarodowym Dniem Teatru (27 marca), uczniowie gościli aktora Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. - Przemysława Gąsiorowicza. Autorski monodram „6 lekcji czyli aktorstwo dla potłuczonych” pół żartem, pół serio odsłania tajniki zawodu aktora, pokazuje jego blaski i cienie. W niecodziennej teatralnej lekcji uczestniczyło około 200 uczniów. 2 godziny spędzone z aktorem  wzbudziły  ogromną radość i zainteresowanie publiczności. Sam monodram to sztuka, z której wypływa przesłanie, że „ chęć zostania aktorem jest aktem skrajnego szaleństwa”. My widzowie, zobaczyliśmy, jak wygląda „obwąchiwanie się ze sceną”, na czym polega autoprezentacja, jak „zagryźć”  tremę, jak różnorodnie zinterpretować ten sam  tekst  od tonacji bajkowej do  dramatycznej. Zobaczyliśmy, jak szeroki wachlarz możliwości ma do dyspozycji aktor,  jak przeróżne sztuczki aktorskie drzemią w artyście. Nasz wyelegantowany gość, w czerwonych dresowych spodenkach oraz we  fraku i za dużych butach,  wzbudził sympatię i zjednał sobie publiczność już  momencie pojawienia się „na scenie” Pierwsza część spotkania miała charakter rozrywkowy, po „6 lekcjach… było bardziej serio. Pan Gąsiorowicz odpowiadał na pytania publiczności, typu:

 • czy to prawda, że aktorzy, to często, w życiu prywatnym, nieśmiali ludzie?
 • jaką szkołę trzeba skończyć, by zostać aktorem?
 • czy zawód ten daje satysfakcję i odpowiednią gratyfikację?
 • jak długo artysta przygotowuje się do roli?
 • czy aktor ma wpływ wybór roli?

Salwy śmiechu na sali,  rozbawione  twarze   gimnazjalistów (nawet tych, którzy na co dzień są  pochmurni) i gromkie brawa na zakończenie są potwierdzeniem, że lekcja teatralna  z aktorem „na żywo” była strzałem w dziesiątkę. Spotkanie z aktorem poprzedził konkurs Teatrałki, w którym wzięło udział ponad 40 uczniów.

pomysłodawca i organizator spotkania

Renata Staszek

 


W bibliotece ciągle coś się dzieje – lekcje dla uczniów

Uczniowie z pierwszych klas już przed feriami oficjalnie zostali czytelnikami szkolnej biblioteki. Nie wszyscy jeszcze dobrze czytają, ale niektórzy już (także rodzice) dopominali się o możliwość korzystania z naszych zbiorów. Dzieci zapoznały się z regulaminem biblioteki, poznały „prośby” książki, uroczyście przyrzekły je szanować. A sprawa jest poważna, coraz więcej trafia do nas zniszczonych (głównie przez młodsze rodzeństwo, a bywało także, że pogryzionych przez psa czy kota) książek. Wypożyczenie pierwszej książki ze szkolnej biblioteki to ważny moment w edukacji dziecka. Oby tylko dalej pozostała chęć czytania, co w dzisiejszych czasach jest bardzo trudne.

Dla klas drugich dobrą propozycją okazała się opowieść o Grenlandii. Właśnie dzieci poznały Anaruka, chłopca żyjącego na tej tajemniczej, pokrytej lodem wyspie. Okazało się, że książeczka napisana przez Czesława Centkiewicza  przed z górą siedemdziesięcioma laty może okazać się ciekawa także w dzisiejszych realiach.

Ponieważ w tym roku przypada 20 rocznica śmierci Aliny Centkiewiczowej temat został pociągnięty na wszystkie klasy piąte i szóste. Uczniowie wysłuchali gawędy  o życiu pisarskiego małżeństwa, ich wyprawach polarnych oraz książkach, które były owocem tychże. O Centkiewiczach mówi się obecnie tylko przy okazji „Anaruka, chłopca z Grenlandii”  oraz „Zaczarowanej zagrody”- te dwie pozycje trwają od lat w kanonie lektur. Inne książki Centkiewiczów są zapomniane. A przecież warto o nich pamiętać bo to niezwykły materiał poznawczy o Arktyce i Antarktydzie wzbogacony dużą dawką przygody, przykład niezwykłej fascynacji i pasji pary podróżników.

Krystyna Szłapa


Konkurs Poezji Wisławy Szymborskiej

31 stycznia 2013r. wzięłam udział w konkursie recytatorskim poezji Wisławy Szymborskiej. Organizatorką i pomysłodawczynią tego wydarzenia była pasjonatka słowa - pani Renata  Staszek. Konkurs ten był czasem wspomnień o naszej wspaniałej noblistce, w  przeddzień pierwszej rocznicy jej śmierci(1 lutego 2103).  Choć  rocznica odejścia kogoś nie kojarzy się nam z czymś miłym, ta impreza nie była smutna. Recytowanie wierszy poetki –pełnych  optymizmu, radości z życia, z wtrąconą czasem ironią czy  żartem, przypomniało nam, jak wspaniałą osobą była pani Wisława. Myślę, że gdy przywołujemy  jej słowa zawarte w wierszach, część jej samej wraca do nas. I dlatego właśnie ten konkurs był dla mnie czymś wyjątkowym i  uważam, że warto było wziąć w nim udział.

Andżelika Trąbka kl. II

„Niektórzy – czyli nie wszyscy.

Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość.

Nie licząc szkół, gdzie się musi,

i samych poetów,

będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.”

 (W. Szymborska, „Niektórzy lubią poezję”.)

 

O tym, że tylko niektórzy ( a w zasadzie niektóre)  lubią poezję,  przekonali się wszyscy, którzy byli zaangażowani w konkurs recytatorski w  gimnazjum w Niemcach […].
 Nerwy były ogromne, ale dla niektórych trema okazała się motywująca. Diana Włodarczyk i Agnieszka Niećko, obie z klasy II C,  zdobyły kolejno pierwsze miejsce i wyróżnienie. Również uczennice klasy I C, Agnieszka Szczygieł, Klaudia Mularczuk i Natalia Boguta mogą zaliczyć konkurs do udanych. Pierwsza z nich zdobyła wyróżnienie, a druga trzecie miejsce. Autorka tego tekstu ( Natalia Boguta)  oraz Andżelika  Trąbka  z III A zdobyły II miejsce. Dla wszystkich uczennic  było to  duże wydarzenie.  Każda z uczestniczek została nagrodzona pięknym wydaniem wierszy najsłynniejszych poetów Polski.

Natalia Boguta , kl. IC

 

 

Dnia 31.012.013 w naszej bibliotece szkolnej odbyło sie spotkanie na temat twórczości Wisławy Szymborskiej. Spotkanie było połączone z konkursem recytatorskim. 14 recytatorek zaprezentowało 13 różnych wierszy (jeden tekst się powtórzył) takich jak: "Mapa", "W zatrzęsieniu","Jarmark cudów" ,"Schyłek wieku" czy "Lustro".

Na pierwszej godzinie lekcyjnej odbył się konkurs, o którego wyniku miałyśmy się dowiedzieć dopiero pod koniec drugiej godziny. W trakcie tej drugiej miałyśmy okazję porozmawiać ze sobą, wypić herbatę i poczęstować się ciastkiem;  w tym czasie jury się naradzało. Gdy obrady się zakończyły, nasi goście- jurorzy  do nas dołączyli i mieliśmy okazję  porozmawiać z nimi, wysłuchać ich komentarza i uwag. Wyniki konkursu bardzo nas zaskoczyły... ale ucieszyłyśmy się z werdyktu, choć moim skromnym zdaniem, niektóre osoby ( nie wymienię z imienia ) również zasłużyły na nagrodę. Całe spotkanie przebiegło sprawnie i bez zbędnych przerywników. Myślę że poezja Wisławy Szymborskiej ma drugie dno i zawiera wiele pouczeń i morałów. Serdecznie zapraszam do czytania jej poezji.

 

Klaudia Mularczuk kl. Ic

 

 

 


 

 


Kilka słów o ważnej książce.

Ta jest szczególna, zachwyca prostotą słów, ma moc dźwigania, umie leczyć rany,  napawa  optymizmem. Działa jak witamina, potrzebna jest każdemu  z nas, małemu i dużemu.  Mowa o pozycji  „Żyć każdym dniem czyli jak znaleźć radość w małych rzeczach”. Książka autorstwa Phila Bosmansa  dzisiaj, tj. 10 stycznia 2013 roku,  miała swoje święto. Podczas uroczystej promocji, której celem była rekomendacja tej niezwykłej pozycji, postawiliśmy na słowo. Słowo było mówione, odczytywane i wyśpiewywane. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele i gimnazjaliści, łącznie około dwustu osób, wszyscy ci, którzy przyjęli zaproszenie. Zachęcamy  do lektury tekstu, który jest światowym fenomenem. Książka czeka na czytelników, dostępna jest na miejscu, w czytelni. „Przepis” na każdy dzień otrzyma ten, kto znajdzie 2-3 minuty w ciągu dnia, by odwiedzić szkolną bibliotekę. Zdjęcia  w Albumie Biblioteka- Promocja  książki.


Spotkanie z ikonopisarką.

 

Trzy klasy gimnazjalne, tj. IC, ID i IIIC uczestniczyły w niecodziennej lekcji. Miały okazję poznać tajemnicę pisania obrazów sakralnych, zwanych ikonami. W czasie spotkania z artystką, p. Teresą Zembrzycką uczniowie dowiedzieli się, że „Ikona to okno do nieba, to obraz powstały przez modlitwę i służący do modlitwy.  Pierwsze  ikony, przedstawiające Zbawiciela, powstały na podstawie jego wizerunków  „nie ludzką ręką malowanych”,   głównie mandylionu. Czarne Madonny  przypisuje się św. Łukaszowi . Ikony pisane według kanonu to szczególna forma i treść, mają one  pomóc człowiekowi w skupieniu, modlitwie, odczuciu obecności Boga. Ikony charakteryzuje jedność, są raczej surowe, wstrzemięźliwe, statyczne. Twarze i sylwetki nie pokazują uczuć, każda kreska i kolor są podporządkowane tajemnicy, o której opowiadają. Zadaniem ikony jest wyciszenie wewnętrzne człowieka, aby mógł zwrócić się ku Bogu.. Malarz ikon – ikonopis-  za pomocą kolorów i symboli opisuje  świętą rzeczywistość.

Wpatrując się w ikonę:

-oczyszczam spojrzenie- próbuję patrzeć przez wiarę

-doświadczam oświecenia- widzę istotę rzeczy dzięki nadziei

-zachwycam się tajemnicą- trwam w miłości

-celebruję ikonę- przeżywam zawartą w niej tajemnicę”.

 

 


Relacja z Ziemi Świętej.

Kolejne spotkanie, inicjowane przez bibliotekę,  w ramach długoletniego już cyklu pod hasłem „Pisarz też człowiek. Rzecz nie tylko o spotkaniach autorskich” odbyło się  w miniony czwartek, 29 listopada. Tym razem gościliśmy „naszego” byłego wikarego,  ks. Marcina Rolę. W październiku bieżącego roku ksiądz odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Przyjechał do nas, by podzielić się wrażeniami z tego wyjazdu. Wieczorową porą zgromadziliśmy się w sali 36. Spotkanie miało charakter międzypokoleniowy, środowiskowy, obok grupki naszych uczniów z zaproszenia  skorzystali mieszkańcy Niemiec. Ksiądz,  z właściwą sobie skromnością, opowiadał o miejscu, w którym wydarzyło się wszystko,  co najważniejsze w chrześcijaństwie, o miejscu,  które ma charakter sakralny także dla muzułmanów i żydów. Rozpoczęliśmy literacko, tj. od wysłuchania osobistej relacji Słowackiego z podróży  do Bejrutu z  1837 r. Następnie, już  z ust księdza,  poznaliśmy garść informacji z zakresu geografii, historii, kultury. Dzięki licznym fotografiom  zobaczyliśmy Jerozolimę, Betlejem, Galileę, Górę Tabor, Morze Martwe, Jerycho, Pereę, Jordan i wiele innych, ciekawych miejsc.  Przez  dwie godziny słuchaliśmy, przeżywaliśmy, dowiadywaliśmy się, i…, marzyliśmy. Może nam, także uda się kiedyś zobaczyć, na własne oczy, jak wygląda to niezwykłe miejsce na ziemi.

R.S.


Urodzinowa herbatka

28 listopada minęła siedemdziesiąta rocznica urodzin Jonasza Kofty- poety, satyryka, dramaturga, malarza. Z tej okazji gimnazjaliści z IIa odwiedzili  czytelnię, by uczestniczyć  w dwugodzinnej imprezie, poświęconej wielkiemu artyście. Popijając urodzinową herbatkę - poznaliśmy kilka faktów biograficznych, wysłuchaliśmy szlagierów typu: Kwiat jednej nocy, Song o ciszy, Radość o poranku, Pamiętajcie o ogrodach. Zobaczyliśmy brawurowe wykonanie kultowej już piosenki Śpiewać każdy może w interpretacji Jerzego Stuhra. Podziwialiśmy Ewę Błaszczyk w utworze Kiedy serce śpi, zastanawialiśmy się, co się stanie, Kiedy się dziwić przestanę. Wyobrażaliśmy sobie, jaka ona jest, słuchając utworu Jej portret w wykonaniu Bogusława Meca. Jednym słowem- poznaliśmy wybitną  postać polskiej sceny poetyckiej i kabaretowej. A oto próba naszej interpretacji cytatów z Kofty:

 • „Dzielimy złą ciszę obcymi słowami”
  -
  te słowa mogą opisywać spotkanie ludzi, którzy nie widzieli się długi czas i nie mogą znaleźć wspólnego tematu.
 • „Jak dobrze wstać skoro świt”
  -
  każdy dzień, kiedy się zaczyna, wita nas pięknem i radością, aż chce się wstać i jak najlepiej skorzystać z tego dnia.

 

 • „Parasol nie chroni od łez”

- ten cytat mówi nam, że od cierpienia, od łez, trudno jest się powstrzymać, nie uchronimy się od tego.

 • Tego cię uczy każdy dzień. Że raz jest światło, a raz cień”

- chodzi o to, że naszym życiu bywają gorsze i lepsze chwile. Życie nie składa się tylko z dobrych rzeczy, ale też z tych gorszych. Po to, by nauczyć nas cierpienia.
Bo bez cierpienia nigdy w pełni nie będziemy prawdziwym człowiekiem.

 • „Śpiewać każdy może. Trochę lepiej lub trochę gorzej. Ale nie o to chodzi, jak to komu wychodzi”

- jeśli jest coś, co lubimy robić i sprawia nam to przyjemność, nie jest ważne, czy nam to wychodzi, czy nie. Nie każdy we wszystkim jest dobry. Ważne, żeby to, co robimy, dawało nam radość.

 

 


16 Targi  Książki w Krakowie (25-28  X 2012):

To już kolejny raz mogłam smakować atmosferę krakowskich targów. Jestem szczęściarą, a czytelnicy szkolnej biblioteki mają okazję wypożyczyć nowiutkie, piękne, atrakcyjne książki. Zapraszam do odwiedzin w bibliotece, przeczytania relacji z wyprawy do Krakowa  w Biblioteka: Aktualności i do obejrzenia zdjęć w Albumie fotograficznym. 

ABC targów:

 1. autorów wielu
 2. bardzo bogata oferta wydawnicza
 3. ciekawe spotkania i wykłady
 4. dekoracyjne stoiska
 5. emocje i pasjonujące rozmowy
 6. fantastyczne książki
 7. gazeta targowa tzw. Biuletyn Targowy, drukowany na każdy dzień,
  a w nim program towarzyszący i ciekawostki z targów
   
 8.  happeningi literackie, konferencje, koncerty, wystawy
 9. imponująca lista wydawców- 562
 10. jesienne promocje, rzędu kilkunastu procent
 11. książki, płyty, audiobooki, gry, ebooki, mapy...
   
 12. liczba zwiedzających rośnie z roku na rok, wśród nich są przedszkolaki, uczniowie, studenci, pracujący i emeryci
 13. moc łowców autografów
 14. niezwykłe fizyczne zmęczenie
 15. ogrom wrażeń
 16. prawdziwe święto książki, trwające aż cztery dni. Żyje nim cały Kraków

 

 1. quizy i inne propozycje zabawy to  dodatkowa atrakcja targów
 2.  Rok Janusza Korczaka np. dyskusje o Starym Doktorze,  promocja książki Joanny Olczak- Ronikier pt. „Korczak. Próba biografii”
 3. salony, np. Salon  Małej Ojczyzny, Salon  Książki Przyrodniczej, Salon  Nowych Mediów
 4. tematyczny podział sektorów. Targi słyną z różnorodności i dla większej czytelności wyodrębnia się np. Sektor Wydawców Akademickich czy  Katolickich
 5. upominki i gadżety to miłe pamiątki  przywiezione z Krakowa. Są wspomnieniem największej i najbardziej prestiżowej imprezy poświęconej książce w Polsce,  przeznaczone dla wiernych czytelników.

 

Renata Staszek

 

 


Spotkanie z najpiękniejszym człowiekiem  to temat lekcji biograficznej, adresowanej  do uczniów gimnazjum. Lekcje o Januszu Korczaku, bo o nich mowa,  odbyły się w czytelni, która gościła następujące klasy: IB, IC, ID, IIA, IIC, IIIC, IIID oraz  5c. Inspiracją do lekcji był trwający jeszcze Rok Korczaka. Przypomnienie tej wielkiej i pięknej postaci, a także pamięć o niej jest naszym moralnym obowiązkiem. Na stronie internetowej naszej szkoły jest zakładka Rok Korczakowski.  Klikając nań, mamy dostęp do oficjalnej strony 2012korczak.pl, która jest kopalnią wiedzy o Starym Doktorze. Warto tu m.in. posłuchać pięknych piosenek o Domu Dziecka czy Prawach Dziecka, a także zobaczyć fragmenty filmów i spektakli.

                                                                                                                        RS


Propozycja dla gimnazjalistów

Wyjazd do Lublina na spektakl Teatru IT PRAWDZIWA HISTORIA CZŁOWIEKA Z LA MANCHY  13 listopada (wtorek), godz.19, Lublin, Nowa Aula KUL, Bilet -12 zł plus 8 zł przejazd= 20 zł Zapisy i wpłaty w bibliotece szkolnej do 6 listopada (wtorek).

„Prawdziwa historia człowieka z La Manchy - to opowieść oparta na historii Don Kichota. Nasz bohater to człowiek, który miał marzenia, widział świat innym (lepszym) niż w rzeczywistości. Jednak ten świat go odrzucił, wyśmiał i ukrzyżował.

To opowieść o potrzebie posiadania i realizowania marzeń; o tym, że warto i należy sprzeciwić się światu, który każdego dnia obdziera człowieka z jego ideałów nakazując mu podążać wygodną (szeroką) drogą (często prowadzącą na zatracenie)”.


„Jabłuszko pełne snu”

Cykl lekcji, których głównym bohaterem było jabłko właśnie dobiegł końca. Oprócz klas drugich zajęcia rozszerzono na klasy trzecie i czwarte. Scenografię czytelni tworzyły prace uczniów: kolorowe jabłuszka wyklejone pracowicie papierem, malowane kredkami i brokatem. Żywe jabłka przyniesione z własnego sadu spoczywały w koszykach i na zielonych tkaninach.

Obok pogadanki o wartościach odżywczych jabłek, odmianach tych owoców, przysłowiach i powiedzeniach dzieci usłyszały „Bajeczkę o małym jabłuszku”, wiersze Marii Konopnickiej, fragment powieści „Babcia na jabłoni”. Obejrzały też albumy przyrodnicze. Był konkurs z pytaniami o jabłku, śpiewanie piosenki, a nawet taniec parami z jabłkiem przy głowie. Na koniec każde dziecko otrzymało jabłko do schrupania.

Warto organizować zajęcia wokół tematów tak bliskich; jabłko przecież towarzyszy nam od dziecka, jabłonie rosną przy naszych domach, smak tego owocu to smak dzieciństwa i dorosłości każdego z nas.

Krystyna Szłapa

 

 


Tydzień Książek Zakazanych.

 

Czy wiecie, że taki dziwny tydzień potrwa od 30 września do 6 października. Jest to nazwa akcji, której tradycja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kraju, w którym mocno akcentuje się problem wolności słowa.

Czy wiecie, że na liście książek zakazanych, tzw. indeksie ksiąg znajdowały się nawet takie książki jak: Czerwony Kapturek, Oliver Twist , Przygody Tomka Sawyera czy Dziennik  Anne Frank, a więc takie tytuły, które dziś należą do klasyki literatury. Dlaczego? Jakie treści im zarzucano, co zawierały, z jakiego powodu były wykluczone?  Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w szkolnej bibliotece. Zapraszamy do oglądania wystawki, której bohaterkami są książki, opatrzone etykietkami  „Byłam zakazaną książką”.

R.S.


Piątek, 21 września 2012,  godzina 7.25, frekwencja prawie stuprocentowa, dwie osoby nie stawiają  się z powodu choroby. Przed nami dzień pełen wrażeń. Jedziemy do Radia Lublin, które świętuje 60 lat istnienia, by skorzystać z tzw. otwartych dni, i do studyjnego kina, na premierowy pokaz najgłośniejszego, tegorocznego, polskiego filmu.

8.20- ul. Obrońców Pokoju 2, to dobry adres, tu mieści się siedziba lubelskiej rozgłośni.  Tu przejmuje nas dziennikarka, p. Agnieszka Czyżewska-Jacquemet- jest naszą przewodniczką. Zaglądamy do miejsc nieosiągalnych na co dzień, poznajemy ludzi radia- dziennikarzy i techników. Nagrywamy słuchowisko ‘Pomyśl- będziesz bezpieczny”, słuchamy części okazjonalnego koncertu, bierzemy udział w mini konkursach, próbujemy swoich sił w chodzeniu na szczudłach. Obładowani nagrodami opuszczamy gościnne miejsce i zmierzamy do Bajki. Do projekcji jesteśmy przygotowani, wiemy o filmie niemało. Znamy tematykę, wiemy, że to film jednocześnie muzyczny, biograficzny i dramat. Nieobca jest nam wiedza o odtwórcach głównych ról. Zasiadamy wygodnie w przestarzałych fotelach i oddajemy się oglądaniu. 110 minut mija w ciszy, nikogo nie trzeba uspokajać, nikomu nie trzeba zwracać uwagi. Z sali kinowej wychodzimy zasłuchani i poruszeni, szczęśliwcy trzymają w rękach  plakat filmowy… W sobotę, na falach 102,2  słuchamy reportażu, w którym pada nazwa naszej szkoły, w którym rozpoznajemy nasze głosy.

Renata Staszek


Kulturalne wędrowanie

 

18 września 2012 roku rozpoczęłyśmy „Kulturalne wędrowanie”, ja- uzależniona, i, chętne, które chcą się pozytywnie zarazić, czyli grupka gimnazjalistek z IIIA. Pierwsze kroki skierowałyśmy do Teatru Starego - nowej  placówki na kulturalnej mapie Lublina.
Tu uczestniczyłyśmy w Bitwie o literaturę”, w bitwie, w której nikt nie ginie, w  której nie przelewa się żadna  kropla krwi. Spotkanie zatytułowane „Polityk przyłapany na czytaniu” przebiegało wokół książki i mody? na czytanie. Swoimi przemyśleniami dzieliło się dwoje filozofów- polityków- Janusz Palikot i prof. Maria Szyszkowska,  socjolog Izabela Koryś oraz dziennikarka Grażyna Lutosławska.  Padały następujące sformułowania:

 • By dobrze  zarządzać państwem trzeba być człowiekiem dużej wrażliwości. Zatem polityką winni zajmować się ludzie czytający, bo książki ogromnie rozwijają wrażliwość (Na marginesie- żeby zostać urzędnikiem w staroż. Chinach należało wykazać się znajomością cytatów z klasyków).
 • Czytam dużo- łatwiej robię karierę.
 • Istnieją ludzie- poszukiwacze sensu. Ci budują tożsamość na książkach, w odróżnieniu od poszukiwaczy stylu, materializmu.
 • Czytanie jest przyczynkiem do rozmaitych dyskusji. Jeśli się nie czyta, ma się lekko zguglowany mózg.
 • Aby przekroczyć próg biblioteki, trzeba podjąć właściwą decyzję.
 • Aktualne akcje społecznościowe promujące czytelnictwo to Republika książkiNie czytasz- nie idę z tobą do łóżka.

Wyjazd był popołudniowy, powrót wieczorny, było kameralnie, interesująco, przyjemnie. W planie mamy jeszcze wizyty w Warsztatach Kultury,  Chatce Żaka, Biblio i innych kulturalnych miejscach.

Renata Staszek

 

 

 


  Rok szkolny 2011/2012  

 

Spotkania w ramach Miasta Poezji

 1. Warsztaty z Małgorzatą Strzałkowską

Małgorzata Strzałkowska -  autorka i ilustratorka książek dla dzieci (m. in. Wiersze, że aż strach, Bajka o ślimaku Kacperku, Zielony i Nikt) była gościem lubelskiej imprezy Miasto Poezji trwającej od 28 maja do 2 czerwca. Przybyła do Izby Drukarstwa w Lublinie (ul. Żmigród 1 – placówka godna polecenia) na spotkanie z dziećmi. Publiczność stanowili uczniowie dwu klas Szkoły Podstawowej nr 22 w Lublinie.  W tymże  spotkaniu uczestniczyły także nasze trzecioklasistki: Basia Maj, Julka Pietkiewicz i Małgosia Sidor.

Pisarka opowiedziała krótko o swojej twórczości, przeczytała kilka zabawnych wierszy i przeprowadziła warsztaty plastyczne. Na kolorowych kartkach papier dzieci wykonywały kolaże z liści i kwiatów. Były tu pejzaże, drzewa, zwierzątka i bajkowe stwory. Swoje prace po okazaniu pani Małgosi można było wziąć do domu.

Dziewczynki zakupiły sobie książeczkę autorki i pozyskały autograf, co jest nieodłączną częścią każdego takiego wydarzenia. Do domu wróciły zadowolone, choć nieco zmęczone hałaśliwością ich lubelskich rówieśników.

 

 

2.  Spotkanie z Kubą Węgrzynem

 

Jakub Węgrzyn to aktor i poeta, który w swoim niedługim życiu (ma 29 lat) imał się różnych zajęć. Występował  w teatrze studenckim Enigmatic i grupie Iwent Tektura, animował wydarzenia poetyckie, był kelnerem, pracował „na zmywaku”.

Urodził się w Nowym Sączu, studiował socjologię na KUL-u w Lublinie, od kilku lat mieszka w Krakowie.

Jego poezja, którą zaprezentował naszej młodzieży (na spotkaniu była obecna kl. II B  i dwie uczennice z klas I gimnazjum) jest bardzo prowokacyjna.. Można się w niej doszukać inspiracji ulubionych poetów  Tuwima i Białoszewskiego. Stosuje sztuczki lingwistyczne, bawi się wyrazami, zmienia ich znaczenia, zestawia w niekonwencjonalny sposób. Wiersze są impresjami, powstają jako nastrój chwili, pod wpływem jakiejś rozmowy, inspirowane codziennym zdarzeniem. Swoje teksty przedstawia też rapując. Mówi dużo i szybko. Osobowość to na pewno kontrowersyjna, ale przecież takie spotykamy w naszym życiu.

Kuba Węgrzyn zainteresował zwłaszcza chłopców; jego wiersze to kultura hip-hopu, ulicy, dużego  miasta.

trolejbusy szybkie łącza

krzyki znaków mundurowi

robotnicy piach budowa

rejestracja popłoch mrowi

 

biją dzwony stłuczka alarm

białka oczu śnieżki mroźne

targują się rynek towar

bałwochwalstwa i utopia

(Miasto duch fragm.)

 

Krystyna Szłapa

 

 


Relacja z VI Krajowej Konferencji Nauczycieli Bibliotekarzy

VI Krajowa Konferencja Nauczycieli Bibliotekarzy odbyła się w dniach 17-18 maja  w Bibliotece Narodowej w Warszawie.  Przybyło na nią znacznie mniej bibliotekarzy niż w latach poprzednich. Prowadzenie objął jak zwykle p. Szymon Więsław. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były film i komiks w bibliotece szkolnej  i pedagogicznej.

Pierwsza prelegentka Kamila Tomkiel mówiła o projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej firmowanym przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Stowarzyszenie prowadzi edukację filmową  dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Jedną z licznych propozycji jest EKRAN 2.0  - projekt on-line, który zawiera blisko 30 scenariuszy lekcji filmowych, około 20 bloków tematycznych, ponad 120 fragmentów filmów. Materiały są dostępne po zalogowaniu, równolegle na stronach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej (NHEF)
www.nhef.pl oraz w edukacyjnej bibliotece multimedialnej Narodowego Instytutu Audiowizualnego NINATEKA EDU www.nina.gov.pl. W oparciu o EKRAN 2.0 można poprowadzić zajęcia języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie czy godziny wychowawczej.

         Ciekawy wykład poprowadziła Maria Jolanta Szatkowska z Gdańska. Zaprezentowała film z gatunku dokumentu obserwacyjnego – wyreżyserowany przez  25-letniego Krzysztofa Kieślowskiego w 1966 r.  „Urząd” (część 9 pakietu Filmoteka Szkolna „Mówić nie wprost”). Określiła go jako arcydzieło i poleciła do wykorzystania na lekcjach wiedzy o społeczeństwie, etyki, wiedzy o kulturze, zajęciach koła filmowego.  Film może być czytany na wielu płaszczyznach –  absurdalne realia życia w PRL-u, zbiurokratyzowanie urzędów, bezsilność petenta czy wręcz jako metafora władzy.

         Młody psycholog Dawid Bałutowski  w swoim wystąpieniu mówił o przemocy w kinie i świecie realnym. Jest autorem książki Jak oglądać filmy z młodzieżą. Film fabularny  w psychoedukacji, terapii, profilaktyce, Wyd. Fraszka Edukacyjna 2010. Przedstawił szereg filmów, które mogą być kanwą rozważań i refleksji w szkole. Są to m. in. Męska sprawa (reż. S. Fabicki, pakiet Filmoteka Szkolna), Galerianki (reż. K. Rosłaniec), Sala samobójców (reż. J. Komasa), Nasza klasa (reż. I. Raag, film estoński), Klasa (francuski, reż. L. Cantet), Fala (reż. D. Gansel), Trzynastka (reż. C. Hardwicke), Wszystko za życie( reż. Sean Penn), Fucking Amal (reż. L. Moodysson),  Billy Elliott (reż. S. Daldry). Bałutowski przedstawił także strukturę zajęć poświęconych filmowi:

 • Przedstawienie fragmentu filmu,
 • Reakcje emocjonalne uczniów,
 • Postawy uczniowskie wobec konkretnego problemu,
 • Psychoedukacja – poszerzenie wiedzy uczniów,
 • Rozwijanie empatii,
 • Poszukiwanie rozwiązań problemu,
 • Działanie (przeniesienie refleksji do życia).

Następnego dnia wysłuchaliśmy wykładu krytyka komiksowego Przemysława Zawrotnego. Mówił on o roli komiksu we współczesnej kulturze. Czy jest to medium atrakcyjne
i pełnoprawne jest sprawą dyskusyjną. W Polsce nie ma wykształconej kultury i tradycji czytania komiksu, ale sytuacja ta zmienia się. Zawrotny zaproponował tytuły komiksów, które mogłyby trafić do bibliotek. Przykłady: Maus (o Holocauście), Berlin (historia Niemiec), Kot rabina (kultura żydowska), Logikomiks (rozważania o logice), Parenteza (opis zmagań autorki z chorobą nowotworową), Marzi (świat PRL-u oczami dziecka), cykl Rewolucje (autorstwa obiecującego twórcy Mateusza Skutnika, alternatywna historia wynalazków i wynalazców).

Praktykiem w zakresie pracy z komiksem jest Bogdan Ruksztełło-Kowalewski  z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W utworzonej tam  Pracowni Komiksowej liczącej  7500 woluminów są stanowiska komputerowe przeznaczone do zajęć  z animacji oraz stoliki do pracy warsztatowej. Główną działalnością Pracowni oprócz udostępniania księgozbioru jest kształcenie młodzieży w czasie organizowanych cyklicznie warsztatów, propagowanie twórczości młodych rysowników, spotkania prelekcyjne, wykłady i odczyty wokół tematu komiksów.

Pani Bożena Boryczka przedstawiła programy do tworzenia komiksów. Pokrótce omówiła  program ToonDoo dostępny na stronie http://www.toondoo.com. (wersja płatna dla szkół  i instytucji edukacyjnych, bezpłatna dla indywidualnego użytkownika). Inne programy to Writecomics (dostępny bez ograniczeń) do tworzenia prostych historyjek obrazkowych  oraz ciekawie rozbudowany Bitstrips http://www.bitstrips.com. Podała przykłady wykorzystania komiksu w pracy bibliotekarza szkolnego:

 • Fotokomiksy ze spotkania autorskiego, konkursu,
 • Komiksowa kronika szkoły, biblioteki,
 • Komiks jako instrukcja poruszania się po bibliotece, katalogach bibliotecznych, szkole,
 • Biblioteczne konkursy na komiksy o różnej tematyce.

Jacek Gajkiewicz (MOL) zaprezentował Bajeczny Katalog Dziecięcy MOLIK pozwalający dzieciom w wieku 6-10 lat samodzielnie przeszukiwać zbiory. Przedstawił portal biblioteczny Axiell Arena zarządzający treścią internetową biblioteki (produkt skandynawski). Zareklamował  sprzęt  RFID firmy D-Tech – producenta urządzeń do ochrony i cyrkulacji zbiorów. Przykłady produktów: SelfCheck (maszyna umożliwiająca samodzielne wypożyczenie i zwrócenie książek), różdżka, bramki, czytniki, wrzutnie, etykiety.

Szymon Więsław przeprowadził wykład  O prawie autorskim w szkole i placówce oświatowej oparty na materiałach  dr Sybilli  Stanisławskiej-Kloc (UJ).  Mówił o przedmiocie prawa autorskiego i prawach pokrewnych, wyłączeniach spod ochrony, podmiocie prawa autorskiego, treści tegoż, dozwolonym użytku utworów w działalności szkół., umów dotyczących praw autorskich do utworów i „wolnych podręcznikach”.

Na zakończenie spotkania głos zabrała p. Danuta Brzezińska – prezes Rady Głównej TNBSP informując,  iż wysłała właśnie pismo do Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas, w którym domaga się ustanowienia standardów jakościowych w pracy bibliotek szkolnych oraz wyraża zaniepokojenie środowiska bibliotekarskiego postawą organów prowadzących szkół, a zwłaszcza nasilającym się zjawiskiem ograniczania etatów nauczycieli bibliotekarzy. Mówiła także o tradycji bookcrossingu w Bydgoszczy – wielkiego święta książki, które zaowocowało nazwaniem jednej z ulic miasta Ulicą Wolnych Książek. Zaprosiła także do Bydgoszczy na obchody 20 rocznicy powstania TNBSP  w  październiku 2012 r.

Przez cały czas obrad istniała możliwość zakupu nowości książkowych wydawnictw Wolters Kluwer i Fraszka Edukacyjna. Funkcjonowało też stoisko MOL-a. Podczas przerw  można było wymieniać doświadczenia i porozmawiać z zawsze uśmiechniętym redaktorem naczelnym Biblioteki w Szkole  p. Juliuszem Wasilewskim.

Krystyna Szłapa

bibliotekarz Zespołu Szkół w Niemcach


 

„Teatrałki 2012”

Gdzie narodził się teatr?, Za co  odpowiada inspicjent?, Co można robić w foyer?, Czym zajmuje się choreograf? Takie i inne pytania (w sumie było  ich 35) pojawiły się w konkursie towarzyszącym tegorocznemu XX Przeglądowi Teatralnemu w naszej szkole.

Codziennie w tygodniu od 12 do 16 marca można było pobrać w bibliotece jedną „teatrałkę” z siedmioma pytania dotyczącymi teatru. Wypełnioną następnego dnia należało zwrócić .

Formuła konkursu była więc otwarta i dopuszczała korzystanie z różnych dostępnych uczniowi źródeł. Wzięło w nim udział aż 55 osób; byli to w przeważającej liczbie uczniowie klas 4-6.

Poziom uczestników okazał się bardzo wyrównany. Przy sprawdzaniu odpowiedzi zwracano uwagę na błędy ortograficzne, szczegóły merytoryczne, systematyczność oddawania „teatrałek”.

Największą liczbę punktów (na max. 36) otrzymali:

 • Malinowska Anna 4b -35 p.
 • Barczak Sylwia 4b – 34 p.
 • Wolińska Katarzyna 4b – 34 p.
 • Zuń Aleksandra 4c – 34 p.
 • Bartosik Paulina 5b – 33 p.
 • Wolińska Wiktoria 5b – 33 p.
 • Stachura Aleksandra 6a – 33 p.
 • Grzelak Weronika 6c – 33 p.

Wśród gimnazjalistek:

 • Parafiniuk Weronika IB – 33 p.
 • Sokołowska Karolina IIA – 32 p.

Wymienione osoby otrzymały nagrody książkowe w pierwszym dniu Przeglądu Teatralnego. Wszyscy pozostali pamiątkowe dyplomiki.

Założeniem konkursu było upowszechnienie języka teatru wśród naszych uczniów i to zadanie zostało spełnione. Dziękujemy wszystkim za udział.

Organizatorzy:

Krystyna Szłapa,

Agnieszka Wilk

 

 


Pani z wierszami

Przyjechała do nas 16 lutego z niedaleka… bo z Lublina. Czytała wiersze, śpiewała piosenki ze swojego śpiewnika, opowiadała o swoim pisaniu. Na pierwszy rzut oka widać, że lubi dzieci.

Pani Alicja Barton spotkała się z uczniami klas pierwszych naszej szkoły podstawowej. Jest poetką, emerytowaną pielęgniarką, wolontariuszką w Hospicjum im. Małego Księcia  w Lublinie, współpracowniczką Radia Lublin, gdzie wciela się w „Jaśkową babcię”. Swoje książeczki rozprowadza jako cegiełki na Hospicjum i Fundację Ewy Błaszczyk.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały jej gawędy. Troje odważnych recytatorów: Karolinka, Marysia i Michał wystąpiło z wierszykami „oko w oko” z pisarką. Była nimi autentycznie zachwycona. Na koniec spotkania były oczywiście dedykacje i autografy od pani Alicji.

Po tak dużej dawce poezji nasi najmłodsi mogą śmiało zostać czytelnikami szkolnej biblioteki. Czekamy na nich z radością.

K.S.

 


Relacja z  Targów Książki w Krakowie

 

„Nie myśl, że książki znikną”- te słowa Umberto Eco były mottem zakończonych  w niedzielę,  6 listopada,  jubileuszowych, 15 już Targów Książki w Krakowie. Czterodniowa impreza z książką w roli głównej to największe święto ludzi pióra, wydawców, czytelników. W tym roku było  tu ponad 500 wystawców, prawie 400 autorów, tysiąc godzin programu towarzyszącego.  Od roku 2003 rokrocznie odwiedzam Kraków, uczestniczę w tym czytelniczym szaleństwie i ciągle nie mam dość. Uwielbiam te tłumy stojące w ogromnej kolejce najpierw do kas, a potem po autografy do znanych i lubianych osób. Cieszę oczy ogromną ilością  tytułów, starannie wydanych, pachnących farbą drukarską. Buszuję po wydawnictwach, rozmawiam, przeglądam, „rzucam okiem”, wyszukuję, podejmuję decyzję o zakupie. Targam, liczę, uginam się pod ciężarem, myślę, by niczego nie zgubić. Zbieram booklety, czyli fragmenty książek, specjalnie przygotowane dla takich jak ja. Zgarniam zakładki, w ilościach ponadprzeciętnych, tłumacząc, że to dla moich czytelników. Spotykam tych, którzy byli gośćmi naszej szkolnej biblioteki (Grzegorz Kasdepke, Wanda Chotomska, Marta Fox, Małgorzata Gutowska- Adamczyk). Rozmawiam z autorami, którzy, być może, zawitają kiedyś do Niemiec. Jeszcze tylko krótki spacer po krakowskim rynku i droga do domu.  Wracam skonana, i jednocześnie ,  zadowolona,  że mogłam tam być. Jestem szczęściarą. Oczy same się śmieją, gdy słyszę komentarze: O, nowe książki przyszły. Skoro już przyszły, to niech idą do czytelników. Zapraszam. Próbka tegorocznych targowych nowości w albumie fotograficznym.

Renata Staszek 

 


W czwartek, 26 października grupa 12 „odważnych” dziewczyn z IIA złożyła wizytę  w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Gimnazjalistki przyjęły zaproszenie na spektakl Nie tylko Jezioro Łabędzie- impresje muzyczno- baletowe. Był to spektakl wyjątkowy, jego bohaterem był taniec.

W pierwszej części zobaczyłyśmy fragmenty wielu  przedstawień prezentowanych na deskach lubelskiego teatru, w drugiej zaś- samodzielne układy choreograficzne. Był czar, wdzięk i powab, piękna muzyka z różnych zakątków świata, kolorowe, wytworne i fikuśne stroje, mistrzowskie wykonanie. W czasie dwugodzinnej prezentacji zobaczyłyśmy argentyńskie tango,  z którego emanowała niekłamana namiętność. Dałyśmy się ponieść muzyce  Straussów (ojca i syna), która jest symbolem wiedeńskiej kultury. Smak Paryża poczułyśmy za sprawą gorącego kankana, tańca, w którym wykonuje się figury akrobatyczne, takie jak: szpagat, gwiazdę czy wyrzut prostej nogi. Podziwiałyśmy czeski taniec ludowy-  polkę, i brawurowo zatańczonego czardasza, rodem z Węgier. Owacyjnie przyjęłyśmy duet Beata Kamińska- Marcin Marek. Artyści ci zatańczyli do muzyki z filmu „Pożegnanie z Afryką”, tańcem przepięknie opowiedzieli o miłości. W czasie konferansjerki usłyszałyśmy nazwiska wybitnych kompozytorów:  
P. Czajkowskiego, J. Offenbacha, L. Różyckiego, N. Rimskiego- Korsakowa. Wyjazd upłynął pod znakiem Przyjemne z Pożytecznym.   

 


 

28 września obchodzimy Światowy Dzień Morza.
W związku z tym biblioteka szkolna zaprasza w tym dniu, czyli w środę, do odwiedzenia czytelni. Będzie tu można:

 • posłuchać muzyki szantowej,
 • zapoznać się z literaturą marynistyczną,
 • wziąć udział w mini konkursie o morzu.

Drodzy czytelnicy, mali i duzi, liczymy na Waszą obecność.

 


Kolejna porcja festiwalowych wrażeń.

Dnia 22 września br. wraz z p. R. Staszek oraz sześcioma dziewczynami z IIIC miałam okazję pojechać na wykład o sztuce bonsai, odbywający się na Uniwersytecie Przyrodniczym  w ramach LFN. Dzięki tej wycieczce zweryfikowałyśmy dotychczasową wiedzę. Teraz wszystkie już wiemy, że bonsai to sztuka hodowli i formowania krzewów oraz drzewek, miniaturyzowania ich  w taki sposób, by uzyskać efekt starego drzewa.  Najstarsze drzewka mają ok. 400 lat.   Aby wyhodować tak unikalną roślinę potrzeba wielu lat, doświadczenia, cierpliwości oraz kilkunastu narzędzi i preparatów.  By uzyskać efekt starego, małego  drzewa   rośliny sadzi się w płaskich, za małych naczyniach (stąd nazwa- bon- taca, pojemnik; sai- drzewo, roślina). ( Dotąd zajawka – więcej B. – Aktual.) Należy je odpowiednio przycinać, wyginać, częściowo zrywa się korę, usuwa gałęzie. Trzeba o nie wyjątkowo dbać i regularnie podlewać. W bonsai można wyróżnić: krajobraz, pojedyncze drzewo, zagajnik.  Sztuka ta przywędrowała z Chin do Japonii, a następnie do Europy.

Marta Skiba IIIC

„Nowy Raj Utracony”to musicalowa propozycja studenckiego teatru ITP, z którą spotkałyśmy się po wykładzie. Przez półtorej godziny obserwowałyśmy zmagania dobra ze złem. Główni bohaterowie-  Adam i Ewa-  ulegając  presji współczesności pragnęli stworzyć nowy, wspaniały świat. Świat, który tak naprawdę jest ułudą, zniewala ciało i duszę, a człowiek jest tu osamotniony. Jak na musical przystało był śpiew, taniec, kolorowe stroje,  a także optymistyczne zakończenie. Ostatnim punktem czwartkowego wyjazdu był występ Koła Naukowego Prawników UMCS,  którzy zaprezentowali  XVII wieczny  proces inkwizycyjny,  „Proces o czary”. Dzięki niemu zobaczyłyśmy, jak wyglądało wymierzanie sprawiedliwości kilkaset lat temu, jak łatwo skazywano człowieka na śmierć.

Wyjazd  na festiwal był bardzo udany i wartościowy, dowiedziałyśmy się interesujących rzeczy i miło spędziłyśmy czas. Naprawdę warto było tu być.

  

 


 

Relacja z wycieczki na VIII Lubelski  Festiwal Nauki.
 

19 września 2011 r. wraz  z moją klasą IIA oraz  paniami Jolantą Nowak- Urbaś i Renatą Staszek udaliśmy się do Lublina. Naszym celem było zdobywanie wiedzy w ciekawy i inny sposób. Mieliśmy zaplanowane trzy projekty realizowane przez naukowców   dwóch lubelskich uczelni, w trzech różnych miejscach.
 

 Pierwszym punktem programu był Katolicki Uniwersytet Lubelski- jedna  z najbardziej prestiżowych uczelni. Tu uczestniczyliśmy w zajęciach  z psychologii pt. „Patrzeć na świat przez różowe okulary. Warto? Tylko jak?”. Przez część zajęć rozwiązywaliśmy test, dzięki któremu mogliśmy się dowiedzieć, czy jesteśmy pesymistami, czy może optymistami?  Pani dr Agata Celińska- Miszczuk uświadomiła nam,  że to my sami kształtujemy nasze spojrzenie na świat. Zapamiętałam, że najlepiej jest być umiarkowanym optymistą. Na zakończenie spotkała mnie miła niespodzianka, ponieważ  dostałam od p. prof. drobne upominki za zobowiązanie się do napisania relacji  z tej części zajęć. Ogólnie, według mnie, wykład był ciekawy. Myślę, że pani przekazała nam wiedzę potrzebną w codziennym życiu. Z chęcią udam się  w przyszłym roku na IX edycję LFN.  
 

Andżelika Trąbka

Następnie przespacerowaliśmy się na ulicę Chopina, do  Biblioteki  KUL, gdzie czekała  nas prezentacja o tajnym drukowaniu gazet i czasopism w czasach PRL.  Dowiedzieliśmy się, że w latach 1976-1989  istniała cenzura. Był to urząd zajmujący się sprawdzaniem wszystkiego, co było drukowane, wystawiane  w teatrach czy pokazywane w telewizji. Cenzura nie pozwalała ujawniać faktów o charakterze niekorzystnym dla państwa. Dlatego też obywatele zajmowali się tajnym drukarstwem, tzw. drugim obiegiem, narażając się tym samym na represje. W czasie prezentacji oglądaliśmy różne nielegalne wydawnictwa, dowiedzieliśmy się o technikach drukowania. Jedną z lepszych technik był sitodruk, który pozwalał na zmianę rozmiaru czcionki oraz jej koloru.  Jednak najlepsze do drukowania były powielacze. Ciekawostką jest, że pierwszy powielacz pojawił się w Polsce ok. 1976 r. i został przemycony z Francji do Lublina, przez studentów KUL. W czasie lekcji „Od natury do bibuły, czyli jak nasi ojcowie drukowali w PRL” dowiedzieliśmy się też, że do wydrukowania gazety potrzeba było kilku dni, a każde nielegalne pismo należało rozdawać  w tajemnicy przed władzami. Uświadomiliśmy sobie, że stare pisma mają ogromne znaczenie historyczne, można z nich odtworzyć historię minionej epoki.  Na zakończenie warsztatów dostaliśmy Krówki z logo festiwalu i zakładki do książek.

Joanna Kasperek

Uczestnicząc w kolejnych zajęciach, tym razem na Wydziale Ekonomicznym UMCS,  dowiedzieliśmy się, że innowacja to coś nowego i innego od dotychczasowych rozwiązań. To postęp i zmiany na lepsze w codziennym życiu,  to siła napędowa rozwoju gospodarki. Dowiedzieliśmy się , że jest takie hasło  innowatorów, które brzmi następująco „The sky is the limit”, a znaczy, że „Tylko niebo jest ograniczeniem”. Poznaliśmy też tzw. „Triadę idioty” który twierdzi, że:
 1. To musi tak być.

2. To już zawsze tak było.

3. Inaczej się nie da.

Pani, która uczyła nas o innowacjach, podawała przykłady nowatorskich rozwiązań. Na zakończenie zacytowała myśl Einsteina „Wszyscy wiedzieli, że tego się nie da zrobić i przyszedł taki jeden, co nie wiedział,  i to zrobił”.

Iga Grygiel 

 

 

 

 


W najbliższą sobotę, 17 września, rusza Lubelski Festiwal Nauki, w niedzielę- w plenerze- Piknik naukowy. To już VIII edycja wielkiego święta nauki. Oj, będzie się działo: ponad 800 projektów dostępnych przez siedem dni tygodnia, w tym wykłady, warsztaty, pokazy, prezentacje, spotkania (cała oferta jest bezpłatna).  Wielość  dziedzin, różnorodność miejsc, mnogość wydarzeń. Adresatami zdarzeń są dzieci, młodzież i dorośli. Tegoroczny festiwal przebiega pod hasłem Nauka w służbie przyrody.Jeśli zgadzacie się ze słowami Marii Skłodowskiej- Curie, że ”Nauka jest czymś bardzo pięknym” wybierzcie się na festiwal.  Wszystkie informacje dostępne na stronie www.festiwal.lublin.pl  

 

 

 


 

  Rok szkolny 2010/2011 

 

Lubelski festiwal „Miasto Poezji” w szkolnej bibliotece.

 

 

W czwartej edycji festiwalu, konkretnie 27 maja 2011 r.,  mieliśmy także swój udział. Zaprosiliśmy do nas gdańszczanina, poetę młodego pokolenia, Piotra Wiesława Rudzkiego. Nasz gość to niebanalna postać. Oprócz pasji tworzenia hobbistycznie zajmuje się fotografią, jazzem, malarstwem. Fascynuje go świat kolei, uprawia więc turystykę kolejową oraz organizuje konfrontacje poetyckie pod nazwą „Wolny Wagon Poetycki”, prowadzi teatrzyk poetycki wagonowy.  Podczas spotkania mieliśmy okazję poznać próbkę jego dorobku poetyckiego. Wiersze prezentował tak autor, jak  i  uczestnicy spotkania. Była to nietypowa lekcja, prowadzona warsztatowo. Poznaliśmy sekrety tworzenia poezji, mieliśmy szansę dowiedzieć się, że

 

 • wiersze powstają dzięki natchnieniu, najcenniejsze są te, które się z nas „wylewają”, przychodzą same i my je zapisujemy
 • inspiracją dla cyklu ‘Szafa” Rudzkiego  była etiuda R. Polańskiego „Dwaj ludzie
  z szafą”
 • dzieło ma tyle interpretacji, ilu ma czytelników, gdyż każdy z nas wyobraża sobie co innego, co innego widzi
 • poezja to azyl emocji, wzruszeń, rzeczy trudnych do nazwania
 • poezja operuje niedomówieniami, jest niejednoznaczna, jej czar nie znika
 • cykl „Katedra” zainspirowany jest Katedrą w Gdańsku Oliwie.  Przy jego tworzeniu poeta wertował albumy malarskie, czytał prace na jej temat, chodził na koncerty organowe

Przy okazji spotkania nasz gość przywołał wielkie poetyckie nazwiska:  Eliot, Przyboś, Wierzyński, Leśmian, Herbert, Broniewski. Nie omieszkał powiedzieć nam, że jego mistrzem jest Józef Czechowicz- piewca Lublina, autor „Poematu o mieście Lublinie”(każdy
z uczestników otrzymał na pamiątkę spotkania egzemplarz poematu). Podczas rozmowy  z gimnazjalistami Piotr Rudzki kilkakrotnie komplementował uczniów, w tym Olę Jóźwik, która nadzwyczaj aktywnie uczestnicząc w spotkaniu, wykazała dużą wiedzę m.in. na temat jazzu i filozofii.

Dziękujemy Ośrodkowi Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie za sponsorowanie spotkania i Instalację poetycką- trwały symbol Miasta Poezji. Już dziś wyrażamy chęć uczestnictwa  w kolejnej edycji festiwalu.

Renata Staszek 

 

 


 

 

 

 

Byłam, przeżyłam- informuję.

 

18 maja 2011r. Tego dnia spotkaliśmy się w Gimnazjum nr 19 w Lublinie z bardzo popularną autorką książek- Panią Ewą Nowak. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat tworzenia książek. Pani Ewa potrafiła wytłumaczyć bardzo trudne sprawy tak, że docierała do każdego, potrafiła rozśmieszyć i zmusić do refleksji. Nie spodziewałam się takiej pozytywnej energii, którą Pani Ewa na nas przelała. Jednak najbardziej zaskoczyło mnie poczucie humoru autorki, która nie szczędziła nam dowcipów, ale także rad, nie tylko dotyczących pisania, ale także życiowych. Każdy uczestnik spotkania mógł zobaczyć szczere życzenia i mały rysunek na swojej książce, którą  P. Ewa z chęcią podpisywała. Strasznie podobało mi się to spotkanie. Oby takich więcej!

 

 Michalina  Bijak

 

Jestem pozytywnie zaskoczona osobą pani Ewy Nowak. Ma w sobie niespotykaną energię i bardzo radosne nastawienie do świata, które przejawiają się w jej książkach. Posiada również niezwykłą umiejętność patrzenia na siebie ,,z przymrużeniem oka". Nawet nie przypuszczałam, że ktoś może być osobą tak szalenie sympatyczną. Wspaniale było móc ją poznać. Dodatkowo zaskoczyło mnie wyróżnienie mojej ,,prawie perfekcyjnej” recenzji książki pt: ,,Lawenda w chodakach”. Moja praca bardzo się spodobała pani Ewie, z wyjątkiem jednego zdania , które ,pożyczyłam”  z tylnej okładki . Jednak mimo tego jestem naprawdę zachwycona.

Karolina Sokołowska

  

 


Ta, która ubiera książki…

Ewa Stiasny to absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się grafiką  i ilustracją książkową, prowadzi również działalność wydawniczą. 10 maja przybyła do nas na warsztaty plastyczne. Była to  oferta w Tygodniu Bibliotek, skierowana do zainteresowanych uczniów z klas trzecich  szkoły podstawowej oraz laureatów i wyróżnionych uczestników konkursu „Ilustracje do wierszy Czesława Miłosza”.

Pani Ewa okazała się sympatyczną osobą o dziewczęcym wyglądzie. Ubrana w różowe rajstopy i pantofelki w różnobarwne kwiatki z werwą przystąpiła do działania.

Pokazała dzieciom niezwykłe  książki, które wydaje w swoim wydawnictwie Dwie Siostry. Są one  ilustrowane przez czeską sędziwą graficzkę Kvetę Pacovską. Nasi młodzi plastycy, inspirowani tymi właśnie pracami, przy pomocy kartonów, kredek bambino i kolorowego papieru tworzyli przeróżne ludziki  i stwory. Wszystkie rysunki zostały pocięte na trzy części;  osobno głowy, tułowie i  nogi.  Następnie zestawiono je zupełnie dowolnie i  połączono  oraz zszyto w trochę dziwaczną książkę, którą można teraz obejrzeć w bibliotece.

Na pamiątkę spotkania p. Stiasny rozdała dzieciom ilustracje Kvety Pacovskiej. Kilka osób otrzymało też „medal” za artystycznie ubrudzone ręce. Czas upłynął bardzo szybko. Nie starczyło go już na autografy, ale jak tłumaczył nasz gość, to pisarze je rozdają. Otrzymaliśmy tylko dwa wpisy: do książki z biblioteki „Bajki dla Idy” (polecamy lekturę tych niezwykłych opowieści) oraz do kroniki.

Krystyna Szłapa 

 

 


 

Biblioteka  zawsze po drodze, nie mijam- wchodzę.

To hasło trwającego w dniach 8-15 maja VIII już, Ogólnopolskiego  Tygodnia  Bibliotek.  W poniedziałek gościłyśmy grupę nauczycieli bibliotekarzy ze szkół lubelskich, którzy należą do TNBSP.  W związku z tym, że zawód ten jest sfeminizowany-  zjawiły się same panie.  W przyjaznych  progach szkoły wspólnie  wysłuchałyśmy  pięknego koncertu w męskim wykonaniu naszych panów. Specjalnie dla nas wystąpili panowie – Mieczysław Szczepaniak, Ireneusz Bachonko, Wojciech Waśkowicz, Mirosław Choina, Marek Gromaszek, Witold Józefacki oraz piątoklasista Marcin Poprawa i Daniel Caban- gimnazjalista. Piosenki, śpiewane przy akompaniamencie gitar elektrycznych i akordeonu,  przeplatane były sympatycznym komentarzem konferansjera typu „  Szanowni Państwo, wiemy doskonale jak trudna i żmudna jest Wasza praca. Chociaż jest bardzo piękna i potrzebna, to rzadko zdarza się, że jest doceniana. Pewnie nie często słyszycie Państwo pochwały i słowa wdzięczności. Żeby to jakoś zrekompensować, teraz w imieniu tych wszystkich, którym brakuje słów wdzięczności, bez zbędnych słów, zagra nasz kolega”.  Po wspaniałym koncercie panie wysłuchały  też refleksji kulturomaniaka oraz  miały okazję poznać mocne strony naszej  szkolnej biblioteki. Było również małe  słodkie  co nieco.  Szalenie miłym akcentem były też życzenia z okazji Święta Bibliotekarza,  złożone przez  klasę  IIIA, która  pod wodzą p. Ani Małek złożyła nam okazjonalną wizytę.  To była prawdziwa niespodzianka, sprawiła nam, bibliotekarkom,  prawdziwą radość.   W wieloletniej historii Biblioteki Zespołu  Szkół w Niemcach zdarzyło się to po raz pierwszy.

 Renata Staszek 

 

 


Na wernisażu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im.  Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

„Jest Rok Miłosza, a my, drugoklasiści, postanowiliśmy uczestniczyć w  wernisażu poświęconym poecie. Pojechaliśmy do lubelskiej biblioteki, także ze względu na mający się odbyć w naszej szkolnej bibliotece  konkurs o Miłoszu.  Wystawa przybliżyła nam życie i twórczość tego artysty, dowiedzieliśmy się także o jego wizytach w Lublinie. Dzięki niej mogliśmy również lepiej poznać młodość poety, jego  dążenie do prawdy.. .Dopiero ten wyjazd uzmysłowił nam , jak wielką twórczość pozostawił ten nieżyjący już poeta,  i jak barwne miał życie”(zdjęcia w Albumie fot.)

Luiza Zbiciak, Ola Dobosz

Organizacja wyjazdu na wernisaż  dla 12 uczniów z drugich klas gimnazjalnych to kolejne działania w Roku Miłosza. Wcześniej, dla wszystkich gimnazjalistów drugoklasistów odbyły się projekcje filmów dokumentalnych „Piesek przydrożny” i „Czarodziejska Góra”, poświęconych wielkiemu poecie.  Za nami niezapomniany wieczór poezji Miłosza. Przed nami, już za kilka dni, konkurs „W stronę Miłosza” (szczegóły Biblioteka, zakładka Konkursy).  

 

 


Warsztaty plastyczne

Nasza biblioteka od lat współpracuje z Gminną Biblioteką Publiczną. Grupa  uzdolnionych uczniów z klas trzecich uczęszcza obecnie na warsztaty plastyczne połączone z lekcjami bibliotecznymi. Zajęcia przygotowują pracownicy GBP panie Ewa Nankiewicz i Magdalena Małek w porozumieniu z p. Krystyną Szłapą. Do tej pory zajęcia odbyły się czterokrotnie.  

Uczniowie malowali już portrety Chopina (zostały wysłane na ogólnopolski Konkurs „Namaluj Chopina” do Narodowego Instytutu F. Chopina i nagrodzone), pejzaże jesienne inspirowane muzyką Ludwiga van Beethovena, wykonywali ozdoby choinkowe techniką origami, ostatnio zaś na bazie wierszy zimowych zajmowali się kolażem. Na zajęciach uczniowie poznawali także biografię sławnych kompozytorów oraz wiersze znanych poetów związane z daną porą roku.

Prace naszych młodych plastyków oglądać można na wystawkach w Bibliotece Publicznej – Oddziale dla Dzieci.

Trzecioklasiści bardzo chętnie korzystają z tej formy aktywności. Uczestnicy dotychczasowych zajęć to:

 • Iza Antoniak, Magda Gawrońska, Natalia Jusiak, Iza Koperska,  Iza Rarak z klasy 3a,
 • Sylwia Barczak, Natalia Duda, Łucka Dorota, Ania Malinowska, Natalia Wójcik, Mateusz Tarnas i Michał Kowalik z kl. 3b,
 • Agnieszka Czuchryta, Paulina Ćwikła, Ola Kochanowska,  Ola Pieczywek, Justyna Woźniak, Ola Zuń.

Zajęcia spełniają oczekiwania dzieci. Pod kierunkiem p. Magdy chętnie i sprawnie realizują konkretne zadania, dają upust swojej wyobraźni i zostawiają ślad własnych artystycznych dokonań.

Krystyna Szłapa

  

 

 


 

„Lata 20. , lata 30…”

 

            14 lutego wieczorem (o godz. 19) zwykła sala lekcyjna w naszej szkole zamieniła się w salę koncertową, bowiem z inicjatywy pani Renaty Staszek (nauczyciela – bibliotekarza) odbył się recital nieprzemijających piosenek z lat 20. i 30. XX w.  Walentynki to idealny czas na taki występ, bo piosenki zwykle mówią o miłości, szczególnie te z tamtych lat.

Wykonawcami byli młodzi artyści – pasjonaci: Marta Baum – wokal, Emilia Zamiejska – skrzypce i Michał Iwanek – piano. Natomiast na widowni zasiedli młodzi i trochę starsi miłośnicy bądź sympatycy melodii z lat międzywojennych.  Zebrała się  bardzo duża grupa mieszkańców naszej miejscowości i okolicy. Ze sceny wybrzmiały piosenki legendarnych artystek światowej sławy – Marlene Dietrich oraz Edith Piaf. Nie mogło też zabraknąć polskich przebojów  z repertuaru Hanki Ordonówny  i Mieczysława Fogga. Miłośnicy muzyki filmowej  usłyszeli utwory z najsłynniejszych musicali – „Cabaret” czy „Moulin Rouge”. 

Wciąż piękne i niestarzejące się piosenki i ich równie piękne wykonania, szelest sukni wokalistki, blask świec i odświętny wygląd sali sprawiły, że lata 20. i lata 30. wróciły ze swoim czarem i urokiem…  Niezwykła , trochę sentymentalna, ale też bogata w uśmiech podróż muzyczna w przeszłość  spowodowała, że ten walentynowy wieczór był wyjątkowy, pozostawił niezapomniane  wspomnienia i pokazał, że „piosenka jest dobra na wszystko”, łączy pokolenia, daje „odrobinę szczęścia”…  

 

 


 

Nasi czytelnicy wzięli udział w plebiscycie „POLKA WSZECH CZASÓW”, ogłoszonym przez Muzeum Historii Polski i magazyn „Mówią wieki”.
Plebiscyt jest dedykowany kobietom i  ma zwrócić uwagę na rolę kobiet
w dziejach Polski. Typując Polkę wszech czasów należało zagłosować na dwie kandydatki spośród 14 wybitnych, zasłużonych kobiet, reprezentujących różne dziedziny życia. Wśród nich znalazły się m. in. M. Curie- Skłodowska, Helena Modrzejewska, Irena Sendlerowa, Marysieńka Sobieska, Hanka Ordonówna.  Czekamy na marcowe  rozstrzygnięcie plebiscytu…, być może, także na nagrody książkowe. 


 

Spotkanie integracyjne „W rytmie ferii”

W przededniu ferii (4 stycznia 2011 r.) w czytelni zagościli nauczyciele, którzy  przyjęli zaproszenie  na spotkanie integracyjne. Klimat tego wieczoru oddają słowa pozostawione
w kronice biblioteki:

„Nigdy nie jest za późno…
 - na spotkanie w gronie bliskich ludzi,

- na uśmiech, żart i radość,

- na chwilę ciepłej zadumy,

- na rozmowy o książkach, modzie, wypoczynku, muzyce…*wpisz dowolnie

- na dobre ciasto,

- na aromatyczną czekoladę, herbatę.

- Nigdy nie jest za późno na zakochanie się w życiu.”  

 

 


 

 

Kolejny wyjazd za nami. Tym razem oglądaliśmy „Nowy Raj Utracony”  w wykonaniu Teatru ITP., działającego od dziesięciu   lat na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.   Jest to teatr studencki, muzyczny, bazuje  na tematach biblijnych, a także na wielkich dziełach światowej literatury, takich jak  "Raj utracony" J. Miltona czy „ Listy starego diabła do młodego"  C. S. Lewisa...).  To teatr młodych, dla młodych i o młodych. Wszystko - począwszy od scenariuszy,  poprzez muzykę, scenografię, choreografię - jest dziełem autorskim twórców teatru i zaprzyjaźnionych  z nimi osób. Z propozycji wyjazdu w miniony wtorek, tj. 19 października,  skorzystało 32 uczniów z różnych klas gimnazjum (premiera spektaklu odbyła się kilka dni wcześniej).  Niektórzy z nich kolejny  już raz swój wolny, popołudniowy czas poświęcili na uczestniczenie w kulturze.

Razem z bohaterami tragikomedii przeżywaliśmy wzloty i upadki człowieka, jego relacje  z Bogiem i innymi ludźmi, zamiłowanie do rzeczy materialnych.  Na scenie obok postaci Adama i Ewy zobaczyliśmy  archaniołów, grupę  diabłów pod wodzą generała, a także ikony popkultury-  Barbie i Kena. Wieczór upłynął pod znakiem dobrej muzyki, tańca, śpiewu i barwnych dialogów wypowiedzianych współczesną polszczyzną.  Zobaczyliśmy, że teatr bawiąc- wychowuje.  Przesłanie płynące ze sceny było jednoznaczne. Gra toczyła się nie tylko  na scenie, ale także w naszych głowach i sercach.

Organizator wyjazdu
Renata Staszek


 

 

 

Drodzy czytelnicy!

1. W  nowy rok szkolny wkraczamy z wielkim zadowoleniem. Nasza biblioteka zmieniła image: starą, bardzo zniszczoną,   drewnianą  podłogę zastąpiła elegancka wykładzina. Wysłużone, najbardziej wiekowe  w szkole meble,  wyprowadziły się na dobre z wypożyczalni, a w ich miejsce pojawiły się gustowne, starannie wykonane regały. Komputery z płaskimi ekranami, z nowoczesnym oprogramowaniem,  dopełniają całości zmian. Jeszcze trochę popracujemy nad drobiazgami (firanki, rozdzielacze z pleksy,   siedziska dla uczniów odwiedzających nas grupowo, aranżacja plastyczna).

2. We wrześniu mamy już na koncie organizację trzech wyjazdów na zajęcia prezentowane w ramach VII edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki. Tegoroczne festiwalowe lekcje upływają pod hasłem „Nauka przygodą życia”. Odbyliśmy już wirtualną, niezapomnianą  podróż do Sankt Petersburga- miasta zwanego Wenecją Północy. Zatańczyliśmy w rytmie hiszpańskiej muzyki, obejrzeliśmy musical „Prorok” w wykonaniu znanego już nam teatru ITP. Za moment będziemy świadkami próby generalnej koncertu symfonicznego filharmoników lubelskich, spotkamy się też z dziennikarzami:  radiowym i telewizyjnym. Dowiemy się, dlaczego osoby po amputacji  ręki ciągle mają wrażenie, że ją posiadają. 

3. W październiku planujemy spotkanie z poetą- bardem Marcinem Różyckim, a także wyjazd na tragikomedię muzyczną „NOWY RAJ UTRACONY”.

 

Zapraszamy do odwiedzin, do obejrzenia nowego wnętrza, do  korzystania z bogatych zbiorów i oferty kulturalnej.  Służymy pomocą w docieraniu do różnorodnej informacji.

 

 


 

 

Rok szkolny 2009/2010

 

Spotkanie „Ocalić od zapomnienia”

Ciężar z serca, udało się, odpisałam na list, ważny list. Starannie, na pięknym papierze. Czekam na ciąg dalszy… ” I oto on, ciąg dalszy nastąpił. Wydarzył się 7 czerwca 2010 roku, o godzinie 10.25, w sali 36. Sto osób, w tym starsze, średnie i młodsze pokolenie, przyjęło zaproszenie do sentymentalnej podróży w przeszłość. Przyszli ci, których łączy historia naszej małej ojczyzny. Chcieli posłuchać wspomnień p. Marka Łosia, byłego mieszkańca Niemiec, przedstawiciela rodu, który na trwale zapisał się w historii Niemiec. Bezpośrednim impulsem do zaproszenia znamienitego gościa było ogromne zainteresowanie publikacją Anny Łoś, córki p. Marka, zatytułowanej „Styl ziemiaństwa polskiego po II wojnie światowej”.  Więcej informacji w zakładce Biblioteka, w Prezentacji multimedialnej, zdjęcia w Albumie fotograficznym.

Renata Stasze k

 

 

Muzyka pana Chopina

Rok 2010 to Rok Chopina. Nie sposób obok takiego wydarzenia przejść obojętnie. Wszak to najwybitniejszy polski kompozytor  i pianista oraz wielka postać w dziejach muzyki i kultury europejskiej. Apel poświęcony 200 rocznicy urodzin „ poety fortepianu” odbył się 1 marca i był przeznaczony dla gimnazjalistów. Uczniowie szkoły podstawowej mogli przypomnieć sobie sylwetkę Fryderyka Chopina w dniu 26 marca.

Scenariusz spotkania opracowano na podstawie tekstów Wandy Chotomskiej. W roli narratorki wystąpiła Kasia Kaczor, wiersze recytowali: Natalka Boguta, Kasia Alagaratnan, Szymek Kępka, Klaudia Mularczuk, Paulina Mucha, Justyna Kuzioła. Partie narracji i wierszy przeplatała  muzyka. Prezentację wzbogacającą całość przygotował p. Mirosław Choina. Obsługę techniczną zapewnili pp. Jerzy Wójcik i Marek Gromaszek.

  Ten rok jest wyjątkową okazją do smakowania muzyki wielkiego Fryderyka, a niezwykłość
 i uniwersalizm  bohatera zdarzeń zawarte są w słowach  Norwida :

„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel…”

 

Krystyna Szłapa,

28 Marca 2010

 

 

 


 

Inauguracja Roku Chopinowskiego

W dniu 11 lutego 2010 r. o godz. 17.00  w s. 50 Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach krótkim koncertem w wykonaniu ucznia klasy IIB Damiana Kozieła i  filmem „Chopin. Pragnienie miłości” został zainaugurowany Rok Chopinowski.

Te słowa wypowiedziała, a następnie zapisała dyr. Marta Stefaniak,  która przyjęła zaproszenie do wspólnego oglądania filmu.
Miło było spędzić wieczór z Fryderykiem Chopinem jako normalnym człowiekiem i wspaniałym artystą. Dziękujemy organizatorom i prosimy o więcej.

Uczennice IIC

Kolejne akcenty poświęcone geniuszowi to:

·        uroczysty apel w rocznicę urodzin,

·        koncert w  Filharmonii Lubelskiej,

·         konkurs o życiu i twórczości,

·         pionierski wyjazd do Żelazowej Woli, zwiedzanie najnowocześniejszego muzeum biograficznego, 

·        pokaz prezentacji multimedialnej.

Uczcijmy wspólnie pamięć Wielkiego Polaka włączając się aktywnie w obchody Roku  Chopin 2010


 

 

Międzynarodowy Dzień Kota w bibliotece szkolnej!

  Już od 4 lat obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Kota .  To miłe  zwierzątko jest nieodłącznym towarzyszem ludzi i domownikiem w wielu mieszkaniach. Kot jest bohaterem licznych utworów dziecięcych: wierszy, baśni, opowiadań i  powieści. Wpisuje się w pejzaż naszego polskiego życia. Jak więc nie uczcić takiego święta?

  Przystąpiłyśmy do działań osnutych wokół kota. Zrodził się pomysł na:

 • Wypożyczenie od dzieci maskotek sympatycznych futrzaków i ozdobienie nimi bibliotecznych pomieszczeń. Okazuje się, że kotki to przytulanki i zabawki wielu maluchów.
 • Konkurs dla uczniów szkoły podstawowej „Kociłapcie  czyli koty w bibliotece”. W imponujących ilościach  napłynęły więc rysunki  i wytwory  wykonane własnoręcznie z różnych materiałów (masa solna, włóczka, plastelina, styropian, prace na szkle). Wszystkie  znajdują się na wystawie w czytelni i można je tu podziwiać. Po feriach najciekawsze prace zostaną  zeskanowe, sfotografowane i wysłane do czasopism „Kot” i „Kocie Sprawy”, z którymi nawiązano kontakt,
 • Lekcje dla najmłodszych, podczas których uczniowie mogą posłuchać wierszy
  o kotach, poznać charakterystyczne cechy  różnych ras, wejść w ich rolę. Dzieciaki tańczą przy piosence, przeciągają się, mruczą,  robią „koci grzbiet”, wylegują się i wdrapują na zasłonki. A nad wszystkim czuwa mama Kocilla.   U drzwi  biblioteki czytelników wita tajemniczy, czarny kocur wykonany przez panią plastyczkę. Każdemu  dziecku malujemy wąsy  i stawiamy na ręku pieczątkę.  Dla odwiedzających klas przygotowałyśmy okolicznościowe dyplomiki. Atmosfera zajęć jest naprawdę wyjątkowa!

Zapraszamy wszystkich do naszej kociej czytelni. Zdjęcia do obejrzenia w Albumie fotograficznym.

 


 

„Wycieczka była fajna i reflektujemy na kolejne”’.

Taki komentarz padł z ust rodzynków, którzy skorzystali z zaproszenia i  w miniony  wtorkowy wieczór  wybrali się na widowisko do Chatki Żaka. Wprawdzie mieliśmy problemy transportowe, ale dotarliśmy na czas i byliśmy świadkami ważnego muzycznego wydarzenia. Cała sala publiczności, wśród niej  my, czyli trzydziestoosobowa grupa gimnazjalistów z podlubelskich Niemiec,  spragniona wrażeń artystycznych, chcąca  inaczej niż zwykle spędzić wolny czas. „Pieśń z pieśni” to rzecz inspirowana starobiblijną „Pieśnią nad  Pieśniami”, której autorem- według tradycji- miał być Salomon. Jan Kondrak-  naczelny lubelski bard-  autor libretta-   wpadł  na pomysł zaangażowania  młodzieży lubelskich szkół średnich i wyższych (wybranych podczas castingu) w  muzyczny projekt, dotykający spraw tak bardzo bliskich ludziom młodym. Było więc o miłości, subtelnie, lirycznie, refleksyjnie. Bohaterowie to on i ona,   ich songi,  wykonywane przez różnych wykonawców,  dodatkowo wzmacniał  chór. Usłyszeliśmy m. in. „Radość”, „Chorą z miłości”, „Idę skacząc po górach”, „Wstań, przyjaciółko moja”.  Mogliśmy zobaczyć też ciekawe rozwiązania choreograficzne. Godzina spędzona ze sztuką minęła nadzwyczaj szybko, mieliśmy ochotę  na ciąg dalszy… 


 

W japońskim klimacie.

Japonia. Daleka czy bliska? To trudne pytanie. Od dawna marzyło mi się spotkanie  kogoś, kto wie więcej o tym nieznanym, orientalnym kraju. Ale jak dotrzeć do takiego ktosia?  Skąd go wytrzasnąć? Po pierwsze – z marzeń nie należy rezygnować, po drugie- z ludźmi należy rozmawiać. Okazuje się, że to działa. Zupełnie nieoczekiwanie spotkałam ją- pasjonatkę literatury fantasy, a jednocześnie wielką miłośniczkę Japonii. Ta miłość, jak sama twierdzi, wzięła się z czytania. Wcale się nie zastanawiałam, pomyślałam, że to szansa dla naszych uczniów. Zaprosiłam ją na spotkanie. Wszak ludzie z pasją to,  niestety, wymierający dziś gatunek. Asia Denysiuk, bo o niej mowa, przygotowała dla nas, uczestników spotkania, dwie różne prezentacje multimedialne, zaprezentowała Japonię od najciekawszej strony. Zaserwowała w pigułce historię Nipponii  (nazwa Japonii w oryginale), pokazała jej osobliwości i ciekawe miejsca m. in. w Tokio, Osace,  Kioto. Mogliśmy dotknąć japońskiego miecza, posłuchać opowieści o gejszach, o ceremonii parzenia  herbaty, o mandze i animie, Dowiedzieliśmy się, że:

 • kobiety samuraje- walczyły bronią zwaną naginata
 • zamiłowanie do rysunków wzięło się stąd, że Japończyk nie zna typowego słowa, bo nie zna typowej litery, zna znak. Lubi uwieczniać piórkiem i tuszem scenki obyczajowe, łatwiej mu wyrazić emocje rysunkiem niż słowem. Japończyk nie jest człowiekiem wylewnym, wyrażanie radości czy gniewu nie należy do dobrego tonu
 • mottem Japończyków jest hasło „Pokój i postęp”. Mawiają oni, że jeden dzień pokoju jest wart tyle, ile sto dni wojny
 • wycieczka na najwyższą górę Fudżi (3776 m n.p.m.), uznawaną za świętą górę,  jest obowiązkiem każdego mieszkańca Kraju Kwitnącej Wiśni. Niezapomniany jest widok wschodu  słońca nad oceanem
 • pasją Japończyków są ogrody, bonsai, sumo,  kyudo czyli łucznictwo, orgiami
 • Tokio jest najbardziej kosmopolitycznym miastem świata
   


 

 


Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem

Kolejne, nader udane spotkanie autorskie,  miało miejsce 19 listopada. Tym razem do szkoły zawitał Paweł Beręsewicz – pisarz, poeta, tłumacz i leksykograf, autor powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci. Spotkanie, jak zwykle,  poprzedzone było długimi przygotowaniami, wśród nich znalazły się:

·         gablota informacyjna przy bibliotece,

·          cykl lekcji promujących sylwetkę pisarza i jego twórczość dla wszystkich klas z poziomu 1-5,

·          korespondencja e-mailowa do agencji organizującej spotkania; ustalanie szczegółów,

·         sprzedaż książek pisarza  (110 egz. rozeszło się jak świeże bułeczki).

Przed godziną 10  pojawia się w bibliotece wysoki, uśmiechnięty, przystojny  mężczyzna. Powitanie, chwila rozmowy i  udajemy się do sali 36, która jest wypełniona po brzegi. Przeszło 100 uczniów (nawet w dniu spotkania dwoje koniecznie prosiło o „dopisanie  do listy”), spora grupa nauczycieli, zaprzyjaźnieni bibliotekarze. Jest  także p. Joasia Borucka, która przez kilka lat pracowała w naszej bibliotece, a teraz  jest  bibliotekarzem w szkole niedaleko Puław. Wśród publiczności  są również dwie mamy, które chciały uczestniczyć w spotkaniu.

Krótka prezentacja gościa i pan Paweł „przystępuje do akcji”. Zaczyna od wątku angielskiego, (skończył filologię angielską  i kilka lat uczył  w warszawskim liceum). Zagaduje dzieci po angielsku, pyta o imiona.  Pokazuje słownik, który współtworzył. Rozmowa jest spontaniczna
i żywiołowa. Dzieciaki aż wyrywają  się, aby znaleźć się obok pisarza i wypić z nim filiżaneczkę herbaty. Bardzo chcą zagrać rolę w zabawach proponowanych przez gościa: odczytują  i tłumaczą „grześkowe  teksty”  (Grzesiek to bohater Ciumkowych opowieści), bawią się w rewolwerowców, spacerują  po Warszawie… Jest też czas na zadawanie pytań.

Na pamiątkę autor otrzymuje skromne upominki: specjalne wydania szkolnych gazet, foldery o szkole i bibliotece oraz okazałą, budzącą zachwyt lilię, wykonaną przez panią Joannę Piekarczyk.

Rozdawanie autografów, wpisy do książek trwają bardzo długo. Pan Beręsewicz w trakcie musi aż gimnastykować rękę.

Następnego dnia po spotkaniu otrzymujemy e-maila następującej treści:

„Drogie Panie. Wielkie dzięki za gościnę w Niemcach. Długo będę pamiętać przebojowe panie bibliotekarki, pyszną rybę po grecku i znakomitego króla Zygmunta. Serdeczne pozdrowienia. Paweł Beresewicz” (zob. Prezentacja- zakładka Biblioteka).

Organizator Krystyna Szłapa

 

Nasi na VI Festiwalu Nauki w Lublinie.

 

Już trzeci rok z rzędu uczestniczymy w tym uznanym i prestiżowym wydarzeniu. Jego  celem jest popularyzacja i prezentacja osiągnięć naukowych, pobudzanie młodzieży do pogłębiania wiedzy. Uczestniczyliśmy:

·         w Literackim dziennikarstwie śledczym, dzięki któremu  możemy  inaczej spojrzeć
na Lublin, zacnego Bolesława Prusa i szkolne lektury. Była to lekcja z dziennikarką Małgorzatą Żurakowską z Radia Lublin, która mówiła  o powstawaniu audycji, poszukiwaniu atrakcyjnych form obecności literatury w radiu. (10 gimnazjalistów)

·         w warsztatach Sztuka wywiadu radiowego. Tu dowiedzieliśmy się:  Czym różni się zwykła rozmowa od profesjonalnego wywiadu przed mikrofonem? Jak rozmawiać?
O co koniecznie zapytać? A o co pytać nie wolno? – te tajniki zdradziła nam Grażyna Lutosławska, autorka rozmów z najciekawszymi osobowościami ze świata kultury
i sztuki. Także z Radia Lublin. Mieliśmy też szansę mówić do mikrofonu
w profesjonalnym studiu  (10gimnazjalistów)

·         U progu 200 rocznicy urodzin kompozytora- taki tytuł nosiła bardzo ciekawa lekcja o największym polskim kompozytorze, geniuszu muzycznym, porównywanym do Mozarta. W Instytucie Muzyki UMCS dowiedzieliśmy się m.in., że muzykę można namalować, wysłuchaliśmy fragmentów poloneza, mazurka, etiudy, nokturnu. Przez  chwilę tworzyliśmy orkiestrę (20 gimnazjalistów)

·         wieczorową porą pojechaliśmy na KUL,  by obejrzeć musical o młodych i dla młodych tj. Peer Gynt - czyli o trolach, smoku i grze komputerowej. Wróciliśmy zadowoleni i z postanowieniem, że nie może nas zabraknąć na listopadowej premierze nowej sztuki teatru ITP., zatytułowanej „Prorok” (35gimnazjalistów).

Po takiej dawce emocji i wiedzy czekamy na następną edycję festiwalu.

Organizator wyjazdów

 Renata Staszek

 
Trzecioklasiści na spotkaniu z Ewą Chotomską.


To nie pomyłka. Wanda Chotomska była gościem  naszej biblioteki w marcu  2001 r. (Biblioteka- Prezentacja multimedialna)
Tym razem mowa o córce znanej autorki, Ewie, która także tworzy teksty dla najmłodszych. Dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej w Jastkowie grupka naszych uczniów mogła uczestniczyć w tym niezwykłym spotkaniu. Poznajcie relację dzieci, zobaczcie zdjęcia (zakładka Biblioteka i Album fotograficzny)).

 

 

W poniedziałek wyjechaliśmy sprzed szkoły o godz. 9 do Jastkowa, na spotkanie z Ewą Chotomską, Czekając na jej przyjazd śpiewaliśmy piosenkę pod tytułem „Gdy leżę na plaży”. Po przywitaniu z panią Ewą- Ciotką Klotką- zaczęliśmy rozmawiać o jej pracy. Jest ona autorką wielu piosenek do programów dla dzieci np. „Tik Tak”, „Budzik”, „Jedyneczka”, „Domisie”. Ciotka Klotka  była ciekawie ubrana. Miała na sobie bluzkę z Jedyneczką, szal boa, dwa różne buty, kapelusz z piórkami i sztucznymi kwiatami, złoty sweter, 24 bransoletki w różnych kolorach i jedną rękawiczkę. Pani zadawała nam zagadki, za dobrą odpowiedź dostawaliśmy cukierka lub lizaka. Słuchaliśmy jej piosenek, na przykład w wykonaniu zespołu „Fasolki”, który znamy z „Budzika”. Spotkanie było dla mnie bardzo ciekawe, zakończyło się zakupem książek i  rozdawaniem autografów” .

Wiktoria Wolińska 3b

21 września byłam na spotkaniu z Ewą Chotomską. Panią przezywano Ciotką Klotką. Pani Ewa wymyśla piosenki do różnych programów […]  Była bardzo fajnie ubrana, miała jeden czerwony,
 a drugi niebieski but. Na spotkaniu było bardzo fajnie, kupiłam sobie książkę pt. „Piosennik Ciotki Klotki” z dedykacją od autorki.

Kasia Bartosik 3b

[…] Ewa Chotomska jest autorką wielu piosenek dla dzieci (stworzyła  ich około 500). Napisała też kilka książek dla dzieci, teraz pisze dwie kolejne […].

Oktawia Mazurek 3b

[…] Dowiedziałam się, że napisała piosenki „Lekcja rysunku”, „Ruch, ruch, ruch”, „Mydło lubi zabawę”, „Myj zęby” i wiele innych. Jest też kierownikiem zespołu „Fasolki” Mnie rozbawił jej strój […].Kupiłam sobie książki „Piosennik Ciotki Klotki” i „Pamiętnik Felka Parerasa”, do których pani Ewa wpisała  dedykacje: „Mam nadzieję, że polubisz mojego czworonoga” i „Dla Oli z uśmiechami Ciotka Klotka”. Bardzo mi się podobało to spotkanie.

Ola Bogusz 3b

 


 

Rok szkolny 2008/2009

 

Relacja ze spotkania z pisarką Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, 8 maja 2009

Spotkania literackie to trwająca już dziewięć lat tradycja szkolnej biblioteki. Relację z tegorocznego  spotkania  zaczynam od maila, którego otrzymałam od naszego gościa wieczorem 8 maja, a więc bezpośrednio po wizycie w naszej szkole.

Szanowna Pani Renato!

Jestem wzruszona i poruszona dzisiejszym przyjęciem w Niemcach. Wszystko było przemyślane i zapięte na ostatni guzik, dzieci fantastyczne, atmosfera gorąca i twórcza. Do tego zainteresowanie władz bibliotecznych bardzo dla mnie pochlebne. Rzadko udają się tak wspaniałe spotkania, tym bardziej zachowam Panią  innych ich uczestników we wdzięcznej pamięci. Pozdrawiam raz jeszcze i dziękuję,

Małgorzata Gutowska-Adamczyk

 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Niemcach
  ul. Szkolna 23
  21-025 Niemce


 • 817561594
  817561728

Galeria zdjęć