Kulinarne

Poznajemy tradycje kulinarne

W dniu 28 maja 2015 w Nasutowie odbył się konkurs „Domowe smaki w Europie”. Należało przygotować potrawę, która związana jest z tradycją rodzinną. Spośród 30 potraw jury wybrało i  nagrodziło 3 najsmaczniejsze oraz przyznało wyróżnienia.

II miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Liwia Łońska z kl.4b.  W nagrodę otrzymała tablet. Wyróżnienie przywiozła także Oliwia Piech  z kl.  4b.  Gratulujemy sukcesu.

W dniu 28 maja brałam udział w konkursie „DOMOWE SMAKI W EUROPIE”, które odbyły się w miejscowości Nasutów.   Na konkurs przygotowałam pierogi z kapustą i grzybami. Pomagała mi je ugotować moja prababcia.

Gdy dotarliśmy na miejsce okazało się, że w konkursie bierze udział 30 potraw. Nasze poczynania kulinarne oceniało 6 jurorów. Gdy komisja skończyła degustację naszych potraw, wszyscy zebrani mogli się częstować, my również .

Mnie najbardziej smakowały „KLUSKI BABUNI” i na słodko CIASTO Z BUTELKI”. Sześć potraw zdobyło wyróżnienia, w tym moi faworyci.

Następnie było wręczanie nagród za pierwsze, drugie i trzecie miejsce.Gdy wyczytano, że pierogi z kapustą i grzybami zajmują drugie miejsce, byłam bardzo zaskoczona , ale szczęśliwa.

Dla zwycięzców ufundowano atrakcyjne  nagrody -  tablety.

Za rok również wezmę udział w tym konkursie.

Zachęcam wszystkich do udziału, ponieważ jest to super zabawa i poznawanie tradycji kulinarnej, którą trzeba pielęgnować.

Liwia Łońska kl.4b

28 maja 2013r. w Nasutowie odbył się finał konkursu kulinarnego „Domowe Smaki”. Organizatorem było Gminne Centrum Aktywizacji Społecznej i Zawodowej. Patronat honorowy objął Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś.

Nasi uczniowie przygotowali następujące potrawy:

Kasia Urbaś (5b) – sałatka z kurczakiem

Natalka Duda (5b) – sernik na ciemnym spodzie

Sylwia Barczak (5b) – żurek na zakwasie

Ewa Solarska (5c) – mocca z wiśniami

Paulina Ćwikła (5c) - cebularze

Justyna Woźniak (5c) – sernik z rosą

Paulina Bartosik (6b) – forszmak lubelski

Kasia Bartosik (6b) – sałatka wielowarzywna

Dominika Dobosz (6c) - pleśniak

Ola Sośnicka (6c) – jajka faszerowane szynką

uczennice gimnazjum:

Ola Kaliszyk (1d) – placek po zbójnicku

Iga Kruczek (1d)- kapusta z grochem

Iza Paradzińska 1(b) –żeberka w kapuście

W konkursie oceniano smak, wygląd potrawy jak sposób jej podania i prezentacji. I miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła Paulina Bartosik. Wszystkim finalistom gratulujemy!

Mniam  ….   mniam – dokładka

„ Domowe Smaki” to tytuł konkursu,  organizowanego przez LGD „ Kraina Wokół Lublina”.  Spora grupa uczniów z naszej szkoły zakwalifikowała się do II etapu. W nagrodę zwycięzcy uczestniczyli  w ciekawych warsztatach kulinarno-medialnych ( 26-27 kwietnia), które odbywały się w Ośrodku Domu Nasutów. Uczniowie  brali udział w następujących zajęciach:

• Techniki skutecznej prezentacji i autoprezentacji
  • Techniki medialne
  • Piękny stół – serwowanie posiłków
  • Dekoracja  potraw
  • Wycinanki ludowe
  • Warsztat kulinarny

Finał konkursu odbędzie się 28 maja . Zadanie konkursowe będzie polegało na  przygotowaniu i zaprezentowaniu potrawy regionalnej. Oceniane będą zarówno smak i wygląd potrawy, jak i sposób jej podania i prezentacji.

Trzymamy kciuki za naszych uczniów.

CDN.

Agnieszka Boguta

Podczas warsztatów przygotowywałam się do finału konkursu „Domowe smaki" . Jedne z zajęć prowadził pan, który będzie jurorem w konkursie. Mówił on bardzo mądrze, lecz zrozumiale. Nauczył nas, jak pokonać tremę przy przedstawianiu naszych dań, a także jak udekorować potrawy ,by wyglądały smacznie i „bogato".  Uczyliśmy się również składania serwetek, robienia wycinanek  ludowych , przyrządzania deserów. W wolnym czasie graliśmy w siatkówkę. Bardzo mi sie podobał pobyt w Nasutowie. Mam nadzieję, że pojadę jeszcze kiedyś na takie warsztaty, ale w większym gronie przyjaciół.

Aleksandra Kaliszyk kl.  I D

Mniam …. mniam

Z przyjemnością informujemy, że spora grupa uczniów Zespołu  Szkół w Niemcach  zakwalifikowała się do drugiego etapu konkursu „ Domowe Smaki”, który jest organizowany przez Gminne Centrum Aktywizacji Społecznej i Zawodowej w Nasutowie.

Konkurs polegał na wyszukaniu przepisu na oryginalną potrawę tradycyjnie goszczącą na rodzinnym stole i opisanie zwyczajów lub historii rodzinnych, związanych z tą potrawą.

Do II etapu zakwalifikowali się uczniowie szkoły podstawowej :

• Sylwia Barczak kl. 5b
  • Natalia Duda  kl. 5b
  • Katarzyna Urbaś kl. 5b
  • Paulina Ćwikła kl. 5 c
  • Milena Gawidziel kl. 5 c
  • Ewa Solarska kl. 5 c
  • Katarzyna Bartosik kl. 6b
  • Paulina Bartosik kl. 6b
  • Daniel Szewczak kl.6b
  • Dominika Dobosz kl. 6c
  • Aleksandra Sośnicka kl. 6c
  • Justyna Woźniak kl. 5 c

oraz uczniowie gimnazjum:

• Izabela Paradzińska kl. IB
  • Aleksandra Kaliszyk kl. ID
  • Iga Kruczek kl. ID

Uczniów szkoły podstawowej przygotowywała p. Urszula Głuszak, a uczniów gimnazjum p. Agnieszka Boguta.

W nagrodę nasi uczniowie wezmą udział w warsztatach kulinarno – medialnych, które odbędą się w Nasutowie w dniach 26-27 kwietnia 2013. Finał konkursu nastąpi 28 maja 2013. Więcej informacji na stronie:

Agnieszka Boguta