Niedziela 16.12.2018
liczba odwiedzin: 3455399

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach
  ul. Szkolna 23
  21-025 Niemce


 • 817561594
  817561728

Galeria zdjęć

Rok szkolny:

Witamy na naszej stronie

 

 

Wiadomości

 • Kotek z włóczki, ażurowe serduszko, artystyczna parasolka, dzwoneczki na choinkę, abażur na lampkę – wszystko to może być doskonałym prezentem pod choinkę. Takie właśnie rękodzieło można było kupić na przedświątecznym kiermaszu zorganizowanym w naszej szkole przez p. Bożenę Malinowską.  Prawdziwe „cuda wianki”  to  dzieło  pani Elżbiety Janiak (prywatnie babci naszej uczennicy), która poprowadziła również warsztaty szydełkowania. Kiermasz odbył się 13 grudnia. Kto nie zdążył zrobić zakupów, niech chociaż poogląda sobie zdjęcia w albumie fotograficznym.

 • W czwartek 13.12.2018r. wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej - z inicjatywy p. Bożeny Malinowskiej - pod czujnym okiem pani Elżbiety Janiak (prywatnie babci jednej z uczennic) uczyły się podstaw szydełkowania. Bawełniane nici, szydełko, łańcuszek, półsłupki, słupki… to cała technika i tajemnica szydełkowego rzemiosła. Okazało się, że nie jest to takie proste, że tę tajemnicę dzieci muszą powoli odkrywać. (Widać to po skupionych minach na załączonych zdjęciach. :) ) Łatwiejsze okazało się wykonywanie pomponów z włóczki. Niektórzy „wyprodukowali” niezliczoną ilość kolorowych pomponików. Mamy nadzieję, że warsztaty zachęcą – przynajmniej niektórych uczniów - do dalszej nauki szydełkowania.

 • Zbliżają się Święte Bożego Narodzenia, dlatego uczniowie klasy 1b, w środę 12 grudnia, odwiedzili szkolną bibliotekę, żeby zobaczyć, czy są książki o tematyce świątecznej. Pani Krysia pokazała kilka książek i przeczytała kilka fragmentów. Pierwszaczki dowiedziały się, że jest dużo książek o Bożym Narodzeniu i są to nie tylko bajki i opowiadania, ale także książki kucharskie, albumy malarstwa i książki z propozycjami przygotowania prezentów. Było bardzo ciekawie.

 • Szkolne Koło Caritas uczestniczyło w zbiórce żywności w Delikatesach Centrum i w Stokrotce. Zebrane żywność dostarczyli do rodzin potrzebujących. Wolontariusze przygotowali 50 paczek żywności. Bardzo dziękujemy Pracownikom i Kierownictwu wyżej wymienionych sklepów za pomoc i przychylność.

 • Trzecioklasiści odwiedzili bibliotekę szkolną. Tym razem w książkach spotkali wesołego Ryjka, misia Paddingtona, Kubę i Bubę oraz panią Małgorzatę. Poznali historię Świętego Mikołaja - kim był i co robił. Wysłuchali kilku fragmentów różnych książek o tradycjach i przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Odbyły się warsztaty czytania ze zrozumieniem. Pani bibliotekarka rozdała zadania do wykonania, które uczniowie podzieleni na grupy starali się rozwiązać. Były świąteczne krzyżówki i kolorowanki. Na zakończenie uczniowie wypożyczyli książki.

 • Zbrodnia to niesłychana. Najpierw siostra zabiła siostrę, potem kochanka, męża, matkę, świadków, a na koniec sama padła rażona piorunem. Wszystko to działo się na oczach uczniów klas III naszego gimnazjum. Na szczęście krew była sztuczna, narzędzie zbrodni okazało się atrapą, a morderczyni to aktorka Teatru Nowego w Słupsku. Mowa bowiem o inscenizacji dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”, którą gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć 12 grudnia w Lublinie. Foto-relacja z wyjazdu w naszym albumie fotograficznym.

 • Troje naszych uczniów zakwalifikowało się do trzeciego etapu konkursów przedmiotowych: Michał Choina –kl. 8a z języka angielskiego, Izabela Bartosik – kl. 8c z języka polskiego, Gabriela Zmysłowska –kl.7b z języka niemieckiego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • Jubileusz 90-lecia istnienia szkoły w Niemcach za nami. Najpierw było dostojnie, potem uroczyście, potem rozrywkowo, a na koniec smakowicie. Wszystko to za sprawą słodkich niespodzianek. Pierwszą, ufundowała naszym uczniom, społeczność Szkoły Podstawowej w Nasutowie. Druga była  przeznaczona dla nauczycieli, którym pan dyrektor Jerzy Wójcik w ten sposób podziękował za przygotowanie uroczystości. Było nie tylko co pojeść, ale i na co popatrzeć, o czym świadczą zdjęcia w albumie fotograficznym.

 • W dniach 8-9 grudnia w hali OSiR w Biłgoraju rozegrany został Ogólnopolski Turniej Nadziei Olimpijskich dziewcząt i chłopców do lat 17 i 20 w podnoszeniu ciężarów, połączony z finałem rozgrywek Wojewódzkiej Ligi Juniorek i Juniorów. Na starcie stanęło ponad 90  zawodniczek i zawodników z 9 klubów sportowych Lubelszczyzny.  Pod opieką trenera Zbigniewa Cękały wspaniale zadebiutowali uczniowie klasy 8a zawodnicy GULKS Niemce, Oliwia StachorzeckaIgor Gąsior. Oliwia w kategorii wagowej do 71 kg  uzyskując wynik w dwuboju 53 kg zajęła miejsce pierwsze, zdobywając swój pierwszy złoty medal. Miejsce czwarte w kat. wagowej +102 kg wywalczył Igor ustanawiając swój rekord życiowy 120 kg.

 • Szkoła w Niemcach ma 90 lat! Z okazji tak niezwykłego jubileuszu 7 XII  odbyła się ważna dla społeczności szkolnej uroczystość. Dostojna Jubilatka otrzymała imię Marty z Budnych Łosiowej, sztandar i hymn. Byli ważni goście, uroczysta msza w kościele w Niemcach i oficjalne spotkanie w murach szkolnych. Nie zabrakło występów artystycznych i poczęstunku. Dokładna informacja o uroczystości znajdzie się niebawem w zakładce „ Z życia szkoły”. Jeszcze ciepła foto-relacja w albumie fotograficznym.

 • Złożeniem symbolicznej wiązanki kwiatów  na grobie Marty z Budnych Łosiowej rozpoczęły się obchody  Jubileuszu 90- lecia szkoły. Patronka Szkoły Podstawowej w Niemcach pochowana jest na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie. Tam też doszło 6 XII do spotkania delegacji społeczności szkolnej z synem pani Marty  - panem Markiem Łosiem. Główna uroczystość nadania szkole imienia i sztandaru odbędzie się 7 grudnia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.

 • 6 grudnia reprezentacja uczniów kl.1-4  w składzie Aleksandra Drabik kl.1c, Patrycja Latek i Szymon Szmigielski kl.2c, Alicja Winiarska kl.3, Julia Majchrzak i Zuzanna Mazurek kl.4d pod kierunkiem p. Elżbiety Bartosik i we współpracy z p. M. Dynerowicz brała udział w Finale Wojewódzkim  Konkursu Mody Odblaskowej organizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego KWP w Lublinie pod patronatem Kuratorium w Lublinie, Muzeum Zamojskich w Kozłówce i Krajowego Centrum BRD. W naszej kategorii wzięło udział 18 drużyn, które prezentowały pokaz mody odblaskowej i wiersz zachęcający do przestrzegania przepisów. Nasza drużyna zajęła 7 miejsce w  województwie, a poziom prezentacji był naprawdę wysoki- co też podkreśliło jury. Życzymy kolejnych sukcesów w następnym roku.

 • 5 grudnia kl.2a i 2c udała się do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie na spotkanie z Mikołajem. Zanim do nas przyjechał św. Mikołaj spotkaliśmy się z Soplem i Śnieżkiem, którzy to opowiadali o dawnych tradycjach i w formie konkursów wybierali Śnieżynki do orszaku Królowej Śniegu. To właśnie od Królowej Zimy, Śnieżycy, Dziadka Mroza- przyjaciół Mikołaja- dzieci dowiedziały się kim był św. Mikołaj, czym zasłynął za życia, czy naprawdę chodził ubrany w czerwony kostium i czapkę z pomponem, kto kierował do niego swoje modlitwy i dlaczego to właśnie On stał się ulubieńcem wszystkich dzieci. Spotkanie skończyła wizyta samego Świętego Mikołaja, przybywającego do Skansenu dorożką-którą musiał zamienić z saniami, bo zabrakło śniegu na drogach- w towarzystwie Aniołka i Diabła, który wszystkim grzecznym dzieciom wręczył zasłużony upominek. 

 • 5 grudnia, w przed dzień mikołajek, uczniowie klasy 1b i 2b wzięli udział w warsztatach robienia, pieczenia i ozdabiania pierników. Dzieci same zagniatały i rozwałkowywały wstępnie przygotowane ciasto, z którego wycinały świąteczne wzory pierników.  Gdy pierniczki piekły się, adepci sztuki kulinarnej, ozdabiali swoje fartuszki, torebki na prezenty oraz przygotowywali maleńkie aniołki. Trzeba było je pomalować, pobrokatować i zapakować. W tym czasie pierniczki upiekły się, więc trzeba było je polukrować. Jak widać Pierwszaczki i Drugoklasiści mieli pełne ręce roboty, ale znalazł się też czas na przekąski i zabawę. Chociaż dzień był bardzo wyczerpujący, wszyscy świetnie się bawili i wrócili do domu w wyśmienitych humorach.

 • W poniedziałek 3 grudnia, uczniów klas pierwszych odwiedził górnik. Wspaniały gość opowiadał dzieciom o mundurze, czapce i odznaczeniach, jakie dostał za swoją pracę. Pierwszaki poznały legendy i zwyczaje górnicze oraz dowiedziały się dlaczego pióropusze przy czapkach górniczych mają różne kolory. Dzieci oglądały także zdjęcia z kopalni  Bogdanka i różne przykłady odbitych w węglu  roślin.   Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające.

 • Znamy już wyniki  V edycji konkursu W kręgu polskiego filmu . Szczegóły w zakładce Biblioteka- Konkursy.

 • Na czym polega praca strażaków? W jaki sposób zapobiegać pożarom? Na te pytania potrafią odpowiedzieć uczniowie klasy trzeciej edukacji wczesnoszkolnej i świetlicy. Wzięli oni udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”. W środę, 5 grudnia w Urzędzie Gminy w Niemcach odbyło się podsumowanie konkursu, a uczniowie odebrali dyplomy oraz nagrody. I miejsce zajęła Natalia Hunek startująca z grona uczniów ze świetlicy, II miejsce przypadło Benedyktowi Trąbce z klasy 3 , III miejsce zajął Szymon Orzeł z klasy 3, a wyróżnienie dostał Szymon Ewert też z klasy 3. Tworzenie prac wspomagały panie ze świetlicy: Anna Hunek i Natalia Winiarska oraz wychowawczyni klasy trzeciej - Grażyna Michalska. Gratulujemy młodym artystom!

 • W piątek, 30 listopada, niełatwej sztuki wygłoszenia gwarowych tekstów poety ludowego Bronisława Pietraka podjęły się młode recytatorki z naszej szkoły: Hania Mytyk z kl. 4a, Aneta Wojcieszek z kl. 5b, Nina Caban z kl. 6a, Ania Syta z kl. 7a oraz Wiktoria Hamera z kl. 7c. Wzięły one udział w konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Garbowie, nad którym Honorowy Patronat objęła Lubelska Kurator Oświaty, Pani Teresa Misiuk. Reprezentantki naszej szkoły spisały się wyśmienicie, wszystkie zaprezentowały się pięknie. Zostało to zauważone przez komisję konkursową, która Ninie Caban przyznała I miejsce w kategorii klas 4 – 6, zaś Wiktorii Hamerze III miejsce w kategorii klas starszych. Wszystkim recytatorkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • 30 listopada uczniowie klasy 1c przebrali się za skrzaty i wesoło bawili się poznając zwyczaje andrzejkowe. Były pląsy, ćwiczenia zręcznościowe, wróżenie z kolorów, tańce, a na koniec konkurs plastyczny na najpiękniejszego skrzata. Wszystkie zabawy przeplatane były tańcami w rytm wesołych melodii.

 • Jesień zazwyczaj  smutna i ponura, może czasami być kolorowa- kl.2c zainspirowana konkursem organizowanym przez Wydział Ruchu Drogowego KWP w Lublinie postanowiła przygotować swój klasowy pokaz MODY ODBLASKOWEJ. W dniu 28 listopada zaprosiła uczniów  klas 1-3 na swój modowy debiut. Uczniowie zaprezentowali zaprojektowane przez siebie stroje, w których wiodącą rolę odgrywały elementy odblaskowe. Były to odsłony na różne pory roku i różne okazje np. strój sportowca. Pokaz wzbudził zaciekawienie wśród oglądających i mamy nadzieję, że inni będą nas naśladować dbając o swoje bezpieczeństwo. Uczniowie z wych. E.Bartosik przygotowali dla widzów zgaduj-zgadulę o ruchu drogowym z słodką nagrodą. Klasa 2c otrzymała prezenty-nagrody za swoje prezentacje przygotowane przez rodziców.

 • Zakończenie projektu ekologicznego „Czy wiesz czym oddychasz?” połączone było z promocją specjalnego wydania szkolnej gazety . Kleks o tematyce ekologicznej to rodzaj podsumowania działań projektowych, konkursów, wycieczek, zajęć edukacyjnych. Trafił w ręce nagrodzonych i wyróżnionych uczniów. Uroczystość odbyła się 27 listopada. Wersja elektroniczna pisma, znajduje się w zakładce „Kleks” . Zdjęcia z podsumowania projektu i promocji Kleksa do obejrzenia w albumie fotograficznym

 • Czy wiesz, czym oddychasz?” to tytuł projektu edukacyjnego , realizowanego od września do listopada w naszej szkole. Uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści w bardzo atrakcyjny sposób zgłębiali zagadnienia dotyczące ekologii, ochrony środowiska i ochrony przyrody. W ramach projektu odbyły się wycieczki  i konkursy. Uroczyste podsumowanie działań i wręczenie nagród odbyło się 27 XI 2018 r.  Tego, jak przebiegał projekt, dowiecie się ze specjalnego wydania szkolnej gazety KLEKS. Więcej informacji w zakładce  „Projekty”. Relacja zdjęciowa znajduje się w albumie fotograficznym.

 • W ekspresowym tempie odbyliśmy lot międzykontynentalny, dotarliśmy do tajemniczego Nipponu. Ogarnęliśmy spojrzeniem Kraj Kwitnącej Wiśni, poznaliśmy legendę o górze Fudżi, zajrzeliśmy do domu Japończyka. Wspomnieliśmy o cesarzu, który ma zakaz jedzenia ryby fugu  i o ceremonii picia herbaty. Oswajaliśmy słowa: orgiami, ikebana, kaligrafia, samuraj, sumo, kimono, Manggha… Towarzyszyła nam muzyka z tradycyjnego teatru nō.  Egzotyczna wyprawa do azjatyckiego kraju była możliwa dzięki książkom: Bajki japońskie, Japonia jaka jest, Banzai!,  Wierszownik z podróży dookoła świata, Spotkanie z Japonią (dostępne w szkolnej bibliotece). Podróżowali uczniowie 5c.

 • 27 listopada 2018 r. odbyło się podsumowanie projektu ekologicznego „CZY WIESZ, CZYM ODDYTCHASZ?”,  który był realizowany przez naszą szkołę.  Jedno z jego zadań to KONKURS LITERACKI „Z POWIETRZEM W TLE…”. W zmaganiach literackich mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie klas siódmych, ósmych oraz gimnazjaliści. Zadaniem każdego uczestnika było napisanie przynajmniej jednego wiersza, w którym pojawi się szeroko rozumiany motyw powietrzaWpłynęło 35 wierszy od 34 uczniów. Jury nagrodziło 10 utworów, a 8 wyróżniło. Kto został nagrodzony, a kto wyróżniony można przeczytać w zakładce „Nasze sukcesy”. Zapraszamy!

 • 16 listopada 2018 roku klasa 3 i wszystkie klasy drugie były na wycieczce w Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Oglądaliśmy produkcję ręcznie malowanych ozdób choinkowych. Pracownik fabryki pokazywał, jak robi się szklane bombki, jak należy je malować i ozdabiać. Następnie ozdabialiśmy własnoręcznie bombki, a każdy z nas otrzymał na pamiątkę bombkę ze swoim imieniem. W fabryce mieliśmy możliwość zakupienia bombek na własną choinkę. Atrakcją tego dnia był także spacer po Sandomierzu. W tym mieście znajduje się wiele zabytków. Szliśmy tam schodami, które nazywają się „Z pieca na łeb” oraz wąwozem świętej Jadwigi. Wycieczka bardzo nam się podobała.

 • Kolejny sukces naszych chórzystów. 27 listopada w Rudce Kozłowieckiej miała miejsce IV Edycja Gminnego Konkursu YOU CAN SING. W kategorii duety pierwsze miejsce wyśpiewały Maria Taczalska i Natalia Tomczak. Niemniej zaszczytne drugie miejsce w kategorii soliści zdobył Alan Lewicki, a Zuzanna Opajdowska otrzymała wyróżnienie. GRATULUJEMY!!!!

 • Pod takim hasłem 21 listopada 2018 odbył się  w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. majora  Henryka Dobrzańskiego w Bychawie IX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Został on objęty honorowym patronatem przez Starostę powiatu Lubelskiego oraz Burmistrza Bychawy. Wzięło w nim udział pięcioro uczniów z naszej szkoły: Maciej Droździel z kl.III gim. oraz Katarzyna Gajewska , Karolina Rodak, Dorota Smolińska i Jakub Małek z kl.8. Komisja podkreśliła bardzo wysoki poziom recytatorów. Tym bardziej cieszy nas II miejsce Kasi Gajewskiej z kl.8b. Gratulujemy laureatce i pozostałym reprezentantom naszej szkoły udanego występu.

 • 21.11.2018r. w Turnieju Rejonowym 22 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego „Narodziny światów-fantastyka w literaturze” organizowanym przez WOK w Lublinie naszą szkołę reprezentowali: Gabriela Rogalska i Aleksander Łukasik – oboje z klasy 2b przygotowani przez p. Bożenę Malinowską. Tematyka konkursu w tym roku była dość trudna, a dzieci z klas edukacji wczesnoszkolnej musiały rywalizować z uczniami dużo starszymi i „zaprawionymi w boju” (startowali w kategorii klas 1-7). Gabrysia i Olek pięknie zaprezentowali fragmenty prozy z dziedziny fantastyki dziecięco - młodzieżowej, a Gabrysi Rogalskiej udało się wywalczyć wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 • Nasi recytatorzy odnoszą kolejne sukcesy. Tym razem uczestniczyli w X  Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Zbigniewa Herberta. Konkurs odbył się 21 listopada w Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie.  Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie klas VIII szkoły podstawowej, III gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.  Wśród 46 uczestników znalazły się 2 recytatorki z naszej szkoły, uczennice klasy IIIC - Karolina Polkowska  i Gabrysia Przypis.  Obie dziewczyny pięknie zaprezentowały wybrane utwory Z. Herberta, a recytacja Karoliny została nagrodzona wyróżnieniem. Warto zaznaczyć, że poziom konkursu był wysoki, co zostało podkreślone przez jurorów oraz organizatorów. Tym bardziej cieszymy się z naszych recytatorek i gratulujemy.

 • Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w V edycji konkursu W kręgu polskiego filmu. Konkurs  odbędzie się w terminie od 26-30 listopada 2018. Oferta adresowana jest do   gimnazjalistów oraz ósmoklasistów. Nie tylko tych, którzy próbowali swych sił  w zmaganiach konkursowych.  Mile widziani są też  nowicjusze.  Już w najbliższy poniedziałek pobierz pierwszą z kart konkursowych. Bądź z nami przez pięć kolejnych dni.  Zgłębiaj tajniki polskiego filmu. Dla wytrwałych- nagroda!

 • 16 listopada 2018r. w MDK-u "Pod Akacją" w Lublinie odbyła się kolejna edycja Wojewódzkiego Konkursu Piosenki "Jesienne Nutki". Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły Czadowe nutki i Cantabile. Jury w składzie Joanna Ćwirko, Piotr Selim oraz Renata Adamczewska doceniło nasze najmłodsze chórzystki- Izabelę Kraszkiewicz, Zuzannę Opajdowską, Julię Tkaczyk i Gabrielę Sidor występujące w zespole Czadowe nutki. Dziewczynki otrzymały NAGRODĘ za wykonanie piosenki z repertuaru XX-lecia Międzywojennego "Ach, jak przyjemnie”. Była to specjalna kategoria - z okazji obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, którą obchodzimy w tym roku.

 • Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej z wielkim sukcesem przeprowadzili klasową akcję niepodległościową „100 książek na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. Zadanie wykonali nie w 100 ale w 200%! Przeczytali aż 200 książek! Podczas szkolnej akademii z okazji Święta Niepodległości otrzymali z rąk Pana Dyrektora gratulacje i dyplom potwierdzający wywiązanie się z podjętej akcji. Gratulujemy pomysłu i zapału czytelniczego!

 • W niedzielę 11 listopada delegacja Szkoły Podstawowej w Niemcach na czele z p. Dyrektorem Jerzym Wójcikiem wzięła udział w Gminnych obchodach 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.  Szkołę reprezentowali przyszli członkowie Pocztu Sztandarowego (jako Poczet Flagowy), Orkiestra Dęta, klasa 8c z p. Jerzyn Czubackim oraz liczni uczniowie wraz z rodzicami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych uroczystości w naszej galerii.

 • 100 lat niepodległości – to czas aby pokazać małym i dużym jak piękna jest nasza Ojczyzna. Uczynili to uczniowie kl.2c i 3 SP Niemce wraz z wychowawczyniami p. E.Bartosik oraz G.Michalską, którzy wierszem i pieśnią patriotyczną pokazali dzieje naszej Ojczyzny, jej walkę o niepodległość i wolność, ale też jej umiłowanie i piękno dnia dzisiejszego podczas akademii dla klas 1-4. Uroczysty dzień podkreślili piękną postawą i strojem ozdobionym narodowymi kokardami. Naszą akademię zakończyło podsumowanie inicjatyw podejmowanych przez klasy – „100 książek na 100 –lecie niepodległej”- kl.3 z wych.G.Michalską  i „100 najpiękniejszych słów” kl.2b z wych. B. Malinowską-wg uczniów, rodziców, nauczycieli najpiękniejsze słowa to: miłość, kocham, ojczyzna. Uroczyste spotkanie zakończyło odśpiewanie hymnu państwowego przez całą społeczność naszej szkoły, która do nas dołączyła .

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach
  ul. Szkolna 23
  21-025 Niemce


 • 817561594
  817561728

Galeria zdjęć